|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Ramush Haradinaj u zgjodh kryeministėr i Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 3 dhjetor 2004 - Pas zgjedhjes sė Presidentit tė Kosovės, deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me vota tė hapura zgjodhėn kryeministrin dhe kabinetin qeveritar. Pasi mė parė Presidenti Ibrahim Rugova para deputetėve nominoi nė kėtė post Ramush Haradinajn nga AAK-ja, ai mori votėbesimin e Kuvendit dhe u zgjodh kryeministėr i ri i Kosovės si dhe 11 ministrat nga radhėt e koalicionit. Pėr kabinetin qeveritar votuan 72 depuetėt, kudnėr ishin 2 dhe pesė abstenuan.

Pasi mori votėbesimin Haradinaj i njoftoi deputetėt me pėbėrjen e kabinetit tė tij qeveritar.

Pas votimti tė qeverisė kryeparlamentar Daci tha se nė njė seancė tė veēantė kryeministri i ri do ta paraqesė programin e tij dhe nė tė cilėn do tė diskutojnė edhe deputetėt e Kuvendit.
 
 
Pėrbėrja e Qeverisė sė Kosovės

  
Ramush Haradinaj (AAK): Kryeministėr

Ramush Haradinaj ka lindur mė 3 korrik tė vitit 1968 nė Gllogjan tė Deēanit. Ka mbaruar Fakutetin Juridik nė Prishtinė. Nė krye tė AAK-sė si kryetar, ai ėshtė qė nga themelimi i saj, nė qershor tė vitit 2000.

Gjatė luftės, Ramush Haradinaj ka qenė komandant i UĒK-sė pėr Zonėn e Dukagjinit, ndėrsa pas luftės, deri nė kalimin e tij nė politikė dhe me themelimin e AAK-sė, ka qenė zėvendėskomandant i SHP tė TMK-sė nė Prishtinė.
Nė mandatin e kaluar tė Kuvendit tė Kosovės, Haradinaj ka qenė deputet dhe anėtar i Komisionit pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar.
 
 
Adem Salihaj (LDK): Zėvendėskryeministėr

Adem Salihaj ka lindur mė 25 dhjetor tė vitit 1950 nė fshatin Duraj tė komunės sė Kaēanikut. Ka studiuar gjuhėn dhe letėrsinė shqipe dhe ka punuar si gazetar nė Radio Televizionin e Prishtinės prej vitit 1975 deri nė vitin 1981. Prej vitit 1981 deri mė 1999 Adem Salihaj ėshtė arrestuar dhe gjykuar tri herė nga regjimi serb duke i vuajtur rreth 12 vjet burgim. Prej vitit 1992 e deri mė sot ai ėshtė kryetar i degės sė LDK-sė nė Ferizaj, ku nė dy mandate, mė 2000 dhe 2002 ai ėshtė zgjedhur kryetar i Kuvendit Komunal, post ky prej tė cilt ai propozohet pėr zėvendėskryeministėr tė Kosovės.
Ėshtė anėtar i Kryesisė sė LDK-sė dhe anėtar i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė kėsaj partie.
 
 
Lufti Haziri (LDK): Vetėqeverisja Lokale

Lutfi Haziri ka lindur nė vitin 1969 nė fshatin Llovcė, komuna e Gjilanit. Ka mbaruar fakultetin e shkencave natyrore, drejtimi i biologjise. Ka qenė mė herėt kryetar nė dy mandate nė Forumin e Rinisė sė LDK-sė, e pastaj edhe nė degėn e LDK-sė nė Gjilan, ku ka qenė anėtar kryesie dhe zėvendėskryetar deri nė zgjedhjet e fundit nė kėtė subjekt politik.
 
Aktualisht ėshtė kryetar i komunės sė Gjilanit, nė tė cilin funksion ėshtė zgjedhur nė vitin 2000 dhe rizgjedhur mė 21 nėntor 2002. Po ashtu, ai udhėheq edhe Asociacionin e Komunave tė Kosovės (AKK) dhe nė kėtė cilėsi ka prezentuar pushtetin lokal tė Kosovės nė disa kongrese e forume ndėrkombėtare.
 
 
Haki Shatri (LDK): Ekonomia dhe Financat

Haki Shatri ka lindur nė vitin 1953 dhe e ka tė kryer Fakultetin Ekonomik nė Prishtinė, si dhe studimet pasuniversitare dhe magjistraturėn nė Fakultetin Ekonomik nė Zagreb, nė drejtimin zhvillimor ekonomik. Ka qenė bashkėpunėtor i lartė profesional nė Entin pėr Planifikim tė Kosovės, anėtar i Kėshillit Qendror pėr Financim tė Kosovės, kryetar i Komisionit Financiar dhe qė nga viti 1995 edhe menaxher i Projektit nė Institutin pėr Kėrkime Zhvillimore "Riinvest". Nė mandatin e kaluar tė Kuvendit tė Kosovės Haki Shatri ka qenė deputet dhe kryesues i Komisionit pėr Buxhet dhe anėtar i Komisionit pėr Ekonomi dhe Financa.
 
 
Agim Veliu (LDK): Arsimi, Shkenca e Teknologjia

Agim Veliu ka lindur nė vitin 1960 nė fshatin Bradash tė Podujevės. Me profesion ėshtė jurist i diplomuar, kurse prej vitit 1990 ka qenė nė poste udhėheqėse tė degės sė LDK-sė nė Podujevė, kryetar i sė cilės ėshtė edhe tani. Mė 1998 ka qenė deputet i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, ndėrsa nė vitin 2000 zėvendėskryetar i Bordit Administrativ tė Komunės. Agim Veliu ka qenė kryetar i Komunės sė Podujevės prej 2000 - 2002, nė tė cilin post ėshtė rizgjedhur edhe nė vitin 2002, post ky tė cilin ai e mban edhe aktualisht.
 
 
Melihate Tėrmkolli (LDK): Shėrbimet Publike

Melihate Tėrmkolli ka lindur nė vitin 1965 nė Bardh tė Madh tė Fushė-Kosovės. Ka kryer Fakultetin Juridik nė Prishtinė dhe deri tash ka qenė deputete e Kuvendit tė Kosovės nė disa mandate: 1986-1989, 1992-1998, 1998-2000. Ėshtė anėtare e Kryesisė sė LDK-sė dhe kryetare e Forumit tė Gruas tė LDK-sė. Nė mandatin e kaluar tė Kuvendit tė Kosovės, zonja Tėrmkolli ka qenė kryesuese e Komisionit pėr Barazi Gjinore si dhe anėtare e Komisionit pėr Shėrbime Publike dhe e Komisionit pėr Ēėshtje Gjyqėsore, Legjislative dhe Kornizė Kushtetuese.
 
 
Qemajl Ahmeti (LDK): Transporti dhe Postėtelekomi

Qemajl Ahmeti ka lindur mė 27 shkurt tė vitit 1959 nė Pėrlepnicė tė Komunės sė Gjilanit. Ka tė kryer Fakultetin Elektroteknik, dega e Elektronikės nė Prishtinė, mė 1983. Ka qenė kėshilltar politik pėr telekomunikacion i ministrit Zef Morina prej 1 majit tė vitit 2002, drejtor i Seksionit Teknik dhe Konkurrimit tė Rrjeteve, Drejtorati pėr Infrastrukturė Telekomunikuese prej 01.02.2002 - 30.04.2002; pėrgjegjės pėr Telekomunikacion, Departamenti i Postės dhe Telekomunikacionit si dhe ka ushtruar shumė poste e detyra nė shkollėn e mesme elektroteknike "Gjin Gazulli" nė Prishtinė. Ėshtė anėtar i LDK-sė prej themelimit tė saj dhe gjatė kėsaj kohe ka qenė kryetar i Aktivit, kryetar i nėndegės, anėtar i kryesisė sė degės etj.; aktualisht ėshtė kryetar i Degės sė Dytė tė LDK-sė nė Prishtinė dhe anėtar i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LDK-sė.
 
 
Astrit Haraēia (LDK): Kultura, Rinia, Sporti dhe Ēėshtjet Jorezidente

Astrit Haraēia ka lindur nė Gjakovė nė vitin 1974. Ka kryer Fakultetin e Drejtėsisė nė Shkodėr. Ai ėshtė zgjedhur mė 2002 kryeshef ekzekutiv nė Gjakovė, nė mandatin e dytė qeverisės tė LDK-sė me parnterėt e saj. Haraēia qė pėr nga mosha do tė jetė ministri mė i ri nė Qeverinė e Kosovės. Ėshtė anėtar i Kryesisė sė LDK-sė.
 
 
Ahmet Isufi (AAK): Puna dhe Mirėqenia Sociale

Ahmet Isufi ka lindur mė 1 tetor tė vitit 1961 nė Gjyrishefc tė komunės sė Dardanės. Ai ka diplomuar nė Fakultetin e Filologjisė, Dega e letėrsisė dhe gjuhės nė Prishtinė. Ahmet Isufi ka qenė sekretar i pėrgjitshėm i AAK-sė deri nė emėrimin e tij pėr ministėr tė Punės dhe Mirėqenies Sociale, ndėrsa tash ėshtė anėtar i Kryesisė sė AAK-sė. Gjatė luftės, Ahmet Isufi ka qenė komandant i UĒK-sė pėr Zonėn e Karadakut, ndėrsa pas mbarimit tė luftės, ai ka marrė pjesė nė ēmilitarizimin dhe transformimin e UĒK-sė nė TMK-sė ku ėshtė emėruar shef i Departamentit tė Personelit, detyrė tė cilėn e ka kryer deri nė maj tė vitit 2000 kur ka kaluar nė jetėn politike duke qenė njėri ndėr themeluesit e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės.
 
 
Ethem Ēeku (AAK): Energjetika

Ethem Ēeku ėshtė nga Peja. Ėshtė i diplomuar nė Fakultetin e Filozofisė, dega e Historisė nė Universitetin e Prishtinės. Ai i ka ndjekur studitnet pasuniversitare nga historia, nė kėtė Universitet ku edhe ka magjistruar nė teniėn: "Mendimi politik shqiptar dhe rezistenca nė Kosovė gjatė viteve 1945-1981". Gjatė luftės ka qenė epror i lartė i UĒK-sė nė Dukagjin, kurse pas luftės ka qenė prefekt i parė i komunės sė Pejės. Gjatė mandatit tė parė tė Qeverisė sė Kosovės, Ēeku ka udhėhequr Ministrinė e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor. Ministria e Energjetikės, tė cilėn do tė udhėheqė ai, i ėshtė shtuar Qeverisė sė Kosovės si ministri e re nė kėtė mandat.
 
 
Bajram Kosumi (AAK):
Mjedisi dhe Planifikimi Hapėsinor

Bajram Kosumi ka lindur nė vitin 1960 nė Tuxhoc, komuna e Dardanės, ndėrsa ka tė kryer Fa-kultetin Filologjik nė Universitotin e Prishtinės. Dy vjet (1991-1993) ka punuar si gazetar, ndėrsa nė periudhat: 1994-1996 dhe 2000-2002 ka qenė kryetar i Partisė Parlamentare tė Kosovės. Nė Qeverinė e Pėrkohshme tė Kosovės ka qenė ministėr i Informimit. Aktualisht ėshtė nėnkryetar i AAK-sė, kurse nė mandatin e kaluar tė Kuvendit tė Kosovės ka qenė anėtar i Kryesisė dhe anėtar i Komisionit pėr Ēėshtje Gjyqėsore Legjislative dhe Kornizė Kushtetuese dhe i Komisionit pėr Buxhet.
 
 
Bujar Dugolli (AAK): Tregtia dhe Industria

Bujar Dugolli ka lindur nė vitin 1969 nė Nekovc tė Drenasit. Ka mbaruar fakultetin filozofik, dega e historisė, ku ka magjistruar pas luftės. Nė periudhėn 1997-1999 ka qenė kryetar i Unionit te Pavarur tė Sudentėve tė UP-sė. Prej vitit 2000-2003 profesor asistent nė Fakultetin Filozofik. Nė mandatin e kaluar tė Kuvendit tė Kosovės, Bujar Dugolli ka qenė shef i grupit parlamentar tė AAK-sė, zėvendėskryesues i parė i Komisionit pėr Shėrbime Publike si dhe anėtar i Komisionit pėr Arsim, Shkencė dhe Teknologji dhe i Komisionit pėr Media.
 
 
Sadik Idriz (Vatana): Shėndetėsia
 
Ai ėshtė profesori i Fakultetit tė Edukimit nė Prizren dhe shef i koalicionit "Vatan". Ai thotė edhe pse nuk ka pėrvojė nė fushėn e shėndetėsisė, por thekson se ėshtė i aftė pėr menaxhim. Ai thotė se nė kyerjen e detyrės sė ministrit do t'i ndihmojė zėvendėsi i tij i cili do tė jetė ekspert nė fushėn e shėndetėsisė.

Dy ministrat nga radhėt e komunitetit serb do tė zgjedhen mė vonė, pėr t'u kompletuar qeveria.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.