|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryetar i Kuvendit tė Kosovės u rizgjodh Nexhat Daci

 
 

 
Prishtinė, 3 dhjetor 2004 - Nė seancėn e sotme solemne, tė cilėn nė fillim e udhėhoqi Mark Krasniqi, deputetėt me shumicė dėrmuese tė votave zgjodhėn Nexhat Dacin kryetar tė Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e LDK-sė, i cili edhe nė mandatin e kaluar ka ushtruar kėtė post. Po ashtu deputetėt bashkė me kryetarin nė pako zgjodhėn edhe anėtarėt e Kryesisė sė Kuvendit.

Pas njė votimi formal, pro votuan 99 deputetė, kundėr ishin 7 dhe 2 abstenime.

Anėtarė tė rinj tė Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės janė: Nexhat Daci e Fatmir Sjediu (LDK), Ramė Buja e Xhavit Haliti (PDK), Naim Maloku (AAK), Gazmend Muhaxheri (Ora). Ndėrkaq nga komunitetet joshqiptare dhe joserbe u zgjodhėn tre kanditatė: Mahir Jagxhilar, Xhezair Murati dhe Bislim Hoti, tė cilėt me rotacion do tė pėrfaqėsohen nė kryesinė e Kuvendit tė Kosovės.

Pėrfaqėsuesi serb Sllavisha Petkoviq tha se komuniteti serb mė vonė do ta caktojė pėrfaqėsuesin e tyre nė Kryesi.

Para se tė votohej, lideri i nismės "Ora" Veton Surroi kundėrshtoi kandidimin e Nexhat Dacit pėr kryetar tė Kuvendit, duke kėrkuar nga LDK-ja qė tė propozojė njė kandidat tjetėr.

Nė fillim tė seancės sė sotme duputetėve tė rinj iu drejtua edhe shefi i UNMIK-ut, Soren Jesen-Petersen.
 
 
Biografia e Dr. Nexhat Dacit
 
Prishtinė, 10 dhjetor 2004 (QIK) - Dr. Nexhat Daci, kryetari i ri Kuvendit tė Kosovės, ka lindur mė 1944 nė Tėrnoc tė Bujanocit, ku ka kryer shkollėn fillore.

Fakultetin e Shkencave tė Natyrės, dega e kimisė e ka kryer nė Beograd nė vitin 1966, kurse dy vjet mė vonė po nė Beograd edhe ka magjistruar.

Nė Universitetin e Zagrebit mė 1973 mbron me shumė sukses tezėn e doktaranturės. Pastaj ka kryer studime tė postdoktotaratės nė Angli.

Dr. Nexhat Daci ėshtė anėtar i Shoqatės sė Kimistėve tė Amerikės, anėtar i Akademisė Evropiane pėr Ēėshtje tė Mjedisit dhe anėtar i rregullt i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės.

Poashtu Nexhat Daci qė nga viti 1984 ėshtė profesor ordinar i Fakultetit tė Shkencave tė Natyrės, dega e kimisė, nė Universitetin e Prishtinės.

Ka tė botuar mbi 160 njėsi bibliografike nė mė se 40 revista ndėrkombėtare.

Nexhat Daci nė mandatin e kaluar po ashtu ka qenė kryetar i Kuvendit tė Kosovės me mandat trevjeēar.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.