|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kur demokracia vlerėsohet me dy kute nga ndėrkombėtarėt

 
 

 
16 korrik 2004 / TN
 
Shkruan: Muzafer LUMA* / Kaēanik

Shoqėria kosovare dhe popolli i Kosovės gjithmonė janė dhe do t'u jenė mirėnjohės institucioneve ndėrkombėtare, pėr kontributin dhe punėn qė kanė dhėn dhe po japin pėr ndėrtimin e Kosovės nė tė gjitha sferat.

Mirėpo, ndodh qė shpesh vullneti i ndėrkombėtarėve dhe rregulloret e tyre tė bien ndesh mes veti dhe kjo tė prodhon efekte kundėrproduktive tek institucionet kosovare nė miniaturė dhe njė mosbesim akoma mė i madh krijohet, kur kėto institucione, zhvillimin demokratik institucional, nėpėr komuna tė ndryshme, me rregullore njėjta, e vlerėsojnė me kute tė dyfishta. Kėsaj do t'ia shtoja edhe mospėrputhjen e disa rregulloreve pėr ndėrtimin e kapaciteteve njerėzore, demokratike dhe institucionale me realitetin kosovar nė kėtė periudhė tė tranzicionit.

Me sa kam lexuar, parė dhe dėgjuar, seancėn e fundit tė Asamblesė komunale tė Gjilanit, ku u zgjodh qeveria komunale, zyrtarėt regjionalė tė UNMIK-ut e kanė kritikuar dhe konsideruar si tė kontestuar, ngase vota e dyfishtė e Kryetarit, nė favor tė qeverisė sė re, paska qenė 'jo' demokratike dhe 'jo' parimore.

A ju kujtohet, zotėrinjė tė UNMIK-ut, zgjedhja e qeverisė komunale tė Kaēanikut me 14 shtator tė vitit tė kaluar, gati pas njė viti tė bllokadės institucionale. Nė kėtė seancė, pjesėmarrės ishit edhe ju, ku qeveria komunale u zgjodh nga vota e dyfishtė e kryetarit tė Asamblesė komunale. Tė gjithė kandidatėt e LDK-sė tė rekomanduar nga paneli intervistues, u eliminuan nga kjo votė dhe ju kurrė, as nė pėrfundim tė seancės dhe as mė vonė, nuk e ngritėt zėrin ashtu siē po e ngritni tash nė rastin e Gjilanit.

Apo mos vallė zgjedhja e qeverisė komunale nė Kaēanik ishte "demokratike" ngase grupi parlamentar i LDK-sė nuk e bojkotoi kėtė seancė?. A do tė ndodhte kontestimi i kėsaj seance, sikur ky grup ta bojkotonte seancėn?

Pse demokracia dhe ndėrtimi i institucioneve komunale tė vlerėsohen dhe gjykohen me dy kute, nga njerėz, misioni i tė cilėve ėshtė tė ndėrtojnė kapacitetet institucionale tė shėndosha dhe tė qėndrueshme nė Kosovė?

Rruga e bojkotit nuk ka vend nė filozofinė politike tė LDK-sė, nė tė gjitha nivelet e organizimit institucional tė sajė, prandaj, duke u nisur nga ky parim, ne kemi respektuar "fer-plejin" nė politikė dhe nuk kemi zgjedhur destruktivitetin nė asamble me mjetin e bojkotit. Jo rastėsisht flet e dhėna qė, nė tė gjitha asambletė komunale ku udhėheq LDK-ja, opozita ka zgjedhur rrugėn e bojkotit dhe rrallė ndonjė seancė pėrfundon me tė gjithė asambleistėt.

Tė nderuar zotėrinjė, rregullorja mbi zgjedhjet, ku thuhet se deputeti bartė mandatin e fituar nga partia qė e zgjedh dhe bėnė me tė si tė dojė, ėshtė kancer pėr ndėrtimin edhe ashtu tė brishtė tė institucioneve tona.

Si bėn qė deputeti i cili merr votat nga njė parti, favorizon partinė tjetėr, qė me kėtė pėrpos qė shkilet verdikti i votuesit, i hapet rruga anarkisė, destruktivitetit dhe bllokadave nė funksionimin e punės sė institucioneve. Falė kėsaj rregullore, Asambleja komunale e Kaēanikut ishte peng i disa tė rebeluarve qė pėr interesa tė ngushta prsonale, nepotiste etj. luajtėn lojėn e dreqit gati pėr njė vit, ku gjatė gjithė kėsaj katrahure, humbėsit mė tė mėdhenj ishin ata qė i kishin zgjedhur - qytetarėt.

Prandaj, nga e gjithė kjo qė u tha mė sipėr shtrohen pyetjet qė kėrkojnė njėkohėsisht edhe pėrgjigjie.

Dashtė e pa dashtė, kjo rregullore lejon qė tė bėhen transfere apo oferta tė deputetėve pėr tė kaluar nė subjekte tė tjera, ngase marrin mandatin me vete apo edhe kėrcėnohen, pėr tė kaluar nė subjektet e tjera, ngase kanė mandatin me vete?

Me rregullore tė tilla nuk mund tė ndėrtohen institucione stabile, demokratike dhe funksionale, por do tė kemi organe legjislative, qoftė tė nivelit komunal apo edhe atij qendror, si trupa prej qelqi, qė do tė thyhen nė ēdo kohė dhe moment, sa herė qė tė joshet ndonjė i rebeluar. Fatkeqėsisht, shembuj tė tillė kemi nė disa komuna tė Kosovės.

Pėr fund zotėrinj tė nderuar, kisha dashur qė tė shfrytėzoni atoritetin tuaj dhe tė ndikoni qė tė ndryshohen rregulloret e tilla tė cilat jo qė nuk do t'i ndihmojnė proceset demokratike, por do tė jenė gurė mbi qafė pėr mbarėvajtjen dhe forcimin e kėtyre proceseve, pėr tė cilat bashkarisht jemi duke punuar.

_________

*Autori ėshtė shef i grupit tė kėshilltarėve tė LDK-sė nė AK nė Kaēanik

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.