|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

 

 

   
 

Mirė se vjen K.F. Prishtina

 
 

ZVICĖR - TURNIR NDĖRKOMBĖTAR I FUTBOLLIT NĖ MONTE (MONTHEY - VS)

 
 

 
   
18 maj 2004 / TN 
 
Sefedin KRASNIQI / Monte (Monthey) - ZVICĖR
 
Nėn patronatin e FIFA-s nė qytetin Monte (Monthey) tė Zvicrės, prej datės 26 deri mė 30 maj 2004, mbahet Turniri Ndėrkombėtar i Futbollit i njohur me shkurtesėn (TIFM).
  
Ky turnir, tashmė tradicional, i 34-ti  me radhė, njihet si turniri mė i mirė ndėrkombėtar nė Evropė, ku Shpresat e ardhshme tė futbollit tė ekipeve tė mėdha (pra futbollistėt e rinj nėn moshėn 20 vjeēare) kanė rastin tė takohen dhe afirmohen.
 
Kėshtu iu ka ndodhur, nė kėtė turnir tradicional, edhe tė rinjve : Thierry Henry, Paolo Maldini, Mathias Sammer, David Trezeguet, Gianluca Vialli si dhe shumė juniorėve tė ligave tė para kombėtare  tė vendeve tė ndryshme.
 
Pėr Kosovėn, e nė veēanti pėr shqiptarėt qė punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr, ėshtė knaqėsi dhe e rėndėsishme qė sivjet nė TIF nė Monte (Monthey) merrė pjesė edhe Klubi futbollistik Prishtina.
 
Pjesėmarrja nė kėtė ngjarje sportive kaq me rėndėsi ėshtė nder dhe pėrgjegjėsi pėr K. F. Prishtina, sepse nė kėtė turnir kanė marrė pjesė vite me radhė ekipet mė tė njohura tė futbollit botėror si: Real Madridi, Hajduku i Splitit, NK Dinama e Zagrebit, Porto e Portugalisė, Olympique Mareseille, Barcelona, Boca Juniors e Argjentinės-fituesja e TIFM pėr vitin 2003, etj. Veē kėsaj, futbollistėt e K. F. Prishtina, kanė rastin t’i kėnaqin adhuruesit e shumtė tė futbollit nga Kosova qė jetojnė dhe punojnė nė Monte (Monthey) me rrethinė.
  
Ata kanė edhe njė detyrė shumė me pėrgjegjėsi, qė me fer-play tė lėnė pėrshtypje sa mė tė mirė te organizatori i TIFM dhe shikuesit pėr tė siguruar pjesėmarrjen nė tė ardhmen. Nė fund tė garave zgjidhet ekipi mė i diciplinuar (fer-play).
 
Meritat mė tė mėdha dhe tė veēanta pėr kėtė pjesėmarrje tė K. F. Prishtina nė kėtė turnir i takojnė futbollistit tė dikurshėm tė Istokut,  Buduqnostit dhe Besės sė Pejės - Ramush Gashit, i cili tash ėshtė trener i ekipit tė juniorėve tė Montesė (Monthey).
 
 
Ėshtė e vėrtetė qė nė TIFM kanė marrė dhe marrin pjesė ekipe tė futbollit dhe futbollistė qė kanė lėnė gjurmė nė planetin tonė, por edhe K. F. Prishtina ka dhėnė futbollistė  ndėrkombėtar dhe ka pasur “Epokėn e artė” tė saj. Pėr lexuesit po japim njė historik tė shkurtėr.
 
K. F. Prishtina, i themeluar nė vitin 1922,  padyshim, ėshtė klubi mė i famshėm i tė gjitha kohėrave nė historinė  e futbillit tė Kosovės.  Nė vitin 1983, K. F. Prishtina i bashkangjitet « Elitės » sė futbollit – Ligės sė Parė tė ish-Jugosllavisė duke u shkėputur nga Liga e Dytė ku kishte luajtur prej vitit 1970.
 
Nė vitin 1984,  Prishtina fiton  midis Beogradit kundėr Cėrvena Zvezdės me rezulatat 3:1, kur Zvezda bėnte gara pėr dy tituj: pėr kupėn e Jugosllavisė dhe kupėn e kampionėve tė Evropės. Fitoret nė vazhdim i kishin mundėsuar  K. F. Prishtiina tė marrė pjesė nė  kupėn e Evropės sė Mesme (1985).
 
Nė kėtė periudhė kohore, qė njihet si « Epoka e artė » e kėtij klubi,  nė K. F. Prishtina do tė farkohen ndėrkombėtarėt : Fadil Vokrri, Edmond Rugova, Agim Cana (babai i Lorik Canės, i cili sot ėshtė shtylla kryesore nė Paris St. German), Fadil Muriēi si dhe kapiteni i famshėm Ramadan Cimili etj. Me kėtė rast u bėjmė nderime edhe futbollistėve tė ndjerė, Favzi Ramės dhe  Domit, qė aq shumė kontribuan pėr K. F. Prishtina dhe futbollin kosovar.   
 
 
Lufta ēlirimtare (1998/99) K. F. Prishtina e gjeti me tė njėjtat plagė qė kishte pėsuar edhe tėrė Kosova dhe populli i saj. Lojtarėt kishin pasur tė njetin fat  sikur bashkėkombasit e tyre dhe tifozėt (plisat) : dikush nė luftė, dikush i deportuar, por ndonjėri kishte qėndruar nė Prishtinė. Pas luftės K. F. Prishtina u konsolidua shpejt dhe fitoi radhaz disa herė titullin e kampionit tė Kosovės.  Prishtina ėshtė edhe kampion i Kosovės pėr vitin futbollistik 2002/2003.
 
 
Pas shėrimit tė plagėve tė luftės pjesėmarrja  nė turneun e 34-tė nė TIFM (Turniri Ndėrkombėtar i Futbollit  nė Monte (Monthey), pėr K. F. Prishtina ėshtė njė dhuratė e kėndshme  qė ia dhuruan pėrgjegjėsit e futbollit nė Monte (Monthey), e cila duhet t’i  sherbej kėtij klubi si njė nismė pėr njė ringjallje ndėrkombėtare. Kjo ngjarje ėshtė njė befasi e mrekullueshme  pėr adhuruesit e shumtė tė K. F. Prishtina.
 
Prishtina ndeshjen  e parė nė TIFM e luan, mė 26 maj 2004, kundėr Valencisė nė Shali Montrė (Chally Montreux),  i cili gjindet buzė liqenit Leman, dhe ėshtė njėri ndėr qytetet mė tė bukura tė Zvicrės. Me fat Prishtinė !
 
   
   
Pjesėmarrėsit tjerė tė TIFM 2004  janė :
 
Grupi A :                                     Grupi B :
 
1. UC Sampdoria (IT)                     1. Boca juniors (ARG)
2. Birmingham City (GB)                2. Velencia (ESP)
3. O. Marseille (FR)                       3. Prishtina (KOSOVĖ)
4. Monthye Chablais (CH)              4. Sion (CH)

Pėr mė shumė informata - lexoni Faqen zyrtare

 


                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.