|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

 

 

   
 

Botime tė reja:

 
 

Poezia e Rizah Sheqirit botohet edhe nė anglisht

 
 

 
18 maj 2004 / TN
 
Nė fund tė vitit tė kaluar 2003, nė Suedi, doli nė qarkullim edhe botimi anglisht i pėrmbledhjes poetike ”Nėse patjetėr tė duhet e vėrteta” (If you really want to know the truth) e poetit Rizah Sheqiri qė mė parė ėshtė botuar nė gjuhėn gjermane e nė atė suedeze. Pėrkthimi nė anglisht u mbikqyr nga Kristine Silvereng.
 
Rizah Sheqiri deri mė tash letėrsisė sonė i ka dhuruar rreth tidhjetė libra pėr fėmijė e tė rritur.
 
Nga opusi i krijimtarisė sė tij pėr fėmijė veēohen kėto libra: "Hėna e di lojėn", "Zemėr krejt dashuri" "Ēerdhja e gėzimit" ,  "Kujt i buzėqeshin lulet", "Dashuri mbi dashuritė" , "Shėtitja" , "Kur bishti e harron kokėn", "Pranverė pa pranverė" , "Shoferi i lojės", "Pak mė ndryshe" , "Pėrqafim nė ėndėrr" etj.
 
Ndėrsa vėmendje tė veēantė kanė zgjuar kėto pėrmbledhje tė tij pėr tė rritur: "Merimanga e dritės", "Shkurt e shqip" , "Flutura nė erė", "Rruga drejt vendlindjes", "Flutura nė natė" , "Nėse patjetėr tė duhet e vėrteta", e botuar shqip, suedisht, gjermanisht dhe vitin e kaluar doli edhe botimi nė gjuhėn angleze. Edhe botimi nė gjuhėn angleze, pikėrisht ashtu sikur edhe nė botimet nė gjuhėt tjera, ėshtė botim paralel  nė gjuhėn shqipe dhe atė angleze.
 
Disa nga krijimet e tij letrare kanė prezentuar me dinjitet letėrsinė tonė edhe nė arenėn ndėrkombėtare,si psh. R.Sheqiri ėshtė prezentuar nė revistėn mė reprezentative letrare nė Suedi "Artes". Kjo revistė ėshtė organ i tri akademive suedeze; i Akademisė Mbretėrore, i Akademisė sė Arteve, i Akademisė sė Muzikės dhe botim i Shtėpisė Botuese "Natur och Kultur".
 
Pastaj me poezinė "Flutura nė erė" ėshtė prezentuar nė antologjinė botėrore tė poezisė pėr mėrgimin "Flykten valde oss" tė botuar mė 1999 nė Suedi, ku janė tė pėrfshirė emrat mė eminentė tė poezisė e tė letėrsisė botėrore si; William Shakespeare, Ivan Turgenjev si dhe tre poetė qė janė fitues tė Ēmimit Nobel pėr letėrsi si; Pablo Neruda, Nelly Sachs dhe Wislava Szymborska.
 
Pastaj nė antologjinė "Poezia bashkėkohore shqipe - suedisht" e botuar mė 2000, nė antologjinė suedeze "Ventar på ett tåg som aldrig kommer att avgå" ( Tė presėsh trenin qė kurrė nuk do tė niset) botuar mė 2001 nga Shtėpia Botuese "Lars Andersson Förlag".
 
Me poezinė "Porosia e nėnės" ka fituar nė konkursin e poezisė sė Botuesit elektronik "Skrivarsidan" dhe ėshtė prezentuar nė antologjinė e poezive fituese nė konkursin vjetor tė poezisė botuar nga Shtėpia Botuese e librit elektronik "Serum" 2001. Me dhjetė poezi Haiku ėshtė prezentuar nė faqet elektronike tė poezisė nė gazetėn e njohur suedeze "Expressen".etj.
 
R.Sheqiri ėshtė prezentuar edhe nė disa antologji tjera nė gjuhėn, suedeze, gjermane e nė atė angleze.

                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.