|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

 

 

   
 

Recension

 
 

Vėrtetėsia artistike e njė dėshmie poetike

 
 

 
18 maj 2004 / TN
 
(Mustafė XHEMAILI: “Dorėshkrimi nga dheu”, poezi, botoi Shtėpia Botuese "Rozafa", Prishtinė ", 2003)
 
Gėzim AJGERAJ
  
Metafora e fjalės, e gdhendur me njė sens tė hollė poetik, ėshtė mjeshtria e penės sė poetit Mustafė Xhemaili, tanimė krijues i dėshmuar nė letrat shqipe. Mustafė Xhemaili politikan, publicist, poet, ėshtė prezent me krijimtarinė e tij poetike dhe publicistike qe tridhjetė vjetė. Ai, para lexuesve dhe kritikės, me librat e tij gjithmonė solli dhe po sjellė, cilėsi me vlera tė qėndrueshme artistike.
 
 
Bukuria e fjalės
  
Libri "Dorėshkrimi nga dheu" ėshtė libri mė i ri i poetit Mustafė Xhemaili, tė cilėn e botoi shtėpia botuese “Rozafa” nga Prishtina e qė nė vete bartė poezit e para tė poetit! Libri ka gjithsejtė 322 vargje, siē shprehet edhe vetė poeti nė hyrjen mbi dorėshkrimin. Ato janė tė shkruara, kryesisht, gjatė viteve 70-ta e 80-ta tė shekullit tė shkuar. Veē fjalės sė gdhendur me mjeshtrinė e penės, libri i Xhemailit bartė me vete dėshmitė e njė kohe tė ligė nėpėr tė cilėn kaloi poeti, dhe populli ynė. 
  
“Dorėshkrimi nga dheu” apo “Gjeografia e sėmurė”, janė dy metaforat qė lidhen ngushtė njėra me tjetrėn. Nė mes tyre qėndrojnė dekada, qė e ruajnė kujtimin e njė gjeografie tė sėmurė, pėr ta nxjerrė nga dheu si dėshmi pėr brezat. Libri fillonė me satirėn "Kali i zi" qė i kushtohet kryezventuesit tė njė gjeografie tė sėmurė. Poeti, me bukurinė e fjalės, godet fuqishėm tė shėmtuarėn, tė ligėn, tė sėmurėn gjeografi. Alba ėshtė kėnga e poetit, njėkohėsisht dhembja tė cilėn ai e ndien nė shpirt klithmėn e saj, nga plagėt e njė gjeografie tė sėmurė. Vetė kėnga e poetit ėshtė vaji i tij:  etja e Kosovės  pėr Albėn.
 
Si do tė pij ujė nė sheshin tėnd
si do tė hyj nėpėr portat tua
pėrshėndetja ime pėr shėndetin
dhe kurreshtjen e tepruar
si do tė jenė
mos do tė mbetem zog i eētuar   
(“Kėngėt pėr Albėn”, f.19)
 
I tėrė vargu ndien njė etje, dhembje, hapėsirat e ndara dhunshėm nga hartat e njė gjeografie tė sėmurė. Kjo poezi ėshtė krejt mall, etje pėr bashkim. Kumtin e jep poeti qė e pėrcjellė pėrmes dhembjeve, dhembje qė dalin nga hartat e copėtuara. Duke u kthyer nė lashtėsinė pėr t’i kėnduar lirshėm dhe sė bashku asaj, madje deri nė pėrgjėrim qė vjen si njė klithje e nėndheshme:
 
pėrtej bjeshkėve tė nemuna
nė veriun e ftohtė
e kėtu (...)
alba
po bėhet i pa durueshėm
dimri
oj
  (Po aty, f.25)
 
 
Shpresa e poetit dhe lisat e atdheut
 
Ėshtė sėmundja e gjeografisė qė ka rėnduar mbi trupin e Atdheut tė poetit. Sėmundje qė po vuan njė kolektivitet i tėrė. Duke qenė vizionar nėpėr kėtė kohė, ai e proklamon rrugėn e shėrimit nga migrena qė e ka pushtuar Atdheun! Ėshtė rruga e zgjimit, qė vlonė brenda poetit dhe del si njė metaforė pėr tė shpėrndarė dritė. Janė lisat e atdheut, ata qė do ta gjelbrojnė kėtė copė dhé, do ta shėrojnė plagėn qė po rėndon. Ėshtė shpresa e poetit qė po rritet bashkė me idealin pėr tė shpėrndarė freski Kosovės sė bardhė, siē e quan ai. A nuk janė lisat e atdheut ata qė po pėrballen me furtunat e erėrave tė kėsaj gjeografie tė sėmurė. Njė tjetėr plagė e kėsaj gjeografie, ėshtė shfrytėzimi i egėr qė i bėhet dheut tė coptuar tė Albės. Ėshtė metafora e poetit, mė tepėr se njė shpėrthim  i guximshėm:
 
Ku t'i ngulim shtyllat,
Mezhdėt,
Gurėt,
        Unė e Ti.
(“Gjeografia politike”, f.31)
 
Thirrja e poetit bėhet mė e zėshme, mė e guximshme, duke kėrkuar ngritje kundėr kėtijė konfiguracioni tė shtrembėr, e relievi tė vrazhdtė, me plepa tė drejtė. Ai, ligjėrimit tė tij, tani mė ka dhėnė zjarr, vrull. Prandaj, ka shpėrthim deri nė pikat e lotit. Ai personazh lirik, qė kėtu ėshtė vet poeti, gjendet i mbėrthyer nė sfondin e gjeografisė sė sėmurė. Megjithatė mbetet i zgjuar, dhe krenar, vigjilent pėr fatet e Atdheut. Tkurrja e Atdheut ėshtė pjesė e kėsaj gjeografie tė sėmurė qė poeti e trajton si nė legjenda, ku nuk vlejnė ligjet, ndėrsa drejtėsinė e ndėrtojnė manjitudat politike tė armiqve dhe pushtuesve. Ndėrsa ai duhet tė luftojė pandėrprerė me armėt e tij: metaforat.
 
Ai asnjėherė s'pajtohet me kėtė gjeografi. Kthehet deri nė gjen, prej nga vetė gjenealogjia e tė bukurės sė dheut, e refuzon fuqishėm veprimin e  manjitudave politike tė kėsaj gjeografie tė sėmurė. Shpresa e poetit rritet, dhe shtohet si njė zjarr vere, deri nė shpėrthim tė pėrgjithshme pėr ta shėruar kėtė gjeografi! Shpresa e tij ka burimin te gjenerata, tė cilės edhe vetė i takon, pėr ta zhbėrė kėtė manjitudė politike dhe “pėr ta shėruar gjeografinė”, si thotė njė varg i poetit Xhermailit nė poezinė “Pas pushtimit” nė librin “Netėt e verės” tė botuar nė vitin 1982. Ndoshta nė kohė kur u shkruan vargjet mbi gjeografinė e sėmurė tė Atdheut, kanė mundur tė duken fantastike, por vizioni i poetit i sheh ato si njė mundėsi e cila mė vonė u bėnė realitet!
  
 
Rrugėt e shėrimit deri te festa e ēlirimit
 
Rruga e shėrimit tė gjeografisė sė sėmurė nuk ėshtė lehtė. Poeti nuk merr pėrsipėr asgjė. Ai shkruan vargje. Krijon. Por ai me armėt e tij – metaforat “lufton” dhe herė-herė vdes bukur duke krijuar! Nė realitet kjo rrugė ka edhe flijime, edhe gjak. Shqetėsimi i poetit rritet gjithnjė e mė tepėr, siē ngriten edhe trazimet e tij. Ai e ndjenė nė shpirt, nė trup plagėn e Atdheut. Rreth tij tani mė harbojnė, si i quan ai mushkonjat, tė cilat i kėrkojnė gjakun/... Gjakun tėnd e gjakun tim/ Pėr darkėn e tyre tė pėrhanėshme (“Ty- qė tė burgosėn mė 1981”, f.47). Thirrja e tij grishė pėr luftė tė pa ndėrprerė /Duhet t’i lėvizėsh duart e tė luftosh pandėrprerė./ (“Ty”, f.47). Pikėrisht kėtu ndodhė edhe shpėrthimi i atij vrulli tė mbledhur kundėr asaj gjeografie tė sėmurė dhe shkaktarėve tė kėsaj sėmundjeje.
  
Nė tė njejtėn kohė, cenzura e pushtuesve i heqė autorit nga shtypi, librin "Udhė e braktisur"(“Netėve tė verės”). Ėshtė viti 1981. Tanimė vjenė edhe faza tjetėr: ndjekja /Nė zanore, nė kėngė e nė fjalė/ (Po aty). Ndėrsa kėrkesa e tij pėr pėrpjekje “deri nė agimin e ditės sė re”, (Po aty),  nuk ndalet. Poeti i takon gjeneratės sė studentėve tė cilėt e ngritėn zėrin tė parėt kudėr shtypjes sė egėr qė po i bėhej Kosovės. Kujton studentėt nė mensėn e tyre. Ai e ngritė deri nė imagjinatė ēlirimin e atdheut, pėr t’ia kremtuar atij "festėn e ēlirimit" (F.55). Ėshtė kjo imagjinata e poetit e viteve '79 tė shekullit tė shkuar, kur u shkruar vjersha e ndaluar (veē tjera) “Festa e ēlirimit”, pėr t’u bėrė njė realitet njėzetė vite mė vonė, duke mbetur edhe shumė rrugė deri tek shėrimi i plotė i gjeografisė sė sėmurė.
  
  
Metafora e pikėllimit
 
Mustafė Xhemaili, duke qenė bashkėkohės i Jusuf Gėrvallės, i ruan me nostalgji kujtimet pėr tė. Pikėrisht Jusufit, ai i kishte dhėnė pėr recensim dorėshkrimin e tij tė parė poetik “Sportelet e padukshme” (1978). Metafora e dhembjes, pikėllimit, kujtimit pėr mikun, poetin, atdhetarin e paepur pėr liri, ėshtė shkrirė nė poemėn dhjetė pjesėshe:"Akademi solemne pėr Jusuf Gėrvallėn". Vrasja e Jusufit  nga UDB-ja serbe nė janar tė vitit 1982, ėshtė pikėllim i madh pėr poetin, sepse siē thotė vetė Xhemaili nė parafjalėn e librit “Dorėshkrimi nga dheu” , “Jusufin e kisha shok dhe ai ishte mėsuesi mė i mirė nė rrugėn time krijuese”. Metafora e pikėllimit, vie si ngushėllim i tij. Pėrballja me humbjen e mikut, poetit e bashkėvizoinarit vjen tepėr e dhembshme. Kujtimi ėshtė pjesė e pandashme e dhembjes. Me tė ringjallet miku, poeti, vepra e tij. Kujtimin gjithmonė e pėrcjellė dhembja, sepse ajo ėshtė pjesė e pandashme e mungesės. Malli pėr mikun shkon aq larg sa poeti gjatė atij pikėllimi tė dhembshėm kėrkon me klithmė:
 
Ma merr edhe njė herė kėngėn
se po mė digjen damarėt e pikėllimit
se po mė bėhet gjėma mbi Gurgjaku
nė shpatullėn lindore tė Kullės.
(Poema “Akademi solemne pėr Jusuf Gėrvallėn”, pjesa 7, f.65)
 
Ėshtė zjarmia qė i shtohet asaj mungese, pėr ikjen e parakohėshme tė mikut, shokut, poetit. Por dhembja e poetit Xhemaili nuk pushon, siē nuk pushojnė sė dhembsuri plagėt e Atdheut. Ai e ndien mungesėn e mikut pėr t’i bėrė dritė nėpėr udhėt e lirisė pėr lirinė e Atdheut. Vargu ngritet pėrsėri dhe shpresa e poetit gjithashtu, sepse tani mė:
 
Ka fluturuar malli
dhe Zjarri i Janarit kanė shkuar deri te
Fusha Jote, Deti Jon e Nėna.”
(Po aty, pjesa e 9, f.67)
 
Dhe si ngushėllim, poeti citon thėniet e mikut tė tij poet e militant:
"Vjershėrimi ėshtė mundim/ qė tė shpie buzė varri." (Po aty, pjesa e 10, f.68). Thėnie kėto me tė cilat poeti Xhemaili e fillon poemėn “Akademi solemne pėr Jusuf Gėrvallėn”.
  
 
Dėshmia poetiko-tragjike e dheut
 
Epilogu si dėshmi e shpresave qė vijnė, pas labirintheve e katrahurave nėpėr tė cilat kaloi fati i kohėve tė shkuara tė poetit, duke qenė tė cenzuruara nė kohė, vijnė si dėshmi e ruajtur me fanatizėm. Dhe kėto dėshmi dijnė t’i ruajnė nėnat shqiptare, ashtu siē bėri nėna e e poetit Xhemaili. Ajo e ruajti me dashuri e pėrgjėrim, kujtimin e tė birit (Dorėshkrimin nga dheu), birit tė saj poet e militant, tė ndjekur e tė arratisur. Ajo e groposi atė dėshmi nė palėt e dheut, pėr ta zbuluar nė njė dite tė bardhė, e, pėr t’ua dhėnė vargjeve krahėt nė qiellin e lirė tė fjalės.
  
Pėr fund, shtrohet pyetja nėse dolėm nga njė gjeografi e sėmurė, apo na coptoi e plagosi edhe mė, honeve tė saja!? Ėshtė ndoshta pėrcaktim qė mbetet i hapur nė vizionin e ardhshėm poetik dhe realo-fantastik, qė deomos poeti Mustafė Xhemaili do ta ndajė fatin e tij me fatin e gjeografisė sė coptuar, tė Atdheut tė tij fizik dhe poetik.
 
Ky poet solli njė dėshmi poetike nga dheu. Dorėshkrimin autentik me poezi, tė cilin e lexonin ata qė e donin lirinė dhe qė luftonin pėr ta fituar ate. Dhe ata nuk ishin pak. Pas luftės nė Kosovė nga dheu u nxorėn edhe trupa njerėzish tė masakruar, dėshmi tragjike, barbare, mbi ata qė e donin lirinė. Krahasimi ėshtė jo i largėt! Domosdo duhet tė konstatojmė se nga dheu i Atdheut, gjeografisė sė sėmurė, dolėn dhe do tė dalin dėshmi poetiko-tragjike pėr lirinė qė Kosova e meriton.
  
Kjo ėshtė dėshmia poetiko-tragjike e dheut qė nė “Dorėshkrimi nga dheu” tė poetit Mustafė Xhemailit tė tronditė me vėrtetėsi artistike.

                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.