|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

 

 

   
 

Anjeza Shahini: Suksesi nuk mė ka ndryshuar

 
 

 

17 maj 2004 / TN

“Zėri i Amerikės”, mė 16 maj 2004 / Keida Kostreci

Pjesėmarrja e Shqipėrisė pėr herė tė parė nė festivalin evropian tė kėngės dhe paraqitja dinjitoze e Anjeza Shahinit, u kthyen nė njė festė kombėtare pėr shqiptarėt kudo nė botė. Shqipėria gjeti kėshtu njė dritare pėrmes artit qė tė afrohet mė shumė me Evropėn. Anjeza Shahini, u radhit dje e shtata mes 24 konkurrentėve tė natės finale tė ngjarjes mė tė rėndėsishme tė kėngės qė u ndoq nga dhjetra miliona njerėz nė gjithė globin. Vendin e parė nė festival e zuri kėngėtarja ukrainase Ruslana me kėngėn “Wild Dancers”. Dy pėrfaqėsues tė tjerė nga Ballkani, Serbia dhe Mali i Zi dhe Greqia zunė pėrkatėsisht vendin e dytė dhe tė tretė. Anjeza ishte fituesja e festivalit kombėtar nė dhjetor tė vitit 2003 dhe u kthye menjėherė nė tė dashurėn e publikut shqiptar. Kėnga e saj “Imazhi yt” ėshtė kompozuar nga Edmond Zhulali dhe teksti ėshtė shkruar nga Agim Doēi. Anjeza dha tė dielėn njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės:

Zėri i Amerikės: Anjeza, a mund tė na pėrshkruash pak emocionet gjatė pjesėmarrjes nė festival dhe si ndjehesh tani qė mbaroi festivali?

Anjeza Shahini: Emocionet kanė qenė tė shumta dhe tė mėdha, tė cilat u ndanė midis njėri tjetrit dhe pak a shumė u zbutėn duke ia ndarė njėri-tjetrit. Ky festival na ka dhėnė shumė emocione, ndėrkohė edhe shumė zemėr na ka dhėnė publiku nė skenė, tė cilėt mbanin flamuj shqiptarė, qoftė tė huaj edhe vetė shqiptarėt. Jemi ndjerė shumė, shumė mirė.

Zėri i Amerikės: Po me tė vėrtetė ishte diēka e madhe. Por ēfarė ndjesie tė krijon fakti qė ti ishe fytyra e Shqipėrisė nė kėtė ngjarje tė rėndėsishme evropiane dhe artistja qė i hape rrugėn vendit tėnd pėr tė marrė pjesė nė kėtė festival prestigjioz?

Anjeza Shahini: Ėshtė e vėrtetė. Nė fakt ishte njė pėrgjegjėsi shumė e madhe, pėr tė cilėn shpesh herė i thoja vetes qė “a ke bėrė mirė qė e ke marrė nė dorė”. Deri nė momentin qė kemi ardhur kėtu kemi patur paksa frikė, por nė momentin qė na kanė pritur shumė, shumė mirė dhe e kanė pėlqyer si tė thuash kulturėn shqiptare, kanė thėnė vėrtet qė duke filluar qė nga muzika etj, kjo na ka bėrė tė ndjehemi shumė mirė, aq mė tepėr qė hyrja nė finale, apo nė dhjetėshe dhe nė vendin e shtatė, kjo bėri akoma mė tepėr qė ajo pėrgjegjėsi qė kishim, pak a shumė tė zbutej dhe mė nė fund ta kalonim.

Zėri i Amerikės: Rezultati tregon nė fakt qė ti vėrtet bėre shumė mirė qė shkove nė festival. Ti tani je bėrė e njohur pėr vendin tėnd, pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt kudo dhe suksesi yt u ngjan pak a shumė pėrrallave. Ty tė duket se ke ndryshuar?

Anjeza Shahini: Ėshtė e vėrtetė qė ėshtė bėrė njė ndryshim shumė i shpejtė pėr mua, megjithatė pėrsa i pėrket ndryshimit tim si personalitet, mendoj se jam po e njėjta vetėm se ndryshon rrjedhoja e ditės, gjėrat qė ndodhin, planet janė mė tė shumta, angazhimet janė mė ndryshe. Kėto janė ndryshime normale pėr ēdo njeri.

Zėri i Amerikės: Meqė fole pėr plane, a pate oferta gjatė ditėve tė festivalit, gjatė kontakteve tė tua atje pėr aktivitete tė tjera evropiane, pra jo vetėm nė Shqipėri, por edhe jashtė Shqipėrisė, ose pėr bashkėpunim tė ardhshėm me shtėpi diskografike, ose kompani tė njohura muzikore?

Anjeza Shahini: Tė them tė vėrtetėn ka patur njė fluks tė madh njerėzish, tė cilėt na uronin, pse jo edhe na ofronin dhe ne me tensionin e madh tė festivalit nuk dimė se ēfarė pėrgjigjesh kemi dhėnė, por mund tė them qė kemi mbajtur kontakte me tė gjithė pjesėtarėt e festivalit evropian, me tė gjithė ata qė kanė qenė prezent pranė nesh dhe kemi kėmbyer numrat e telefonave dhe adresat e e-maileve, gjė qė mund tė mundėsojė gjėra pėr mė vonė.

Zėri i Amerikės: Atje kishte edhe njė kėngėtar tjetėr me origjinė shqiptare. Mund tė na thuash diēka mė shumė pėr tė dhe pėr faktin qė shumė kėngėtarė nga vendet e Ballkanit morėn pjesė dhe madje morėn edhe vende tė para nė kėtė festival?

Anjeza Shahini: Po, ėshtė e vėrtetė dhe unė jam ndjerė shumė mirė qė kanė qenė pikėrisht kėto vende qė kanė dalė nė finale dhe mė pas edhe u pozicionuan nė vendet e para. Pėrsa i pėrket djalit nga Bosnje-Hercegovina, edhe unė mė tepėr e kam marrė vesh nga tė tjerėt qė ka qenė me origjinė shqiptare. Mė erdhi shumė mirė nė fakt. Ne patėm kontakte me ta. Edhe ata kishin dėshirė qė ne tė kishim pikė sa mė shumė dhe ne gjithashtu pėr ata.

Zėri i Amerikės: Cilat janė planet e tua pėr tė ardhmen nė studime dhe karrierė se ti je edhe nė shkollė, apo jo?

Anjeza Shahini: Nė fakt mė duhet tė shkoj patjetėr sė shpejti nė Shqipėri, tė kap pak ato kohė qė mė kanė mbetur pėr shkollėn, sepse unė jam akoma nė vit tė tretė nė gjimnaz. Megjithatė do tė mbaroj njėherė gjimnazin dhe mė pas do tė shohim.

 


                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.