|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

 

 

   
 

Mitrovicė: Nėnkryetari i LDK-sė, Kolė  Berisha  dhe Fatmir Sejdiu, anėtar i Kryesisė  sė  Kuvendit tė  Kosovės, janė  pritur nė Kuvendin e Komunės

 
 

 
Mitrovicė, 17 maj 2004 / TN / Hysni SYLA - Nėnkryetari i LDK-sė, Kolė  Berisha  dhe Fatmir Sejdiu, anėtar i Kryesisė  sė  Kuvendit tė  Kosovės, janė  pritur nė Kuvendin e Komunės nga zėvendėskryetari Mursel Ibrahimi dhe drejtorėt e Administratės Komunale Mursel ahmeti  e Fatmir Kajtazi.
 
Zėvendėskryetari Ibrahimi dhe bashkėpunėtorėt e tij, i kanė njfotuar mysafirėt me gjendjen e pėrgjithshme nė komunė dhe pėrpjekjet qė po i bėnė pushteti lokal pėr stbilizimin e plotė tė gjendjes dhe zgjidhjen e problemeve tė ndryshme nė komunė.
 
Duke folur pėr situatėn politike e tė sigurisė, zėvendėskryetari Ibrahimi, ka thėnė se, falė angazhimit tė vetė qytetarėve nė radhė tė parė, por edhe tė Kuvendit tė Komunės, udhėheqėjes sė saj, subjekteve politike dhe angazhimit tė faktorėve ndėrkombėtarė tė pranishėm nė komunė, ajo aktualisht ėshtė e qetė, pa ekscese e incidente  dhe me tendencė tė pėrmisimit tė vazhdueshėm.
 
Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi ka thėnė me kėtė rast, se komuna e Mitrovicės, aktualisht ėshtė njė ndėr komunat e vendit, ku janė grumbulluar mė sė shumti probeleme tė natyrės sė ndryshme, para sė gjithash pėr shkak tė ndarjes sė qytetit, por edhe pėr shkak mosaktivizimit tė kapaciteteve prodhuese industriale dhe mungesės sė mjeteve materiale pėr invesstime nė projektet zhvillimore.
 
Poashtu, zėvendėskryetari Ibrahimi, u ka thėnė mysafirėve se Kuvendi i Komunės ėshtė duke bėrė pėrpjekje maksimale, qė nė kuadėr tė mundėsive qė ka, tė zgjedh problemet e ndryshme infrastrukturale nė komunė.
 
Pasi qė janė informuar nga udhėheqėsit komunal pėr situatėn e pėrgjithshme tė sigurisė dhe pėrpjekjet pėr zgjidhjen problemeve tė shumta, Kolė Berisha dhe Fatmir Sejdiu kanė mbėshtetur kėto pėrpjekje tė pushtetit lokal, duke vlerėsuar pozitivsht angazhimin dhe aktivitetet pėr tejkalimin e gjendjes dhe evitimin e pasojave tė trazirave tė mesmarsit.
 
Berisha dhe Sejdiu kanė patur konsideratė pėr problemet me tė cilat ballafaqohet pushteti lokal nė komunė dhe kanė kuptuar drejtė pozitėn e rėndė nė tė cilėn ka ardhur Mitrovica pas lufte, pėr shkak tė mosaktivizimit tė kapacitetve prodhuese qė mė parė kanė qenė aktive.
 
Duke premtuar ndihmėn e tyre pėr Mitrovicėn, nė tė gjitha rastet ku u jipet mundėsia, Berisha dhe Sejdiu kanė kėrkuar nga udhėheqėja komunale, qė tė gjitha forcat, kapacitet dhe energjitė pozitive t’i kanalizojnė nė drejtim tė zgjidhjes sė problemeve ekzistenciale tė qytetarėve, tė infrastrukuturės nėpėr mjedise,  si dhe tė problemeve tė tjera qė i preokupojnė qytetarėt, nė mėnyrė qė t’u lehtėsohen brengat njerėzve dhe tė krijohen kushte pėr njė jetė sa mė normale e tė dinjitetshme tė tyre.


                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.