|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

 

 

   
 

U mbajt tribuna e hapur me temėn "Familja e shėndoshė - themel i shoqėrisė"

 
 

 
Prishtinė, 17 maj 2004 / Adelina SELIMI - Pardje nė amfiteatrin e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės nė Prishtinė, ėshtė mbajtur tribuna e hapur me temėn "Familja e shėndoshė - themel i shoqėrisė", e organizuar nga Kryesia e Degės sė IV e Prishtinės e Forumit tė Rinisė tė LDK-sė.
 
Fjalėn e hapjės sė kėsaj tribune e ka paraqitur kryetarja Malsore Gashi, e cila pasi i ka pėrshėndetur tė pranishmit, nė mesin e tė cilėve ishte edhe kryetari i FR tė LDK-sė dhe njėherit deputet i Kuvendit tė Kosovės, z.Lulzim Zeneli, mė pas ka folur pėr arsyeshmėrinė e mbajtjes sė kėsaj tribune.
 
Ajo ka theksuar se sipas shėnimeve zyrtare, nė periudhėn e pasluftės ėshtė rritur nė mėnyrė tė shpejt numri i shkurorėzimeve nė Kosovė dhe pėr ēdo dy martesa kemi njė shkurorėzim dhe numri i kėrkesave pėr shkurorėzim ėshtė nė rritje e sipėr.
 
Kjo, ka theksuar znj. Gashi do tė thotė shkatėrrim i familjes shqiptare, ndėrsa shkatėrrimi i familjės do tė thotė edhe shkatėrrim i shoqėrisė meqenėse familja ėshtė bazė e shoqėrisė.
 
Mė pas dy ligjeruesit e pranishėm, dr.Ismajl Hasani ( sociolog ) dhe z.Hysamedin Abazi ( teolog ) kanė paraqitur pikėpamjet sociologjike dhe teologjike rreth familjes dhe dukurive qė po kalon ajo ditėt e sotme nė Kosovė. Mė pas tė pranishmit e shumtė kanė parashtruar pyetje tė shumta tė cilave u janė pėrgjigjur dy ligjeruesit.

                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.