| KULTURĖ | HISTORIPOLITIKĖ | OPINIONE | ADRESARI ARKIVI | NJOFTIME |  

 

 

   
 

NJĖ MBRĖMJE TJETĖRFARE…

 
 

 
17 maj 2004 / TN
 
Diamant ABRASHI ( Lugano, ZVICĖR)
 
Artdashėsit shqiptarė, italianė e zviceranė, tė shtunėn mbrėma patėn rastin tė kalojnė njė mbrėmje tjetėrfare. Nėn patronatin e Komisionit Federal tė tė Huajve dhe firmės Cosmo ASG qė udhėhiqet me shumė sukses nga biznismeni kosovar Agim Gjinali, u mbajt njė koncert i duo-s (piano e kėndim) i pianistes shqiptare Amarda Beqiraj-Asllani e Gabriela Stocker-Reinacher.
 
Kėshtu disa dhjetėra adhurues tė muzikės klasike, nė hotel Dante tė Luganos, patėn mundėsinė tė shijojnė ekzekutime tė Alessandro Scarlatti-t, Giovanni B. Pergolesi-t  dhe Franz Schubert-it  si dhe kėngė valle e prelude tė kompozitorit tė njohur shqiptar Kozma Lara.
 
Mbrėmja u hap me me Scarlatti-n, me sopranon nga Lucerni, Stocker e cila nė duo me Beqirajn ekzekutuan sė pari “Mjaft mė plagosėt” e “Nėse Florindo ėshtė besnik” pėr tė kaluar pastaj tek Pergolesi me “Nėse ti mė do”.  Po qe se Scarlatti e Pergolesi do tė mund tė ishin konsideruar si njė uvertyrė e lehtė e mbrėmjes, pjata kryesore u servir me Schubert-in me ariet “Shėtitje”, “Ndal”, “Kurreshtari” dhe “Ngjyra e dashur” me tė cilat Gabriela Stocker pati mundėsinė tė paraqitej para tė pranishmėve.
 
Pastaj i erdhi radha zonjės Beqiraj e cila ekzekutoi kompozimet e Larės duke i dhėnė mbrėmjes njėkohėsisht njė  freski por edhe njė ngrohtėsi mesdhetare qė jehoi brenda mureve tė hotel Dantes si njė jehonė e bukur kujtese nga Moti i Madh i muzikės shqiptare.
 
Njė paraqitje simpatike, njė pėrthyerje e notave muzikore nėn prizmin letrar u bė nga poetesha italiane Ilaria Di Giacomo e cila nga libri i saj i fundit” Momente takimi” lexoi krijime tė saja.
 
Ishte ky njėri nga koncertet e njė serie e cila kėtė vit do tė pėrmbyllet me 25 Maj nė Baar/ZG, Bern mė 12 qershor dhe Cyrih me 25 qershor pėr tė rifilluar nė kantonet tjera e qė nga tė huajt pretendon qė nė Zvicėr pos aftėsive punuese tė demonstrojnė edhe vlerat e tyre kulturore. Sidoqoftė  tė pranishmit patėn mundėsinė qė nė Lugano tė kalojnė njė mbrėmje tjetėrfare e qė po dėshmon se pas relaksit pesėvjeqar emigracioni shqiptar po kėrkon forma tė reja integrimi e bashkėpunimi me autoritetet vendore. Po i kthehet vetvehtes dhe shpirtit tė tij krijues…                                                                             

                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.