|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

 

 

   
 

Filmat e rinj nė kinematė amerikane

 
 

 
   

15 maj 2004 / TN

“Zėri i Amerikės”, mė 14 maj 2004

Ndėr shekuj njerzimi ka parė shumė luftėra. Disa janė bėrė pėr tė treguar fuqinė e disa pėr famė. Por luftrat qė janė kthyer nė legjenda e transmetohen nga brezi nė brez, shumė prej tyre kanė patur si shkak nderin dhe dashurinė. Njė nga kėto legjenda ėshtė edhe lufta e Trojės pėr mbretėreshėn Helenė. Kjo legjendė bazuar nė Iliadėn e Homerit vjen sot nė kinematė amerikane pėrmes filmit tė ri Troja me aktorin kryesor, Brad Pitt.

Pasioni i dy tė dashuruarve mė legjendarė tė kohės nė Greqinė e lashtė, Parisit, princit tė Trojės dhe Helenės, mbretėreshės sė Spartės, ndez njė luftė qė do tė ēudiste civilizimin e asaj kohe. Grabitja e Helenės nga Parisi shkakton njė turp tė madh pėr burrin e saj, mbretin Menelaus, vėllanė e mbretit Agamemnon. Vėllezėrit bashkohen pėr tė vėnė nė vend nderin e familjes, ndėrkohė qė nė skenė shfaqet edhe luftėtari mė i fuqishėm i tė gjitha kohėrave, Akili, luajtur nga Brad Pitt.

Akili rebel, arrogant dhe i pakapshėm nga shpata e armikut, i etur pėr famė, niset drejt portave gjigande tė Trojės nėn udhėheqjen e Agamemnonit. Troja, qyteti fortesė me mure tė larta, udhėhiqet nga mbreti Priam e mbrohet rreptėsisht nga princi Hektor. Ky qytet ėshtė njė kala qė asnjė ushtri armike nuk ka mundur ta thyejė.

Por vetėm njė njeri do tė jetė ēelėsi i fitores apo humbjes sė Trojės. Ky njeri ėshtė Akili, tė cilit bukuria e mbretėrshės Helenė i ka ndezur gjakun pėr luftė. Lufta legjendare pėr nder dhe dashuri do tė sjellė edhe shkatėrrimin e njė vendi dhe popullit tė tij.

 

Nga lufta legjendare pėr dashuri tek lufta me dragonj dhe mbretėr famėkeqė po pėr dashuri. Bėhet fjalė pėr pjesėn e dytė tė filmit tre dimensional dixhital, Shrek, qė del nė kinematė amerikane tė mėrkurėn qė vjen, duke hapur paksa para kohe sezonin veror tė filmave.

Pėrsonazhi krysor i filmit, Shrek, dhe bashkėshortja e tij, princeshė Fiona janė ftuar nga prindėrit e princeshės, mbreti dhe mbretėresha e Mbretėrisė Shumė shumė tė Largėt.

Shrek, zėri i tė cilit interpretohet nga komediani Mike Myers dhe Princesha Fiona, me zė tė dubluar nga Cameron Diaz, nisen pėr nė marrė pjesė nė darkėn e prindėrve tė saj. Bashkė me ta ėshtė edhe gomari i famshėm. Por tė dashuruarit nuk e dinė planin e fshehtė tė prindėrve tė nuses pėr fatin e saj dhe tė mbretėrisė. Mbreti ndodhet nė kėrkim tė njė magjistareje, njė princi pėr ti marrė mendjen vajzės dhe njė gjahtari pėr tė vrarė Shrekun. Pjesa e dytė e filmit tė famshėm tre dimensional vizatimor, pritet tė ketė shumė sukses si tek fėmijėt por edhe tė rriturit.

Pėr xhirimin e filmit u shpenzuan 70 milion dollarė, 30 milion prej tė cilave shkuan nė xhepat e Mike Myers, Cameron Diaz dhe Edie Murphy-it, nga 10 milion secili.

Ndėrkohė qė pjesa e dytė e filmit nuk ka dalė akoma nė kinema, puna ka filluar pėr pjesėn e tretė.

C'po ndodh me procesin gjyqėsor nė ngarkim tė lojtarit tė famshėm tė basketbollit, Kobe Bryant? Pothuajse 11 muaj qė nga arrestimi i tij, ylli i sportit ka deklaruar pafajėsinė ndaj akuzės pėr pėrdhunimin e njė vajze.

Gjatė paraqitjes sė tij para gjykatėsit tė pėrgjithshėm nė Eagle tė Kolorados, Kobe Bryant tha vetėm katėr fjalė. Pyetjes nga gjykatėsi nėse e kuptonte akuzėn dhe pasojat qė mund tė kishte nga kjo, sportisti ju pėrgjigj prerazi po. Mė pas ai hodhi poshtė akuzėn duke thėnė se ishte i pafajshėm. Gjykatėsi e mbylli seancėn duke thėnė se nė takimin e radhės do tė pėrcaktonte datėn se kur do tė zhvillohet gjykimi. Ndėrkohė njoftohet se paditėsja 19 vjeēare nuk mori pjesė nė kėtė senacė.

Lojtari 25 vjeēar, Kobe Bryant ka pohuar se ka patur marėdhėnie intime me pėlqimin e vajzės, verėn e kaluar nė hotelin ku punonte ajo. Nėse gjendet fajtor, Bryant mund tė denohet nga 20 vjet deri burgim tė pėrjetshėm.


                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.