|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

   
 

Nata e fundit e festivalit evropian tė kėngės

 
 

 

15 maj 2004 / TN

”Zėri i Amerikės”, 15 maj 2004 

Sot nė Stamboll tė Turqisė ėshtė nata e fundit e festivalit evropian tė kėngės me kėngėtarė nga 24 vende, qė pritet tė ndiqet nga 100 milionė spektatorė dhe telespektatorė nga e gjithė bota.

Konkurrentėt nė festivalin mė tė njohur tė kėngės nė Evropė janė nė garė pėr tė zėnė vendin e parė duke bėrė kėshtu tė mundur mbajtjen e festivalit nė vendin e tyre vitin e ardhshėm.

Pėr kėtė vit duket se Greqia ėshtė mė e favorizuara me kėngėtarin Sakis Rouvas, qė interpreton kėngėn “Shake it” ku kombinohen ritmi grek dhe njė vallėzim provokativ. Njė tjetėr pretendente ėshtė ukrainasja Ruslana, qė do tė kėndojė “Wild Dances”, njė kėngė me motive popullore dhe vallėzim nga vendi i saj.

Mes pretendeteve kryesore ėshtė edhe shqiptarja Anjeza Shahini me kėngėn “Imazhi yt” (The Image of You), me muzikė tė Edmond Zhulali dhe tekst tė Agim Docit. Ėshtė hera e parė qė Shqipėria qė merr pjesė nė festivalin evropian. Nė emisionin e nesėrm Ditari ne do tė pėrpiqemi tė lidhemi drejtpėrdrejt me Anjezėn pėr njė intervistė.

 


                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.