|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

   
 

Forumi i Gruas do tė dėshmojė pėrkushtimin dhe forcėn e LDK-sė pėr Kosovėn e pavarur e demokratike

 
 

 
   
Prishtinė, 15 maj 2004 - Nė Prishtinė i filloi punimet Kuvendi i Katėrt Zgjedhor i Forumit tė Gruas sė LDK-sė, me pjesėmarrjen e delegateve nga tė gjitha komunat e Kosovės dhe tė mysafirėve. Nė hapjen solemne mori pjesė edhe Presidenti i Kosovės dhe njėherit edhe kryetar i LDK-sė, Dr.Ibrahim Rugova, i cili pėrshėndeti punimet e kėtij kuvendi.

Presidenti Rugova tha se mbajtja e Kuvendit tė Forumit tė Gruas ėshtė moment me rėndėsi, sepse kjo ėshtė oganizata mė masive e gruas nė Kosovė, ėshtė pjesa mė vitale dhe mė e rėndėsishme e LDK-sė qė nga themeli para 15 vjetėsh.
 
FG ka treguar integrimin dhe konsolidimin e rolit tė gruas nė shtetin dhe nė shoqėrinė e vendit tonė. Presidenti me kėtė rast theksoi se njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė njė imperativ i kohės dhe tė bėhet i Kosovės nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA-tė.

Duke i dėshiruar punė tė mbarė kuvendit, Presidenti Rugova tha se ka besim nė kėtė kuvend dhe nė strukturat qė sot do tė zgjedhen dhe beson se ato do tė jenė tė afta qė ta udhėheqin FG.

Ndėrkaq duke folur pėr zgjedhjet e ardhshme e pėrgjithshme, zoti Rugova tha se do tė bėhen tė gjitha pėrgatitjet pėr kėto zgjedhje, duke shtuar se ato duhet tė jenė tė qeta e tė lira, dhe nė kėtė drejtim do tė angazhohe edhe UNIMIK-u, KFOR-i, SHPK, etj.
  
   
"Sot po rrumbullakėsojmė njė proces zgjedhor i cili ėshtė zhvilluar nė mėnyrė tė shkėlqyeshme nė tė gjitha degėt e Forumit tė Gruas dhe mund tė them se gjatė kėsaj kohe Forumi i Gruas i LDK-sė ka dėshmuar pjekuri tė lartė politike e kombėtare dhe pėrgjegjshmėri pėr tė ardhmen si dhe aftėsi tė larta organizative", tha nė fillim tė fjalės sė saj Melihate Tėrmkolli, kryetare e FG tė LDK-sė.

Ajo theksoi se edhe ky Kuvend ėshtė nė funksion tė forcimit tė mėtutjeshėm tė Forumit tė Gruas tė LDK-sė dhe tė vetė LDK-sė, si dhe nė funksion tė pėrgatitjeve sa mė tė mira pėr Zgjedhjet nacionale.Zonja Tėrmkolli nėnvizoi se, "nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Familjes, Forumi i Gruas e mban kėtė Kuvend, si pjesė e rėndėsishme e njė familjeje tė madhe, siē ėshtė LDK-ja dhe ėshtė e pėrkushtuar tė mbrojė dhe tė avansojė vlerat e fuqishme tė LDK-sė qė janė vlera kombėtare, ashtu siē ēdo grua mbron familjen e vet".
   
Ajo pėrkujtoi se FG i LDK-sė ka zhvilluar punėn e vet nė frymėn e pėrgjegjėsisė sė lartė pėr tė sotmen dhe tė ardhmen e Kosovės, veprimtari kjo qė lidhet edhe me Zgjedhjet nacionale nė tė cilat, siē u shpreh, LDK duhet tė ketė dhe do tė ketė fitore absolute. "LDK ėshtė e aftė dhe e pėrgatitur tė marrė pėrgjegjėsitė pėr tė finalizuar procesin qė quhet njohje e pavarėsisė sė Kosovės me bartėsen mė tė denjė tė kėtij procesi e qė quhet LDK", theksoi zonja Tėrmkolli.

Ajo tha se Forumi i Gruas ėshtė i pėrkushtuar tė japė gjithė kontributin qė edhe kėto zgjedhje tė jenė sa mė demokratike, mė transparente dhe tė njė niveli dhe cilėsie edhe mė tė lartė, duke kėrkuar njėherit edhe nga OSBE-ja e UNMIK-u tė shėnohet ngritje e transparencės, kooperativitetit dhe korigjimeve tė nevojshme pėr ngritje mė cilėsore tė procesit zgjedhor.

Poashtu zonja Tėrmkolli theksoi se Forumi i Gruas do tė dėshmojė gjithnjė aftėsinė, pėrkushtimin dhe forcėn e LDK-sė pėr shtetin tonė, pėr Kosovėn e pavarur e demokratike.

Kryetarja e Forumit tė Gruas tha se organizata qė ajo drejton do tė udhėhiqet nga politika ndėrtuese, si bazė e fuqishme e demokracisė, e pėrparimit dhe kultivimit tė vlerave kombėtare.
 
"Ėshtė kultura politike kombėtare e LDK-sė, e udhėhequr nga Presidenti Ibrahim Rugova dhe kjo politikė do tė ketė njė kurorėzim final - njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, me kėtė, prandaj Forumi i Gruas i LDK-sė ėshtė dhe do tė jetė mbėshtetje e fuqishme e Presidentit Ibrahim Rugova dhe politikės sė tij pėr njohjen mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės", tha zonja Tėrmkolli nė fund tė fjalės sė saj para delegateve tė Kuvendit tė Katėrt Zgjedhor, i cili po i vazhdon punimet.

                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.