|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Transparencėn e Nanos s’ka kush ta besojė

 
 

 
15 maj 2004 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Kryeministri Fatos Nano ka pėruruar dje njė drejtori shtypi qė presupozohet tė jetė njė mjet nė ndihmė tė gazetarėve dhe tė publikut dhe qė do t'i shėrbejė mė mirė transparencės sė qeverisė ndaj publikut. Nė kėtė ceremoni Nano ka thėnė se kėrkon qė tė krijojė raporte besueshmėrie mė tė mira mes qeverisė qė ai drejton dhe punonjėsve tė medias, ndėrsa u ka bėrė me dije tė pranishmėve se sapo kanė nisur tė tjera padi, ai dhe bashkėshortja Xhoana, kundrejt botuesit dhe deputetit tė Kuvendit tė Shqipėrisė, zotit Nikollė Lesi.
 
Historia e marrėdhėnieve tė Fatos Nanos me shtypin shqiptar, edhe me kėtė drejtori shtypi qė ceremonohet vit pas viti, ėshtė ajo e pėrplasjeve tė vazhdueshme; pas njė sėrė gjyqesh ndaj gazetave opozitare ku nė tė gjitha rastet fitues ka dalė shteti, ministrat, zyrtarėt e emėruar prej tij, kryeministri shqiptar nuk i ka kursyer represionet dhe kontrollet edhe ndaj mediave tė tjera.
 
Nė kėtė mori mediash ka njė takėm gazetash ku botues-bisnesmenėt janė tė lidhur me tendera tė dukshėm dhe tė padukshėm me qeverinė, janė tė pėrzier me mjaft interesa dhe qė nuk ka kurrfarė konflikti me tė, madje janė aq tė pėrkushtuar sa tė pėrgjojnė dhe pasqyrojnė edhe cinizmat e kryeqeveritarit me vartėsit, me stafin e ngushtė dhe me deputetėt e majtė.
 
Ky shtyp ėshtė i pandashėm nė tė gjitha qeveritė e pas nėntėdhjetės, por problemi mė i madh qėndron me median tjetėr qė kėrkon tė jetė sa mė e paanshme nė publikimin e veprimtarisė sė qeverisė, tė ministrave njeri pas tjetrit dhe vetėm, sepse pasqyron edhe rastet e pafre tė abuzimit me fondet dhe postet publike gjendet e pėrjashtuar nga reklamat shtetėrore, vihet vazhdimisht nėn kontrollet absurde tė strukturave shetėrore dhe pret pėr ēdo muaj nga njė padi civile apo penale.
 
Nga tė gjithė kryeministrat shqiptarė, vetėm Fatos Nano ka bėrė padi penale pėr njė koment-editorial tė gazetės 'TemA', vetėm ky zyrtar i lartė ėshtė konfliktuar me njė televizion kombėtar, vetėm ky kryeqeveritar ka lėshuar njė urdhėr pėr bllokimin e informacionit qė Gjykata Kushtetuese ia ktheu mbrapsht, ndėrsa ka rritur dozat e hermetizmit dhe tė mosdhėnies sė informacionit edhe nė strukturat partiake.
 
Nė shumė struktura shetėrore, nė mjaft ministri dhe drejtori tė pėrgjithshme, nė shumė agjenci rajonale, ėshtė tejet e vėshtirė tė marrėsh informacion duke qenė punonjės i shtypit; po kaq tė vėshtirė e kanė marrjen e informimit edhe deputetėt e Kuvendit tė Shqipėrisė qė ligjėrisht, me kushtetutėn e vendit dhe si trupė legjislative kanė tė drejtė tė kontrollojnė kėdo dhe tė hyjnė kudo. Njė grup kundėrshtarėsh brenda Partisė Socialiste, megjithėse ish zyrtarė dhe drejtues tė lartė tė kėsaj forca politike, megjithėse deputetė, e kanė gjithashtu tė vėshtirė tė marrin vendimet e qeverisė dhe tė informohen pėr gjithė aktivitetin e saj.
 
Transparenca e kabinetit tė zotit Nano, nė njė drejtori shtypi ose jo, nuk ka nevojė pėr elementė fasadė sesa njė shpjegim publik pėr pasurinė e vetė kryeministrit, tė bashkėshortes sė tij, tė ministrave tė tij dhe zyrtarėve tė tjerė tė lartė qė tashmė ndėshkohen prej ndėrkombėtarėve si pengesa kryesore pėr udhėkryqin aktual. Zoti Nano mund tė bėjė shumė padi pėr Mero Bazen dhe Nikollė Lesin, pėr gazetarė dhe media qė nuk rreshtohen pranė tij, por edhe me njė drejtori shtypi nuk ka sqaruar ende nėse ka pėrfituar apo jo padrejtėsisht bashkėshortja e tij, si i ka krijuar kapitalet, si i ka plotėsuar detyrimet ndaj shtetit etj..

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.