|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

 

 

   
 

Pomeroy: komuniteti ndėrkombėtar duhet ta pėrqendrojė vemendjen mė shumė te Kosova

 
 

 
14 maj 2004 / TN
 
"Zėri i Amerikės" mė 13 maj 2004 / Ilir Ikonomi
 
Anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Kongresit amerikan, Earl Pomeroy thotė se komuniteti ndėrkombėtar duhet ta pėrqendrojė vemendjen mė shumė te Kosova. Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, zoti Pomeroy thotė se njė nga mėsimet qė mund tė nxirren nga dhuna e muajit mars, ėshtė se komuniteti ndėrkombėtar duhet tė ushtrojė mė shumė presion pėr tė garantuar se do tė bėhet pėrparim nė politikėn standardet pėrpara statusit.
 
Zėri i Amerikės: Nė mars tė kėtij viti ne pamė tė shėnohej njė hap prapa nė Kosovė. Dhuna ishte njė tronditje e madhe pėr tė gjithė. A mendoni se komuniteti ndėrkombėtar ka qenė sa duhet i efektshėm pėr tė garantuar njė kalim pa probleme drejt zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar?
 
Earl Pomeroy: Sė pari jam dakord se ngjarjet e muajit mars nė Kosovė shėnuan njė hap prapa. Standardet qė tė ēojnė tek statusi parashikojnė pajtimin midis grupeve etnike, parashikojnė bashkėekzistencėn paqėsore nė Kosovė. Ne e kuptojmė se ato qė ndodhėn paqyronin nė njė masė tė madhe nervozizmin qė ēoi nė shkatėrrimin e shtėpive dhe tė kishave.
  
Nuk ka dyshim se kjo ka tė bėjė me ekonominė e dobėt, papunėsinė e lartė si dhe me nervozizmin lidhur me reagimin e komunitetit ndėrkombėtar pėrmes UNMIK-ut dhe organizatave ndėrkombėtare nė Kosovė, tė cilat kėrkojnė qė gjėrat tė funksionojnė nė mėnyrė mė efikase. Unė i kuptoj kėto shqetėsime dhe ne duhet tė pranojmė se kjo ėshtė njė sipėrmarrje mjaft e veēantė. Nė Kosovė, ne kemi njė koalicion vendesh tė drejtuara nga Natoja, tė cilat arritėn t’i jepnin fund shtypjes sė Millosheviēit.
 
Tani, detyra ėshtė tė rindėrtohet vendi me pėrpjekjet e njė pėrfaqėsie shumėkombėshe tė OKB-sė. Kjo nuk mund tė jetė shumė efikase. Njė vend i vetėm do ta bėnte kėtė mė me efikasitet por nuk mund tė veprohet me njė vend tė vetėm. Prandaj ne duhet ta kuptojmė se nervozizmi nė Kosovė ėshtė shumė real dhe mendoj se ne duhet tė bėjmė presion qė administrimi ndėrkombėtar nė Kosovė tė pėrmirėsohet.
 
Zėri i Amerikės: Ēfarė mendoni pėr politikėn e Departamentit tė Shtetit pėr Ballkanin dhe pėr Kosovėn. A ka qenė ajo sa duhet e angazhuar nė Ballkan apo vemendja ėshtė zhvendosur plotėsisht nga Iraku?
 
Earl Pomeroy: Edhe pėrpara Irakut, mendoj se u bė e qartė se me ndryshimin e administratės, nga Presidenti Clinton tek Presidenti Bush, vemendja ndaj Kosovės dhe Ballkanit pėsoi njė ndryshim dramatik. Tani qė administrata ėshtė mjaft e zėnė me problemin e Irakut, kjo natyrisht qė e ka ndryshuar vemendjen e saj. Por nga ana tjetėr ėshtė e nevojshme qė ne tė vazhdojmė tė luajmė rol udhėheqės dhe t’i kushtojmė vemendje Kosovės.
 
Mendoj se njė nga mėsimet qė duhet tė nxjerrim nga dhuna e muajit mars, ėshtė se komuniteti ndėrkombėtar duhet tė ushtrojė mė shumė presion pėr tė garantuar se do tė bėhet pėrparim nė politikėn standardet pėrpara statusit qė po ndjekim ne aktualisht. Njė pjesė e mirė e nervozimit ndaj administratės sė UNMIK-ut ka lidhje me faktin se gjėrat nuk po marrin njė rrugė tė qartė. Mendoj se Shtetet e Bashkuara do tė duhet tė tregohen tani mė aktive dhe tė vazhdojnė trysninė pėr tė garantuar se do tė arrihet pėrparim. Si anėtar i Kongresit, unė natyrisht do tė pėrpiqem t’i bėj thirrje Departamentit tė Shtit qė ta luajė njė rol tė tillė.
 
Zėri i Amerikės: Udhėheqėsit politikė tė shqiptarėve kėrkojnė me kėmbėngulje pavarėsinė. A mendoni se kjo ėshtė njė kėrkesė legjitime?
 
Earl Pomeroy: Unė jam pėr ecjen drejt statusit tė vetqeverisjes pėr Kosovėn. Unė jam vetėm njė anėtar midis 435 ligjvėnėsve qė ka Dhoma e Pėrfaqėsuesve. Pikpamja ime nuk ėshtė domosdo pikpamja e Shteteve tė Bashkuara. Por ajo ėshtė njė pikpamje nė tė cilėn unė besoj fuqimisht.
 
Mendoj se rruga pėr arritjen e standardeve tė caktuar qė kanė tė bėjnė me pajtimin, me pėrparimin nė aftėsitė vetqeverisėse, ėshtė njė rrugė e arėsyeshme pėr arritjen tek statusi i njė Kosove vetqeverisėse. Prandaj ka shumė rėndėsi qė nė kėtė rrugė tė bėhet pėrparim. Por nė fund tė fundit, pėr mua do tė ishte e paimagjinueshme qė Kosova tė administrohej pėrsėri nga Beogradi.
 
Zėri i Amerikės: Ju pėrfaqėsoni nė Kongres Dakotėn e Veriut. Ē’mund tė na thoni pėr kėtė shtet, ēfarė ka ai tė veēantė?
 
Earl Pomeroy: Unė jam krenar qė pėrfaqėsoj njė pjesė me rėndėsi tė veēantė tė Shteteve tė Bashkuara - Dakotėn e Veriut, njė territor mjaft rural qė merret me prodhim bujqėsor. Nga tė 50 shtetet e Amerikės, ne jemi midis atyre me popullatėn mė tė vogėl, rreth 630 mijė banorė. Por janė disa gjėra qė lidhen me Dakotėn e Veriut tė cilat kanė ngjashmėri me Kosovėn.
 
Ne jemi njė shtet gjeografikisht i largėt, me popullsi tė vogėl por nga ana tjetėr jemi njė pjesė e rėndėsishme e kėtij vendi. Edhe Kosova ėshtė gjeografikisht e largėt, nuk ka ndonjė popullsi shumė tė madhe por ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme, qoftė nga pikpamja strategjike por edhe sepse njerėzit e saj kanė cilėsi tė veēanta.

                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.