|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

 

 

   
 

Kryeadministratori Holkeri nė gjendje jo tė mirė shėndetėsore

 
 

 
   

14 maj 2004 / TN

“Zėri i Amerikės” mė 13 maj 2004

Zyrtarėt e Kombeve tė Bashkuara njoftuan se kryeadministratori i Kosovės ėshtė shtruar nė njė spital tė Strasburgut.

Njė zėdhėnės i OKB-sė tha se zoti Harri Holkeri ėshtė fizikisht i plogėsht dhe do tė jetė nėn vėzhgimin e mjekėve pėr disa ditė. Ai u sėmur pas njė darke mbrėmė nė Kėshillin e Evropės. Zėdhėnėsi tha se gjendja e zotit Holkeri ėshtė pasojė e plani tė ngarkuar pune.

Ish kryeministri finlandez drejton misionin e Kombeve tė Bashkuara tė ngarkuar me detyrėn pėr administrimin dhe paqeruajtjen nė Kosovė. Pėrleshjet etnike tė marsit shkaktuan vrasjen e 19 personave, plagosjen e qindra tė tjerėve dhe mijėra tė pastrehė.

Zoti Holkeri ka thėnė se dhuna tronditi deri nė themele misionin ndėrkombėtar nė Kosovė.

  


                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.