|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E preme, 14 maj 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Ndėrkombėtarėt dhe vendorėt po diskutojnė nė Prishtinė pėr mekanizmin pėrcjellės tė asociim-stabilizimit

 • Banka Botėrore do tė ndihmojė rindėrtimin e Kosovės, thotė presidenti i saj

 • Lambsdorf thotė se procesi privatizimit nė Kosovė ėshtė tepėr i ndėrlikuar

 • Suedia pėr 190 trupa zvogėlon numrin e ushtarėve nė pėrbėrje tė forcave paqeruajtėse nė Kosovė

 • Kosova duhet tė jetė pjesė e proceseve integruese tė Bashkimit Evropian

 • Tė punojmė pėr tė rikthyer besimin mes komuniteteve, - tha Rexhepi nė Lipjan

 • FR i LDK-sė nesėr organizon njė tribunė me temėn "Familja e shėndoshė - themel i shoqėrisė"

 • Kryetari i Prishtinės, Ismet Beqiri sot udhėton pėr nė Romė

 • Hari Holkeri ėshtė shtrirė nė njė spital tė Strasburgut

 • Nesėr mbahet Kuvendi i Katėrt Zgjedhor i Forumit tė Gruas sė LDK-sė

 • Mjetet e grumbulluara gjatė tremujorit nė Kosovė janė 126 milionė euro dhe janė nėn nivel tė planit

 • Kryeministri Rexhepi ngushėllon familjen e policit tė vrarė Ilir Llapatinca

 • Analizė: Dhjetra mijėra njerėz nė Shqipėri aplikojnė ēdo vit pėr tė emigruar jashtė vendit

 • Abu Musab al-Zarkavi ėshtė ekzekutori i kontraktuesit amerikan, Nikolas Berg

 • Forcat amerikane kanė liruar dhjetėra irakianė nga burgu Abu Graib

 • Trupat amerikane pėrshėndesin sekretarin Ramsfeld gjatė vizitės nė Irak

 • Administrata amerikane kėrkon edhe njė fond prej 25 miliardė dollarėsh pėr operacionet ushtarake nė Irak dhe Afganistan

 • Ish-ministrja austriake Helga Konrad pėrfaqėsuese e posaēme e OSBE-sė pėr trafikun njerėzor

 • Luftime tė ashpra nė Naxhaf

 • Gandi kėrkon "qeveri tė fortė" nė Indi

 • Presidenti i Koresė sė Jugut rikthehet nė post

 • Nė Pakistan ėshtė vrarė njė familje muslimane shite 6-anėtarėshe

 • Nė Gaza janė plagosur tre ushtarė izraelitė

 • Ekskavatorėt izraelitė kanė rrėnuar 10 shtėpi palestineze nė Gaza

 • Njė lider i Al Kaidės thotė se grupi i Bin Ladenit ndihmon militantėt muslimanė nė Irak

 • Njė grup i panjohur grek merr pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimet e bombave nė Athinė

 • Pauell: Tė zbulohen pėrgjegjėsit pėr abuzime

 
  
Ndėrkombėtarėt dhe vendorėt po diskutojnė nė Prishtinė pėr mekanizmin pėrcjellės tė asociim-stabilizimit
 
Prishtinė, 14 maj 2004 - Pėrfaqėsues tė Komisionit Evropian, tė UNMIK-ut, tė zyrave diplomatike nė Prishtinė, tė institucioneve vendore dhe ekspertė nė njė takim dyditėsh po diskutojnė pėr zhvillimin ekonomik, standardet dhe forcimin e rolit tė mekanizmit pėrcjellės tė procesit tė asociim - stabilizimit pėr Kosovėn.
 
Mekanizmi pėrcjellės i asociim-stabilizimit ėshtė njė kornizė e Bashkimit Evropian pėr bashkėpunim me Ballkanin Perėndimor, ku pėrfshihet edhe Kosova.

Zėvendėsshefi i UNMIK-ut, Ēarlls Brajshou mirėpriti mbajtjen e kėtij takimi. Ai tha se trazirat e marsit qė shkaktuan vonesė dymuajshe pėr mbajtjen e takimit janė ende tė freskėta nė mendjet tona. Dėmi i madh qė i shkaktuan ato trazira Kosovės ėshtė njė kthim i madh prapa, por duhet ecur pėrpara, tha Brajshou nė fjalėn hyrėse.

Edhe kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi ka vlerėsuar se trazirat kanė krijuar njė imazh tė hidhur pėr Kosovėn, por sipas tij ato nuk kanė arritur tė pengojnė punėn pėr avancimin e proceseve politike dhe ekonomike. Ai pėrmendi pėrpjekjet e insitucioneve pėr shoqėri tė barabartė pėr tė gjitha komunitetet.
 
Kryeministri Rexhepi tha se qeveria e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar edhe pėr pėrmbushjen e standardeve. Ato do ta bėjnė Kosovėn vend demokratik, tė zhvilluar ekonomikisht, shumetnik, vend qė reflekton paqe dhe siguri nė rajon.
 
 
Banka Botėrore do tė ndihmojė rindėrtimin e Kosovės, thotė presidenti i saj
 
Mynih, 14 maj 2004 - Presidenti i Bankės Botėrore, Xhems Uolfenson, i cili mori pjesė nė Forumin e shtatė tė kėsaj banke nė Mynih, nė njė prononcim pėr media nė lidhje me ndihmat pėr Kosovėn ka thėnė:
"Kam qenė nė Kosovė nė kohėn mė tė keqe pėr tė, tani jemi atje nė njė kohė rindėrtimi dhe pėrparimi.
 
Po pėrpiqemi tė mos pėrfshihemi nė diskutimin politik, por tė ndihmojmė nė rindėrtimin e vendit, duke krijuar njė klimė pėr investime, duke ndihmuar fushėn e arsimit, tė shėndetėsisė dhe tė shėrbimeve. Kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė ndihmuar", citohet tė ketė thėnė drejtori i Bankės Ndėrkombėtare.

Uolfenson ka theksuar se ndihma pėr Kosovėn po jepet nė njė kohė, kur pozicioni i saj ėshtė tepėr i veēantė dhe shprehu bindjen se zgjidhja do tė gjendet.
 
 
Lambsdorf thotė se procesi privatizimit nė Kosovė ėshtė tepėr i ndėrlikuar
 
Mynih, 14 maj 2004 - Nė Forumin e Mynihut Kosova ėshtė pėrfaqėsuar nga drejtori i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Nikolas Lambsdorf, i cili pasqyroi gjendjen e rėndė ekonomike nė tė cilėn gjendet aktualisht vendi ynė.
 
Ai vuri nė dukje se tė ardhurat e fundit kapin vetėm gjysmėn e atyre tė Shqipėrisė dhe Bosnje e Hercegovinės, vende kėto qė edhe vetė nuk dallohen pėr tė ardhura tė larta.

Eksportet e Kosovės, tha Lambsdorf, pėrbėjnė vetėm katėr pėr qind tė importeve dhe janė tė punėsuar mė pak se 50 pėr qind e fuqisė sė aftė pėr punė. Ai nėnvizoi rėndėsinė e zgjidhjes sė statusit pėr zhvillimin ekonomik.

Nė lidhje me ngecjen e proceseve tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore, Lambsdorf, tha se tė gjithė pajtohen qė privatizimi i ndėrmarrjeve nė pronėsi shoqėrore ėshtė me rėndėsi, por shtoi se ky proces ėshtė edhe tepėr i ndėrlikuar nė Kosovė. "Vėshtirėsitė janė si politike, ashtu edhe ligjore", tha Lambsdorf.
 
 
Suedia pėr 190 trupa zvogėlon numrin e ushtarėve nė pėrbėrje tė forcave paqeruajtėse nė Kosovė
 
Stokholm, 14 maj 2004 - Qeveria e Suedisė ka vendosur qė pėr 190 trupa tė zvogėlojė numrin e ushtarėve nė pėrbėrje tė forcave paqeruajtėse, KFOR nė Kosovė.

Nė njė komunikatė tė qeverisė sė kėtij vendi thuhet se kontigjenti suedez nė qershor do tė zvogėlohet nga 520 nė 330 pjesėtarė, njofton AP.
 
 
Kosova duhet tė jetė pjesė e proceseve integruese tė Bashkimit Evropian
 
Prishtinė, 14 maj 2004 - Nė pėrfundim tė takimit tė katėrt tė Mekanizmit Pėrcjellės tė Stabilizim-Asociimit (MPSA) tė Kosovės me Bashkimin Evropian, kryeministri Bajram Rexhepi tha se ky mekanizėm ėshtė arterja kryesore e cila e lidh Kosovėn me BE-nė dhe "shpresojmė qė njė ditė pasi qė tė jetė zgjidhur statusi politik i Kosovės dhe pasi qė Kosova tė pėrmbushė kriteret pėr antarėsim nė BE, qytetarėt e Kosovės tė bėhen qytetarė tė UE dhe Kosova anėtare e kėtij unioni gjigant dhe modern".

Ndėrkaq pėr ngjarjet e marsit, Rexhepi tha se vėrtet "kanė sjellė njė imazh tė hidhur pėr Kosovėn, por nuk kanė arritur tė pengojnė punėn tonė pėr tė avancuar proceset politike dhe ekonomike nė Kosovė".

Sipas Rexhepit, nė rrafshin politik suksesi mė i rėndėsishėm i arritur ėshtė operacionalizimi i Standardėve pėr Kosovėn dhe shpallja e Planit Implementues. Tani ėshtė shumė mė e qartė, tha ai, sepse detyrat dhe obligimet qė duhet tė pėrmbushen janė precizuar nė detaje dhe ka filluar puna nė implementimin e tyre.

Kryeminisri theksoi se qeveria qė ai drejton mbetet e angazhuar dhe ka pėrqėndruar tėrė potencialin e saj pėr realizimin e standardeve pėr Kosovėn, duke qenė e vetėdijshme thellė se kėto standarde e bėjnė Kosovėn vend demokratike dhe tė qytetruar.

Rexhepi tha se ėshtė bindur se Kosova do t'i arrijė objektivat dhe kjo do t'i mundėsojė tė jetė shumė afėr anėtarėsimit nė BE. "Nė kėtė drejtim, formimi i Grupit Pėrkrahės pėr Kosovėn paraqet njė ndihmė konkrete nė planin e pėrmbushjes sė standardeve", tha Rexhepi. Ai mė tutje theksoi se Mekanizmi Pėrcjellės ėshtė dhe do tė mbetet prioritet pėr kosovarėt, duke ritheksuar pėrkushtimin maksimal tė Qeverisė nė suaza tė kėtij Mekanizmi.

Vazhdimi i privatizmit paraqet parakusht thelbėsor drejt krijimit tė tregut tė lirė e funksional, si njė ndėr kriteret themelore tė Bashkimit Evropian, theksoi kryeministri Rexhepi.

Pėrfaqėsuesi i Komisionit Evropian, Rajnhard Pribe tha se Kosova duhet tė jetė pjesė e proceseve integruese tė Bashkimit Evropian.

"Ne nuk duam qė Kosova tė mbetet jashtė proceseve integruese, pavarėsisht nga problemet politike pėr shkak tė statusit tė pazgjidhur. Prandaj, kemi mekanizma qė do tė mundėsojnė integrimin e Kosovės", tha Pribe.
 
 
Tė punojmė pėr tė rikthyer besimin mes komuniteteve, - tha Rexhepi nė Lipjan
 
Lipjan, 14 maj 2004 - Kryeministri Bajram Rexhepi gjatė njė vizite nė Lipjan u bėri thirrje serbėve lopkalė qė ta ndihmojnė Qeverinė e Kosovės nė pėrpjekjet pėr tė riparuar dėmet dhe pasojat e trazirave tė marsit. Ai tha se i kuptonte vėshtirėsitė me tė cilat po pėrballen serbėt e Kosovės pas dhunės sė marsit, por tė gjithė sė bashku duhet rikthyer besimin mes komuniteteve nė Kosovė.
 
Kryeministri tha se kjo ėshtė rruga e vetme drejt Evropės. "Po qe se ne ndėrtojmė marrėdhėnie tė mira shumė shpejt do tė bėhemi qytetarė tė Bashkimit Evropian. Nėse nuk mund tė durojmė njėri tjetrin apo nėse e vrasim njėri tjetrin, askush nuk do tė na dėshirojė nė Evropė", tha kryeministri nė bisedė me disa serbė nė qendėr tė Lipjanit.
 
Rexhepi u premtoi serbėve angazhimin e qeverisė pėr rindėrtimin e shtėpive tė shkatėrruara gjatė marsit. Disa banorė lokalė serbėt u shrehėn se kanė besim tė plotė nė deklaratat e Kryeministri.

Rexhepi gjatė qėndrimit nė Lipjan takoi edhe udhėheqjen komunale.

Duke komentuar njė deklaratė tė tij tė mėhershme pėr nevojėn e krijimit tė njė shėrbim intelegjent, Bajram Rexhepi tha se kėtė e ka pėrmendur si domosdoshmėri. "Ngjarjet tragjike na kanė zėnė tė painformuar nė lidhje me to, sepse nuk kemi pasur asnjė informacion se do tė ndodhė diēka e tillė. Kjo ėshtė nevojė imanente pėr tė funksionuar institucionet shtetėrore", tha Kryeministri Rexhepi.
 
 
FR i LDK-sė nesėr organizon njė tribunė me temėn "Familja e shėndoshė - themel i shoqėrisė"
 
Prishtinė, 14 maj 2004 - Kryesia e Degės IV e Prishtinės e Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, nesėr organizon njė tribunė tė hapur me temėn "Familja e shėndoshė - themel i shoqėrisė".

Pėr tė trajtuar kėtė temė nė kėtė debat dhe sidomos rastet e shkurorėzimeve nė Kosovėn e pasluftės, qė tanimė ka kaluar nė dukuri, do tė flasin dy ligjerues: dr.Ismajl Hasani (sociolog) dhe mr.Hysamedin Abazi (teolog).

Tribuna do tė mbahet nė amfiteatrin e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare nė Prishtinė dhe fillon nė orėn 14.00.
 
 
Kryetari i Prishtinės, Ismet Beqiri sot udhėton pėr nė Romė
 
Prishtinė, 14 maj 2004 - Me ftesė tė prefektit tė Romės, Valter Veltroni, kryetari i Komunės sė Prishtinės, Ismet Beqiri sot udhėton pėr nė kryeqytetin e Italisė nė Romė.

Ismet Beqiri do tė marrė pjesė nė Konferencėn e Tretė Ndėrkombėtare pėr tė Rinj, e cila do tė mbahet nga 16 deri mė 18 maj nė Romė.

Sė bashku me kryetarin e Prishtinės, do tė udhėtojnė edhe dy tė rinj nga Prishtina, tė cilėt po ashtu do tė jenė pjesėmarrės tė kėsaj konference.
 
 
Hari Holkeri ėshtė shtrirė nė njė spital tė Strasburgut
 
Strazburg, 14 maj 2004 - Pėr shkak tė orarit tė ngjeshur tė punėve ditėve tė fundit nė KS dhe nė Kėshillin e Evropės, kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri ėshtė shtruar nė njė spital tė Strasburgut dhe gjendet nėn kujdesin intensiv. Ai ėshtė ndier keq nė njė darkė diplomatike, ku merrte pjesė.
 
Sipas kėshillės sė mjekėve, Holkeri pritet tė qėndrojė nė spital disa ditė. Zėdhėnėsja e OKB-sė nė Prishtinė, Matilda Honeke ka thėnė se z. Holkeri ėshtė fizikisht i plogėsht dhe do tė jetė nėn vėzhgimin e mjekėve pėr disa ditė. Ai ėshtė sėmurė pas njė darke parmbrėmė nė Kėshillin e Evropės. Zėdhėnėsja tha se gjendja e z. Holker ėshtė pasojė e njė plani tė ngarkuar pune.
 
 
Nesėr mbahet Kuvendi i Katėrt Zgjedhor i Forumit tė Gruas sė LDK-sė
 
Prishtinė, 14 maj 2004 - Forumi i Gruas i LDK, nesėr, mė 15 maj, nė hotelin "Grand" nė Prishtinė, mban Kuvendin e Katėrt Zgjedhor. Kuvendi mbahet pasi nė tė gjitha degėt e Forumit tė Gruas sė LDK-sė paraprakisht janė mbajtur kuvendet zgjedhore.

Forumi i Gruas i LDK-sė ka bindjen e thellė se edhe ky kuvend do tė jetė nė funksion tė forcimit tė mėtutjeshėm tė Forumit tė Gruas dhe tė LDK-sė nė drejtim tė zhvillimit sa mė tė mirė tė zgjedhjeve nacionale dhe pėrshpejtimit tė procesit tė njohjes sė Pavarėsisė sė Kosovės, thuhet nė njė njoftim tė FG sė LDK-sė.
 
 
Mjetet e grumbulluara gjatė tremujorit nė Kosovė janė 126 milionė euro dhe janė nėn nivel tė planit
 
Prishtinė, 14 maj 2004 - Mjetet e grumbulluara gjatė tremujorit tė parė kanė qenė 126 milionė euro, qė paraqesin 20.4 pėr qind tė tė hyrave tė planifikuara vjetore pėr buxhetin e pėrgjithshėm, ose afro 80 pėr qind e planifikimit pėr tremujorin e parė.
 
Zyrtarėt e Ministrisė se Ekonomisė dhe Financave thonė se niveli mė i ulėt i tė hyrave nė krahasim me planin nuk ėshtė brengosės, sepse zakonisht tė hyrat e tremujorit tė parė janė mė tė ulta se tė periudhave tė tjera. Shpenzimet megjithėse janė mė tė larta se tė hyrat dhe sillen mbi 130 milionė euro, janė nėn nivel tė planit pėr kėtė periudhė, njoftoi kėshilltari i ministrit Sadriu.

Zyrtarėt e Buxhetit tė Kosovės u kanė bėrė thirrje agjencive shpenzuese qė t'i shfrytėzojnė nė mėnyrė racionale mjetet e buxhetit, sepse Qeveria dhe shefi i UNMIK-ut kanė marrė vendim qė tė zvogėlojnė buxhetin nėse nuk realizohet nė planin e paraparė.
 
 
Kryeministri Rexhepi ngushėllon familjen e policit tė vrarė Ilir Llapatinca
 
Prishtinė, 14 maj 2004 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi ka ngushėlluar familjen e policit tė vrarė Ilir Llapatinca dhe kolegėt e tij.

"Ilir Llapatinca, me punėn dhe angazhimin e tij dhe me vetė aktin e rėnies nė krye tė detyrės, dėshmoi pėrkushtimin dhe dinjitetin moral tė pjesėtarit tė SHPK-sė.

Familja e Ilirit duhet tė jetė krenare pėr birin e vet dhe tė mburret me shembėlltyrėn e tij, ndėrsa kolegėt e tij tė vazhdojnė mė tutje nė angazhimin dhe pėrkushtimin e tyre pėr kryerjen e detyrave nė SHPK", thuhet nė ngushėllimet e Kryeministrit Rexhepi.
 
 
Analizė: Dhjetra mijėra njerėz nė Shqipėri aplikojnė ēdo vit pėr tė emigruar jashtė vendit
 
Bon, 14 maj 2004 - Emigracioni ka shoqėruar me shekuj jetėn e shqiptarėve dhe nuk ka pothuajse asnjė vend fqinj tė Shqipėrisė dhe asnjė vend nė Evropė ku tė mos ekzistojnė kolonitė shqiptare, por edhe drejt vendeve tė largta si nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nė Argjentinė, Kanada e gjetkė, thuhet nė njė analizė tė emetuar nė radion "Dojēe vele".

Ajo qė konstatohet nė kėtė lėvizje masive tė shqiptarėve, ėshtė fakti se nuk bėhet me largimin vetėm tė njėrėzve mė tė varfėr dhe tė pakualifikuar tė shoqėrisė. Pėrkundrazi njė pjesė e mirė e intelektualėve me ambicie jo vetėm pėr njė jetė mė tė mirė, por edhe pėr kushte mė tė pėrshtatshme pėr karrierė profesionale, kanė marrė rrugėt e emigracionit.

"Humbja e trurit" quhet dukuria me tė cilėn pėrballen kryesisht vendet nė zhvillim, veēanėrisht vendet postkomuniste tė tranzicionit nė Evropėn Juglindore. Kėshtu dhjetra mijėra njerėz nė Shqipėri aplikojnė ēdo vit pėr tė emigruar kryesisht drejt Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Kandasė, nėnvizon Dhimitėr Doka, profesor nė katedrėn e Fakultetit Filologjik tė Tiranės.
 
Sipas vlerėsimeve brenda institucioneve mė tė larta shkencore nė Shqipėri, rreth 40 pėr qind e itelektiualėve, ose punonjėsve tė kėtyre instituteve janė pėrfshirė nė kėtė dhjetvjeēar nga fenomeni i emigracionit.
 
Krahasuar edhe me vendet tjera tė Evropės Juglindore, sepse ky nuk ėshtė vetėm njė fenomen shqiptar, megjithatė nisur nga numri i popullėsisė, Shqipėria ėshtė nė vend tė parė me kėtė pėrqindje kaq tė madhe tė intelektualėve, ose tė elitės tė trurit tė larguar nga Shqipėria, thuhet nė kėtė analizė.
 
 
Abu Musab al-Zarkavi ėshtė ekzekutori i kontraktuesit amerikan, Nikolas Berg
 
Uashington, 14 maj 2004 - I dyshimti i Al Kaidės, Abu Musab al-Zarkavi, si duket ėshtė kryerėsi i heqjes sė kokės sė kontraktuesit amerikan, Nikolas Berg, nė Irak, ka thėnė njė zyrtar i CIA-s, njofton BBCWorld.
 
Agjencitė amerikane tė inteligjencės kanė analizuar videon e ekzekutimit, tė paraqitur nė vebsajtin me bazė nė Malajzi dhe ekziston mundėsia e lartė se ekzekutori ėshtė Zarkavi, i cili tundte thikėn, ka thėnė zyrtari amerikan i CIA-s.
 
 
Forcat amerikane kanė liruar dhjetėra irakianė nga burgu Abu Graib
 
Abu Graib, Irak, 14 maj 2004 - Njė ditė pasi sekretari i amerikan i Mbrojtjes vizitoi burgun Abu Graib afėr Bagdadit, forcat amerikane kanė liruar sot (e premte) dhjetėra irakianė nga ky burg, ku u bė skandali i abuzimeve tė tė burgosurve, njofton Rojter.
 
Zyrtarėt amerikanė kanė thėnė se sot do tė lirohen rreth 300 tė burgosur dhe ky numėr ėshtė vetėm njė pjesė nga programi mujor i lirimit tė tė burgosurve tė kėtij burgu, qė pritet tė lirohen nga komandanti i sapo emėruar i burgut. Deri nga fundi i kėtij muaji, nė kėtė burg do tė mbeten rreth 1,500-2000. Ndėrkaq, javėn e kaluar nė kėtė burg kanė qenė rreth 3,800 tė burgosur.
 
 
Trupat amerikane pėrshėndesin sekretarin Ramsfeld gjatė vizitės nė Irak
 
Bagdad, 14 maj 2004 - Sekretari i Mbrojtjes dje nė Irak u takua me ushtarė amerikanė dhe vizitoi burgun Abu Graib, ku janė fotografuar keqtrajtime tė tė burgosurve irakianė nga ushtarė amerikanė.

I pritur ngrohtė nga trupat, Sekretari i mbrojtjes u pėrpoq tė ngrinte moralin e tyre pas skandalit pėr keqtrajtimin e tė burgosurve, tė cilin ai e cilėsoi si njė goditje ndaj tė gjithė forcave tė armatosura.
Gjatė qėndrimit nė Irak, Sekretari i Mbrojtjes iu pėrgjigj pėr shtatė orė pyetjeve pėr tė ardhmen e misionit amerikan atje.

"Do tė kemi njė rrugė tė vėshtirė pėrpara, e dimė kėtė. Nuk ėshtė e lehtė tė kalohet nga njė diktaturė shtypėse nė njė vend tė qėndrueshėm, tė begatė dhe tė suksesshėm", tha zoti Ramsfeld.
 
 
Administrata amerikane kėrkon edhe njė fond prej 25 miliardė dollarėsh pėr operacionet ushtarake nė Irak dhe Afganistan
 
Uashington, 14 maj 2004 - Njė zyrtar i lartė i Departamentit amerikan tė Mbrojtjes u bėri thirrje ligjvėnėsve qė tė miratojnė njė fond prej 25 miliardė dollarėsh pėr operacionet ushtarake nė Irak dhe Afganistan, megjithė kritikat e disa anėtarėve tė kongresit pėr kėtė kėrkesė.

Nėnsekretari amerikan i Mbrojtjes, Pol Uolfowic i tha dje njė komisioni tė senatit se ky fond do tė ndihmojė nė mbulimin e shpenzimeve ushtarake tė paparashikueshme dhe nė afatin e shkurtėr si nė Irak ashtu edhe nė Afganistan.
 
Ai tha se Pentagoni ka tė ngjarė tė kėrkojė njė shumė mė tė madhe pėr operacionet ushtarake nė ato dy vende nė fillim tė vitit tė ardhshėm, duke e ēuar shumėn e 2 kėrkesave nė mė shumė se 50 miliardė dollarė.

Pritet qė kongresi ta miratojė kėrkesėn. Por disa senatorė e kritikuan kėrkesėn e Pentagonit pėr tė kontrolluar mėnyrėn se si shpenzohen fondet.
 
 
Ish-ministrja austriake Helga Konrad pėrfaqėsuese e posaēme e OSBE-sė pėr trafikun njerėzor
 
Vjenė, 14 maj 2004 - OSBE-ja emėroi ish-ministren austriake Helga Konrad si pėrfaqėsuesen e saj tė posaēme pėr trafikun njerėzor.

Ministri i jashtėm bullgar Solomon Pasi, vendi i tė cilit ka kryesinė e radhės sė OSBE-sė, e bėri tė ditur kėtė emėrim nė Vjenė.

Zonja Konrad, eksperte nė luftėn kundėr trafikut njerėzor, i tha Kėshillit tė pėrhershėm tė organizatės se synon tė luftojė jo vetėm trafikun pėr shfrytėzim seksual por edhe pėr punė tė detyruar, nė veēanti trafikun e fėmijėve.

Ajo vuri gjithashtu nė dukje se organizata kishte aftėsinė tė ndihmonte nė pėrpjekjet pėr tė ndaluar kontrabandėn, pasi 55 vendet e saj anėtare pėrfshijnė vende origjine, tranziti dhe destinacioni tė mallrave tė kėsaj tregėtie.
 
 
Luftime tė ashpra nė Naxhaf
 
Naxhaf, 14 maj 2004 - Nė qytetin e shenjtė tė Naxhafit nė Irak kanė shpėrthyer luftime tė ashpra mes forcave amerikane dhe militantėve irakianė, mbėshtetės tė klerikut Moktada al-Sadr.

Tė paktėn dy tanke amerikanė i janė afruar njė varreze pranė njė vendi tė shenjtė. Luftime njoftohet se po zhvillohen nė njė rrugė nė jug tė qytetit.

Mes militantėve tė Moktada al-Sadr dhe forcave amerikane ka patur pėrleshje tė herėpashershme qė nga muaji i kaluar, kur militantėt filluan njė kryengritje nė jug tė Irakut.
 
 
Gandi kėrkon "qeveri tė fortė" nė Indi
 
Nju Delhi, 14 maj 2004 - Partia kryesore e opozitės nė Indi, ajo e Kongresit, po fillon punėn pėr formimin e njė qeverie tė koalicionit pas fitores sė papritur nė zgjedhjet e pėrgjithshme.

Udhėheqja e partisė, me origjinė italiane, Sonia Gandi, ka filluar takimet me aleatėt kryesorė nė Delhi, por ende nuk ka lėnė tė kuptohet nėse ajo do tė jetė kryeministrja e re e vendit.

Nėse kjo ndodh, ajo do tė jetė anėtarja e katėrt e dinastisė legjendare Nehru-Gandi qė do tė mbajė kėtė post.
Ajo ka premtuar se do tė pėrpiqet tė fomojė "njė qeveri tė fuqishme, tė qendrueshme dhe shekullare".
 
 
Presidenti i Koresė sė Jugut rikthehet nė post
 
Seul, 14 maj 2004 - Presidenti i Koresė sė Jugut, Roh Moo-hyun ėshtė rikthyer nė post dy muaj pasi parlamenti i vendit votoi pėr ta ndjekur atė penalisht.

Gjykata Kushtetuese hodhi poshtė vendimin e parlamentit dhe pse arriti nė pėrfundimin se presidenti kishte shkelur ligjet elektorale.

Por ajo vendosi se kėto shkelje nuk ishin aq serioze sa tė justifikonin vendimin e parlamentit pėr ta ndjekur penalisht presidentin. Gjykata hodhi poshtė dhe akuzat e tjera pėr korrupsion dhe inkompetencė.
 
 
Nė Pakistan ėshtė vrarė njė familje muslimane shite 6-anėtarėshe
 
Lahore, Pakistan, 14 maj 2004 - Gjashtė anėtarė tė njė familjeje muslimane shite ėshtė vrarė sot (e premte) me armė zjarri, nė distriktin Mugalpura tė Lahores, nė Pakistan, njofton BBCnews. Tė vrarėt janė 2 burra, gratė e tyre, njė djalė 17-vjeēar dhe njė vajzė e njėrit nga burrat.
 
Para se tė vriten, viktimat kanė qenė tė lidhura dhe tė bėra grumbull. Motivi i vrasjes duket tė jetė urrejtja sektare fetare, por policia nuk pėrjashton as opsionin e terrorizmit. Askush deri tash nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr kėtė rast tragjik.
 
 
Nė Gaza janė plagosur tre ushtarė izraelitė
 
Gaza, 14 maj 2004 - Njė palestinez i armatosur ka plagosur disa ushtarė izrealitė nė njė sulm nė kampine refugjatėve nė jug tė Rripit tė Gazės, thanė militantėt palestinezė dhe radioja izrealite.

Grupi militant Hamas thotė se sulmuesi ka qėlluar njė ushtar dhe pastaj edhe dy tė tjerė kur erdhėn tė ndihmojnė atė nė kampin e refugjatėve Rafah.
 
 
Ekskavatorėt izraelitė kanė rrėnuar 10 shtėpi palestineze nė Gaza
 
Gaza, 14 maj 2004 - Ekskavatorėt izraelitė kanė filluar sot (e premte) rrėnimin e shtėpive nė kampin e refugjatėve palestinezė Rafah nė Gaza, njofton Rojter. Ky operacion ka pėr qėllim tė zgjerojė korridorin e kontrollit izraelit tė kufirit egjiptian dhe Gazės.
 
Njoftohet se deri tash janė rrėnuar 10 shtėpi dhe pritet tė rrėnohen edhe shumė tė tjera. Banorėt, sapo kanė parė afrimin e izraelitėve, kanė filluar tė ikin nė panik, disa syresh me flamur tė bardhe tė ngritur, kanė thėnė dėshmitarėt. Armata izraelite nuk ka dhėnė ende komente.
 
 
Njė lider i Al Kaidės thotė se grupi i Bin Ladenit ndihmon militantėt muslimanė nė Irak
 
Dubai, 14 maj 2004 - Njė lider i lartė i Al Kaidės nė Arabinė Saudite ka thėnė se grupi i Osama bin Ladenit ėshtė duke ndihmuar militantėt muslimanė nė luftė pėr dėbimin e forcave amerikane nga Iraku, bėhet e ditur sot (e premte) nė njė deklaratė nė vebsajtin islamik, njofton BBCnews.
 
Grupi i tij, gjithashtu, e merr pėrgjegjėsinė pėr sulmin e kėtij muaji nė Arabinė Saudite, ku u vranė 5 perėndimorė dhe zotohet pėr sulme tė tjera tė pėrgjakshme nė Arabinė Saudite dhe nė shtetet e tjera muslimane.
 
 
Njė grup i panjohur grek merr pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimet e bombave nė Athinė
 
Athinė, 14 maj 2004  - Njė grup i panjohur grek, i cili e quan veten Celula e Rezistencės merr pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimet e bombave nė Athinė dhe kėrcėnimet e sponsorėve tė Lojėrave verore olimpike, njofton AFP. Policia ka thėnė se nuk ka dėgjuar mė parė pėr kėtė grup dhe nuk mund tė verifikojė autencitetin e kumtesės sė tij.

Ditė mė parė e kishte marrė pėrgjegjėsinė edhe njė grup tjetėr i quajtur Lufta revolucionare, qė ishte zotuar edhe pėr sulme tė tjera nė kryeqytetin grek dhe u kishte tėrhequr vėrejtjen vizitorėve tė mos marrin pjesė nė olimpiadė.
 
 
Pauell: Tė zbulohen pėrgjegjėsit pėr abuzime
 
Londėr, 14 maj 2004 - Sekretari amerikan i Shtetit Kolin Pauell ka deklaruar se SHBA-tė nuk do ta kthejnė shpinėn dhe tė ikin nga Iraku, pėrkundėr protestės sė fundit me rastin e abuzimeve tė tė burgosurve irakianė.
 
Nė njė intervistė dhėnė BBC-sė Pauell ka thėnė se me rėndėsi ėshtė tė zbulohen pėrgjegjėsit pėr abuzime. "Ky ėshtė lėshim i udhėheqjes. Kėshtu diēka nuk ėshtė dashur tė ndodhė kurrė.
 
Asnjė rreshter nuk ėshtė dashur tė tolerojė kėtė nėse ka ditur pėr kėtė, asnjė kapiten, kolonel, gjeneral, asnjė zyrtar. Ministri Ramsfeld e ka pranuar pėrgjegjėsinė, por ajo mė e rėndėsishmja pėr ne ėshtė qė tė zbulohet se kujt i takon pėrgjegjėsia", ka thėnė sekretari Pauell.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.