|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

I. KADARE: Pėrgjigje zotit Bedri Blloshmi, vėllait tė poetit tė pushkatuar, Vilson Blloshmi

 
 

Pėr lehtėsimin e ndėrgjegjes shqiptare

 
 

 

14 maj 2004 / TN

Ismail KADARE

Zoti Blloshmi,

Letra e hapur qė mė keni dėrguar nėpėrmjet gazetave “Albania” dhe “Sot” ėshtė njė ndėr mė tė rėndėsishmet qė janė shkruar e botuar vitet e fundit nė Shqipėri. Bashkė me dramėn qė ka goditur familjen e fisin tuaj, dramė qė pati si akt tė fundit pushkatimin e dy poetėve martirė, vėllait tuaj Vilson Blloshmi dhe kushėririt tuaj Genc Leka, letra e juaj ngre disa nga ēėshtjet themelore tė moralitetit jo vetėm tė kulturės e letėrsisė shqiptare, po tė krejt epokės.

Vite mė parė, nėpėrmjet historianit Uran Butka, jam njohur me dosjen e dhimbshme tė dy poetėve martirė, Blloshmi dhe Leka. Qė nga ajo kohė, siē mund tė jeni nė dijeni, shumė herė, e nė mėnyrė tė pėrsėritur, nė libra, shkrime e intervista , pėrpara publikut shqiptar e ndėrkombėtar, kam folur pėr kėtė tragjedi.E bashkė me tė kam ngritur ēėshtjen e arkivave sekrete, duke kėrkuar hapjen e tyre pa asnjė kusht.

Pėr fat tė keq, zėri im e disa miqve tė mi, ka mbetur pothuajse i vetmuar, sidomos kur ka qenė fjala pėr letėrsinė dhe artin. Njė miratim i disa shkrimtarėve dhe artistėve, ka qenė i pamjaftueshėm pėr tė ndryshuar gjendjen. Asnjė aksion nuk ėshtė mdėrmarrė pėr kėtė, asnjė organizėm shtetėror ose shoqėror, asnjė komitet, OJQ ose nismė tjetėr civile nuk ka mbėshtetur me vepra kėtė kėrkesė. Dhe jo vetėm kaq. Sa herė qė ėshtė ngritur kjo ēėshtje, njė kor shurdhues ėshtė ngritur aty pėr aty pėr tė penguar zbulimin e sė vėrtetės. Thėnė shkurt,, njė mur solidariteti me xhelatėt kundėr viktimave, me fajtorėt kundėr tė pafajshmėve.

Strategjia e kėsaj sjelljeje cinike ėshtė e qartė: tė mbulohet me ēdo kusht e vėrteta e krimit komunist nė kulturė. Tė zėvendėsohet ajo e vėrtetė me mashtrime e trillime rozė, me dėshmi tė rreme, dhe ē’ėshtė mė e keqja, me mllef dhe terror psiqik kundėr viktimave. Dhe kėshtu ka ndodhur ajo qė thoni ju, qė fajtorėt, emrat e tė cilėve janė ende tė fshehur nėpėr dosjet sekrete, tė pushtojnė dalngadalė shtypin dhe ekranet tona. Dhe kėshtu ndodh qė tė ashtuquajturat kujtime nexhmijehoxhiste tė bėhen zotėruese nė njė pjesė tė mediave tona.Ky ėshtė njė nga turpet mė tė mėdha tė kohės sonė.

Mbulimi i sė vėrtetės ka edhe ajo teknikat e saj, tė njohura qyshkur.Pėrveē falsifikimeve klasike tė bėra nga vetė xhelatėt ose servilėt e tyre tė sotėm, ka tė tjera mėnyra mė tė tėrthorta, pra edhe mė tinzare, pė shfytyrimin e historisė.

Zėvendėsimi i sė vėrtetės me njė surrogat (erzats) tė saj, ėshtė njė nga mė tė shpeshtat. Krijohen ngjarje, heroizma e disidenca tė paqėna, tė cilat mėnjanojnė vetvetiu dramat e vėrteta. Kur dikush pėr shembėll, pėrpiqet tė na mbushė mendjen se, i paska dėrguar njė letėr Enver Hoxhės, ku i shkruan fare haptas se ti Enver Hoxha, bashkė me shokėt e tu jeni vrasės dhe sė shpejti do t’i hani kokat njėri- tjetrit, kur dikush pra na e servir kėtė pėrrallė, nė vėshtrim tė parė, ajo mund tė duket si njė nga ato mburjet e rėndomta ballkanase me tė cilat ėshtė mbushur jeta jonė.Por nė njė vėshtrim mė tė thellė del se kjo mburrje nuk ėshtė aq e padėmshme sa ē’duket.

Pėrkundrazi, ėshtė thellėsisht ēoroditėse, sepse sipas kėsaj pėrralle, Enver Hoxha nuk del aspak njė diktator, por njė liberal i madh. Sepse gjer mė sot nuk ka ndodhur kurrė qė njė diktator, e sidomos njė diktator komunist, tė marrė njė letėr tė tillė, dhe tė jetė aq mėshirėmadh ndaj shkruesit, sa pas njė ndėshkimi tė pėrkohshėm, t’i japė pėrsėri tė drejtėn e botimit! Ne tė gjithė e dimė, e mė shumė se ne jeni ju qė e dini se sa e pavėrtetė ėshtė kjo. Nuk ėshtė puna kėtu pėr pranimin ose jo tė njė mburrjeje. Kėtu ėshtė fjala pėr njė pėrmbysje tė krejt historisė sė diktaturės komuniste nė Shqipėri.

Nėqoftėse pranohet se ka qenė e mundur t’i thoshje diktatorit vrasės,dhe pas kėsaj merrje prapė tė drejtėn pėr tė botuar libra, kjo do tė thotė tė pranosh se nė kėtė vend nuk ka patur diktaturė. Sipas kėsaj logjike, pushkatimi i Genc Lekės dhe i vėllait tuaj Vilson Blloshmit, pėr ca vjersha njerėzore ku pėrshkruhet rėnia e gjetheve dhe zjarri nė vatėr, tingėllon krejtėsisht i pabesueshėm.

Me kalimin e viteve, nėqoftėse nė Shqipėri do tė vazhdonte sundimi i trillimeve nexhmijehoxhiste, ky pushkatim mizor do tė quhej pėrrallė, ngaqė surrogati, ai qė tiranin e nxjerr aq tė mėshirshėm, do ta kishte zėvendėsuar ndėrkaq tė vėrtetėn. Njė tjetėr mėnyrė e falsifikimit tė historisė ėshtė banalizimi, pėrgjithėsimi i sė keqes. Nė emėr tė mitit tė bashkėfajėsisė gjithēka futet nė njė thes. Ashtu si nė ferrin pagan qė ėshtė krejt i ndryshėm nga ai dantesk, nė jetėn tonė krijohet njė mjegullinė brenda sė cilės nuk dallohet vlera nga antivlera, kallėzuesi nga viktima, spiuni nga i spiunuari.Mėkatarėve tanė u vjen shumė pėr shtat ky lloj ferri pagan. Pėr tė ardhur te letėrsia shqipe e gjysmės sė dytė tė shekullit ajo do tė gjykohet ndryshe. Ajo do tė gjykohet nė bazė tė dy parimeve themelore.

E para, parimi i vlerave. E dyta, ai i moralitetit. Lidhur me vlerat, dihet se vetėm njė pjesė e saj do t’i qėndrojė kohės. Lidhur me moralitetin, pėrveē asaj pjese tė letėrsisė qė e ka njollosur veten duke nxitur urrejtjen klasore , shtypjen, hymnizimin e Ministrisė sė Brendshme, e tė tjera si kėto, e vėrteta kryesore mbetet e ndryrė nė arkivat e fshehta. Aty ndahen dy armatat: fajtorja nga e pafajshmja, viktimat nga spiunėt. Kjo ėshtė ndarja themelore, e pazėvendėsueshme nga asnjė surrogat. E pamėshirshme nė vėrtetėsinė e saj, e painterpretueshme sipas ėndjes. Ėshtė ajo qė ju me tė drejtė, nė letrėn tuaj, kėrkoni tė zbulohet.

Ky zbulim nuk ėshtė i gėzueshėm. Por nė kushtet e historisė sė sotme shqiptare, nė kushtet e mjegullės ēorientuese, ai ėshtė i nevojshėm. Njė operacion kirurgjikal, pėr tė ndaluar infektimin e pjesės sė shėndoshė tė ndėrgjegjes shqiptare.Kjo ndėrhyrje nuk do tė jetė e lehtė. Do tė ngrihet prapė muri mbrojtės i solidaritetit tė sė keqes. Do tė bėjė zhurmė kori i saj. Kur drejtori i Pėrgjithshėm i Arkivave tė Shqipėrisė shpall se do tė botojė njė libėr me dokumente tė fshehta, qė lidhen me pėrgjimin, nė vend qė ky lajm tė zgjojė kurreshti, nxit nervozizėm. Gjithfarė dokrash thuhen me kėtė rast. Ē’na duhet tė hapim telashe tė tilla? Kujt i hyjnė nė punė ato? Brezi i ri i sotėm as qė do t’ia dijė pėr kėsi historish, etj. etj.

Vėrtet besojnė kėta avokatė tė tė keqes se brezi i ri shqiptar mund tė ketė kujtesėn e njė foke? Brezi i ri, ai qė e di ē’ka ndodhur nė kohėn e Hitlerit, tė Xhingis hanit, apo tė Neronit, nuk mund tė jetė shpėrfillės ndaj dramės sė popullit tė vet. Eshtė krejtėsisht normale qė ai tė dijė ē’ka ndodhur kėtu, madje ē’ka ndodhur gjithkund. Ende sot, pas 2000 vjetėsh, nuk reshtin pėrpjekjet pėr tė gjetur denoncimin e fshehtė qė ēoi nė internim poetin romak Ovidin. Mirėpo tek ne zotėron tjetėr logjikė. Mė lejoni t’ua pėrsėris se dy shkrimtarė deputetė, njeri i majtė e tjetri i djathtė, u ngritėn tė parėt kundėr projektit tė shefit tė arkivave. Kjo tregonte, veē tė tjerash, qė pėr disa politikanė tė majtė ose tė djathtė , ka njė pikė tė errėt ku ata takohen.

Zoti Blloshmi,

Siē mund ta shihni nga kjo letėr, unė prej vitesh kam qenė dhe vazhdoj tė jem nė njė mendje me ju. E kuptoj gjithė dhimbjen tuaj, gjithė dėshpėrimin dhe revoltėn tuaj.

Nė perandorinė komuniste, qė nga Kuba nė Mongoli, e nga Arktiku nė Shqipėri,janė bėrė krime monstruoze tė cilat kanė rėnduar gjithė ndėrgjegjen e shekullit XX. E megjithatė besoj se nė krejt historinė e njerėzimit, qė nga koha e Neronit e kėndej, ėshtė vėshtirė tė gjendet njė shembull tjetėr, qė dy poetė tė jenė pushkatuar pėr disa vjersha tė pafajshme pėr gjethet dhe pėr vjeshtėn.

Pushkatimi i Vilson Blloshmit dhe Genc Lekės, ka shėnuar njė rekord tė ri nė hierarqinė e zezė tė sė keqes nė kėtė planet. Kėtė rekord tė turpit e ka arritur, pėr fat tė keq, Shqipėria komuniste.

Pėrfitoj nga kjo pėrgjigje pėr t’iu drejtuar publikisht Presidentit tė Republikės, qė tė ndėrhyjė me tagrin e tij tė lartė, pėr tė vendosur ngritjen e njė pėrmendoreje tė dy poetėve martirė, ata qė u rrėzuan nga arma, pėr shkakun e vetėm se shkruan poezi tė njerėzishme nė njė kohė ēnjerėzore. Lidhur me kėrkesėn tuaj pėr zbulimin e dokumentacionit tė fshehtė, ashtu si dhe mė parė vazhdoj ta mbėshtes pa asnjė rezervė. Me kėtė rast i drejtohem prapė Presidentit pėr t’i kėrkuar pėrpilimin e njė legjislacioni pėr transparencėn lidhur me arkivat e pahapura, atje ku ėshtė ndryrė njė peshė e errėt, pa zbulimin e sė cilės, ndėrgjegja e kėtij vendi nuk mund tė jetė e qetė.

Shėnim i redaksisė: Nė maj tė kėtij viti, nėpėrmjet dy tė pėrditshmeve, zoti Bedri Blloshmi, vėllai dhe kushuriri i poetėve tė pushkatuar Vilson Blloshmi dhe Genc Leka, i ka dėrguar dy letra tė hapura shkrimtarit Ismail Kadare. Nė kėto letra tė titulluara “Pėrse nuk hapen dosjet e shkrimtarėve” dhe “Prijini pastrimit tė botės sė letrave”, autori i tyre kėrkon ndihmesėn e shkrimtarit pėr hapjen e dokumentacionit tė fshehtė, ku ėshtė dėshmuar ndjekja sistematike, pėrgjimi dhe spiunimi i shkrimtarėve shqiptarė gjatė diktaturės komuniste. Po botojmė pėrgjigjen e shkrimtarit Ismail Kadare.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.