|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

 

 

   
 

Shqipėri: Banka Botėrore, grant pėr vetqeverisjen lokale

 
 

 
14 maj 2004 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Nė Zyrėn e Bankės Botėrore u bė prezantimi i njė projekti pilot pėr buxhetimin me pjesėmarrjen e qytetarėve. Ky projekt synon tė nxisė pėrfshirjen e qytetarėve nė vendimmarrje nė nivel lokal dhe veēanėrisht nė hartimin, ekzekutimin dhe monitorimin e buxhetit.
 
Projekti, i mbėshtetur financiarisht nga njė grant i administruar nga Banka Botėrore, ėshtė hartuar dhe do tė zbatohet nga Instituti i Kėrkimeve Urbane.  Projekti do tė nxisė forcimin e dialogut midis qytetarėve dhe pushtetit lokal, i cili do tė rrisė pėrfshirjen e qytetarėve nė procesin e vendimmarrjeve financiare dhe do tė forcojė qeverisjen.
 
Pėrmes kėtij projekti pushteti lokal dhe qytetarėt do tė krijojnė njė dialog tė qėndrueshėm pėr procesin e buxhetit. Ky projekt pilot do t’i lejojė pjesėmarrėsit tė testojnė mekanizma qė e bėjnė procesin e buxhetit transparent, gjithėpėrfshirės dhe tė pėrgjegjshėm. 
 
Projekti do tė zbatohet nė katėr njėsi tė pushtetit lokal: Elbasan, Pėrrenjas, Kashar dhe Baldushk dhe do tė pėrfshijė administratėn lokale, komunitetin e kėtyre zonave, grupe tė shoqėrisė civile dhe median. Nė ceremoninė e prezantimit tė projektit u bė edhe nėnshkrimi i memorandumit tė bashkėpunimit me kėto bashki.
 
Nė ceremoninė e prezantimit morėn pjesė dhe folėn Pėrfaqėsuesi i Perhershėm i Bankės Botėrore nė Tiranė, Nadir Mohammed, Zėvendės Ministrja e Ministrisė sė Pushtetit Lokal, Natasha Paco, Kryetarėt e bashkive tė pėrzgjedhura nė projekt, ekspertė tė Bankės Botėrore dhe tė institutit tė kėrkimeve urbane.  
 
 
Pėrse bėhet ky projekt
 
Nadir Mohammed
Pėrfaqėsuesi i Perhershėm i Bankės Botėrore nė Tiranė
 
Ėshtė kėnaqėsi pėr mua t’ju uroj mirėseardhjen nė Seminarin mbi Programin Pilot tė Buxhetit me Pjesėmarrje nė Shqipėri. Siē mund ta dini, aktivitetet e kėtij projekti kanė pėr qėllim: 
 
1) ngritjen e kapacitetit te zyrtarėve tė pushtetit vendor dhe grupeve tė shoqėrisė civile pėr t’u angazhuar nė konsultime tė fokusuara, me synim zgjidhjen e problemeve tė komunitetit; dhe  
 
2) futjen e njė procesi buxheti me pjesėmarrje dhe monitorimin pėr institucionalizimin e zėrit tė qytetarėve nė procesin e vendim-marrjes sė qeverisė. Ky projekt do tė iniciohet nė fillim nė disa zona pilote.  
 
Ky ėshtė njė moment i rėndėsishėm pėr tė punuar bashkėrisht me ju dhe palėt e interesuara pėr tė testuar mekanizma tė reja qė i vijnė nė ndihmė pushtetit vendor dhe qytetarėve pėr tu angazhuar nė njė dialog konstruktiv.
 
Ky projekt do tė nxisė pjesėmarrjen e qytetarėve nga posht-lart nė problemet e qeverisjes nėpėrmjet njė aktiviteti konkret pilot 2 vjeēar. Kjo ėshtė nė vazhdėn e mbėshtetjen sonė pėr SKZHES-nė, pėrpjekjeve pėr fuqizimin e tė varfėrve, decentralizimin dhe shėrbime mė efektive. 
 
Shqipėria ka bėrė hapa pėrpara nė procesin e decentralizimit dhe nė dhėnien mė shumė pushtet dhe zgjerimin e mandatit tė pushtetit vendor. 
 
Nė kėtė kontekst ėshtė me rėndėsi qė qytetarėt tė kuptojnė pėrgjegjėsitė dhe mandatin e pushtetit vendor me qėllim qė tė jenė realistė nė atė qė presin nga pushteti vendor. Po kaq i rėndėsishėm ėshtė edhe angazhimi aktiv nga ana e pushtetit vendor tė qytetarėve nė njė dialog konstruktiv pėr t’u siguruar qė shqetėsimet e qytetarėve janė marrė parasysh nė vendim-marrjen publike, sidomos nė lidhje me procesin e hartimit tė buxhetit. 
 
Na gėzon pamasė fakti qė Kryetarėt e Bashkive tė pranishėm sot kanė shprehur gatishmėrinė dhe janė zotuar tė pėrfshijnė bashkitė e tyre nė kėto program novator. Shpresojmė qė kėto bashki tė mund tė shėrbejnė si model pėr angazhimin e qytetarėve nė njė dialog qė pėrqėndrohet nė trajtimin e prioriteteve tė komunitetit dhe shkėmbimin e eksperiencės sė tyre nga ky projekt me bashki tė tjera.  
 
Gjithashtu jemi tė kėnaqur qė Ministria e Pushtetit Vendor dhe Decentralizimit dhe Drejtoritė e SKZHE-sė dhe Buxhetit nė Ministrinė e Financave kanė shprehur mbėshtetjen e tyre pėr kėtė projekt dhe kanė rėnė dakord tė shkėmbejnė eksperiencėn e tyre nga ky aktivitet nė nivel kombėtar pėr t’i dhėnė njė shtysė tjetėr procesit tė decentralizimit dhe transparencės fiskale. 
 
Duke e mbyllur, dėshiroj t’ju falenderoj pėr pjesėmarrjen nė kėtė seminar, si edhe pėr angazhimin tuaj nė kėtė projekt. 

                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.