|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | NJOFTIME |  

 

 

   
 

Tensioni i gjakut; Transplantim nė sy

 
 

 

13 maj 2004 / TN

“Zėri i Amerikės”, mė 11 May 2004 / Astrit Lulushi

Tensioni i gjakut

Njė studim i ri tregon se ata fėmijė e tė rinj qė kanė presion tė lartė gjaku, ose hipertension, siē thuhet shpesh, me kalimin e viteve mund tė ndeshen me probleme tė rėnda shėndetėsore. Shtimi i rasteve tė presionit tė lartė tė gjakut mes fėmijėve nxjerr edhe njė herė nė pah nevojėn pėr parandalimin e mbipeshės trupore duke shtuar veprimtarinė fizike dhe duke ndryshuar dietėn.

Studime tė njėpasnjėshme tregojnė se rastet e mbipeshės mes fėmijėve nė Shtetet e Bashkuara po shtohen. Kjo pėr arsye se ata hanė shumė e lėvizin pak. Studimi i fundit tregon se duke shtuar nė peshė, kėta fėmijė rrisin edhe presionin e gjakut nė organizmin e tyre.

Profesori Paul Munter pranė universitetit Tulane thotė se rastet e presionit lartė tė gjakut janė shtuar dukshėm mes fėmijėve dhe tė rinjėve gjatė 15 vjetėve tė fundit nė Shtetet e Bashkuara. Doktor Munter dhe kolegėt e tij analizuan presionin e gjakut mes 2 mijė fėmijėve tė moshės 8 deri 17 vjeē. Kėta fėmijė u pėrzgjodhėn pėr tė pėrfaqėsuar tė gjitha segmentet e moshės sė tyre nė mbarė vendin. Pastaj rezultatet u krahasuan me ato tė njė studimi tė ngjashėm 15 vjet mė parė mes 3 mijė fėmijėve.

Doktor Munter thotė se nga krahasimi i rezultateve doli se veēanėrisht presioni sistolik, ose numri mė i lartė i presionit tė gjakut u rrit 1 presje 4 gjatė kėsaj periudhe 15 vjeēare. Ndėrsa numri i ulėt i presionit tė gjakut ose diastolik u rrit 3 presje 3. Studimi tregoi lidhje tė forta midis mbipeshės dhe presionit tė lartė tė gjakut. Por shqetėsimi tani ėshtė se ēfarė do tė ndodhė me kėta fėmijė me kalimin e viteve.

Shqetėsimi i parė, thotė doktor Munter, ėshtė se ēdo tė ndodh me ta gjatė 20 vjetėve tė ardhshėm. A do tė shohim njė shtim epidemik tė presionit tė lartė tė gjakut apo njė vazhdim epidemik tė presionit tė lartė tė gjakut, sėmundjeve tė zemrės dhe bllokim tė artereve. Ekspertėt u befasuan edhe nga njė rezultat tjetėr i studimit.

Ata vunė re se presioni i gjakut ishte mė i lartė mes fėmijėve afrikano amerikanė dhe meksikano amerikanė. Doktor Munter thotė se nivelet e presionit tė gjakut mes kėtyre fėmijėve janė 2 deri 3 pikė mė tė larta sesa tek fėmijėt e bardhė.

Doktor Munter thotė se sfida tani ėshtė pėr ta ndryshuar prirjen e deritanishme duke i bindur fėmijėt qė tė bėjnė mė shpesh veprime fizike, tė pakėsojnė pėrdorimin e ushqimeve tė pėrpunuara dhe tė kripės nė dietėn e tyre dhe tė kontrollojnė presionin e gjakut sa herė qė shkojnė pėr vizitė tek mjeku. Shkencėtarėt thonė se rezultatet e studimit nė pėrgjithėsi priteshin tė tilla, por ajo qė i befasoi ata ishte ėshtė pėrmasa e rritjes sė shkallės sė presionit tė gjakut.

Transplantim nė sy

Mjekėt nė njė klinikė tė Filadelfias po kryejnė njė transplantim tė rrallė tė lenteve nė sy duke eleminuar plotėsisht syzet apo lentet kontakt tė pėrdorura deri tani. Beti Tinney po lexon pa pėrdorur syze pėr herė tė parė pas shumė kohėsh. Ajo ėshtė njė nga pacientet e para nė Filadelfia e pajisur me lente kristale, njė transplantim, i pari i kėti lloji qė jep tė njėjtin rezultat si lentja origjinale e syrit.

Doktor Frederik Kremer thotė se nė moshėn 40 vjeēare, lentet e syrit fillojnė tė ndryshojnė. Pamja mjegullohet dhe leximi bėhet i vėshtirė. Lentet e reja kristale zėvėndėsojnė lentet natyrale nėpėrmjet njė procedure tė shpejtė e tė lehtė kirurgjike. Pas disa javėsh, Beti thotė se i ėshtė kthyer shikimi 100 pėrqind. Lentet kristale kthejnė shikimin si pėr larg dhe afėr, ndryshe nga ndėrhyrja me reze lazer qė rregullon tė parit vetėm pėr larg.


                     Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.