|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Botime tė reja

 
 

Edhe njė vepėr e rėndėsishme nga shkrimtari Riat Ajazaj

 
 

 
13 maj 2004 / TN
 
Shkruan: Ēerkin BYTYĒI
 
Romani „NDANĖ“, njė risi nė letrat shqipe
 
Riat Ajazaj, i lindur nė Zhur, mė 1969, pas mbylljes sė dhunshme tė Universitetit tė Prishtinės, ku studioi pėr Letėrsi shqipe dhe Drejtėsi, ka vijuar studimet nė Universitetin e Tübingenit nė Gjermani nė drejtimet Letėrsi e krahasuar, (Letėrsi e re gjermane dhe Retorikė e pėrgjithshme). Mė 2001 ka magjistruar me temėn Groteska te Garcia Marquezi dhe te Kadareja. Aktualisht ėshtė doktorand nė Letėrsi e krahasuar pranė Universitetit Eberhard Karls tė Tübingenit.
 
 
  
Pas botimit tė vėllimeve tė sukseshėm nė prozė “Gjarpėrinjėt e ėndrrės” e “Arkėmorti bosh”, 2003, Riat Ajazaj kėto ditė nė botim tė shtėpisė botuese “Kaoni”, lexuesit i gėzoi edhe me njė roman tejet interesant (“Ndanė” ISBN:9951-8550-1-6) qė trajton njė kompelks motivesh e problemesh tė tė jetuarit tė individit shqiptar nė njė hapsirė tė huaj si ajo gjermanike. Individi si i tillė, kėtu i dhėnė nė planin e parė tė romanit, shtrėngohet tė definohet rishtas nė mesin e individėve tė tjerė prejardhjesh dhe kulturash nga mė tė ndryshmet e botės, nė njė qytet si Tybingeni, aty ndanė lumit dhe kullės sė poetit tė madh gjerman Hölderlin, apo nė atė katund botėror (“Weltdorf”) si quhet ndryshe ky vend me traditė tė vjetėr universitare dhe kulturore.
 
Ashtu si shprehet njėri nga redaktorėt e kėtij botimi, Dr. Ardian Kyēyku, nė fjalėn e shkruar: “Ky roman shėnon njė arritje tė padiskutueshme nė prozėn qė shkruhet shqip”, dhe se, “Riat Ajazaj dėshmon mjeshtri tė hollė edhe nė faqet e kėtij romani qė trajton nga njė kėndvėshtrim vetjak shumė prej ēėshtjeve madhore tė mėrgatės shqiptare. Duke ecur nė hullinė mė tė mbarė tė prozės shqipe e evropiane, pranė njė Anton Pashku e njė Franc Kafke, pa u cėnuar nga arritjet e tyre, me njė zė krejt tė vetėm, Ajazaj ia del mbarė tė konvertpoj hartat aq tė koklavitura gjeografike nė Hartėn e Madhe tė Shpirtit Njerėzor, ku hapėsirat shqiptare zėnė vendin e merituar me aq gjak, mund e dhimbje shpesh tė shpėrfillura nga gjeografia, por edhe nga historia.”
 
Nė kėtė kontekst shkrimtari Mustafė Xhemaili, poashtu nė cilėsinė e redaktorit, vijon: “Romani i Ajazajt ėshtė njė homazh krejt origjinal i jetės sė dėrlikuar  shpirtėrore dhe fizike, i njė vitrine tė ndritshme, gjigande, me personazhe qė lėvizin si njė makth nė kohė e hapsirė. Me njė ngarkesė tė fortė emocionale, personazhet janė krejt  tė gjallė dhe tė prekshėm, tė afėrt, tė thejshtė, krejt njerėzor. Tė bėhet sikur ata i njeh dhe i ke parė diku, ke biseduar e ke pirė kafe me ta, diku, nė ndonjė kafene, nė Tybingen, nė Berlin, nė Stuttgart, nė Vjenė, nė Kopenhagė, nė Rambuje, apo diku nė ishullin e  Zhan Zhak Rusosė nė Gjenevė.
 
Romani NDANĖ i Riat Ajazajt nga lexuesi dhe kritika, do tė zbulohet si njė befasi, ku me kėnaqėsi do tė konstatohet se autori ka arritur t`u japė atyre njė prozė tė bukur, tė veēantė me vlera sipėrore artistike.”
 
Mbetet qė nė 125 faqet e tij tė dendura lexuesit dhe kritika tė kapin dhe shijojnė risitė e kėtij romani, qė padyshim mund tė vėrehen jo vetėm nė mėnyrėn e pazakonshme tė rrėfimit dhe tė strukturės, por edhe nė pėrmbajtjen e larmishme tė subjektit dhe nė gjuhėn e pasur me mjete mjaft interessante stilistike.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.