|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 12 maj 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri mbėshtet standardet para statusit dhe hedh poshtė propozimin pėr kantonizimin e Kosovės

 • KFOR-i do tė vazhdojė me operacionet e kontrollit

 • Zėdhėnėsi Hamiti mirėpret paralajmėrimin e UNMIK-ut prej rolit administrues nė rol monitories

 • Nė Ferizaj janė pezulluar tetė policė shqiptarė kurse nė Shtėrpcė dy policė serbė

 • Agjencitė shpenzuese kėrkojnė 236 milion euro, kurse suficiti buxhetor ėshtė vetėm 37.2 milion euro

 • Bordi i AKM-sė do tė mblidhet atėherė kur tė janė tė gatshėm anėtarėt e tij

 • Mitrovicė: Shoqata e Familjeve tė Dėshmorėve kėrkojnė tė caktohet Dita e dėshmorėve

 • Dega LDK-sė pėr Beneluks ngrit cilėsinė e organizimit pėr realizimin e qėllimeve kombėtare

 • Ministrat e arsimit tė Maqedonisė dhe Shqipėrisė nėnshkruan programin e bashkėpunumit

 • U zbulua njė rrjet i trafikantėsh shqiptarė, grekė e italianė me organet njerėzore nė klinikat e Shqipėrisė dhe Greqisė

 • Agjencitė shpenzuese kėrkojnė 236 milion euro, kurse suficiti buxhetor ėshtė vetėm 37.2 milion euro

 • Maqedenia ka mbėshtetur propozim-tekstin pėr bashkėpunim nė fushėn e arsimit me Kosovėn

 • Ekstremistėt nė Irak vrasin njė civil amerikan duke i prerė kokėn

 • Keqtrajtimet nė burgun irakian, "dėshtim i udhėheqjes" mes ushtarakėve amerikanė

 • Grupet palestineze mbajnė trupat e 6 ushtarėve izraelitė

 • Kleriku radikal shiit Sadėr kėrkon bisedime me koalicionin

 • SHBA vendos sanksione ndaj Sirisė

 • Trupat amerikane kanė vrarė tė pakten 20 milicė tė Al-Sadrit

 • Nė njė shpėrthim nė njė fabrikė plastmasi nė Glasgou kanė humbur jetėn 7 persona

 • Njė person ėshtė vrarė dhe tė pakten 3 tė tjerė janė plagosur nga njė shpėrthim nė Filipine

 • Djali i akademikut saudit tė burgosur ėshtė arrestuar pėr denoncimin e trajtimit tė babait tė tij

 • Nė Gaza janė vrarė 3 palestinezė dhe janė plagosur 8 tė tjerė

 • Nė njė sulm me mortaja nė Irak janė vrarė 4 filipinas

 • Mė 8 qreshor do tė ndodhė njė fenomen i rrallė astronomik

 • Njė kolumbiane ka kontrabanduar nė vaginė njė bombė nė burg

 • Tė pakten 7 trupa tė pajetė janė numėruar nė qytetin nigerian Kano

 • Tė pakten 7 trupa tė pajetė janė numėruar nė qytetin nigerian Kano

 
  
Holkeri mbėshtet standardet para statusit dhe hedh poshtė propozimin pėr kantonizimin e Kosovės
 
Nju-Jork, 12 maj 2004 - Nė njė fjalim qė mbajti dje nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri kritikoi udhėheqėsit politikė tė Kosovės, pėrfshirė kėtu edhe kryeministrin Bajram Rexhepi, tė cilėt tha ai, u treguan tė ngadaltė nė dėnimin e sulmeve kundėr objekteve fetare.
 
Z. Holkeri tha se vrasjet e muajit mars, e kanė tronditur nė themel misionin e OKB-sė nė Kosovė dhe kanė sfiduar vazhdimėsinė e pėrpjekjeve tė komunitetit ndėrkombėtar pėr ndėrtimin e njė Kosove shumetnike. Ai ka mbėshtetur standardet para statusit dhe ka hedhur poshtė propozimin e Beogradit pėr kantonizimin e Kosovės.

Holkeri tha se prokurorėt nė Kosovė kanė marrė nė shqyrtim 130 raste qė lidhen me dhunėn e marsit dhe mė shumė se 50 raste serioze u janė dorėzuar prokurorėve ndėrkombėtarė. Ai tha se shpejtėsia me tė cilėn u pėrhap dhuna nė Kosovė nė muajin mars e detyroi personelin e OKB-sė atje qė t'i bėnte njė analizė vetvetes.
 
Ai tha se Kombet e Bashkuara duhet tė shikojnė ndoshta mundėsinė e riorganizimit tė strukturės sė UNMIK-ut, por nuk dha hollėsi tė tjera. Holkeri kritikoi edhe zyrtarėt e Qeverisė sė Kosovės dhe mediat qė nxorėn pėrfundime tė nxituara lidhur me shkaqet e mbytjes sė fėmijėve shqiptarė, gjė qė zemrojė banorėt dhe luajti rol nė shpėrthimin e dhunės etnike. Holkeri tha se kushtet nė Kosovė ende nuk janė pjekur pėr t'i detyruar pjesėtarėt e pakicave qė tė kthehen nė shtėpitė e tyre.
 
Ai tha se duke llogaritur nė bazė tė popullatės, misioni i OKB-sė nė Kosovė ėshtė mė i kushtueshmi i kėtij lloji nė botė dhe se rezultatet e tij kanė qenė tė kufizuara. Holkeri u bėri thirrje pėrfaqėsuesve serbė qė tė marrin pjesė nė procesin e zbatimit tė standardeve pėr Kosovėn dhe shtoi se do tė bėjė tė pamundurėn qė tė rifillojė sa mė shpejt qė tė jetė e mundur dialogu ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.
 
 
KFOR-i do tė vazhdojė me operacionet e kontrollit
 
Prishtinė, 12 maj 2004 - Zėdhėnėsi i KFOR-it Xhim Moran tha sot para gazetarėve se dy muaj pas trazirave tė marsit situata nė Kosovė ėshtė e qetė. Tani ka ardhur koha qė tė shkohet pėrpara. Sipas zėdhėnėsit Moran shumė organizata kanė dalė me vlerėsime, duke fajsuar tė tjerėt, por jo edhe veten pėr trazirat, tha ai.
 
KFOR-i do tė vazhdojė me operacionet e kontrollit tė shtėpive dhe veturave. Do tė vazhdojė dhe me arrestimin e secilit qė shkel ligjin, pavarėsisht nga statusi qė ka.

Ndėrkaq zėdhėnėsja Matlde Heneke, po sot, tha se edhe administrata e UNMIK-ut po shqyrton me seriozitet qėndrimin e vet gjatė trazirave. "UNMIK-u ka analizuar atė qė ka ndodhur nė mars. Ne kemi pyetur veten nėse pėrggigjja jonė ishte ajo e duhura.
A kemi bėrė sa duhet pėr parandalimin e asaj qė ndodhi"?, tha ajo.
 
Zonja Heneke tha se tashmė ėshtė themeluar njė mekanizėm i veēantė qė do ta analizojė atė qė ka ndodhur dhe UNMIK-u do tė marrė parasysh vlerėsimet e kėtij mekanizmi.
 
 
Zėdhėnėsi Hamiti mirėpret paralajmėrimin e UNMIK-ut prej rolit administrues nė rol monitories
 
Prishtinė, 12 maj 2004 - Raporti i pėrfaqėsuesit Special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm Harri Holkeri paraqitur nė Kėshillin e Sigurimit ditėn e martė ka dhėnė evidenca me vlerė pėr gjendjen nė Kosovė, pėr punėt dhe sprovat e mėdha qė dalin para UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės, - thotė Muhamet Hamiti, zėdhėnės i Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.

"Na vjen mirė qė po njihet gjithnjė e mė shumė nevoja pėr partneritet tė administrates ndėrkombėtare dhe institucioneve kombėtare nė Kosovė, pėr bartje tė kompetencave dhe domosdo tė pėrfshirjes sė institucioneve tė Kosovės edhe nė pushtetet qė njihen si tė 'rezervuara', me synimin qė tė ketė qeverisje mė efektive nė vend.
 
Pėr kėtė kanė ngulur kėmbė institucionet tona pėr njė kohė tė gjatė", tha zoti Hamiti nė njė prononcim, duke komentuar fjalimin e djeshėm tė Hari Holkerit para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.

Zėdhėnėsi Hamiti tha se mirėpret edhe "paralajmėrimin e PSSP-sė pėr mundėsinė e rikonfigurimit tė UNMIK-ut, tė strukturės sė tij, i cili duhet tė kalojė prej rolit administrues nė rol monitories ndėrsa po afrohet koha pėr pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, qė do tė jetė pavarėsia".

"Nė pėrgjithėsi, diskutimi nė Kėshillin e Sigurimit dėshmoi se ky trup i lartė i OKB-sė ėshtė mbėshtetės pėr Kosovėn", tha Muhamet Hamiti, zėdhėnės i Presidentit Rugova.
 
 
Nė Ferizaj janė pezulluar tetė policė shqiptarė kurse nė Shtėrpcė dy policė serbė
 
Ferizaj, 12 maj 2004 - Nė Ferizaj janė pezulluar nga detyra tetė pjesėtarė tė SHPK-sė, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i policisė rajonale tė UNMIK-ut nė Gjilan, Ramjet Parmanand. Sipas fjalėve tė tij kundėr tetė policėve shqiptarė po zhvillohen hetimet pėr shkak tė disa dyshimeve.

Mė herėt ishte njoftuar se edhe nė stacionin policor nė Shtėrpcė janė pezulluar dy policė tė pėrkatėsisė serbe, komandanti dhe ndihmėsi i tij. Zėdhėnėsi Parmanand ka thėnė se ata janė pezulluar pėr shkak se nuk kanė dashur tė punojnė me kolegėt e tyre shqiptarė.
"Kjo ėshtė e papranueshme", ka thėnė ai.
 
 
Agjencitė shpenzuese kėrkojnė 236 milion euro, kurse suficiti buxhetor ėshtė vetėm 37.2 milion euro
 
Prishtinė, 12 maj 2004 2004 - Nė mbledhjen sotme tė Komisionit Ndėrqeveritar pėr Buxhet, qė e kryesoi ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadriu, u trajtuan ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me trajtimin e prioriteteve pėr ndarjen e suficitit buxhetor tė vitit tė kaluar si dhe kėrkesat e agjencive shpenzuese dhe hulumtimi i burimeve financiare shtesė.

Ministri Sadriu tha se kjo ėshtė hera e tretė qė Komisioni pėr buxhet po shqyrton ēėshtjen parėsore tė ndarjes sė suficitit buxhetor, por sipas tij, ende nuk janė pėrcaktuar fushat e ndarjes sė suficitit.

Ndėrkaq, drejtori i Departamentit tė Buxhetit Agim Krasniqi foli pėr nevojat dhe kėrkesat e parashtruara nga agjencitė shpenzuese buxhetore, tė cilat pretendojnė tė pėrfitojnė mjete nga fondi i kėtij suficiti.

Ministri Sadriu tha se kėrkesat e agjencive shpenzuese janė shumė mė tė mėdha nė krahasim me shumėn e mbetur tė suficitit qė realisht ėshtė 37.2 milion euro. Prandaj ai propozoi para anėtareve tė Komisionit qė nė kėtė takim tė pėrcaktohen prioritetet e prioriteteve, tė atyre fushave qė mund t'u ofrohet ndihmė.

Pjesėmarrėsit e kėtij takimi vunė nė pah se ndarja e mjeteve nga suficiti pėr Trepēėn, Aeroportin ėshtė bėrė nė mėnyrė tė njėanshme dhe pa konsultime paraparake me pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės. Mė kėtė rast u potencua se ėshtė dashur me herėt qė tė bėhet njė planifikim se si do tė shfrytėzohen kėto mjete dhe kush do tė ketė qasje nė menaxhimin e tyre. U tha se suficiti ėshtė mė mirė tė pėrdoret nga institucionet e Kosovės dhe nė dobi tė qytetarėve tė Kosovės.

Ministri Sadriu njotoi se kufijtė buxhetorė tė vitit 2004 janė diskutuar dhe harmonizuar me PSSP-nė dhe pėrfaqėsuesit e Shtyllės sė Katėrt, porse ministria qė ai drejton do tė jetė shumė e kujdesshme ndaj agjencive shpenzuese nė mėnyrė qė buxheti i vitit tė ardhshėm mos tė ketė suficit.
 
Ai permendi rastet e ndarjes sė mjeteve nga suficiti qė janė bėrė mė hėrėt pa pjesėmarrjen e MEF-it nė takimin ku ėshtė vendos qė tė ndahen mjete pėr Aeroport, Trepēė etj. Nuk mund tė anashkalohet ministria, pohoi ministri para anėtareve tė Komisionit pėr buxhet.

Sadriu shfaqi brengėn e tij dhe tė institucionit qė drejton, pėr kompanitė publike qė menaxhohen nga AKM-ja, e qė kanė mjete rezervė por nuk shfrytėzohen apo regjenerohen siē ėshtė rasti me PTK-nė.

Vetėm nga raporti i vitit tė kaluar shihet se rezervat e PTK-sė janė 140 milionė euro, ndėrkaq investimet nė PTK pėr vitin 2004 nuk e kalojnė shumėn prej 10 milion eurosh. Ndėrsa shumat e tjera ruhen nė bankat jashtė vendit.
 
Ministri pyeti se a do tė thotė kjo se Kosova nuk ka nevojė pėr investime nė fushėn e
telekomunikacionit? Ai kėrkoi nga pjesėmarrėsit qė bashkarisht tė identifikojnė fushat ku mund tė ndėrhyhet me mjete nga suficiti.
 
Sadriu pėrmendi shumėn fillestare tė kėrkesave qė janė bėrė nga agjencitė shpenzuese prej mėse 236 milion eurosh, ndėrsa mbetja nga suficiti ėshtė vetėm 37.2 milionė euro.
 
Ai tha mbetet si obligim shuma prej 10 milion euro qė i ėshtė premtuar Ministrisė sė Punės dhe Mirqėnies Sociale, ku nga kjo shumė duhet tė kryhen obligimet ndaj pensioneve. Kėtė e ka quajtur si domosdoshmėri sepse ėshtė bėrė rritja e pensiove nga 35 nė 40 euro si dhe ėshtė shtuar numri nė listėn e pensionistėve.

Ministri identifikoi si prioritet numėr dy mbulimin e humbjeve nga ndėrhyrjet e politikave fiskale, tė cilat kapin shumėn rreth 5 milionė euro, por qė kjo ēėshtje ėshtė prioritare dhe domosdoshmėri, vlerėsoi ai.

Prioritet tjetėr, sipas ministrit, ėshtė financimi i projekteve tė komunave prej 21 milion eurove, pastaj projektet e TMK-sė 4 milionė euro, kėrkesat e KEK-ut janė 30 milionė euro dhe kėrkesat e Ministrisė sė Transportit dhe Telekomunikacionit 11 milion euro. Shuma e gjithėmbarshme e projekteve prioritare ėshtė 81 milionė euro, ndėrsa shuma e suficitit ėshtė 37.2 milionė euro.

Tė gjitha kėto propozime pėr investime nga suficiti nė projekte prioritare u pėrkrahėn unanimisht nga tė gjithė pjesėmarrėsit e takimit. Por nė fund u vendos qė mbledhja e ardhshme e Komisionit tė Buxhetit tė mbahet mė 15 maj, kur pritet tė bėhet edhe identifikimi pėrfundimtar i projekteve prioritare qė do tė marrin vizėn e financimeve nga suficiti i vitit 2003.
 
Vendimet nga ky takim do t'i kalojnė pėr shqyrtim qeverisė mė 26 maj dhe mė 27 maj nė takimin e radhės tė Kėshillit Ekonimik Fiskal do tė marrin formėn e prerė.
 
 
Bordi i AKM-sė do tė mblidhet atėherė kur tė janė tė gatshėm anėtarėt e tij
 
Prishtinė, 12 maj 2004 - Zėdhėnėsi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut qė udhėheqė me procesin e privatizimit, Kris Litier thotė se shefi i tij Nikolas Lambsdorf ka marrė kėrkesėn e anėtarėve vendorė tė Bordit tė AKM-sė.
 
"Po ai ka marrė kėrkesėn dhe siē janė pajtuar nė mbledhjen e 29 prillit me kryeministrin dhe anėtarėt vendorė tė Bordit z. Lamsdorf ka sygjeruar tė mbahet mbledhja informuese e Bordit tė AKM-sė", tha Litier. Sipas tij Bordi i AKM-sė do tė mblidhet atėherė kur tė janė tė gatshėm anėtarėt e tij.
 
 
Mitrovicė: Shoqata e Familjeve tė Dėshmorėve kėrkojnė tė caktohet Dita e dėshmorėve
 
Mitrovicė, 12 maj 2004 - Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi, priti njė grup pėrfaqėsuesish tė Shoqatės sė Familjeve tė Dėshmorėve tė UĒK-sė, qė udhėhiqej nga Alije Tmava, me tė cilėt bisedoi pėr ēėshtje tė ndryshme me tė cilat pėrballet shoqata nė punėn e saj.

Anėtarėt e shoqatės nė bisedė me zėvendėskryetarin Ibrahimi paraqitėn kėrkesėn e familjarėve tė dėshmorėve tė rėnė nė luftė, qė institucionet e pushtetit lokal, nė bashkėpunim me institucionet dhe subjektet e tjera, tė pėrcaktojnė nė nivel komune Ditėn e dėshmorėve, nė tė cilėn do tė pėrkujtoheshin pėrnjėherė tė gjithė dėshmorėt e kombit nga territori i komunės. tė rėnė nė luftė pėr ēlirimin e vendit.

Zėvendėskryetari Mursel Ibrahimi pasi pėrshėndeti dhe pėrkrahu kėrkesėn e shoqatės, tha se Kuvendi i Komunės, nė bashkėpunim me tė gjitha subjektet relevante nė komunė, do tė shtrojė nė procedurė tė rregullt kėrkesėn e tyre, duke shpresuar se kjo do tė hasė nė mirėkuptim te tė gjithė dhe se do tė realizohet.

Poashtu, Ibrahimi premtoi se me rastin e emėrtimeve tė institucioneve, shesheve dhe rrugėve tė komunės, emrat e dėshmorėve tė rėnė nė luftė do tė kenė prioritet dhe se asnjėri prej tyre nuk do tė harrohet.

Z.Ibrahimi tha se Kuvendi i Komunės, organet e administratės dhe udhėheqja komunale do tė angazhohen maksimalisht pėr tė ndihmuar shoqatėn dhe familjarėt e dėshmorėve, nė kuadėr tė mundėsive dhe kompetencave qė kanė.
 
 
Dega LDK-sė pėr Beneluks ngrit cilėsinė e organizimit pėr realizimin e qėllimeve kombėtare
 
Bruksel, 12 maj 2004 - Nė Bruksel u takua Kryesia e degės sė LDK-sė pėr Beneluks, e kryesuar nga Gani Azemi, kryetar, e nė tė cilėn u trajtuan disa ēėshtje me interes, si edhe u morėn disa qėndrime lidhur me aktivitetin e gjithėmbarshėm pėr periudhėn e ardhshme dymuajshe.

Fillimisht z. Azemi i njoftoi anėtarėt e Kryesisė pėr situatėn aktuale nė Kosovė e nė veēanti shprehu mbėshtetjen e fuqishme pėr Kryesisė qendrore tė LDK-sė nė Prishtinė dhe institucionet shtetėrore tė Kosovės, pėrkitazi me projektet serbe, tashmė tė njohura, tė cilat e kanė vetėm njė qėllim, destabilizimin e Kosovės nė keto momente vendimtare.
 
Andaj, pikėrisht mbeshtetur nė kėto tė dhėna, u tha se dega LDK-sė pėr Beneluks duhet ngritur cilėsinė e organizimit pėr realizimin e qėllimeve tona kombėtare deri nė arritjen e qėllimit final, pra tė njohjes formale tė pavarėsisė sė Kosovės me nė krye me Presidentin e Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova.

Nė vazhdim u fol edhe pėr disa ēėshtje tjera qė kanė tė bėjė drejtpėrdrejt me organizimin e brendshėm tė vetė degės LDK-sė pėr Beneluks, si pėrtėritja e komisioneve pėrkatėse me anėtarė tė rinj, pastaj vizitė pune (aktivave dhe nėndegeve nė Antwerpen, St. Niklaas, Luksemburg, Brugge etj.).
 
Poashtu u mor qėndrimi qė gjatė dy muajve tė ardhshėm (maj - qershor) tė mbahen tubime informative nė disa qendra tė Belgjikės, kryesisht me anėtarėt e rregullt dhe simpatizuesit e LDK-sė.

Anėtarėt e Kryesisė u njoftuan pėr parapėrgatitjet rreth organizimit tė shėnimit tė 5-vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės qė do tė mbahet mė 14 qershor 2004 nė qytetin Namyr.
 
 
Ministrat e arsimit tė Maqedonisė dhe Shqipėrisė nėnshkruan programin e bashkėpunumit
 
Shkup, 12 maj 2004 - Nė Shkup ministrat e arsimit tė Maqedonisė dhe Shqipėrisė Aziz Pollozhani dhe homologu i tij, Luan Memushi, kanė nėnshkruar dje nė Shkup programin bilateral tė bashkėpunumit nė fushėn e arsimit dhe tė shkencės.
 
Me kėtė marrėveshje studentėt dhe profesorėt nga Maqedonia dhe Shqipėria tash e tutje do tė mund tė qėndrojnė nė studime reciprokisht nė universitetet e tė dy vendeve. Ky bashkėpunim shėnon njė hap tė rėndėsishėm drejt integrimit evropian dhe rajonal tė kėtyre dy vendeve, si dhe do tė mundėsojė unifikimin e standardeve universitare.

Tė dy ministrat kanė informuar se nė kuadėr tė parimit tė reciprocitetit deri mė tash nė Maqedoni janė nostrifikuar rreth 60 diploma tė qytetarėve tė Maqedonisė qė kanė mbaruar studimet nė universitetet e Shqipėrisė.
 
 
U zbulua njė rrjet i trafikantėsh shqiptarė, grekė e italianė me organet njerėzore nė klinikat e Shqipėrisė dhe Greqisė
 
Tiranė-Athinė, 12 maj 2004 - Autoritetet gjyqėsore greke kanė nė duar tė tyre njė raport sekret tė Ambasadės greke nė Tiranė pėr njė rrjet trafikantėsh shqiptarė, italianė dhe grekė, qė pasi u heqin fėmijėve organet nėpėr klinikat mjekėsore nė Shqipėri dhe Greqi, i trafikonin pėr Itali ku edhe bėhej transplantimi i tyre pėr shuma tė mėdha.
 
Raporti bazohet nė njė informacion tė shėrbimeve tė fshehta italiane dhe shqiptare dhe shoqėrohet me rekomandimin e Ambasadės greke pėr investigimin e ēėshtjes dhe nga pala greke, kusht ky pėr shpalljen nė vazhdim tė ndjekjeve penale tė personave tė inkriminuar.
 
Nė ditėt e ardhshme ēėshtja do tė merret nė dorė nga prokurori i Selanikut dhe nė shėnjestėr tė tij do tė hyjė njė klinikė mjekėsore nė Greqinė qendrore dhe njė mjek gjinekolog grek. Nė kėtė trafikim thuhet tė jenė implikuar 8 mjekė grekė. Nė klinikėn greke pėrfundonte qė nė vitin 1994 njė pjesė e fėmijėve shqiptarė tė Tiranė pėr "operacion" ku hiqeshin edhe organet.

Trafikantė gjenin fėmijė tė hendikepuar apo fėmijė tė familjeve tė varfėra dhe i kalonin ilegalisht nėpėrmjet pikėkalimit kufitar tė Kapeshticės, ose kufirit Greqi - Shkup me qėllim tė operimit tė tyre, pra heqjen e organeve, ndėrkaq nė disa raste e njėjta gjė bėhej nė Shqipėri. Nė kėtė rol, thuhet se hynin klinikat nė Durrės dhe Fier.
(mė tepėr)
 
 
Agjencitė shpenzuese kėrkojnė 236 milion euro, kurse suficiti buxhetor ėshtė vetėm 37.2 milion euro
 
Shkup, 12 maj 2004 - Branko Cėrvenkovski sot edhe zytarisht ėshtė shpallur president i Maqedonisė. Ai sot ka dhėnė betimin nė njė seancė solemne tė Kuvendit maqedonas dhe ėshtė inauguruar president i tretė i Republikės sė Maqedonisė qė nga pavarėsimi i saj mė 1991. Nė seancėn solemne merrnin pjesė shumė mysafirė tė jetės publike e politike tė vendit si dhe pėrfaqėsues tė huaj nė Maqedoni.

Opozita zgjedhjet presidenciale i ka shpallur si falsifikat dhe jo tė rregullta dhe prandaj nuk mori pjesė nė nė kėtė seancė.
 
 
Maqedenia ka mbėshtetur propozim-tekstin pėr bashkėpunim nė fushėn e arsimit me Kosovėn
 
Shkup, 12 maj 2004 - Ministri i Arsimit tė Maqedonisė Aziz Pollozhani konfirmoi se Qeveria e Maqedonisė ka mbėshtetur propozim-tekstin pėr bashkėpunim tė pėrgjithshėm nė fushėn e arsimit ndėrmjet Maqedonisė dhe Kosovės. Kjo marrėveshje do tė hyjė nė fuqi pas firmosjes nga autoritetet e Shkupit dhe Prishtinės.
 
Ai ka thėnė se me pranimin e kėtij teksti nga ana e Qeverisė maqedonase ajo marrėveshje faktikisht ka hyrė nė fuqi.

"Presim qė nė njė takim rasti qė do tė realizohet ndėrmjet ministrit tė Arsimit dhe Shkencės sė Maqedonisė dhe tė Kosovės nė bashkėpunim me autoritetet e UNMIK-ut, kjo ēėshtje tė zyrtarizohet nė njė formė ceremoniale", ka thėnė ministri Pollozhani.
 
 
Ekstremistėt nė Irak vrasin njė civil amerikan duke i prerė kokėn
 
Bagdad, 12 maj 2004 - Njė videokasetė e botuar nė njė faqe islamike interneti paraqet vrasjen e njė personi duke i perė kokėn. Viktima e identifikon veten si civil amerikan i kapur nga ekstremistėt nė Irak.

Personat qė paraqiten duke kryer vrasjen, thonė se ata po hakmerren kundėr abuzimit tė tė burgosurve irakianė qė mbahen nė burg nga forcat e koalicionit tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Videokaseta paraqet pesė persona duke qendruar mbi robin e lidhur, i cili e identifikon veten si Nik Bergu, njė civil amerikan, trupi i tė cilit u gjet tė shtunėn nė afėrsi tė Bagdadit.

Familja e 26 vjeēarit Nik Berg nė Shtetet e Bashkuara thotė se ėshtė pikėlluar nga vdekja e tij. Anėtarėt e familjes thonė se ai kishte qendruar nė Irak nga dhjetori deri nė shkurt, duke kėrkuar punė nė procesin e rindėrtimit tė infrastrukturės sė atij vendi dhe se kishte shkuar pėr tė dytėn herė atje nė mars.
 
 
Keqtrajtimet nė burgun irakian, "dėshtim i udhėheqjes" mes ushtarakėve amerikanė
 
Uashington, 12 maj 2004 - Gjenerali amerikan i cili u mor me hetimin e abuzimeve me tė burgosurit irakianė nė Irak, tha se kėto keqtrajtime pasqyronin atė qė ai e quajti "njė dėshtim tė udhėheqjes" midis oficerėve ushtarakė amerikanė.

Duke dėshmuar tė martėn pėrpara Komisionit tė Senatit pėr shėrbimet e armatosura, gjeneralmajori Antonio Taguba tha se nė burgun Abu Graib tė Bagdadit ka patur mungesė disipline si dhe mungesė ose tė kualifikimit stėrvitor, ose tė mbikqyrjes.

Ai tha se abuzimet ishin tė kufizuara vetėm tek disa ushtarė dhe kontraktues civilė dhe se nuk ekzistonte ndonjė politikė pėr keqtrajtimin e tė burgosurve.
 
 
Grupet palestineze mbajnė trupat e 6 ushtarėve izraelitė
 
Gaza, 12 maj 2004 - Grupet ekstremiste palestineze thonė se mbajnė trupat e gjashtė ushtarėve izraelitė tė vrarė gjatė njė ditė luftimesh nė Qytetin Gaza, nė tė cilat humbėn jetėn edhe tetė palestinezė.

Televizioni transmetoi pamje nė tė cilat ekstremistėt shihen duke paraqitur triumfalisht trupat e 6 ushtarėve. Xhihadi Islamik dhe Brigadat Martire Al-Aksa thonė nė njė deklaratė tė pėrbashkėt se do t'i bėjnė tė njohura kushtet pėr kthimin e trupave.
 
 
Kleriku radikal shiit Sadėr kėrkon bisedime me koalicionin
 
Bagdad, 12 maj 2004 - Kleriku radikal Shiit, Moqtada al-Sadr, thotė se ėshtė gati t=i japė fund ballafaqimit me forcat e koalicionit nė disa pjesė tė Irakut jugor dhe qendror, nėse forcat e koalicionit tė udhėhequra nga Shtetet e Bashkuara bien dakord pėr bisedime.

Nuk ka patur komente nga ana e zyrtarėve amerikanė pėr ofertėn e sotme, por ata kanė pėrsėritur mė parė se nuk do tė zhvillojnė bisedime tė drejtėpėrdrejta me klerikun, i cili kėrkohet pėr vrasjen e njė figure fetare kundėrshtare vitin e kaluar.
 
 
SHBA vendos sanksione ndaj Sirisė
 
Uashington, 12 maj 2004 - SHBA ka ndaluar tė gjitha eksportet amerikane nė Siri pas ankesave tė Uashingtonit se Damasku pėrkrah terrorizmin. Presidenti Bush tha se veprimet e qeverisė siriane pėrfaqėsonin njė kėrcėnim tė jashtėzakonshėm pėr sigurinė kombėtare, politikėn e jashtme dhe ekonominė e SHBA-sė.

Masa e re gjithashtu pėrmban edhe ndalim tė fluturimeve nga dhe pėr nė SHBA, autorizim pėr tė ngrirė pasuritė e shtetasve sirianė dhe kufizime nė marrėdhėniet bankare midis tė dy shteteve.

Disa orė pas njoftimit, qeveria siriane tha se sanksionet ishin tė pajustifikuara. Por kryeministri sirian, Mohamrd Naji Otri tha se sanksionet nuk do tė kishin ndonjė efekt mbi Sirinė.
 
 
Trupat amerikane kanė vrarė tė pakten 20 milicė tė Al-Sadrit
 
Qerbela, Irak, 12 maj 2004 - Trupat amerikane, tė mbėshtetura nga tanket dhe automjetet e tjera tė blinduara, kanė vrarė tė pakten 20 milicė lojalė tė klerikut kryengritės, Moktada al-Sadėr, nė luftimet e ashpra nė qytetin e shenjtė shit, Qerbela, ka bėrė tė ditur njė zyrtar i lartė ushtarak amerikan, njofton Rojter.
 
Banorėt kanė thėnė se luftimet kanė shpėrthyer mbrėmė dhe po vazhdojnė edhe sot (e merkurė). Pjesėtarėt e milicisė sė Armatės sė Mehdiut tė Al Sadrit gjenden brenda nė njė xhami tė rrethuar nga forcat amerikane. Zėdhėnėsi ushtarak nė Bagdad thotė se janė vrarė 20 deri nė 25 milicė dhe janė plagosur 7 ushtarė amerikanė.
 
 
Nė njė shpėrthim nė njė fabrikė plastmasi nė Glasgou kanė humbur jetėn 7 persona
 
Gllazgou, 12 maj 2004 - Konfirmohet se nė njė shpėrthim nė njė fabrikė plastmasi nė Gllazgou kanė humbur jetėn shtatė persona, kurse janė plagosur me dhjetėra tė tjerė, njofton BBCWorld. Ekipet e shpėtimit kanė punuar gjithė natėn me shpresė pėr tė gjetur tė gjallė tė shpėtuar nga shpėrthimi.
 
 
Njė person ėshtė vrarė dhe tė pakten 3 tė tjerė janė plagosur nga njė shpėrthim nė Filipine
 
Manila, Filipine, 12 maj 2004 - Njė person ėshtė vrarė, kurse tė pakten tre tė tjerė janė plagosur nga njė shpėrthim nė ujdhesėn Jolo tė Filipineve, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt e sigurimit, njofton BBCWorld.
 
Mjeti shpėrthyes ėshtė hedhur nė automjetin e policisė, por nuk ia ka qėlluar cakut, kėshtu qė i ka goditur kalimtarėt e rastit. Nuk ėshtė e qartė nėse sulmi ka lidhje me zgjedhjet e sė hėnės, tė cilat kanė shkaktuar zgjerimin e dhunės. Grupi militant islamik Abu Sajaf vepron atje qė prej shumė vitesh.
 
 
Djali i akademikut saudit tė burgosur ėshtė arrestuar pėr denoncimin e trajtimit tė babait tė tij
 
Riad, 12 maj 2004 - Djali i akademikut sdaudit tė burgosur njoftohet se ėshtė arrestuar pėr denoncimin e trajtimit tė babait tė tij, njofton BBCWorld. Akademiku i linjes sė fortė islamiste, Said bin Zair, ėshtė arrestuar muajin e kaluar pėr nxitjen e bombėvėnieve vetėvrasėse nė stacionin televiziv al-Xhazira tė Katarit.
 
I biri Mubarak ėshtė arrestuar njė javė mė vonė pėr pėrhapje tė "deklaratave tė rreme" nė tė njėjtin televizion.
 
 
Nė Gaza janė vrarė 3 palestinezė dhe janė plagosur 8 tė tjerė
 
Gaza, 12 maj 2004 - Njė helikopter izraelit ka hapur zjarr raketor afėr njė xhamie nė qytetin Gaza dhe kėshtu ka vrarė sot (e mėrkurė) tre palestinezė dhe ka plagosur tė paktėn tetė tė tjerė, kryesisht gra dhe fėmijė, kanė bėrė tė ditur dėshmitarėt dhe burimet mjekėsore, njofton Rojter.
 
Atrmata izraelite ka thėnė se ka shkrepur nė njė grup qė po vendoste mjete shpėrthyese kundėr forcave izraelite nė afėrsi tė Zejtounit, ku militantėt palestinezė kishin vrarė me njė shpėrthim gjashtė ushtarė izraelitė gjatė njė sulmi tė djeshėm.
 
 
Nė njė sulm me mortaja nė Irak janė vrarė 4 filipinas
 
Bagdad, 12 maj 2004 - Katėr filipinas janė vrarė nga njė sulm me mortaja nė njė kamp ushtarak amerikan nė Irak, ka bėrė tė ditur sot (e mėrkurė) presidentja Gloria Masapagal Arroho, njofton BBCnews.
 
Tė katėr tė vrarėt kanė qenė kontraktues civilė, qė kanė punuar nė kampin Anakonda nė rajonin sunit nė veri tė Bagdadit. Vlerėsohet se nė Irak punojnė tremijė civilė filipinas, sė bashku me 100 policė, ushtarė dhe personel mjekėsor.
 
 
Mė 8 qreshor do tė ndodhė njė fenomen i rrallė astronomik
 
Lankshir, Britani, 12 maj 2004 - Evropa, Lindja e Mesme dhe njė pjesė e Azisė dhe Afrikės nė qershor mund tė pėrjetojnė njė fenomen tė jashtėzakonshsm astronomik, i cili nuk ka ndodhur ka 122 vjet. Fjala ėshtė pėr kalimin e Venerės pėrtej Diellit.

Nėse koha lejon, astronomėt dhe qytetarėt mė 8 qershor do tė mund tė vėzhgojnė sesi planeti i quajtur sipas perėndeshės romake tė dashurisė dhe bukurisė, kalon saktėsisht midis Tokės dhe Diellit.

Ky ėshtė njė rast unik, sepse ky fenomen herėn e fundit ka ndodhur mė 6 dhjetor tė vitit 1882, ndėrkaq herėn tjetėr mund tė shihet mė 6 qershor 2012.

"Diēka e mrekullueshme dhe pasionuese do tė ndodhė mė 8 qershor dhe do tė mund tė dėshmojnė me miliona njerėz anembanė botės", ka thėnė Gordon Bromaxh, profesor i astronomisė nė Universitetin Central Lancashire. "Fjala ėshtė pėr fenomenin shumė tė rrallė astrologjik", ka shtuar ai.

Kalimi i Venerės, e cila nė atė moment do t'i ngjajė sferės sė zezė, nė mėngjes mund tė shihet nė Britani, nė pjesėn mė tė madhe tė Evropės dhe Afrikės, e diēka mė vonė nė Lindjen e Mesme dhe nė nė Rusi e Indi, kurse kah fundi i ditės nė Lindjen e Largėt.

Shkencėtarėt paralajmėrojnė qytetarėt tė mos shikojnė drejt Diellit pa mbrojtjen e syve ose nėpėr teleskop ose kamerė, sepse mund tė verbohen dhe kėshillojnė pėrdorimin e filterėve pėr diell.
 
 
Njė kolumbiane ka kontrabanduar nė vaginė njė bombė nė burg
 
Bogota, 12 maj 2004 - Njė kolumbiane ka kontrabanduar nė vaginė njė bombė nė burg, e cila ka shpėrthyer dhe ka vrarė tre tė burgosur.

Kjo grua kishte kontrabanduar njė granatė gjatė vizitės nė burgun e meshkujve Villa Hermosa nė qytetin Kali, kurse bomba kishte shpėrthyer nga pakujdesia e tė burgosurve, ka deklaruar zėdhėnėsja e burgut Luina Maria Hojos.

"E kishte futur nė vaginė", ka thėnė Hojos, duke shtuar se gardianėt nuk kanė guxuar tė kontrollojnė gjenitalet e gruas, e cila e ka lėnė bombėn dhe e papenguar ėshtė larguar nga burgu.

Burgjet e Kolumbisė janė nė zė tė keq pėr nga dhuna dhe anarkia. Nė disa syresh, tė burgosurit janė tė armatosur, shfrytėzojnė shėrbimet e prostitutave dhe porosisin ushqim nga restoranet.
 
 
Tė pakten 7 trupa tė pajetė janė numėruar nė qytetin nigerian Kano
 
Kano, Nigeri, 12 maj 2004 - Qyteti nigerian Kano ka kaluar natėn me orė policore, ngase policia po pėrpiqet tė pengojė dhunėn e tė rinjve muslimanė, tė cilėt kėrkojnė tė hakmirren pėr njė masakėr tė javės sė kaluar, njofton BBCnews. Policia ka konfirmuar se dje ka pasur vrasje kur njė turmė ka sulmuar jomuslimanėt nė rrugėt e pjesės veriore tė qytetit.
 
Dėshmitarėt kanė numėruar tė pakten shtatė trupa tė pajetė nėpėr rrugė, disa syresh tė djegur. Liderėt muslimanė i janė bashkuar liderit tė Nigerisė nė qetėsimin e situatės. Qė nga pėrfundimi i qeverisjes ushtarake mė 1999, mbi 10 mijė njerėz janė vrarė nė dhunėn etnike, fetare dhe politike nė vend.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.