|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Monolog i Nanos me kritikat e Brukselit

 
 

 
12 maj 2004 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI (Tiranė,11 maj)
 
Dje ėshtė zhvilluar mbledhja e Kėshillit tė Pėrgjithshėm Drejtues tė PS-sė pėr tė analizuar raportet problematike tė Brukselit dhe Uashingtonit pėr Shqipėrinė ku lideri socialist dhe kryeministri shqiptar Fatos Nano nuk "ka pėrtuar" pėr t'ia faturuar sėrish opozitės dhe pėr tė rikthyer "gogolin" Berisha si pėrgjegjėsit kryesorė pėr shkallėn e lartė korruptive tė zyrtarėve tė lartė dhe tė deputetėve, pėr paefikasitetin shtetėror nė luftėn ndaj krimit dhe trafiqeve tė paligjshme dhe pėr njė sėrė dukurish tė tjera qė janė bėrė refren dhe qė pėrmenden pėrditė herė nga njė institucion ndėrkombėtar dhe herė nga njė tjetėr.
 
Ndryshe nga mbledhjet e tjera tė KPD-sė, zoti Nano u ka kushtuar njė vend tė veēantė edhe kamikazėve brenda partisė, strukturave drejtuese tė grupit parlamentar dhe tė kryesisė qė gjithēka e presin prej atij, duke i kėrcėnuar me njė sagė kongresi tė jashtėzakonshėm.
 
Opozita, si ēdo opozitė nė njė vend normal demokratik (natyrisht jo si vendi ynė qė ėshtė vėshtirė tė pėrcaktosh natyrėn e sistemit, sepse pushtetet burojnė nga kryeministri dhe i takojnė atij), ka pėrgjegjėsitė e veta qė nuk mund t'i marrė nga kundėrshtari politik, por nga dimensioni i saj i pazėvendėsueshėm.
 
Opozita shqiptare dhe jo vetėm Partia Demokratike ka qenė luajale dhe ka dhėnė konsensusin pėr shumė ligje, amendamente qė kanė tė bėjnė me plotėsimin e kushteve dhe standardeve europiane, por ėshtė tjetėr kush, nė rastin mė tė drejtpėrdrejtė qeveria si partnere kryesore qė nuk ka pėrmbushur detyrimet e saj.
 
Opozita ka qenė tėrėsisht dakord, nė parlament dhe nė publik, pėr nėnshkrimin e marrėveshjes bilaterale Tiranė-Uashington nė lidhje me gjykatėn e Hagės; opozita ka mbėshtetur dhe pėrkrahur unanimisht dėrgimin e trupave paqeruajtėse shqiptare nė Bosnjė-Hercegovinė, Afganistan dhe nė Irak jo vetėm pėr tė dhėnė njė provė tė vokacionit tė saj properėndimor, por edhe pėr tė mos hedhur poshtė investimet nė fushėn e Mbrojtjes dhe tė sigurisė kombėtare me aleatėt euroatlantikė.
 
Nuk mund tė ndodhė qė tė gjitha propozimet, draft-ligjet dhe veprimet politike tė opozitės tė jenė racionale pėr t'u marrė nė konsideratė nga mazhoranca, por deri mė sot nuk ka qoftė edhe njė hap qė tė jetė mbėshtetur njėra prej tyre, madje edhe nė rastet kur ato shkojnė nė funksion tė forcimit tė institucioneve, nė dobi tė pavarėsimit tė disa shtyllave bazė pėr njė shoqėri demokratike.
 
Autokritikat leniniste, pėrpjekja pėr t'u "hedhur hi syve" perėndimorėve, nė njė proces tė tejmonitorueshėm dhe tė kontrollueshėm prej opozitės, prej mediave dhe prej ndėrkombėtarėve; shpėrndarja e kritikave djathtas, ndėrsa vazhdojnė vėrejtjet pėr struktura shtetėrore - kjo ėshtė edhe tabloja e djeshme e mbledhjes sė KPD-sė dhe e zemėrimit tė kryeministrit Fatos Nano.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.