|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

LIBRI SHQIP NGA KORĒA NĖ VLORĖ

 
 

 
12 maj 2004 / TN

Ēerēiz LOLOĒI

- Panari i Tretė i Librit nė Vlorė
- 13 – 16 maj 2004, nė Pallatin e Sportit Skelė, Vlorė
- Rreth 40 botues nga trevat shqiptare
- Panari i Librit – pjesė e programit tė Festės sė Ēeljes sė Sezonit Turistik nė Vlorė.
 
 
Lidhja e Botuesve Shqiptarė dhe Bashkia e Vlorės do tė organizojnė pėr tė tretin vit radhazi Panairin e Librit “Vlora – 2004”, nga data 13 – 16 maj 2004, nė mjediset e Pallatit tė Sportit nė Skelė tė Vlorės. Ky panair libri ėshtė konsiderauar si njė pjesė e rėndėsishme e programit qė ka hartuar Bashkia e Vlorės pėr festimet qė po pėrgatiten pėr Ēeljen e Sezonit Turistik nė kėtė qytet bregdetar, tė lakmuar shumė nga pushuesit pėr pozicionin e saj gjeografik, bukuritė natyrore, detin e pastėr dhe kushtet qė ofrohen kėtė vit nga pushteti lokal dhe biznesi privat qė punon nė fushėn e shėrbimeve dhe turizimit.
 
Kanė konfirmuar pjesmarrjen e tyre rreth 40 botues shqiptarė nga Shqipėria e Kosova, mė shumė se nė ēdo qytet tjetėr ku organizohen panaire libri. Sipas statistikave tė 10 –vjetėve tė fundit Vlora konsiderohet si qyteti ku
shitet mė shumė se kudo libri nė botėn shqiptare (pas Tiranės dhe Prishtinės); ėshtė pėr kėtė arėsye qė ky panair ka tėrhequr mė shumė se kudo vėmėndjen dhe interesin e botuesve shqiptarė, pėr kontakte mė tė gjera e tė drejtėpėrdrejta me lexuesin, pėr ekspozimin e punės sė tyre, por edhe pėr tė zgjeruar tregun e librit shqip, akoma tė paorganizuar.
 
Gjatė ditėve tė panairit tė librit do tė organizohen njė sėrė veprimtarish me librin. Mė kryesoret do tė jenė takimet e organizuara apo spontane tė autorėve me lexuesit, paraqitja e librave tė autorėve si Djana Ēuli, Rudina Xhunga, Fatos Kongoli, Tonin Ēobani, Rrahmi Memushaj, Ferhat Ēakėrri, Ibrahim Shyti, etj.
 
Cerimonia e Ēeljes sė Panairit tė Librit do tė organizohet ditėn e enjte, datė 13 maj 2004, ora 17.00, para Pallatit tė Sportit nė Skelė, me pjesmarrjen e lexuesve tė shumtė vlonjatė, botuesve, poetėve e shkrimtarėve tė zonės dhe tė ardhura edhe nga trevat e tjera shqiptare, si dhe pėrfaqsuesve tė pushtetit lokal e tė medias vlonjate e kombėtare.
 
 
BOTUESIT QĖ KANĖ KONFIRMUAR PJESMARRJEN:
 
Adrion, Alb-Ass, Albin, Akademia e Shkencave, Argeta LMG, Artini (Prishtinė), Ēabej MĒM, Camaj-Pipa (Shkodėr), Ēamėria, Dituria, Dudaj, Elda, Extra, Gjergj Fishta (Lezhė), Globus R, Horizonti, Instituti Albanologjik (Prishtinė), Labova, Libri Universitar Tiranė, Lisitan (Lezhė), Logoreci, Mėsonjėtorja I-rė, Naim Frashėri, Neraida, Ombra GVG, Omsca -1, Onufri, Ora, Shtėpia e Librit dhe e Komunikimit, Saraēi, Skandėrbeg Books, Toena, Udha e Shkronjave, Uegen, Vėllezėrit Tafa.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.