|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Marrėdhėniet amerikano-ruse: Cila do tė jetė e ardhmja e tyre

 
 

 

11 maj 2004 / TN

“Zėri i Amerikės“ mė 10 May 2004

Shpėrthimi i sė dielės nė Grozni ishte njė goditje pėr pohimet e Presidentit rus Vladimir Putin se konflikti i gjatė nė Ēeēeni ka marrė fund. Nė fakt, Presidenti Putin, i cili sapo ka filluar zyrtarisht mandatin e tij tė dytė nė kėtė post, duket se do tė pėrballet me njė botė ndryshe nga ajo kur mori detyrėn katėr vjet mė parė.

Sulmet terroriste tė 11 shtatorit, 2001 i ndryshuan thellėsisht marrėdhėniet e zotit Putin me Perėndimin. Ato gjithashtu forcuan mė tej lidhjet e tij me presidentin Bush. Vetėm pak orė pas takimit tė parė midis tyre, presidenti Bush ishte i bindur se zoti Putin ishte njeriu me tė cilin mund tė punonte.

“E pashė nė sy dhe zbulova qė ishte i drejtė dhe besnikė. Isha nė gjendje tė kuptoja shpirtin e tij”, tha presidenti Bush.

Ajo qė u arrit nė takimin e parė nė Slloveni, u afirmua tre muaj mė vonė kur presidenti rus u bė udhėheqėsi i parė i huaj tė telefononte Shtėpinė e Bardhė pas sulmeve terroriste nė New York dhe Washington. Gjatė muajve nė vazhdim, Rusia u bė njė aleate e vlefshme nė luftėn kundėr terrorizmit duke ndarė informacionet e zbulimit nė Afganistan dhe duke lejuar trupat amerikane tė pozicionoheshin nė disa nga ish republikat sovjetike nė Azinė qėndrore. Miqėsia e thellė u duk qartė gjatė njė takimi tė nivelit tė lartė nė fermėn e zotit Bush nė Teksas, nė vjeshtėn e vitit 2001, takim qė ish ambasadori amerikan nė Rusi, James Collins e quajti si tė jashtėzakonshėm.

“Tė dyja vendet afirmuan pėr herė tė parė se nuk ishin armike tė njėra tjetrės. Kjo ishte hera e parė qė zoti Putin e bėri kėtė njė politikė zyrtare”, thotė ambasadori Collins.

Nė takimin e nivelit tė lartė, kjo deklaratė u bė me shkrim. Por qysh atėherė marrėdhėniet u ftohėn pak ndėrsa tė dy vendet kishin mosmarrėveshje mbi luftėn nė Irak. Ambasadori Collins thotė se kjo ēėshtje ka qėnė pengesa mė e madhe nė realizimin e premtimit nė takimin e Teksasit.

“Kjo ia ka bėrė shumė mė tė vėshtirė palės ruse qė tė vazhdojė me po aq forcė sa shpresonte realizimin e disa prej qėllimeve dhe deklaratave tė bėra nė atė takim tė nivelit tė lartė. E njėjta gjė mund tė thuhet edhe pėr amerikanėt”.

Udhėheqėsit politikė nė tė dyja vendet besojnė se mosmarrėveshjet mbi Irakun janė kapėrcyer nė pjesėn mė tė madhe dhe se interesat e pėrbashkėta strategjike tė dy vendeve kėrkojnė bashkėpunim pėr problemet mė tė rėndėsishme ndėrkombėtare. Kėtu pėrfshihet mospėrhapja e armėve bėrthamore, paqja nė Lindjen e Mesme dhe lufta kundėr terrorizmit. Por pavarėsisht shumė fushave tė bashkėpunimit ndėrkombėtar, Michael McFaul i Universitetit Stanford, njė komentues i njohur pėr Rusinė, beson se ēėshtja mė e rėndėsishme nė mandatin e dytė tė presidentit Putin pėr Shtetet e Bashkuara do tė jetė autoritarizmi nė rritje i Rusisė.

"Nė vėshtrimin afatgjatė, kjo ėshtė ēėshtja mė strategjike, e vetmja ēėshtje strategjike nė marrėdhėniet dypalėshe".

Ai shpreh shqetėsim se konsolidimi i pushtetit nga zoti Putin dhe dhunimi i institucioneve demokratike do tė sjellin atė lloj mosbesimi qė ishte i pranishėm gjatė luftės sė ftohtė. Tani pėr tani, administrata e presidentit Bush e quan kėtė “njė hendek vlerash”, dhe i ka bėrė thirrje Rusisė tė demonstrojė njė vendosmėri mė tė fortė ndaj vlerave demokratike dhe tė drejtave tė njeriut. Ndėr shqetėsimet kryesore janė shtypja e lirisė sė shtypit, e zėrave politikė opozitarė dhe vazhdimi i luftės nė Ēeēeni.

Sarah Mendelson ėshtė analiste nė Qendrėn pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare dhe ka shkruar shpesh pėr luftėn nė Ēeēeni. Ajo thotė se shumė nė Washington shqetėsohen se veprimet ushtarake tė Rusisė nė Ēeēeni nė emėr tė luftės kundėr terrorizmit, po sjellin njė efekt dėmtues.

“Ka shumė shqetėsime se mėnyra e pėrdorimit tė forcės nga Rusia ka shtuar ekstremizmin nė vend qė ta pakėsojė atė. Dhe ky nuk ėshtė njė problem i brendėshėm pėr Rusinė, por ėshtė problem pėr tė gjithė”.

Megjithatė, pak mendojnė se shqetėsimi i administratės do tė shkojė mė tej se njė trysni e lehtė si ajo e ushtruar muajt e fundit. William Kincade ėshtė profesor pėr marrėdhėniet ndėrkombėtare nė Universitetin Amerikan kėtu nė Washington.

“Nevojat kryesore qė Moska dhe Washingtoni kanė pėr njėri tjetrin nė kushtet e tanishme janė kaq tė mėdha sa qė nuk mendoj se do tė tejkalohet ajo lloj trysnie delikate dhe tėrheqje e vėmendjes. Kjo mund tė ndryshojė vetėm nėse strategjia e Putinit ndryshon shumė dhe kjo do ta bėnte Washingtonin tė merrte qėndrim mė tė ashpėr”.

Nuk ka tė ngjarė qė tė ndodhė njė gjė e tillė. Presidenti Putin e ka vėnė si pėrparėsinė kryesore rritjen ekonomike nė mandatin e tij tė dytė dhe i shikon lidhjet tregėtare midis Rusisė dhe Shteteve tė Bashkuara si shumė tė rėndėsishme. Administrata e presidentit Bush thotė se njė ekonomi e balancuar ruse e integruar tėrėsisht nė sistemin e tregėtisė globale e bėnė Rusinė njė partnere tė fortė dhe mė tė qėndrueshme. Por qeveria amerikane insiston se Rusia duhet tė forcojė institucionet e saj demokratike para se tė mund tė zhvillojė ato lloj marrėdhėnie qė Shtetet e Bashkuara kanė me aleatėt tradicionalė. Siē tha Sekretari i Shtetit Colin Powell pėr gazetėn ruse Izvestiya nė fillim tė vitit:

“... Pa parimet bazė tė pėrbashkėta, marrėdhėniet tona nuk do tė arrijnė aty ku duhet”.

Shumė nė Kremlin thonė se Rusia nuk ėshtė mė njė vend nė tranzicion dhe se Shtetet e Bashkuara duhet ta pranojnė sistemin politik ashtu siē ėshtė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.