|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovarėt fitojnė 14 medalje nė garat e karatesė nė Shkup

 
 

 
Shkup, 11 maj 2004 - Nė pallatin e sporteve "Rasadnik" nė Shkup tė dielen u mbajt Kampionati i hapur evropian i Asociacionit Ndėrkombėtar tė Karatesė (International Karate Association-IKA). Nė kėtė garė morėn pjesė afro 90 garistė, pėrfaqėsues tė disa shteteve: Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Italia, Bullgaria, Maqedonia, Kosova dhe disa shtete tė tjera.
 
Kosovarėt janė pėrfaqėsuar me 11 karateistė nga klubi "Iliria" tė Prishtinės, tė cilėt kanė fituar 14 medalje: 6 tė arta, 4 tė argjendta dhe 4 tė bronzta. Garat janė zhvilluar nė kumite dhe nė kata nė konkurrencėn individuale pėr juniorė dhe seniorė nė kategorinė absolute pėr femra dhe meshkuj dhe nė konkurrencėn ekipore.

Nė konkurrencėn e junioreve, Fjona Beqiri u bė kampione evropiane nė kumite, ndėsa nė kata fitoi medaljen e argjendtė, kurse te junorėt Jetmir Rexhepi u bė kampion i dyfishtė, nė luftra dhe nė kata, Linditrim Gashi nė luftra fitoi medaljen e argjendtė, kurse nė kata tė bronztėn, ndėrsa Esat Lika nė luftra u stolis me medaljen e bronztė, kurse nė kata me tė argjendtėn.

Nė konkurrencėn e senioreve, titullin e kampiones evropiane tė Asociacionit Ndėrkombėtar tė Karatesė nė kumite (luftra) e fitoi Ermira Statovci, e cila njėherėsh zuri edhe vendin e tretė nė kata, nėnkampione u shpall Marigona Beadini, kurse me medaljen e bronztė u stolis Ardiana Rexhepi.

Nė konkurrencėn e seniorėve nė luftra Besart Vitia ishte pakrahasueshėm mė i mirė se tė gjithė kundėrshtarėt e tij, kėshtu qė me meritė tė plotė u shpall kampion, ndėrsa medaljen e artė kosovarėt u stolisėn edhe nė konkurrencėn ekipore nė kumite, ngase Besart Vitia, Besim Ilazi, Esat Lika dhe Asdren Myrtaj nė gjysmėfinale ishin mė tė mirė se ekipi i Maqedonisė, kurse nė finale e mundėn bindshėm me 3:0 ekipin pėrfaqėsues tė Italisė.

Nė kėtė kampionat drejtėsinė e ka ndarė edhe Safet Ramadani, gjyqtar kryesore nė garat eliminatore dhe nė pjesėn finale.

Kėtij kampionati i ka paraprirė seminari dyditor, i udhėhequr nga Soke Takajuki Kubota, 10 Dan. Kėtė seminar e ndoqėn edhe katėr pėrfaqėsues nga Kosova: Ermirė Statovci, Ardiana Rexhepi, Safet Ramadani dhe Mustafė Statovci.

Asociacioni Ndėrkombėtar i Karatesė ėshtė njė nga federatat mė tė vjetra ndėrkombėtare, e themeluar nė vitin 1953 nga mjeshtri i madh, Takajuki Kubota, i cili njėherėsh ėshtė edhe themelues i stilit tė karatesė Gosoku Rju, si dhe i sistemit tė vetėmbrojtjes Kubotan, tė cilin e demonstroi edhe tė dielen para shikuesve, tė cilė e ndoqn Kampionatin e hapur evropian tė IKA nė Shkup.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.