|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E marte, 11 maj 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Kris Paten tha nė Prishtinė: Bashkimi Evropian dėshiron tė shohė Kosovėn si simbol tė demokracisė

 • Filip Goldberg do tė jetė shefi i ri i Misionit tė SHBA-ve nė Prishtinė

 • Kosovarėt fitojnė 14 medalje nė garat e karatesė nė Shkup

 • Basketboll: BpB Prishtina ėshtė fituese e Kupės sė "Ligės Profesioniste tė Basketbollit tė Kosovės (LPBK)"

 • Gjenerali Erlandson tha se Kosova nuk kėrcėnohet nga terroristėt

 • BE hap zyrėn e Tempusit nė Kosovė

 • Janė kryer pėrgatitje pėr organizimin e zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė

 • Deri nė fund tė kėtij muaji Beogradi dorėzon rreth 30 trupa tė shqiptarėve tė ekshumuar nė Batajnicė

 • Uejn Meri: Kosovarėt e respektojnė vetėm praninė amerikane

 • Kryeparlamentari Daci priti kryetarin e Gjykatės Supreme tė Kosovės

 • Kosova do ta ketė ligjin mė tė mirė tė shėndetėsisė nė rajon, u tha nė njė seminar tė sotėm

 • Zhvillohen debate publike pėr sfidat e zhvillimit hapėsinor

 • Holkeri flet sot nė KS tė OKB-sė pėr gjendjen nė Kosovė

 • Zyrtarė tė UNMIK-ut thonė se Kuvendi i Kosovės nuk mund tė bėjė ndryshime nė Kornizėn Kushtetuese pa pėlqimin e OKB-sė

 • Misioni i OSBE-sė do tė fillojė njė seri takimesh me drejtuesit e gjykatave nė ēdo komunė tė Kosovės

 • Ėshtė shumė mė vėshtirė tė rikthehet besimi ndėrmjet etniteteve se sa sanimi i dėmeve tė shkaktuara

 • Prishtina tash ka edhe Asamblenė komunale tė fėmijėve

 • Paten paralajmėron Beogradin: ose me BE-nė ose refuzimi i Hagės

 • Trupat amerikane kanė vrarė 13 pjesėtarė tė Armatės sė Mehdiut

 • Nga njė shpėrthim nė Kirkuk, kanė humbur jetė 3 persona

 • Nė njė shpėrthim nė Rripin e Gazės kanė humbur jetėn 6 ushtarė izraelitė

 • Nė njė sulm nė Bagdad ėshtė vrarė njė rus dhe janė rrėmbyer peng dy tė tjerė

 • Nė njė sulm tė njė autokolonė prej 21 automjetesh furnizuese, janė zhdukur disa persona

 • Vazhdojnė dėshmitė rreth abuzimeve nė Irak

 • Qė nga e diela nė Irak janė vrarė 35 pėrkrahės tė klerikut al-Sadėr

 • Presidenti Bush viziton Pentagonin

 • Bush thotė se vendet nė zhvillim duhet tė ndėrmarrin reforma ekonomike dhe politike

 • Amnesty International kritikon Britaninė

 • Nė njė marsh protestues nė Naxhaf ėshtė kėrkuar qė al-Sadri tė largojė milicinė e tij nga qyteti

 
  
Kris Paten tha nė Prishtinė: Bashkimi Evropian dėshiron tė shohė Kosovėn si simbol tė demokracisė
 
   
Prishtinė, 11 maj 2004 - Komisioneri i BE-sė pėr Politikė tė Jashtme, Kris Paten gjatė qėndrimit tė tij dje pasdite nė Prishtinė tha se dėshiron tė shohė qė liderėt shqiptarė dhe serbė tė bashkėpunojnė mes tyre pėr riparimin e asaj qė u dėmtua gjatė trazirave tė marsit.
 
Paten tha se vetėm me njė bashkėpunim ndėrmjet komuniteteve mund tė krijohet njė shoqėri shumetnike nė Kosovė, qė e dėshiron edhe bashkėsia ndėrkombėtare.
 
Ai theksoi se Kosova duhet tė jetė simbol i demokracisė, pėrparimit, harmonisė dhe i tolerancės, duke shtuar se vetėm kėshtu Kosova mund tė tėrheqė investime tė jashtme, ndryshe askush nuk do tė investojė.
 
Komesioneri Paten i bėri kėto komente pas takimeve qė i zhvilloi me udhėheqėsit kryesorė politikė tė Kosovės dhe siē theksoi, ngjarjet e turpshme tė marsit dėmtuan shumė imazhin e Kosovės para bashkėsisė ndėrkombėtare.
 
Por, megjithatė Paten tha se ėshtė i kėnaqur me planet pėr rindėrtimin e objekteve tė dėmtuara dhe me pėrpjekjet pėr vėnien para drejtėsisė tė atyre qė kanė qėndruar prapa ngjarjeve tė marsit.

Paten e quajti me rėndėsi pėr Kosovėn edhe debatin mbi reformen e pushtetit vendor, qė pritet tė hapet gjatė javėve dhe muajve tė ardhshėm.
 
Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova pas takimit me Kris Paten tha se gjendja pas trazirave tė marsit ka filluar tė normalizohet dhe konsolidohet, duke kėrkuar fillimin e investimeve nė Kosovė dhe kyējen e Kosovės nė marrėveshjen e asociim -stabilizimit nė Bashkimin Evropian.

"Ne do tė fillojmė rindėrtimin e objekteve qė janė dėmtuar dhe po ashtu do tė shikojmė t'i integrojmė tė gjithė nė kėtė projekt dhe qė tė shkojmė mė shpejt pėrpara. Biseduam pėr mundėsinė e investimeve nė Kosovė, qė z. Paten na ka ndihmuar shumė.
 
Sivjet kemi njė vit tė zgjedhjeve dhe ne do tė angazhohemi tė kemi zgjedhje tė lira, qė tė kemi institucione stabile dhe do tė punojmė nė stabilitetin e Kosovės", tha Presidenti Rugova. Poashtu ai theksoi pas takimi me z. Paten se me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės do tė kishin ecur pėrpara proceset e brendshme dhe integrerative.
 
"Ky ėshtė njė imperativ i kohės dhe ėshtė njė kėrkesė e popullit tė Kosovės dhe kjo do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės", tha Presidenti Rugova.

Ndėrkaq, kryeministri Bajram Rexhepi gjatė takimit me z. Paten premtoi vazhdimin e pėrkushtimit tė Qeverisė sė Kosovės pėr kryerjen e tė gjitha obligimeve tė marra nga ana e Qeverisė. Ai premtoi se do tė rindėrtohen tė gjitha objektet e banimit dhe ato tė kultit.

"Ajo ēka diskutova unė sot me Kryeministrin, paraqet njė fillim pozitiv dhe mendoj se edhe ai e di shqetėsimin tonė qė ky fillim pozitiv duhet tė vazhdojė edhe mė tutje", tha Paten.

Mė herėt Kris Paten ėshtė takuar me delegacionin e koalicionit serb "Kthimi". Oliver Ivanoviq citohet tė ketė thėnė se ėshtė i pakėnaqur me gjendjen e sigurisė dhe zvogėlimin e trupave tė KFOR-it pas ngjarjeve tė marsit. Ai thotė se serbėt nuk do tė marrin pjesė nė institucionet e Kosovės derisa para drejtėsisė nuk do tė sillen organizatorėt e trazirave tė marsit.

Paten ėshtė takuar edhe me kryeparlamentarin Nexhat Daci, si dhe me zėvendėsadministratorin e Kosovės, Ēarls Brajshou. Mbrėmė vonė Paten ka udhėtuar pėr njė vizitė nė Beograd.
 
 
Filip Goldberg do tė jetė shefi i ri i Misionit tė SHBA-ve nė Prishtinė
 
   
Prishtinė, 11 maj 2004 - Shefi i ri i Misionit tė SHBA-ve nė Prishtinė do tė jetė Filip Goldberg, i cili nė kėtė detyrė do tė zėvendėsojė zonjėn Marsi Ris, e cila sė shpejti i jep fund mandatit njėvjeēar nė Kosovė, shkruan sot gazeta e pėrditshme "Zėri".

Goldberg ėshtė "njė diplomat i shkėlqyeshėm dhe njohės shumė i mirė i rrethanave nė Ballkan, prandaj ardhja e tij nė Prishtinė do tė jetė njė konfirmim tjetėr i preokupimit tė Uashingtonit me ēėshtjen e Kosovės", shkruan gazeta nė fjalė, duke u mbėshtetur nė burimet e saj nė Uashington.
 
   
Kosovarėt fitojnė 14 medalje nė garat e karatesė nė Shkup
 
Shkup, 11 maj 2004 - Nė pallatin e sporteve "Rasadnik" nė Shkup tė dielen u mbajt Kampionati i hapur evropian i Asociacionit Ndėrkombėtar tė Karatesė (International Karate Association-IKA). Nė kėtė garė morėn pjesė afro 90 garistė, pėrfaqėsues tė disa shteteve: Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Italia, Bullgaria, Maqedonia, Kosova dhe disa shtete tė tjera.
 
Kosovarėt janė pėrfaqėsuar me 11 karateistė nga klubi "Iliria" tė Prishtinės, tė cilėt kanė fituar 14 medalje: 6 tė arta, 4 tė argjendta dhe 4 tė bronzta. Garat janė zhvilluar nė kumite dhe nė kata nė konkurrencėn individuale pėr juniorė dhe seniorė nė kategorinė absolute pėr femra dhe meshkuj dhe nė konkurrencėn ekipore.

Nė konkurrencėn e junioreve, Fjona Beqiri u bė kampione evropiane nė kumite, ndėsa nė kata fitoi medaljen e argjendtė, kurse te junorėt Jetmir Rexhepi u bė kampion i dyfishtė, nė luftra dhe nė kata, Linditrim Gashi nė luftra fitoi medaljen e argjendtė, kurse nė kata tė bronztėn, ndėrsa Esat Lika nė luftra u stolis me medaljen e bronztė, kurse nė kata me tė argjendtėn.

Nė konkurrencėn e senioreve, titullin e kampiones evropiane tė Asociacionit Ndėrkombėtar tė Karatesė nė kumite (luftra) e fitoi Ermira Statovci, e cila njėherėsh zuri edhe vendin e tretė nė kata, nėnkampione u shpall Marigona Beadini, kurse me medaljen e bronztė u stolis Ardiana Rexhepi.

Nė konkurrencėn e seniorėve nė luftra Besart Vitia ishte pakrahasueshėm mė i mirė se tė gjithė kundėrshtarėt e tij, kėshtu qė me meritė tė plotė u shpall kampion, ndėrsa medaljen e artė kosovarėt u stolisėn edhe nė konkurrencėn ekipore nė kumite, ngase Besart Vitia, Besim Ilazi, Esat Lika dhe Asdren Myrtaj nė gjysmėfinale ishin mė tė mirė se ekipi i Maqedonisė, kurse nė finale e mundėn bindshėm me 3:0 ekipin pėrfaqėsues tė Italisė.

Nė kėtė kampionat drejtėsinė e ka ndarė edhe Safet Ramadani, gjyqtar kryesore nė garat eliminatore dhe nė pjesėn finale.

Kėtij kampionati i ka paraprirė seminari dyditor, i udhėhequr nga Soke Takajuki Kubota, 10 Dan. Kėtė seminar e ndoqėn edhe katėr pėrfaqėsues nga Kosova: Ermirė Statovci, Ardiana Rexhepi, Safet Ramadani dhe Mustafė Statovci.

Asociacioni Ndėrkombėtar i Karatesė ėshtė njė nga federatat mė tė vjetra ndėrkombėtare, e themeluar nė vitin 1953 nga mjeshtri i madh, Takajuki Kubota, i cili njėherėsh ėshtė edhe themelues i stilit tė karatesė Gosoku Rju, si dhe i sistemit tė vetėmbrojtjes Kubotan, tė cilin e demonstroi edhe tė dielen para shikuesve, tė cilė e ndoqn Kampionatin e hapur evropian tė IKA nė Shkup.
 
 
Basketboll: BpB Prishtina ėshtė fituese e Kupės sė "Ligės Profesioniste tė Basketbollit tė Kosovės (LPBK)"
 
BpB Prishtina - Dukagjini 73:65 (27:17, 14:18, 15:18, 17:12)

Prishtinė, 11 maj 2004 - Mbrėmė nė Qendrėn e Rinisė dhe Sporteve nė Prishtinė nė njė atmosferė madhėshtore sportive, para mė se 2500 shikuesve u zhvillua ndeshja finale e Kupės sė Ligės Profesioniste tė Basketbollit tė Kosovės (LPBK). U takuan dy skudrat momentalisht mė tė mira tė LPBK-sė, BpB Prishtina dhe Dukagjini i Pejės.

Pas njė drame tė vėrtetė tė zhvilluar nė parket plot 40 minuta lojė, nė fund ndeshjen me plot meritė e fitoi skuadra nga kryeqyteti, BpB Prishtina me rezultat 73:65.

Kupėn, kapitenit tė BpB Prishtinės, Florian Miftarit, ia dorėzoi kryetari i KK tė Prishtinės, Ismet Beqiri, ndėrsa medaljet e argjendta pėr basketbollistėt e Dukagjinit i ndau Sami Hamiti, kryeshef e Ekzekutivit tė KK tė Prishtinės.

U zgjodh edhe basketbollisti mė i mirė i turneut final, Samir Shaptahoviqi (BpB Prishtina), dhe koshashėnuesi mė i mirė i kėtij turneu, Acie Earl (Dukagjini) me 36 pikė tė shėnuara.
 
Kėtyre dy basketbollistėve u takuan shpėrblimet nga 300 euro. Ndėrkaq pėr skuadrėn fituese shpėrblimi ishte 3.000 euro, ndėrsa Dukagjini, si finalist mori shpėrblimin prej 1.500 euro.
 
 
BE hap zyrėn e Tempusit nė Kosovė
 
Prishtinė, 11 maj 2004 - Nė Kosovė hapet zyra e Tempusit, njė projekt i Bashkimit Evropian qė synon bashkėpunimin e institucioneve vendore tė arsimit tė lartė me ato tė BE-sė. Kjo u vlerėsua si ēėshtje shumė e rėndėsishme nga zyrtarėt e arsimit nė njė ceremoni me rastin e hapjes sė kėsaj zyre.

"Ky projekt i Bashkimit Evropian ėshtė njė interes i madh pėr universitetin, pėr arsimin nė pėrgjithėsi, sidomos pėr tė rinjtė tanė tė cilėt kanė mundėsi tė qarkullojnė mė tepėr nėpėr universitetet e Evropės qė vlen edhe pėr profesorėt tanė", tha rektori i UP-sė Zenel Kelmendi.

Ndėrkaq, Brigita Barē nga Komisioni Evropian theksoi rolin e madh tė programit Tempus nė pėrkrahjen e reformave tė arsimit tė lartė dhe nė zbatimin e procesit evropian tė Bolonjės.
 
 
Gjenerali Erlandson tha se Kosova nuk kėrcėnohet nga terroristėt
 
Kampi Bondstill afėr Ferizajt, 11 maj 2004 - Komandanti i Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes, gjenerali amerikan Rik Erlandson tha nė njė konferencė pėr media se KFOR-i nuk ka indikacione se nė Kosovė mund tė ketė ndonjė aktivitet apo sulm tė mundshėm terrorist.
 
Ai tha se terrorizmi ėshtė propblem global. Nuk mund tė jeni qind pėr qind tė sigurt se sulmet terroririste nuk janė tė mundshme nė Kosovė, por indikacione tė tilla nuk ka, tha Ėrlandson.

Erlandson tha se megjithatė kur ka paqėndrueshmėri nė Ballkan dhe nė Kosovė, gjithnjė ekziston mundėsia qė terroristėt tė depėrtojnė.

Gjenerali Erlandson vlerėsoi se nė Kosovė po arrihet pėrparim drejt normalitetit tė gjendjes, duke shtuar se shpresa pėr njė tė ardhme tė ndritshme qėndron nė tė gjitha komunitetet qė jetojnė nė Kosovė. Erlandson u bėri thirrje liderėve dhe qytetarėve tė Kosovės pėr tė marrė rol mė aktiv nė pėrkrahjen e njė tė ardhme paqėsore dhe pozitive pėrmes bashkėpunimit shumė etnik.
 
 
Janė kryer pėrgatitje pėr organizimin e zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė
 
Prishtinė, 11 maj 2004 - Sekretariati i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve thotė se ka kryer tė gjitha pėrgatitjet pėr organizimin e zgjedhjeve parlamentare nė Kosove nė muajin tetor tė kėtij viti.
 
Sipas zyrtarėve, OSBE-ja nė kėto zgjedhje do tė ketė vetėm rol keshillėdhėnės dhe monitorues. Nė njė konferencė pėr media u tha nė zgjedhjet e sivjetme do tė aplikohet sistemi proporcional, ndonėse ka pasur kundėrshtime sidomos nga shoqėri civile.

Ushtruesi i detyrės sė shefit tė misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Brajan Hopkins, tha se funksionimi i SKQZ-sė ėshtė nė pėrputhje tė plotė me ligjet nė fuqi. Ai paralajmėroi se gjatė dy javėve tė ardhshme do tė fillojė tė bėjė certifikimin e subjekteve politike qė marrin pjesė nė zgjedhjet e vjeshtės.

Sipas njė parallogarie tė OSBE-sė, kėto zgjedhje do tė kushtojnė 10 milionė euro dhe gjysma e tyre do tė financohet nga buxheti i Kosovės.
 
 
Deri nė fund tė kėtij muaji Beogradi dorėzon rreth 30 trupa tė shqiptarėve tė ekshumuar nė Batajnicė
 
Beograd, 11 maj 2004 - Autoritetet serbe deri nė fundi tė kėtij muaji do t'ia dorėzojė UNMIK-ut rreth 30 trupa tė shqiptarėve tė ekshumuar nė varrezėn masive nė Batajnicė afėr Beogradit, njoftojnė mediat serbe.
 
 
Uejn Meri: Kosovarėt e respektojnė vetėm praninė amerikane
 
Pragė, 11 maj 2004 - "Dhuna nė Kosovė sinjalizon se paqja nė rajonin, qė para pak kohėsh ishte arenė e njė konflikti, pėrkatėsisht lufte, ishte mashtruese. Konfliktet dhe dhuna nganjėherė mashtrojnė. Mund t'ju duket se keni arritur shumė pėr zgjidhjen e problemeve tė natyrės politike dhe pastaj mjafton njė incident, pėr shpėrthimin e sėrishėm tė dhunės.
 
Kėtė fare mirė e kuptojnė pėrfaqėsuesit e bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė, por jo edhe qeveritė qė janė larg kėsaj hapėsire", tha Uejn Meri, ekspert nė Kėshillin amerikan pėr Politikė tė Jashtme, duke folur pėr trazirat e fundit nė Kosovė.

Ndėrkaq, duke folur pėr mundėsinė e zgjidhjes sė ēėshtjes sė statusit tė Kosovės, ai tha se nuk e di se si do tė zgjidhet ky status, por e di se shumica e vendeve perėndimore nuk do tė donin fare tė merreshin me kėtė ēėshtje, tha Uejn Meri.

Nė lidhje me idenė pėr zėvendėsimin e mundshėm tė trupave tė NATO-s nė Ballkan me kontingjentin e forcave evropiane, Uejn Meri thotė se nė Kosovė roli i NATO-s ka peshė specifike nė planin politik dhe ushtarak. "Nė Kosovė ka shumė tė tillė qė respektojnė vetėm praninė ushtarake amerikane", tha ai.

I pyetur nėse nė njė tė ardhme tė afėrt mund tė realizohet synimi i Serbisė qė tė bėhet anėtare e plotėfuqishme e NATO-s, Uejn Meri tha: "Nėse me njė tė ardhme tė afėrt mendoni nė 5 vitet e ardhshme, pėrgjigjia e ime ėshtė jo. Unė kėtė nuk mund ta paramendoj".

"Konsideroj se jo vetėm pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, por edhe pėr shumė vende tė tjera tė NATO-s, 5 vjet janė periudhė minimale qė gjėrat vėrtet tė ndryshojnė nė Beograd", tha mes tjerash pėr radion "Evropa e lirė", Uejn Meri, ekspert nė Kėshillin pėr Politikė tė Jashtme tė SHBA-ve.
 
 
Kryeparlamentari Daci priti kryetarin e Gjykatės Supreme tė Kosovės
 
Prishtinė, 11 maj 2004 - Kryeparlamentari Nexhat Daci priti kryetarin e Gjykatės Supreme tė Kosovės, Rexhep Haxhimusa, me tė cilėn biseduan rreth problemeve nė lėmin e gjyqėsisė nė Kosovė.

Haxhimusa tha se ėshtė e pakuptimtė qė Kuvendi i Kosovės tė mos ketė autorizime mė tė mėdha pėr emėrimin e gjykatėsve dhe prokurorėve. Ai tha se nė procesin e kalimit tė kompetencave, duhet adresuar edhe kėtė ēėshtje.

Sipas Haxhimusės, gjyqėsori nė Kosovė ėshtė plotėsisht i pavarur dhe ka pėrmbushur nė tėrėsi obligimet qė ka ndaj qytetarėve.
 
 
Kosova do ta ketė ligjin mė tė mirė tė shėndetėsisė nė rajon, u tha nė njė seminar tė sotėm
 
Prishtinė, 11 maj 2004 - Zyrtarėt e Ministrisė sė Shėndetsisė thanė sot nė njė seminar se Kosova do tė jetė njė ndėr vendet qė do ta ketė ligjin mė tė mirė tė shėndetsisė nė rajon. Sipas tyre, pacientėt do tė kenė tė drejtėn e ankesės dhe me kėtė pėrmbushet edhe njė nga standardet e BE pėr tė drejtat e qytetarėve.

Ferit Agani, kryesuesi i Komitetit pėr elaborimin e draft- ligjit tė shėndetėsisė tha se qėllimi kryesor ėshtė qė tė pėrqendrohet vėmendja e institucioneve dhe e popullatės nė sektorin e shėndetėsisė.

Qytetari do tė ketė tė drejtėn e ankesės nėse nuk janė kryer shėrbimet cilėsore shėndetėsore, thotė Kadir Hyseni, kėshilltar i lartė i Ministreshės sė Shėndetsisė.

U tha se Ligji pėr shėndetėsi sė shpejti pritet tė miratohet nga Kuvendi i Kosovės.
 
 
Zhvillohen debate publike pėr sfidat e zhvillimit hapėsinor
 
Prishtinė, 11 maj 2004 - Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor nė bashkėpunim me HABITAT-in, Programin pėr Qeverisje dhe planifikim zhvillimor tė pėrkrahur nga Instituti pėr Studime tė Banimit dhe Zhvillimit Urban, Holandė, Instituti Rajonal pėr Hulumtime Riinvest do tė organizojnė konsultime publike pėr sfidat e zhvillimit hapėsinor tė Kosovės.
 
Kėshtu u njoftua sot nė njė konferencė pėr gazetarė nė Ministrinė e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor.

Ministri i Mjedisit Ethem Ēeku tha se aktivitetet e zhvilluara janė tė lidhura ngushtė me hulumtimin e gjendjes ekzistuese dhe kanė pėr qėllim konstatimin e shkaqeve pėr problemet e shfaqura, njohjen e rrezikut qė na kanoset nėse kėto dukuri negative vazhdojnė, resurset dhe potencialin aktiv nė hapėsirėn e Kosovės.

Pėrfaqėsuesi pėr ēėshtje teknike i HABITAT-it Gert Ludeking, shprehu pėrkrahjen e organizatės sė tij gjatė dy vjetėve tė ardhshme nė sferėn e planifikimit hapėsinor nė Kosovė.
 
 
Holkeri flet sot nė KS tė OKB-sė pėr gjendjen nė Kosovė
 
Nju-Jork, 11 maj 2004 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri do tė flasė sot nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė pėr gjendjen nė Kosovė. Holkeri nė raportin e tij do tė raportojė posaēėrisht pėr standardet pėr Kosovėn dhe pėr gjendjen pas trazirave tė 17 e 18 marsit.

Ndryshe Holkeri dje ka qėndruar nė Uashington ku ėshtė takuar me nėnsekretarin e Shtetit Mark Grosman.
 
 
Zyrtarė tė UNMIK-ut thonė se Kuvendi i Kosovės nuk mund tė bėjė ndryshime nė Kornizėn Kushtetuese pa pėlqimin e OKB-sė
 
Prishtinė, 11 maj 2004 - Komisioni pėrkatės i Kuvendi tė Kosovės i dėrgoi UNMIK-ut propozimin pėr ndryshimet nė Kornizėn Kushtetuese tė Kosovės. Mirėpo, zyrtarė tė UNMIK-ut thonė se tash pėr tash mbetet nė fuqi qėndrimi se Kuvendi i Kosovės nuk mund tė bėjė ndryshime nė Kornizėn Kushtetuese pa pėlqimin e Zyrės Ligjore tė OKB-sė.

Zėdhėnėsi i UNMIK-ut Xhejms Billi theksoi se UNMIK-u vlerėson se Kuvendi i Kosovės nuk ka kompetenca tė bėjė ndryshime nė Kornizėn Kushtetuese. Ai shtoi se kėtė e ka bėrė tė qartė UNMIK-u nė fillim tė hartimit tė amandamenteve nė kėtė Kornizė dhe ende e ka tė njėjtin qėndrim.
 
 
Misioni i OSBE-sė do tė fillojė njė seri takimesh me drejtuesit e gjykatave nė ēdo komunė tė Kosovės
 
Prishtinė, 11 maj 2004 - Misioni nė Kosovė i OSBE-sė nga sot do tė fillojė njė seri takimesh me drejtuesit e gjykatave nė ēdo komunė tė Kosovės. Takimet janė pjesė e punės pėr hartimin e raportit mbi aktivitetin e gjykatave nė Kosovė nė tė cilin paraqiten edhe opinionet e kryegjyqtarėve mbi gjendjen aktuale nė sistemin e drejtėsisė dhe rrugėt pėr pėrmirėsimin e mėtejshėm.
 
 
Ėshtė shumė mė vėshtirė tė rikthehet besimi ndėrmjet etniteteve se sa sanimi i dėmeve tė shkaktuara
 
Gjilan, 11 maj 2004 - Ėshtė shumė mė vėshtirė ta rikthejmė besimin pėr multietnicitet pėrbrenda etniteteve se sa sanimi i dėmeve tė shkaktuara gjatė trazirave tė marsit. Kėshtu u shpreh pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut pėr rajonin e Gjilanit Marsel Ēindellen nė njė paraqitje para gazetarėve nė Gjilan bashkė me pėrfaqėsuesit e UNHCR-sė dhe OSBE-sė.
 
Ai shtoi se prioritet i prioriteteve tė UNMIK-ut dhe agjencioneve tjera nė Kosovė ėshtė qė ta rivendosin besimin ndėrmjet etniciteteve. Sipas tij do tė jetė njė dėshtim nėse nuk tregohet gatishmėri pėr t'i riparuar kėto pasoja nga trazirat e marsit.
 
 
Prishtina tash ka edhe Asamblenė komunale tė fėmijėve
 
Prishtinė, 11 maj 2004 - Prej dje Prishtina ka edhe Asamblenė komunale tė fėmijėve, e cila pėrbėhet prej 51 deputetėve: 25 femra dhe 26 meshkuj, prej tė cilėve dy deputetė janė tė komunitetit serb, njė turk dhe njė person me aftėsi tė kufizuara.
 
Nė mbledhjen e parė konstituive u miratua rregullorja e punės dhe u zgjodh kryesia e Asamblesė komunale tė fėmijėve me kryetar Vigan Limanin, nxėnės i klasės sė shtatė tė shkollės fillore "Elena Gjika".
 
Vigani tha se puna e kėsaj asambleje do tė pėrqėndrohet nė bazė tė konventės ndėrkombėtare tė fėmijėve, kurse respektimi i tė drejtave tė fėmijėve ėshtė detyrė kryesore e kėsaj e kėsaj asambleje.
 
 
Paten paralajmėron Beogradin: ose me BE-nė ose refuzimi i Hagės
 
Beograd, 11 maj 2004 - Komesioneri evropian Kris Paten paralajmėroi mbrėmė Beogradin se duhet tė zgjedhė nėse ėshtė pėr hyrje nė Bashkimin Evropian ose pėr refuzimin e bashkėpunimit me Tribunalin e Hagės.
 
"Ose do tė zgjedhni qė tė pėrkrahni ata njerėz qė janė tė akuzuar, dhe pastaj tė heqni disa pasoja, ose do tė vendosni pėr rrugėn nė BE. Por nuk mund tė keni edhe njėrėn edhe tjetrėn" - ka thėnė Paten mbrėmė nė Beograd.
 
 
Trupat amerikane kanė vrarė 13 pjesėtarė tė Armatės sė Mehdiut
 
Bagdad, 11 maj 2004 - Trupat amerikane kanė vrarė 13 pjesėtarė tė Armatės sė Mehdiut tė klerikut kryengritės, Moktada al-Sadėr, nė luftimet gjatė natės afėr qytetit irakian Kufa, ka bėrė tė ditur sot (e martė) njė zyrtar i lartė ushtarak amerikan, njofton Rojter.
 
Ai ka thėnė gjithashtu se edhe 14 milicė janė kapur nė qytet, qė ėshtė fqinj me qytetin e shenjtė Naxhaf, ku Sadri ėshtė pėrqendruar me mijėra luftėtarė. Zėdhėnėsi i Sadrit ka thėnė se ushtria amerikane po e egzagjeron numrin e tė vrarėve tė Armatės sė Mehdiut.
 
 
Nga njė shpėrthim nė Kirkuk, kanė humbur jetė 3 persona
 
Kirkuk, Irak, 11 maj 2004 - Njė bombė ka shpėrthyer sot (e martė) nė njė treg pėrplot njerėz nė qytetin naftėtar kurd, Kirkuk, qė gjendet afėr pjesės veriore tė Irakut, ku kanė humbur jetė tre persona, kurse janė plagosur edhe 21 tė tjerė, ka bėrė tė ditur policia, njofton Rojter. Sulmi ka ndodhur nė mengjes, pikėrisht nė kohėn kur tregu ishte pėrplot blerės.
 
 
Nė njė shpėrthim nė Rripin e Gazės kanė humbur jetėn 6 ushtarė izraelitė
 
Gaza, 11 maj 2004 - Njė shpėrthim e ka shkatėrruar sot (e martė) njė automjet ushtarak nė Rripin e Gazės dhe pėr pasojė janė vrarė disa ushtarė izraelitė, njofton Rojter. Incidenti ka ndodhur gjatė njė sulmi tė ushtarėve, ku u vranė tre palestinezė, kanė thėnė dėshmitarėt. Televizioni Al Arabia ka thėnė se nė shpėrthim kanė humbur jetėn 6 ushtarė.
 
 
Nė njė sulm nė Bagdad ėshtė vrarė njė rus dhe janė rrėmbyer peng dy tė tjerė
 
Moskė, 11 maj 2004 - Rusia thotė se njė rus ėshtė vrarė dhe dy tė tjerė janė rrėmbyer peng gjatė njė sulmi tė djeshėm nė Bagdad, ka bėrė tė ditur sot (e martė) zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme ruse, njofton AFP. Ai ka thėnė se ata ishin punėtorė tė njė kompanie shėrbyese energjetike dhe janė sulmuar kur po ktheheshin nga puna nė Bagdad.
 
 
Nė njė sulm tė njė autokolonė prej 21 automjetesh furnizuese, janė zhdukur disa persona
 
Bagdad, 11 maj 2004 - Guerilėt kanė sulmuar sot (e martė) njė autokolonė prej 21 automjetesh furnizuese, qė shkonte rrugės nga Jordani drejt Bagdadit, ka bėrė tė ditur njė zyrtar i lartė ushtarak amerikan, njofton Rojter. Nė kėtė incident, qė ka ndodhur afėr qytetit Rutba dhe afėr kufirit me kufirin jordanez, janė zhdukur disa persona, janė shkatėrruar disa automjete. Nacionaliteti i tė zhdukurve nuk ėshtė treguar.
 
 
Vazhdojnė dėshmitė rreth abuzimeve nė Irak
 
Uashington, 11 maj 2004 - Gjeneral Majori Antonio Taguba, i cili shkroi njė raport me hollėsi rreth abuzimit tė tė burgosurve irakianė nga trupat amerikane do tė dėshmojė tė martėn para komisionit tė Senatit amerikan pėr forcat e armatosuara.

Nė raportin 53 faqesh tė gjeneralit Taguba radhiten njė numėr incidentesh qė cilėsohen si abuzime kriminale sadiste e tė shfrenuara nė Irak.

Nė raport, i cili u pėrgatit nė muajin mars, thuhet se disa prej keqtrajtimeve ishin inkurajuar nga shėrbimi amerikan i zbulimit si rrugė pėr tė ndihmuar procesin hetimor.
 
 
Qė nga e diela nė Irak janė vrarė 35 pėrkrahės tė klerikut al-Sadėr
 
Bagdad, 11 maj 2004 - Njė zėdhėnės ushtarak amerikan tha se 35 anėtarė tė milicisė besnike tė klerikut radikal shiit, Moktada al-Sadėr, janė vrarė gjatė luftimeve nė Bagdad.

Gjenerali Mark Kimit tha tė hėnėn se pėrkrahėsit e klerikut janė vrarė nė njė numėr shkėmbimesh zjarri nė kryeqytetin irakakin qė nga dita e diel.
 
 
Presidenti Bush viziton Pentagonin
 
Uashington, 11 maj 2004 - Nė atmosferėn e thirrjeve tė vazhdueshme pėr dorėheqjen e sekretarit amerikan tė Mbrorjtjes Donald Ramsfeld lidhur me skandalin e tė burgosurve, Presidenti Bush shkoi nė Pentagon pėr t'i shprehur njė mbėshtetje tė fortė dhe personale sekretarit tė mbrojtjes. "Ti po bėn njė punė tė shkėlqyer, ti je njė sekretar mbrojtjeje i fortė dhe vendi ynė ta ka borxh mirėnjohjen", tha Presidenti Bush.

Por nė tė njėjtėn kohė, Bush premtoi njė hetim tė plotė si dhe ndėshkim pėr ata qė mbajnė pėrgjegjėsi pėr keqtrajtimin e tė burgosurve.
 
 
Bush thotė se vendet nė zhvillim duhet tė ndėrmarrin reforma ekonomike dhe politike
 
Uashington, 11 maj 2004 - Sipas programit tė ri, vendet qė mund tė provojnė se po zbatojnė reforma, mund tė bėjnė kėrkesė pėr financim nga njė fond i posaēėm qė quhet Llogaria pėr "Sfidėn e mijėvjeēarit". Ky fond pritet tė rezultojė nė njė rritje tė ndjeshme tė ndihmės amerikane nė 3 vitet e ardhshme dhe ėshtė njė pikė qendrore nė politikėn e administratės amerikane pėr ndihmat.

Megjithėse krijimi i fondit ishte njoftuar nga Presidenti Bush para dy vitesh, vendet e para qė pėrfitojnė prej tij, u shpallėn javėn e kaluar. Gjatė njė ceremonie nė Shtėpinė e Bardhė, Presidenti Bush u transmetoi sot personalisht urimet e rastit kėtyre vendeve gjatė njė ceremonie, ku merrnin pjesė ambasadorėt e tyre nė Uashington dhe zyrtarė tė tjerė.
 
 
Amnesty International kritikon Britaninė
 
Strasburg, 11 maj 2004 - Amnesty International ka publikuar njė raport ku Qeveria britanike kritikohet se nuk ka bėrė asgjė pėr tė hetuar lidhur me akuzat pėr vrasje tė civilėve irakianė tė pafajshėm prej ushtarėve britanikė.

Nė raportin e Amnesty International citohen njė seri shembujsh qė kanė tė bėjnė me vrasjen e civilėve tė pafajshėm irakianė qė nuk pėrbėnin asnjė kėrcėnim pėr patrullat britanike.

Amnesty International thotė se hetimet edhe kur janė kryer janė bėrė nė fshehtėsi tė plotė dhe janė mbajtur tė fshehuara prej familjeve, tė cilave u ėshtė dhėnė informacion i paqartė se si tė pėrfitojnė nga kompesimet.

Amnesty International tha se nuk kishte kuptim qė hetimet lidhur me abuzimet apo vrasjet e civilėve prej ushtarėve britanikė tė kryeshin nga ushtria, dhe kėrkoi qė hetimet tė ishin tė pavarura.
 
 
Nė njė marsh protestues nė Naxhaf ėshtė kėrkuar qė al-Sadri tė largojė milicinė e tij nga qyteti
 
Naxhaf, Irak, 11 maj 2004 - Qindra njerėz kanė marshuar sot (e martė) nė Naxhaf duke i bėrė thirrje klerikut kryengritės shit, Moktada al-Sadėr, qė tė largojė milicinė e tij nga ky qytet i shenjtė irakian, njofton Rojter.
 
Dėshmitarėt kanė thėnė se ėshtė marshuar nė zonėn qendrore tė shenjtė dhe pastaj demonstruesit janė shpėrndarė qetė. Disa persona tė armatosur tė Sadrit kanė shtėnė me armė zjarri nė ajėr pikėrisht nė kohėn e shpėrndarjes. Demonstratat janė organizuar nga kundėrshtarėt politikė tė Sadrit.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.