|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

"Der Standard" ne lidhje me ekspoziten "Iliret" - hapur nė Muzeun e Historisė sė Lashtė nė Austri.

 
 

Transfertė dijesh nga Shqipėria nė Austri

 
 

 
11 maj 2004 / TN

Nga Dr Ilir ĒAUSHI*

Gazeta austriake „Der Standard“ e datės 8 maj 2004 ka botuar nė faqen e saj tė veēantė pėr shkencėn (faqe e cila mbėshtetet financiarisht nga Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Kulturės dhe nga Fondi pėr Shkencėn) artikullin redaksional me titull „Transfertė dijesh nga Shqipėria nė Austri“ dhe me nėntitull (okielo) „Ekspozitė e posaēme pėr Ilirėt“:
 
Nė jug tė Evropės ka njė popull tė kohės para Krishtit, i cili pėr shekuj me radhė ka qėnė i rrethuar nga fqinjė tė shquar dhe luftarakė si grekėt, maqedonasit, thrakėt, keltėt dhe venecianėt, por qė ata nuk mundėn ta nėnshtronin: ilirėt. Popullit fillimisht baritor, i cili pėr shkak tė rrethanave tė jashtme u morr sė pari me luftėn dhe nė fund me tregtinė, mundi t“i bėnte rezistencė me sukses pėr herė tė parė mbreti i maqedonasve Filipi II dhe djali i tij Aleksandri i Madh (356-323 p.e.s.). Dhe sidoqoftė: madje edhe pranė perandorisė sė pėrbotshme tė Aleksandrit tė Madh kultura e ilirėve vazhdoi tė ekzistonte.
 
Atdheu i ilirėve shtrihej as 750 kilometra larg Vjenės – nė Shqipėrinė e sotme.
 
Sidoqoftė ky popull ėshtė studiuar shumė pak. Njė nga arsyet ėshtė se ata vetė nuk kanė shkruar tekste nė gjuhėn e tyre. Njohuritė relativisht tė pakta mbi ilirėt rrjedhin para sė gjithash nga njoftimet e autorėve tė lashtė, nga zbulimet arkeologjike, nga mbishkrimet greke dhe latine, nga monedha tė territorit tė vendbanimeve tė tyre, nga gjetjet arkeologjike nė varret e zbuluara dhe nga emra vendesh dhe personash. Gjendjen aktuale tė hulumtimeve shkencore e pasqyron ekspozita e posaēme “Ilirėt”, e cila ėshtė e hapur deri nė nėntor nė Muzeun e Lashtėsisė nė Asparn mbi Zaja (Zaya) tė landit tė Austrisė sė Poshtme.
 
Nėpėrmjet njė bashkėpunimi tė mbėshtetur nga Ministria e Shkencės midis Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė, Institutit tė Historisė sė Lashtė dhe tė Hershme tė Universitetit tė Vjenės dhe Muzeut u arrit qė pėr herė tė parė tė merren nga Shqipėria dhe tė sillen nė Austri mė shumė se 350 objekte arkeologjike origjinale.        
 
*Pėrktheu: Dr.Dr.techn. Ilir Ēaushi, Antar i Kryesisė sė Institutit Shqiptar tė Kulturės „Aleksandėr Moisiu“ nė Vjenė

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.