|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Diaspora aktive

 
 

Bukureshti i promovoi vlerat e shqiptarizmit

 
 

 
11 maj 2004 / TN
 
Nga: Alban VOKA
 
Ambasadori shqiptar falėnderoi profesorėt Panait, Dumitru M. Jon, Anton Karaxha, si dhe ata qė dhanė kontribut pėr botimin e njė autori kosovar nė gjuhėn rumune, qė sipas zotėrisė sė tij, “ėshtė shprehje e ndjenjave tė dashurisė dhe mirėnjohjes ndaj vėllezėrve tanė nė Kosovė dhe mė gjerė”.
 
Arlinda Morava e mahniti publikun me interpretime artistike
 
Pėrmes botimit tė revistės Shqiptari dhe prezentimit tė kulturės shqiptare nė massmedian rumune, paralelisht me njė cikėl emisionesh mbi komunitetin shqiptar tė kėtij vendi, qė i transmetoi televizioni qėndror i Bukureshtit, mė 19 prill dhe 7 maj tė kėtij viti, u mbajtėn nė “ishkryeqendrėn e Shqipėrisė sė mėrguar”, njė varg manifestimesh dedikuar afirmimit tė vlerave artistike, letrare, kulturore e shkencore, tė ndėrlidhura me sukseset e shqiptarėve tė Rumanisė, dhe studentėve shqiptarė nė kėtė vend. Kėshtu, mė 7 maj, organizuar nga Ambasada e Republkės sė Shqipėrisė dhe Shoqata e Miqėsisė Rumuno-Shqiptare, nė bashkėveprim me Muzeun Nacional “George Enescu”, u dha nė Bukuresht njė program i pasur artistik. Fjala ishte pėr njė recital kameral, i organizuar nėn patronatin e Ambasadorit tė Shqipėrisė, Ekscelenės sė Tij, Zt. Leonidha Mėrtiri, qė u mbajt me rastin e dhjetėvejtorit tė Traktatit tė Miqėsisė, Mirėkuptimit dhe Bashkėpunimit, ndėrmjet Shqipėrisė dhe Rumanisė.
 
Duke dėshmuar talent, pėrkushtim dhe cilėsi tė larta artistike, interpretuan studentė dhe doktorantė shqiptarė tė Universitetit Kombėtar tė Muzikės nė Bukuresht. Shquhej ndėr to, Klara Bregu (violonēelė), Ornela Liēi (kanto), Arlinda Morava (kanto), Irina Nanushi (violinė), Eljona Sinjari (piano). Nė piano dirigjonte, edhe prof.univ.dr. Viorica Boerescu. Ishin tė pranishėm, pėrfaqsuesit e Ambasadės sė Shqipėrisė, ishambasadori i Rumanisė nė Shqipėri (prof. Gheroghe Micu), anėtarė tė Bashkėsisė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumanisė, pjestarė tė korit diplomatik, redaktorėt e revistės Shqiptari, pėrkthyesi i veprave tė Kadaresė nė gjuhėn rumune, filoshqiptari Tiberius Puju, etj.
 
Me rastin e kėtij koncerti, shkėlqeu mbi tė gjitha, Arlinda Morava, studente e vitit tė IV, me interpretimin e kėngėve “Kur mė shkon nė krua” (shqip), dhe “Mblidhe mėndjen, o mor burrė!” (rumanisht). U interpretuan me kėtė rast, nė tė dy gjuhėt, vepra nga opereta “Karnevalet e Korēės” (Avni Mula), njė baladė e Ēiprian Porumbeskut, pjesė nga Sonata 26 e George Enescut, koncert pėr violinė nga Pjetėr Gaci, sonatinė pėr vilonēelė dhe piano nga Ymer Skėnderi, etj. Kjo mbrėmje gazmore, mbaroi me cakrime gotash dhe zgjerime miqėsishė, me rastin e njė kokteji.
 
Kultura shqiptare nė veri tė Danubit
 
Organizuar nga Bashkėsia Kulturore e Shqiptarėve tė Rumanisė, mė 19 prill tė kėtij viti, u promovuan nė Bukuresht, njė serė veprash shkencore e letrare, qė e panė dritėn e botimit pėrgjatė dy viteve tė fundit. Manifestimi solemn u mbajt nė Sallėn e Konferencave tė Muzeumit qėndror tė qytetit tė Bukureshtit (Muzeul Shucu, pallat me vlera tė posaēme historike). Vlen tė theksohet fakti se takimi u krye nė ish- sallonin e Pallatit Shucu,  godinė e njė princi me prejardhje shqiptare, i ngritur nė vitet 1832-33,  godinė e famshme bukureshtare, pėr mbrojtjen e sė cilės kishin kujdes edhe arnautėt. Manifestimin e hapi dr.Xhelku Maksuti.
 
Qė nė fillim, zotėria e tij theksoi faktin se “nė Maqedoni, u botuan kohėve tė fundit, njė serė librash mbi diasporėn, tri prej tyre duke qenė tė ndėrlidhura kryesisht me emigracionin shqiptar nė veri tė Danubit: Shqiptarėt e Rumanisė (1995), Elena Gjika (2001), dhe Emigracioni i Maqedonisė Perėndimore nė Rumani (grup autorėsh), (2004). Shqiptarėt e Maqedonisė, pėrkatėsisht Rexhep Zllatku, Emin Azemi, Baki Ymeri, Shkėlzen Halimi, Daut Dauti, Sefer Musliu, Alush Kamberi, e tjerė, janė tė parėt qė kanė botuar njė varg veprash tė suksesshme mbi diasporėn, monografi mbi shqiptarėt e Ēamėrisė, Egjyptit, Bullgarisė, Ukrainės. “Prestigji i njė komuniteti, sipas zotit Maksuti, nuk  qėndron nė sasinė e tij, por nė cilėsinė qė e ka. Komuniteti mbahet pikėsėpari nėpėrmjet kulturės. Qė  tė kemi prestigjin ndaj komuniteteve tė tjera nacionale, si dhe ndaj shoqėrisė sė vendeve ku jetojmė, duhet tė veprojmė sa mė shumė, pėrmes shkrimeve, botimeve dhe afirmimeve dhe tė veprimeve tė tjera nė fushė tė qytetėrimit”.
 
Prof. Xhelku Maksuti e lansoi para tė pranishmėve, monografinė e Seadin Xhaferit, Mustafa Ibrahimit dhe Baki Ymerit: “Emigracioni i Maqedonisė Perėndimore nė Rumani”,- botim i Agjencisė sė Emigracionit, qė e pa dritėn e botimit nė Shkup, nė kuadrin e asociasionit Interlingua, nė fillim tė kėtij viti. U potencua me kėtė rast, vlera e lartė dhe rėndėsia e kėsaj vepre, guximi i autorėve pėr tė zbardhur fatin e shqiptarėve nė diasporė, gėzimet, pėrmallimet dhe shqetėsimet e tyre, lojalitetin e shqiptarėve ndaj Rumanisė mikpritse qė u ofroi strehim, punė dhe kushte pėr ekzistencė. Nė kėtė vepėr pėrmenden edhe intrigat e njė klani mafiotik me prejardhje komuniste nga Shqipėria, qė tenton ta shkatėrrojė komunitetin e kėtushėm shqiptar. Zoti Maksuti theksoi me kėtė rast faktin, se “nga trojet shqiptare tė Maqedonisė, kanė siguruar ekzistencėn nė veri tė Danubit, njė numėr i madh kurbetēinjsh shqiptarė, gjurmėt e tė cilėvet i gjen edhe sot e kėsaj dite, sidomos nė Bukuresht, Moldovė, Transilvani dhe Olteni”.
 
Njė thesar mendimesh pėr afrimin e shqiptarėve me popullin rumun
 
Akademiku Dumitru M. Ion, poet, prozator dhe pėrkthyes, botues i njė numri tė konsideruar poetėsh shqiptarė nė gjuhėn rumune, organizator festivalesh dhe drejtor i Akademisė Internacionale “Orient-Occident”, duke e prezantuar librin mė tė ri tė dr. Luan Topēiut “Paradigmat e mallit nė poezinė rumune dhe shqipe”, qė u botua para njė muaji, nė gjuhėn rumune, nė kuadrin e Editurės Cartea Universitara, theksoi faktin se “ėshtė fjala pėr njė thesar mendimesh qė u drejtohet rumunėve dhe shqiptarėve. Mė duket tejet i rėndėsishėm fakti tė flasim dhe tė mendojmė pėr njė botė ballkanike, pėr fqinjėt tanė nė jug tė Danubit. Duam apo s’duam, jetojmė nė kėtė botė ballkanike, jemi tė afėrt njėri me tjetrin, kufinjtė janė mes nesh, dhe dimė shumė pak pėr njėri-tjetrin, njihemi shumė pak, nuk dimė gjuhėt dhe vlerat e fqinjėve tanė. Dimė mė shumė pėr letėrsinė franceze, spanjolle, amerikane, ruse, angleze e kėshtu me rradhė, dhe nuk dimė pothuajse asgjė pėr kulturėn tonė, dhe pėr kulturėn e fqinjėve tanė historikė”.
 
“Mendoj”, theksoi akademiku Ion, “se njė hap i lumtur ėshtė botimi i kėsaj vepre. Dr. Luan Topēiu sipas asaj qė konsideroj unė, para sė gjithash ėshtė njė shkrimtar, njė krijues i dyfishtė, njė filolog, njė studjues, dhe pse jo: njė poet qė na jep pėrkthime tė mrekullueshme nga rumanishtja nė gjuhėn shqipe. Fjala ėshtė pra, pėr njė pjesė tė tezės sė tij tė doktoratės, njė libėr qė tė nxit tė merresh me njė sondazh filologjik, pėr deshifrimin e njė bote tė ngjashme pėrmes identifikimit tė mallit, njė ndjenjė qė i bashkon popujt, pėrmes njė teme tė lashtė. Ajo qė na duket e re nė kėtė vepėr, ėshtė objekti i paralelizmit ndėrmjet fjalės “mall” nė gjuhėn shqipe, dhe “dor” nė gjuhėn rumune, njė subjekt i rėndėsishėm qė e gėrsheton filologjinė me letėrsinė. Libri i dr. Luan Topēiut, siē duket pra, shėmbėllen me njė ese, me njė studim dhe me njė “roman”
 
Dr. Luan Topēiu, nga ana e tij, nė vazhdim paraqiti librin mė tė ri tė poetit kosovar Halil Haxhosaj: “Hija e ėndrrave/Umbra viselor”, botim i bashkėsisė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumanisė, qė e pa dritėn e botimit nė Bukuresht, nė janar tė kėtij viti. Duke dhėnė detaje nga jeta dhe vepra e autorit, prezantuesi e potencoi faktin se “ėshtė vepra e parė e njė autori shqiptar nga Kosova qė del nė gjuhėn rumune, qė gėzoi njė numėr tė konsideruar recensionesh, nė shtypin shqiptar tė Kosovės, Shqipėrisė, Maqedonisė, madje edhe nė tė diasporės, nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, si dhe nė mass-median elektronike”. Dr. LuanTopciu bėri me dije auditorin se sė bashku me poetin e pėrkthyesin Baki Ymeri punojnė pėr botimin e antologjisė sė parė tė poezisė kosovare nė rumanisht. Nė vazhdim, zoti Topēiu lexoi disa poezi nga vėllimi i zotit Haxhosaj, dhe duke sjellė disa vlerėsime eseistike qė ndėrlidhen me deshifrimin e shpirtit poetik tė kėtij autori kosovar.
 
Duke e prezantuar librin mė tė ri tė prof. Xhelku Maksutit “Historia e Komunitetit Shqiptar tė Rumanisė”, qė e pa dritėn e botimit me rastin e Ditės sė Flamurit, nė kuadrin e Editurės Kriterion, Bukuresht, 2003, profesori i Universitetit “Ovidius” tė Konstancės, Prof. Univ. Dr. Panait Panaiti, njėri ndėr historianėt mė tė shkėlqyer tė Rumanisė, theksoi faktin se “ Historia e Shqipėrisė ėshtė njė histori e  turbullt, jo pėr shkak tė shqiptarėve, por pėr shkak tė forcave me tendenca ekspansioniste, qė janė manifestuar kundėr saj. “Historia” e Xh. Maksutit ėshtė njė histori e fakteve dhe e njerėzve qė e kanė realizuar atė. Fjala ėshtė pėr njė kronikė bashkėkohore, qė mė shtyn ta pėrshėndes Shqipėrinė, e cila ka qenė pėrherė motra besnike e Rumanisė, njė vend me njerėz tė ndershėm, tė pėrvuajtur dhe tė varfėr, por tė pastėr shpirtėrisht”.
 
Sipas vlerėsimeve tė ekzagjeruara tė prof.dr. Anton Caragea, historian i mirėnjohur dhe filoshqiptar i dėshmuar,  autor i njė varg artikujsh mbi arnautėt nė shtypine Bukureshtit, “Autori i “Historisė sė Komunitetit Shqiptar tė Rumanisė” ėshtė njė dritė pėr tė gjithė ata qė duan tė dinė mė shumė, pėr komunitetin, pėr historinė, pėr kulturėn, dhe qytetėrimin shqiptar. Dhe ē’mund tė thuash mė shumė pėr kėtė libėr- thotė Anton Karaxha- ndėrkohė qė shumė pak dimė pėr shqiptarėt, nuk kemi botime tė freskėta, ndėrsa libri i Xh. Maksutit plotėson disi kėtė boshllėk. Mė ka pėlqyer-shton prof.dr. Anton Karaxha, historia e komunitetit shqiptar tė Rumanisė, ngase ky subjekt, ėshtė tejet tėrheqės.
 
Popujt e Ballkanit duhet ta duan njėri-tjetrin
 
Me kėtė rast, duke pėrfunduar, ishlideri i shqiptarėve tė Rumanisė, Dr. Xhelku Maksuti, theksoi faktin se popujt e Ballkanit duhet ta duan, ta ēmojnė dhe pėrkrahin njėri-tjetrin. “Komuniteti shqiptar i Rumanisė ndodhet nė njė periudhė tė vėshtirė, si pasojė e faktit se mjetet e buxhetit qeveritar, derdhen nė njė adresė tjetėr” (Liga e Shqiptarėve tė Rumanisė). Pėr subvencione qeveritare, kanė nevojė edhe ata qė angazhohen pėr botimin e revistės Shqiptari, dhe afirmimin e Bashkėsinė Kulturore tė Shqiptarėve tė kėtij vendi, organizatė legjitime me njė veprimtari tė bujshme, e themeluar nė maj tė vitit 1990, fill pas Revolucionit antikomunist tė Dhjetorit (1989)”. Me kėtė rast, u shprehėn konsiderata dhe fjalė tė denja, edhe pėr kryetaren e BKSHR-sė, dr. Xhemile Alia Susliu, zonja qė e mban gjallė pėrmes sponsorizimit, revistėn Shqiptari/Albanezul. Manifestimin lidhur me lansimin e botimeve shqiptare nė Rumani, e mbylli para koktejit,  fjala pėrshėndetse e Ambasadorit shqiptar, Leonidha Mėrtiri:
 
 “Sa herė qė del njė numėr i ri i gazetės, sa herė botohet njė libėr pėr shqiptarėt, unė kujtoj se kėsaj ngjarjeje tė shėnuar, i shtohet njė ngjarje tjetėr, nė vargun e aktiviteteve tė komunitetit shqiptar.  Duke dėgjuar fjalėt e profesorėve tė respektuar, s’mund tė them tjetėr veēse tė shpreh mendimet mė tė mira, tė miqėsisė ndėrmjet popullit shqiptar dhe popullit rumun. Sigurisht qė komuniteti shqiptar ėshtė nė ditė tė vėshtira, gjė tė cilėn e kemi bėrė tė njohur nė takimet qė kemi patur, por kjo nuk e ka penguar Bashkėsinė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumanisė tė shtojė kontributin e saj, nė forcimin e kėtij komuniteti, duke i bėrė edhe mė tej tė njohura, kulturėn, historinė, dhe traditat mė tė mira shqiptare nė kėtė vend. (...) Falėnderoj profesorėt Panait, Dumitru M. Jon, Anton Karaxha, si dhe ata qė dhanė kontribut pėr botimin e njė autori kosovar, qė ėshtė shprehje e ndjenjave tė dashurisė dhe mirėnjohjes ndaj vėllezėrve tanė nė Kosovė dhe mė gjerė”. Shkėlqesia e tij, zoti Mėrtiri, pėrmendi me kėtė rast faktin, se sė shpejti Bukureshti feston dhjetėvjetorin e nėnshkrimit tė traktatit tė bashkėpunimit rumuno-shqiptar, rast me tė cilin do tė mbahet njė manifestim i denjė kulturor, me anėtarėt e komunitetit, me studentėt shqiptarė, me autoritetet rumune dhe filoshqiptarėt e Rumanisiė.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.