|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Piktorėt vlonjatė nė atelietė e Vjenės

 
 

 
10 maj 2004 / TN
 
Nga Vasil QESARI
 
… Mes interesimit dhe pjesėmarrjes sė njė publiku tė gjerė, nė Sallėn e Emblemave tė Bashkisė Nr.1 tė kryeqytetit austriak kėto ditė, nenė patronazhin e Forum Weltoffen International u hap ekspozita e dy artistėve vlonjatė, piktorit Agron Dine dhe grafistit Arben Meksi. Pėr ketė veprimtari u shpreh interesim i  veēantė qysh para ēeljes sė saj, jo vetėm mes shumė miqve e dashamirėsve tė Shqiperisė, por edhe prej shumė shqiptarėve qė jetojnė nė Austri, jo vetėm nė Vjenė por edhe nė krahina e qytete tė ndryshme tė kėtij vendi, tė cilėt kishin ardhur posaēėrisht pėr tė marrė pjesė nė tė.
 
( Ndriēim e Greta Metaj nga Villach, gati 420 km larg nga Vjena. Ilir e Vasilika Kotori nga Salzburgu, Andrea Minga me familjen nga Mondsee, Pellumb Halili dhe e shoqja,  Zana, nga Zellamsee, gati 550 km nga Vjena, ndėrkohė qė atyre do t’i u duhej tė ktheheshin pėrsėri duke udhėtuar tėrė natėn, pėr tė qenė tė nesėrmen nė vendet e tyre tė punės ).
 
Nė ceremoninė e hapjes sė kėsaj ekspozite, tė cilėn Fatmir Velaj, kryetar i forumit tė njohur artistik Weltoffen International e kish titulluar "Im Blau des Südens" ( Nė Blunė e Jugut ), merrnin pjesė gjithashtu edhe shumė artistė tė huaj nga Gjermania, Japonia Kroacia, Franca etj.
 
 Para ēeljes sė ekspozitės, delegacioni i ardhur nga Vlora, nė tė cilin pėrveē artistėve Agron Dine e Arben Meksi, benin pjesė edhe anėtaret e Dhomės sė Tregetisė nė Vlorė Eduard Leli e Ferdinad Xhaxho si edhe drejtori i TV lokal "Amantia" Genc Demiraj,  u prit nė njė takim tė veēantė nga krytari i Bashkisė Nr.1 tė Vjenės z.Franz Grundwalt. Nė kėtė takim, delegacioni nga Vlora mbasi falėnderoi kryetarin e Bashkisė pėr mundėsine qė ju dha atyre e nėpėrmjet tyre edhe artit e kulturės shqiptare pėr paraqitjen e saj nė metropolin vjenez, i dorėzoi atij disa dhurata simbolike, mes tė cilave njė bust tė Skenderbeut, flamurin shqiptar e njė punim artistik qė paraqeste Monumentin e Pavarėsisė nė Vlorė. Nė bisedėn e zhvilluar me kėtė rast, u fol pėr historinė e popullit tonė, kulturėn shqiptare e atė vlonjate si edhe pėr marrėdhenjet e mira ekonomike e kulturore qė zhvillohen mes Austrisė e Shqipėrisė. Arkitekti, piktori e grafisti i njohur vlonjat, Arben Meksi, nėnė cilėsinė e kryetarit tė delegacionit duke shprehur dėshirėn edhe tė paraqitjes sė artit vjenez ne qytetin e tyre bregdetar e ftoi kryetarin e Bashkisė Franz Grundwalt pėr njė vizitė nė Vlorė, gjė tė cilėn ai e pranoi me mjaft kenaqėsi.
 
Pastaj, Artan Canaj, atashe kulturor i ambasadės sė Shqipėrisė nė Vjenė bėri njė ekspoze tė marrėdhenjeve tė mira shqiptaro-austriake si edhe tė shkėmbimeve tregtare e kulturore mes dy vendeve. Ai vuri nė dukje ndihmesėn qė Austria i ka dhenė Shqiperisė nė momente tė caktuara historike, nė tė kaluarėn e nė tė tashmen. Ai foli edhe pėr marrėdhenjet nė fusha ekonomike midis dy vendeve, nė sistemin bankar nėpermjet Raiffeisenbank dhe OMV, e cila do tė bėjė kėrkime nafte nė Vlorė.
 
… Zoti Franz Grundwalt, mbasi falendėroi grupin e miqve pėr paraqitjen qė ata i benė qytetit tė tyre, bėri njė prezantim tė bashkisė sė tij e gjithė qytetit tė Vjenes. "Bashkia Nr.1 e Vjenės - theksoi ai - ose siē i thonė ndryshe Zemra e Kulturės Vjeneze e austriake, pėr vetė vlerat e saj tė ēmuara pėr mbarė njerėzimin, qysh prej vitit 2002 ėshtė venė nenė mbrojtjen e Unesco-s dhe gjithė departameti Nr.1 ėshtė shpallur pasuri kulturore botėrore. Kėtu ndodhen pothuajse gjithė muzetė mė tė rendėsishėm tė Austrisė e, pėrveē tyre dhe  shumė vepra arti tė shquara si edhe institucione tė  njohura artistike, tregetare e bankare ".
 
Pas kėtij takimi u bė pėrurimi i ekspozitės. Nė fjalėn e hapjes, kryetari i Bashkisė Franz Grundwalt theksoi edhe njė herė kenaqėsinė qė, pikėrisht nė Bashkinė e drejtuar prej tij ai kish kenaqėsinė e veēantė tė prezantonte disa nga pėrfaqėsuesit e artit e kulturės sė qytetit tė Vlorės. Pastaj, ai falėnderoi tė pranishmit e shumtė nė salle dhe u uroi atyre shikim tė kendshem tė ekspozitės. Mė pas, tė ftuarve u  foli Fatmir Velaj, kryetar i Forum Weltoffen, i cili ishte edhe nismėtari i organizimit tė kėsaj veprimtarie. Ai, mbasi falėnderoi krytarin e  Bashkisė pėr mundėsinė qė ju krijoi pėr paraqitjen e kulturės vlonjate nė Vjenė tha:
 
 " Forum Weltoffen International ka krijuar tashmė njė pėrvojė tė madhe nė fushėn e shkėmbimeve kulturore mes popujve tė ndryshėm. Me veprimtaritė e shumta dhe tė sukseshme qė ka realizuar nė Austri, Belgjikė, Egjypt, Greqi, Maqedoni etj. ai ka arritur tė krijojė njė emėr tė njohur e tė vyer nė fushen e artit e tė kulturės. Si kryetar i kėtij forumi, jam pėrpjekur t’u krijoj mundėsi njohje, shkėmbimi e bashkėpunimi shume artisteve nga vende tė ndryshme tė botės, qė nga Kolumbia, Peruja, Argjentina, Japonia, Koreja, Kina e gjer nė Iran, Irak e Egjipt. Nga Anglia, Franca, Gjermania, Italia e deri nė Turqi, Maqedoni, Kraoci, Sloveni e Shqipėri. Por unė, prej kohėsh kam dashur tė paraqes e tė bėj tė njohur, ndėr tė tjera, edhe artin dhe kulturėn e qytetit tim tė lindjes - Vlorės. Kėshtu, u bė e mundur ardhja kėtu nė Vjenė, e dy artistėve vlonjatė, tė cilėt unė do t’i emėrtoja "DOC"( emėrtim me origjinė tė kontrolluar ), dy artistė tė cilėt i kanė ngelur besnik qytetit tė tyre e nuk morrėn rrugėn e mėrgimit, por preferuan tė jetojnė e tė krijojnė nė qytetin e tyre, pėr tė dhenė kėshtu mesazhin e bukur se edhe vendi yne do tė bėhet e shembėllin e parė pėr kėtė gjė do t’a japin sė pari njerėzit e dijeve e tė arteve".
 
….Gjatė vizitės tė eksponanteve tė ekspozitės, e morri fjalėn dhe kryetari i delegacionit, artisti e arkitekti vlonjat Arben Meksi i cili foli pėr artin e kulturėn vlonjate e atė shqiptare. Ai foli gjithashtu edhe pėr zhvillimet nė qytetin e Vlorės si edhe pėr tė ardhmen e saj, veēanėrisht nė fushėn e turizmit. Pas tij foli piktori dhe drejtori i shkolles sė mesme artistike tė qytetit tė Vlorės, Agron Dine: "  Kjo natė vjeneze do tė ngelet e paharruar nė kujtesėn tonė si njė natė magjike. Ne jemi mjaft tė impresionuar nga organizimi i pėrkryer gjer nė detajin mė tė vogėl tė kėsaj veprimtarie e, pėr kėtė, falėnderojmė artistin e mikun tonė vlonjat Fatmir Velaj, i cili bėri ē’ėshtė e mundur qė kjo veprimtari tė kurorėzohet me sukses. Nė Vjenė, ne do tė kemi fatin tė shohim edhe mjaft vepra tė artisteve tė shquar e me famė botėrore si Salvator Dali, Vasili Kandisky e Rembrand …". Por, nė kėto momente, fjalėn e tij e ndėrpreu Fatmir Velaj, i cili i’u drejtua tė pranishmėve duke u thenė :
 
-  Ja pse, Agroni ja ka venė emrin djalit tė vet, Rembrand…
  
Tė gjithė tė pranishmit qeshėn duke duartrokitur.
  
Pastaj, te ftuarit, miqtė e dashamirėsit e shumtė e pėrfunduan ceremoninė e pėrurimit me njė buffet me embėlsira e pije tė ndryshme. Gjatė saj, pjesėmarrėsit e shumtė, patėn mundėsinė tė bisedonin nga afėr me artistėt e talentuar vlonjatė e tė jepnin mjaft mendime impresionante pėr punimet e talentin e tyre. Dr. Wolfgang Kladnig, ndėr tė tjera tha se : "shikoj pikturat e Agron Dines dhe me kujtohet Marc Shagall, ndėrkohė qė grafisti e karikaturisti Arben Meksi, tė fut  nė botėn e madhe tė karikaturės austriake e atė tė tė madhit Paul Flora". Shumė artdashės e kritikė arti u shprehen se kjo ekspozitė ishte ndėr mė tė suksesshmet e cilėsoret qė ata kishin ndjekur gjatė kėtyre muajve tė fundit nė kryeqytetin austriak,Vjenė …


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.