|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

MARROK STENDAL

 
 

 

9 maj 2004 / TN

Edison YPI

Ngrihu nga varri, hajt t’a bėjmė njė shėtitje Stendal ! Pa mblidhi kockat, lėvizi kėmbėt, shkunde baltėn, krruaji mirė veshėt dhe sytė ! Tė tjerat nuk na duhen. Gati ?! Po. At’her, dėgjo; Ti ishe Ai qė vajte pe muzetė e Firences, ndjeve si nisi tė tė rrahė shpejt zėmra duke u hallakatur nėpėr ato muzera, u turbullove, u shtange, t’u morėn kėmbėt, tė kapi paniku, paranoja, u sėmure, ike nga fiqiri, fluturove, u marrose duke parė gjithato vepra arti, gjithato bukuri sublime, ndjesi qiellore. Nuk ishe as i pari as i fundit qė e provove kėtė bela“ qė tė gjeti, por meqėnėse ishe i pari qė shkruajte diēka rreth saj, pėr tė tė nderuar e quajtėn; “Sindroma Stendal”. Por ti, mes tjerash, ke shkruar edhe njė roman tė hatashėm me nė titull dy ngjyrat e flamurit shqiptar !

Ja, kjo tokė kėtu, ku ti nuk ke qėnė kurrė sė gjalli, quhet Shqipėri. Ėshtė e tėra Muze’ ! Veēse nė ndryshim nga Muzetė e tjerė, ato tė famshmet e Firences pėr shėmbull, kėtu, kryevepra tė gjalla tė Artit botėror, janė njerėzit, shqiptarėt dua tė them, ndėrsa amiratorė, kalimtarė, vizitorė provizorė gjysėm tė vdekur gjysėm tė gjallė qė u merren mėntė, u rreh zemra, tkurren, zgjerohen, shprishen, kėrleshen, sėmuren, marrosen duke parė kėto kryevepra, janė gjithēka tjetėr qė tė ha syri; Malet, kodrat, fushat, luginat, lumenjtė, pėrrenjtė, liqeret, Qielli vetė.

Kėta, qė thua ti o Stendal, shqiptarėt pra, ata qė me bėmat dhe gjėmat e tyre bėjnė tė sėmuren shkėmbinjtė dhe shkumbojnė qiejt, janė njė rracė qė Ti zor ta dish si.

Sepse ja, pėr shėmbull, kėtu ka nipa dymbėdhjetvjeēarė qė therin gjyshet e tyre. I therin pėr pesėqintmijė lekė tė vjetra, change-in, bėje vetė, dhe pa ju bėrė tėrr syri, pėr tė krijuar alibinė, venė pėrsėri andej nga erdhėn, nė shkollė, nė orėn tjetėr tė mėsimit pėr tė mėsuar njė vjershė patriotike pėr dashurinė ndaj Atdheut, domethėnė ndaj kėtyre tė sėmurėve qė sheh, male, fusha, brinja, gėrxhe etj. Thuam tė lutem, ka nga kėto, pe Ti nga kėta lloj nipėrish nė Firence atje ku u sėmure?!

Siē e sheh zotrote, kjo ėshtė fusha e Koplikut, e madhe goxha, sa tė ha syri. Mespėrmes kalon njė hekurudhė. Ja traseja, shinat. Aty-kėtu, si nė gjithė Botėn, shinat takohen tėrthor me rrugė fshati si kjo kėtu. Nuk ka postbllok, kurrkund nė botė nuk ka aq postoplloqe sa rrugė fshati. Njė ditė njė Traktor me njėzet kilometra nė orė u pėrplas nė kėtė kryqėzim me njė tren me dyzet kilometra nė orė. Me kėto shpejtėsi, sa tė qerreve tė kohės tėnde, edhe sikur vetė tė duash tė pėrplasesh, zor se ja arrin. Sepse, edhe nėse me dėshirė, me vullnet tė lirė, ta zemė traktoristi, ka vendosur t’i shkurtojė ditėt e veta, do tė ishte tjetri, trenisti, qė do ta shihte nga njė orė larg, ose viceversa. Ta kenė bėrė me llaf traktoristi dhe trenisti ?! Zor ! Ka plot mėnyra tė tjera mė tė…shpejta. Ja te e ke kufomėn e traktoristit ! Thuaj pastaj se traktoristi a trenisti nuk janė artista, dhe pėrplasja e rrallė nuk ėshtė vepėr arti.

E sheh kėtė delvinjotin ?! Dėgjo ē’thotė; “Bėra ē’bėra, bashkė me djalin, hapa njė Pastiēeri nė Tiranė. Mora edhe njė ēupė tė bukur kamariere qė tė vinin sa mė shumė klientė tė hanin ėmbėlsirat qė i pėrgatisja vet’ nė bodrum. Pas tre muajsh e pashė qė nuk ecte, e mbylla Pastiēerinė, mu pėr shkak tė asaj ēupės sė ėmbėl-sirave. Jo se nisi tė mė hante paratė o jo, por sepse nisi tė mė hantė Loqet e djalit. Aaaaaaa tė lutem, ato s’ja kisha borxh.”. Hė de, ka bėrė Michelangelo a Giotto ndonjė tablo a ndonjė afresk me ndonjė baba tė dėshpėruar pse njė ēupė po ja ha Loqet djalit tė tij ?!

Nuk e ke njohur, nuk kishte lindur ende kur ke rruar Ti. Quhej Lasgush Poradeci. Ky Lasgushi, dikur, nė njė hale’ qė quhej “Shtėpia Botuese“, nė njė zyrė bashkė me disa tė tjerė, pėrkthente me normė rracėn tėnde, Shellin, Hajnen, Gėten, Pushkinin, Mickieviēin etj. Njė mėngjez Lasgushi erdhi nė atė zyrė, u ul nė karrike, nxorri nga xhepi njė shuk gazete „Zėri i Popullit“. Brėnda nė shuk kishte futur njė peshk tė vogėl, as tė pjekur as tė skuqur, tė ngordhur. Ndejti pak, futi dorėn nė xhep, nxorri shukun dhe i flaku tė gjitha, gazetėn, shukun, peshkun, nė koshin e plehrave. Jam gati tė kėmbehem me ty, domethėnė tė vete tė futem unė nė atė gropėn e baltosur nga dole ti, e ti tė vish tė rrosh tė shkruash tė bėsh ē’tė duash kėtu nė kėtė vėnd muze’ po mė the pse, kush, kur dhe ku prej krejt historisė sė Botės, ka kėputur njė si kjo e Lasgushit.

Nuk ėshtė e vėrtetė se vetėm po tė biesh nė njė gropė tė thellė a nė varr nuk del dot. Nga varri, ja ku je ti qė dole pėr bukuri. Mund tė biesh nė njė hall e nuk del dot ! Ja vlonjati, dėgjo pse i digjet gjoksi, dėgjo nė ē’hall ka rėnė, dėgjo ē’mall e ka marrė; “Mė parė tė rrasnin pesė vite nė burg po tė vidhje njė pulė, tani s’merret kush me ty edhe gjithė Vlorėn po e vodhe“.

Kėtė barrakė, ose kioskė si i themi ne, nė kėtė majė mali e ka ngritur njė fshatar nga ai katundi atje tej mes malesh, mes mjegullash, nja katėr orė prej kėtu. E ka nisur para dhjetė vitesh. Sot njė tullė, nesėr njė shufėr hekuri, pasnesėr njė kovė zhavorr, njė ditė tjetėr diēka tjetėr, ka aritur deri kėtu siē e sheh. Bosh, mbyllur, pėr ibret, kurrkush nuk i vjen as pėr kafe as pėr dhallė as pėr kurgjė. Ėshtė llaftarisht fukara, nuk ka asnjė kacidhe, buk’ tė hajė nuk ka, por t’ja mbash nė lule t’ballit nuk heq dorė. Shpreson, dėshiron, ėndėrron, nuk epet, pret. Si thua, a ta pagėzojmė biznesin e tij tė ardhshėm tė lavdishėm qė do tė pushtojė Botėn; “Mc’Byrec“?!

Shihe si e ka quajtur kompaninė e varrimeve dhe varreve ay qė tė pėrcjell matanė me varrin si ta duash; “Fatmirėsia“. Allah-allah, qef i madh, fat i madh, fat i mirė shum’ tė kallesh nė gropė, nė varr, andej nga mezi dole Ti.

Ja ky tjetri ! Pa shih, ka nisur tė ndėrtojė njė pallat. E ka ēuar nė katin e dytė. Mbi mur, mu nė ballė tė dykatėshit tė tanishėm, dymbėdhjetėkatėshit tė ardhshėm, me gėrma tė mėdha; “Ka nisur shitja e apartamenteve“. Ou, ka nisur shitja e apartamenteve edhe tė katit tė dymbėdhjetė, atyre qė dihet a s’dihet nėse do tė mbarojnė pas nja dy vitesh ! Dėgjo Stendal; T’i griva kėto ēika kocka qė tė kanė mbetur, e jo nė gropėn nga dole, por mu nė hale’ do tė t’i hedh po mė the se diēka e tillė tė ka vajtur ndonjėherė ndėrmėnt.

A do’ tė shpje tė shohim ndonjė vėnd historik, ndonjė shpellė a kėshtjellė nga ato qė ti sėmuresh po t’i shohėsh, se ka plot tė tilla kėtu ?! Edhe vemi, por mė mirė s’po vemi, se edhe po tė vemi t’i themi, ta pyesim fshatarin, banorin lokal, mėsuesin a ndonjė tjetėr, ke pėr tė parė se si nė vėnd tė historisė turbulluese tė shpellės a kėshtjellės do zerė tė na tregojė historinė e tij; Unė kėshtu, unė ashtu, unė athere, unė tani, frymėn do na e marri, me barrė do na bėjė. Prandaj lėre, mė mirė tė turbullohen tu merren mėntė shpellave dhe kėshtjellave se sa neve.

E sheh kėtė ditziun mbi fuoristradė ? Mė parė kishte Benz. Meqėnėse i pėlqen tė udhėtojė, shtoi ca para dhe mori kėtė fuoristradėn. Kur ishte me Benz, e grinė policat me gjoba. Tani qė e shohin mbi makinė tė lartė kujtojnė kushedi ēoē ėshtė bėrė, kushedi ē’pozitė ka marrė, mėndje polici aq, dhe kurrė nuk e ndalin.

Ka shpėtuar nga gjobat korbi, por e ka marrė malli pėr policat, se edhe kėmbente ndonjė llaf a ndonjė shaka me t’a.

E sheh atė tipin me kapele republikė atje tej ? Ka gjithato vite qė shkruan-shkruan-shkruan pa pushim vėllai. Pak ose aspak e lexojnė. Por nuk mėrzitet, dhe nuk ndal sė shkruari. E ka kuptuar, e di, e ka gjetur kleēkėn, ēelėsin, sekretin, arsyen, pse-nė. Thotė se ky Popull, domethėnė populli i tij, populli mijėravjeēar shqiptar qė i bėn me dhimbje koke malet, ėshtė gdhė, nuk di tė lexojė, nuk ėshtė pjekur ende, nuk di t’i ēmojė vlerat “intelektuale”. Nė tė vėrtetė, ky qyq qė thua ti, e di pse nuk lexohet, e di pse krrupėn ta ngjall ?! Sepse fjalėt nuk i nxjerr nga lėngu i thellėsisė sė oqeanit tė brėndėsisė, por nga thatėsira e cektėsisė sė gjirizave tė jashtėsisė. Po hajde fol me tė se. Populli, thotė, ay e ka fajin. Dhe mė interesantja ėshtė se ky, ky qė mes tjerash, i ka aq qef citimet dhe proverbat, pėr shėmbull atė; “Krruaj zgjeben tėnde”, vete e bėn krejt tė kundėrtėn, e ka shtėnė Perėndia veēse tė kėrruajė zgjebet e tė tjerėve. Thuam ather’ tė lutem, si, si si tė mos sėmuren nga sindroma jote, si tė mos deprimohen, si tė mos u merren mėntė kėtyre maleve, si tė mos dridhen kėto Liqere, si tė mos shkumbojė ky det epileptik.

Kjo turma qė po kalon janė ish tė burgosur shqiptarė, burgosur, as nga serbė as nga grekė, por nga tė tjerė shqiptarė. Po kthehen nga njė protestė jashtė Parlamentit shqiptar. Parlamentin, plot me parlamentarė burgosės brėnda, rrethuar me policė, makina dhe tanke nga jashtė, e zuri frika dhe u tha policėve t’i rrahin. Ja, i sheh ata dy tė gjakosurit ?! Por, prit-prit, s’mbaron kėtu, ka edhe mė. Jo vetėm i rrahėn e po i rrahin, i gjakosėn e po i gjakosin, i burgosėn e po i burgosin, por edhe po i quajnė revanshistė, dhe, ē’ka ėshtė….s’di si ta them, s’di si ta quaj….tmerr, lemeri, llaftari, turp, pocaqi’, kėrkesat e tyre, po kėta rrahėsa, kėta burgosėsa, kėta gjakatarė, i kanė shpėnė tė shqyrtohen, tė analizohen, tė gjykohen nė ca komisione tė botės qė nuk kanė as haberin mė tė vogėl, qė nuk kanė asnjė ide nga punėt e shqiptarisė. Tė duket ēudi ty, dhe ndoshta nuk beson, dhe ndoshta krishtin kjo pamje e pėrgjakur ta kujton, por ja qė kėshtu ėshtė, kjo tokė plot me Krishta dhe kryqa ėshtė.

Kjo rrugė ku po kalojmė ka emrin e njė atentatori, domethėnė tė njė vrasėsi. Se mos ėshtė e vetmja ! Rrugė e sheshe tė tilla, plot Shqipėria. Tė tilla u a vinit emrat rrugėve dhe shesheve ju atje nė Francė dhe nė Firence?!

E shoh qė po tė lėkunden kėmbėt nga kėto vepra arti. Mos na vjellėsh ore ! Hajde ndėrrojmė rrugė. Inshallah tjetra na qėllon si e ke qef ti, surreale, pa emėr, pa numura, pa adresa, si n’at’ botėn ku po jeton i vdekur ti tani. Apo edhe atje ka njė ēikė mė tepėr rregull se kėtu ?! Pa shih, pa shih; Zure nė gojė shkopin, bėj gati qenin. Ky qė po kalon me Benz tė madh tė zi ėshtė ministėr. I ka shkrepur nė kokė t’i numėrojė shqiptarėt, tu gjejė emrat, adresat, tė gjitha. Domethėnė tė numėrojė dhe tė emėrojė njė nga njė qimet e bythės sė vet. Bėhet kjo ?! Ėshtė edhe goxha i kėnduar. Nuk di a ka dėgjuar gjė ai pėr atė specialitetin e preferuar tė Lasgushit “Tavė peshku me ZP”. Do ta pyes ndonjė ditė.

Si thua Stendal, i japim fund pėr sot ? Boll, janė aq shumė, tė sėmuresh e tė ngordhėsh po deshe nga gjithė kėto bukuri. Nejse, pe vetėm diēka nga Shqipėria e varfėr, me mė tepėr Benza se sa gomarė, mė tepėr celularė se sa shqiptarė. I fort’ ky muzeum, ė, dhe i mir’ shum’, e pakta pėr tė vdekur, e shumta pėr tu marrosur. Ik tani, zbėrtheji kockat si i kishe, kujdes mos ngatėrro gropėn, gjej tėnden, mbulohu me baltė, dhe mos u anko kot, si poē je, gjė prej gjėje s’ke.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.