|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Dilema e ndarjes socialiste

 
 

 
10 maj 2004 / TN

Ēerēiz LOLOĒI

Ka pak kohė qė grupi i rrudhur i ish kryeministrit Ilir Meta ka kėrcėnuar se nėse nuk rishikohen vendimet e kongresit tė fundit, ata do tė dalin si parti mė vete, madje janė gati qė tė konkurrojnė nė njėqind zona elektorale nė tė gjithė vendin. Nuk ėshtė hera e parė qė ky grup teston forcat brenda Partisė Socialiste, brenda strukturave tė saj drejtuese, Kryesi, nė Kėshillin e Pėrgjithėm Drejtues jo thjesht pėr tė ribashkuar forcat dhe pėr tė rivėnė kontaktet e mėparshme, por pėr t'u konsideruar edhe si njė alternativė e re.

Pėrvoja e deritanishme e krijimit tė partive, sidomos ato tė shkėputura nga Partia Demokratike ose ato tė pėrgjysmuara nga partitė e djathta, kanė treguar se ato nuk kanė mundur tė shndėrrohen deri nė parti parlamentare, megjithėse kanė pasur njė prag relativisht tė ulėt prej 2.5 pėr qind.

Nė rastin e grupimit tė Ilir Metės, ish kryeministėr, ish ministėr i Jashtėm, kryetar i FRESSH-it pėr njė interval kohor tė gjatė, mund tė mos jetė i njėjti rezultat pėr vetė gjendjen e krijuar nė spektrin politik shqiptar (kanė rėnė pėrfundimisht mazhorancat e mėdha) si dhe pėr njė farė zhgėnjimi qė ka elektorati nga klasa politike shqiptare. Megjithėse nuk ėshtė shembulli mė pėrfaqėsues, partia mė e re e Paskal Milos arrin tė marrė pothuajse tre pėr qind nė zgjedhjet e pushtetit lokal pavarėsisht se kishte vetėm dy-tre muaj ekzistencė. Pėrveē kėtij shembulli ka edhe disa faktorė tė tjerė nė Partinė Socialiste qė mund tė bėjnė Metėn alternativėn e tretė.

Sė pari: qeverisja e mazhorancės sė majtė, me njė imazh disi tė mirė nga dyshja Majko-Meta dhe me njė pėrkrahje jo tė paktė ndėrkombėtare, duke u ridrejtuar prej Fatos Nanos ka krijuar probleme serioze pėr ritmet ekonomike, vazhdon tė jetė nėn kritika tė rrepta prej Departamentit tė Shtetit dhe institucioneve europiane. Shkuarja deri nė zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare me kėtė kabinet, mund ta bėjė edhe mė tė sigurt kthimin e socialistėve nė opozitė, ēka nuk mund ta pranonte asnjė pozitar i bazės, por edhe tė gjitha strukturat sė toku.

Sė dyti: Prirja e kryetarit aktual tė PS dhe tė kryeministrit pėr tė anėtarėsuar nė grup dhjetėra biznesmenė (kjo shtresė rreshtohet normalisht pas njė alternative tė djathtė ose tė qendrės), ka sjellė shqetėsim nė bazėn relativisht tė varfėr dhe nė pjesėn katundare tė elektoratit konstant, e cila mund tė ndėshkohet me votė kundėr, me abstenim ose duke votuar pėr njė alternativė tjetėr brenda sė majtės.

Sė treti: Nga njė pėrpjekje pėr tė promovuar njerėz tė rinj qė do tė nėnkuptonte edhe vlera e imazh tė ri tė njė partie relativisht tė vjetėr, tashmė nė qeveri, nė shumė institucione tė tjera kanė riardhur pjesa mė e vjetėr dhe mė e pavlerė e kėsaj force politike deri kuadro me shkollė tė mesme ose me ish shkollėn "V.I.Lenin" qė edhe pėr vitet tetėdhjetė dukeshin tė padobishėm dhe qė s'mund tė shkonin kund tjetėr pėrpos zyrave tė kuadrit.

Ka edhe arsye tė tjera (sidomos kritikat e ndėrkombėtarėve) qė nuk e justifikojnė pritjen e grupit tė Ilir Metės qė tė presė pėr reflektim nga shumica socialiste apo pėr njė pakt bashkėpunimi. Fatos Nano, me sa duket nuk ka pėr qėllim as t'i pėrjashtojė dhe as t'i shpallė "grup armiqėsor", por, nė heshtje ka kryer pastrimin rrėnjėsor tė mbėshtetėsve metistė nė tė gjitha nivelet.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.