|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

NĖ ZVICĖR MĖ 12 MAJ MBAHET PREMIERA E FILMIT ZVICERIANO-SHQIPTAR "ULLKA"

 
 

 
8 maj 2004  / TN
 
Premiera e filmit "Yllka" do tė mbahet nė Zvicėr me sa vijon:
Lozanė: 12 maj, kinemaja SKALA
Gjenevė: 12 maj 2004, kinemaja BELLEVAUX
 
Zef AHMETI
 
Rėnia e sistemit komunist nė fillim tė viteve tė `90 e kaplon edhe Shqipėrinė. Ky ndėrrim i sitetim politik pas vetit kishte edhe pasoja, e nė veēanti pėr shtetin e izoluar tė Shqipėrisė.
 
Pamjet televizive tė ngjarjeve tė kohės sė demostratave kundėr sistemit komunist nė shqipėri janė fillimi i filmit zviceriano-shqiptar "Ullka" (Yllka).
 
Filmi flet pėr dy shoqe qė largohen nga Shqipėria pėr nė Zvicėr, me dėshirėn pėr t’u martuar atje. Dėshira tė kalojnė nė Zvicėr, sipas filmit, lindė pas disa dėshprimeve qė pėrjetojnė Yllka dhe mikesha e saj Mira nė Shqipėri.
 
Pas njė "loje" tė sukseshme Yllka me vajzėn Doruntinėn dhe Mira ia dalin tė hyjnė nė Zvicėr. Mirėpo ato kanė vetėm njė javė kohė pėr tė gjetur burrin zviceran pėr martesė.
 
E zhgėnjyer prej njė zviceriani, Mira kthehet nė Shqipėri, martohet  dhe vazhdon karrierėn e saj si aktore.
 
Ndėrsa Yllka,  skenariste nė atdhe, pastron xhamat nė Zvicėr, shėrben nė kafene dhe bėn punė tė tjera. Yllka pasi takon njė fotograf tė droguar, njė muzikant dembel dhe njė shkrimtar homoseksual, ajo vazhdon tė
kėrkojė njeriun "ideal" tė jetės…
 
Filmi "Yllka" me rastin e premierės nė Shqipėri ėshtė pranuar me koplimente tė merituara.
 
Premiera e filmit "Ullka" (Yllka) do tė mbahet nė Zvicėr me sa vijon:
 
Lozanė: 12 maj, kinemaja SKALA
 
Gjenevė: 12 maj 2004, kinemaja BELLEVAUX
 
Interpretojnė
 
Bessa Myftiu: Yllka
Zamira Kita: Mira
Xhenis Vehbiu: Doruntina e madhe
Elina Duni: Doruntina e vogėl
Valentin Rossier: Patrick
Yves Lambrecht:  Fred
Carlos Leal: Alex
Vincent Coppey: Heinz
 
Bashkėpunimi artistik
 
Skenari:    Bessa Myftiu
Regisorė:  Maya Simon & Ylli Pepo
Muzika:    Elina Duni, Gentian Rushi, Sarten

_____________________

Mė shumė lidhur me filmin "Yllka"

- 15/04/04--ULLKA - Njė film zviceriano - shqiptar ( "Ullka", une réalisation suisse-albanaise)

   


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.