|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

  

   
 

Amnesty International: “Paqėruajtėsit e UNMIK-ut dhe KFOR-it – nxitės tė zhvillimit tė trafikimit nė Kosovė”

 
 

 

7 maj 2004 / TN

”Zėri i Amerikės” 6 maj 2004 / Besim Abazi

Pėrfaqėsuesit e Organizatės ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut “Amnesty International”, thanė nė Prishtinė se pjestarėt e misionit paqėruajtės nė Kosovė janė pėrgjegjės pėr nxitjen e shfytėzimit tė grave dhe vajzave tė trafikuara dhe inkurajimin e trafikimit tė tyre.

Kėto komente u bėnė gjatė publikimit tė njė raporti tė kėsaj organizate nė kuadėr tė fushatės pėr ndalimin e dhunės ndaj grave. Sean Jones, nga kjo organizatė, tha se trafikimi i grave mė sė shumti bėhet nga disa vende tė Evropės Lindore si Moldavia, Rumania, Bullgaria e Ukraina, ndėrsa janė tė pėrfshira edhe vajzat nga Kosova qė trafikohen brenda kufijve tė saj.

“Amnesti International mendon se ardhja e forcave paqėrujatėse tė KFOR-it dhe Misionit tė Kombeve tė Bashkuara, ishte katalizator pėr zhvillimin e trafikimit nė Kosovė”, tha zonja Jones. Kjo, shtoi ajo, ėshtė parė edhe nė vendet tjera si nė Bosnjė ku paqėrujatėsit janė pėrgjegjės pėr rritjen e industrisė sė seksit.

Ajo tha se edhe vetė Kombet e Bashkuara kanė pohuar se paqėruajtėsit janė mė shumė pjesė e problemit sesa e zgjidhjes. Nė kėtė kuadėr ajo tha se nė vitet 1999-2000, vlerėsohej se rreth 80 pėr qind e klinetelės sė grave tė trafikuara ishin pjestarė tė misionit ndėrkombėtarė nė Kosovė.

Njė vit mė vonė kjo pėrqindja ra nė 30, ndėrsa aktualisht vlerėsohet se 20 pėr qind e klientėve janė ndėrkombėtarė. Ndėrmjet janarit tė vitit 2002 dhe korrikut tė vitit 2003, 22 deri nė 27 pjestarė tė forcave paqėrujatėse tė KFOR-it, janė dyshuar se ishin pėrfshirė nė veprime qė kanė tė bėjnė me trafikimin. Tash pėr tash nuk dihet nėse ėshtė ndėrmarrė ndonjė masė kundėr tyre.

“Nė raport nėnvizohet dėshtimi i UNMIK-ut dhe KFOR-it pėr tė shfrytėzuar fuqinė e tyre qė tė vėnė para drejtėsisė ata qė janė pėrfshirė nė trafikim dhe atyre qė kanė shfytėzuar shėrbimet e grave tė trafikuara”, tha zonja Jones.

Ajo tha se kėto institucione ndėrkombėtare sikundėr edhe ato tė vetėqeverisjes sė pėrkoshme, kanė dėshtuar tė mbrojnė dhe respektojnė tė drejtat njerzore tė grave tė trafikuara. Trafikimi nė Kosovė dhe shoqėritė tjera paskonflikteve nuk do tė marrė fund asnjėherė pėrderisa trafikantėt vazhdojnė tė jenė tė lirė, ndėrsa personeli civil dhe ushtarak ėshtė i lejuar tė bėjė shkelje tė tė drejtave njerzore pa frikė nga ndėshkimi.

Amnesty International ėshtė shprehur kritike edhe ndaj mungesės sė infrastrukturės ligjore pėr mbrojtjen e grave tė trafikuara. Ato shumė herė trajtohen edhe vetė si kriminele dhe ndiqen pėr qėndrim tė paligjshėm nė Kosovė, akzuohen pėr prostitucion, nuk janė tė informuara pėr tė drejtat e tyre dhe nuk kanė mbrojtės ligjor. Atyre nuk u ofrohet as mbrojtje nga programi pėr mbrojtjen e dėshmitarėve as nė rastet ku janė tė gatshme qė tė dėshmojnė kundėr trafikantėve.

Zyrtarėt e forcave paqėruajtėse thanė ndėrkaq se veprimet e pjestarėve tė KFOR-it kontrollohen nga vendet prej nga ata vijnė. Zėdhėnėsi i kėtyre trupave Jim Moran tha se KFOR-i nuk do tė lejojė trafikimin e qenieve njerzore duke mohuar qė pėrgjegjėsia tė bjerė edhe mbi kėtė organizatė ushtarake.

“Jo, KFOR-I nuk ka dėshtuar”, tha zoti Moran duke pėrsėritur se ėshtė nė duart e ēdo vendi veē e veē qė tė sigurohet se ushtarėt e tij respektojnė rregullat. Ajo qė mund tė bėjė KFOR-i ėshtė qė tė kthejė mbrapsht ēdo pjestar qė pėrfshihet nė veprime tė tilla.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.