|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lavdia e shekujve qė ruan fisnikėrinė dhe menēurinė e Kapidanėve tė Mirdiės nė rrjedhat e historisė shqiptare

 
 

Kapidani Ndue Gjon Marku me histori dje dhe sot

 
 

 

 

 

7 maj 2004 / TN

Nga Tomė MRIJAJ / Nju Jork (SHBA)

Sa herė jam i lodhur ndjehem i ēlodhur, sa herė jam i etur mė shuhet etja si me magji, sa herė jam larg ndjehem afėr nė mishėrim me historinė e popullit tim, kur marr nė dorė “Lahuten e Malcis”, ēerpiku ma tret gjumin, peshė mė ngrihet qėnia, zemra mė ndizet flakė dhe syri mė kthjellon dritėn, kur endem mes vargjeve homerike tė Lahutės, tek ndalem tė marr vesht nė njė majė mali, nė Orosh tė Mirditės, nė Sarajet e Kapidanit, kur lexoi trinitetin Nacion – Kanun - Kishė Katolike.

Mitet dhe lėgjendat zgjohen prej honeve tė bjeshkėve dhe si shtojzovalle zbresin me ujėvaret e krenarisė sė kullave me sytė e shqipes roje nė frėngji dhe poeti i madh Fishta, nis tė kėndoj vargjet:

  “…Prenk Bibė Doda, djalė zotni:
Pėr kah mosha, mjaft i ri,
Por i vjetėr pėr pleqni,
Kur tė dojė me folė urti:
Aj asht, Zanė, njaj Kapitani,
Kapitani prej Mirditet,
Per tė cillin larg perflitet,
Larg perflitet, larg kallzohet,
Zi edhe bardh per te shartohet…”
 
                                 At Gjergj Fishta O.F.M.

Lahuta e Malcis”, Romė 1958, fq. 148)

Makina ime ecėn me shpejtėsi sa herė qė unė i jap drejtimin nė qytetin e njohur Queens tė New York-ut, pėr t’i bėrė vizitė tė zakonshme mikut tim tė nderuar Kapidanit tė Mirditės Ndue Gjon Marku. Sapo afrohesh pak metra pranė shtėpisė sė Kapidanit, tė del pėrpara njė burrė i gjatė, i veshur hijshėm dhe me elegancė, me njė ecje krenarie si lisat e bjeshkėve tė maleve tona kreshnike, qė me vėshtrimin si shqiponja tė fton pranė hyrjes kryesore tė shtėpisė. Kur e takon ēlirohesh nga ndonjė emicion i ēastit dhe ndihesh si nė shtėpinė tėnde, pėr vetė thjeshtėsinė e tė komunikuarit me tė gjithė njerėzit njėsoj.

Nė mjediset e shtėpisė spikat sfondi shumėngjyrėsh i librave dhe dokumentave origjinale tė shekullit XX, korrespondencė, me bashkėatdhetarė qė kanė qenė pėrsonalitete tė jetės politike, shoqėrore dhe kulturore, me studiues tė huaj, shokėt e universitetit dhe miqtė e shumtė nga Europa dhe Amerika.

Je pėrpara njė mirditori, tė mbrujtur me visarin e traditės sė vendlindjes dhe i formuar nė shkollimin e mesėm e tė lartė nė Shkodėr, Itali e Austri, i qytetėruar me vlerat e pėrparimit perėndimor, i cili ia del mbanė tė realizojė misionin e tij (Qershor 1944 -  13 dhjetor 1990), nė saj tė kurajos tė jashtėzakonshme, vullnetit tė hekurt, dijės sė thellė, pragmatizmit dhe zgjuarėsisė pėr tė realizuar nisma tė guximshme nė vendlindje, Itali dhe ShBA, tė cilat sėbashku plotėsojnė figurėn e madhe tė tij nė tė gjitha pikėvėshtrimet, pėr tė cilat do tė shkruaj mė poshtė.

Sipas traditės sė moēme shqiptare tė mikpritjes, nė shtėpinė e tij ruhen ende zakonet e tė parėve nga Oroshi i Mirditės. Gjuha e tij shqipe nė gėgnisht ėshtė shumė e pastėr dhe e pasur me fjalė autoktone shqiptare, qė do ta kishin zili edhe studiuesit bashkėkohorė nė vendlindje dhe nė trojet e tjera etnike shqiptare. Me njė buzėqeshje dhe fjalėt “Mir se t’ka prue Zoti”, mė ofron paketėn e cigareve dhe kafe, tė cilėt sikurse thotė ai i konsumon shumė.

Biri i Oroshit, ka njė shtat tė lartė me njė prezencė, njėsoj sikurse burrat e shquar diplomatė apo artistė europianė e amerikanė. Pamja e tij tė kujton artistėt e kinematografisė, ku spikat portreti i fytyrės sė tij me tipare tė pastra antropologjike tė genit shqiptar dhe malėsive tona. Ka njė kulturė tė gjėrė dhe tė thellė dhe respekton me mall zakonet e tė parėve tė trashėguar nga kullat kreshnike dhe tė respektuar nė tė gjithė Shqipėrinė.

Mes shtėllungave tė tymit tė duhanit tė fortė amerikan (qė i kujton duhanin e Sheldisė nė Shkodėr), pasi mendohet mirė, flet saktė dhe qetė njėsoj sikur ngjarjet kanė ndodhur pesė minuta mė parė… Kapidani me shumė respekt ngrihet shpejt nga kolltuku dhe pėr tė treguar se ėshtė i fortė si mė parė, kėrkon tė mė ofrojė ndonjė dokument origjinal historik dhe me njė humor tė mprehtė mirditori, nis tė buzėqesh me gjithė zemėr…

Me njė mikpritje tė sinqertė thotė, se “me pak meze me raki rrushi Shqipnie asht mir me kuvendue s’bashku” dhe me elegancė mbushė gotat me raki, duke thėnė: “Kjoft levdue Kreshti (Krishti)” e “Mir se ke ardh!”. E shoh me kujdes Kapidanin, qė matet shumė dhe flet pak e saktė, ku ēdo rrėfim ka peshėn e argumentit dhe logjikėn e shėndoshė pėr kohėn dhe moshėn e tij 90 - vjecare. Ai ka njė diksion e timber tė ėmbėl nė tė folur, me njė muzikalitet, qė vjen nga gjuha e ėmbėl gegė e trevave tė pasura tė Veriut, me tė cilėn u shkruajtėn librat e parė nė gjuhėn shqipe. Ēdo fjalė e tij, ka njė gegnishte tė pėrpunueme dhe me nuanca tė pellgut tė Mirditės, duke shprehur edhe fjalė tė moēme shqipe, tė ruajtur me fanatizėm gjatė shekujve nė tėrė krahinėn e njohur tė Mirditės.

Tek fliste Kapidani pėr ngjarjet historike dhe bashkėmoshatarėt nė vendilindje (Orosh), periudhėn e udhėheqjes sė Mirditės, sipas ligjeve tė Kanunit tė Dukagjinit (tė cilat i kushtohen Derės sė Dinastisė tė Kapidanėve tė Mirditės), unė tresja shikimin tim nėpėr fotot e shumta origjinale, qė ishin tė ekspozuara nė faqet e mureve nė shtėpinė e tij.

Familja dhe njeri pas tjetrit Kapidanėt e Mirditės dhe deri tek vėllezėrit e tij nė shekullin XX, ishin ruajtur me shumė kujdes nė shtėpinė arkiv nė New York. Dhe nuk ka se si tė ndodhte ndryshe, mbasi Kapidani i Mirditės vinte nga Mirdita “…tokė katedralesh, sic tė kanė quajtur, liman i madh, ku u thyhen si kėrthinja tallazet balozezinj. Galun i pathyeshėm, ku ka hedhur spirancėn anija e krishtėrė, e cila me bashin e ēeliktė prodhim i rrėnjėve tė saj i ka pėrballuar rrėbesheve e fortunave tė historisė edhe kur mbi krye i ka ndejė shpata e “Demokleut” tė Osmanllisė, edhe kur komunizmi i ngriti kurthe e pusi, edhe kur fqinjėt shovisnitė iu afruan kullės sė lashtė prej guri tė verbuar nga prushi i lisit nė vatėr e nga plisi i bardhė nė krye. Mirditė, tokė qė e pėrpinė hordhinė, tokė kristalesh bilur nė vezullimin ku reflekton vetėm njė dritė, Drita e Krishtit pėrmbi Dhe…” (Zef Pėrgega, “Vigan nė Krisht e nė Vatan” Libėr kushtuar Mons. Zef Oroshit, prelat i kishės katolike “Zoja e Shkodrės” nė New York, Detroit 2003, fq. 19).

Kėtu e kanė zanafillėn kryengritjet pėr liri kundėr Portės sė Lartė, qė kurrė nuk i ra nga dora flamuri nacional, ku zėnė fill shumė mite e legjenda historike, ku fjala bujare shqiptare e pėrshėndetjes (Mirdita) ruan tė gjithė simbolikėn e saj ndėr shekuj, duke mbetur deri mė sot pengu i shpirtit tė Kapidanit tė saj Ndue Gjon Marku.

Njė foto e Oroshit, e vendosur pėrballė hyrjes kryesore nė shtėpi tė Kapidanit Ndue Gjon Marku, i sjellė shumė herė kujtime tė freskėta, pėr kohėn e viteve tė shkuara, trojet qė ruajnė themelet e hershme tė gurit tė parė shtatėshekullor, pikėrisht tė kullės qė mizorisht u rrėnua nga fitili i dinamitit tė drejtuar nga gjenerali komunist Petrit Dume. Por sadizmi, nuk mundi tė zhgulė nga rrėnjėt themelet e historisė dhe as imazhin e jehonės sė thellė tė shpėndarė ndėr shekuj dhe nė tė gjithė vendin pėr Derėn mė tė pamposhtur nga cdo hordhi dje dhe nė gjysmėn e dytė tė shekullit XX.

Miku im nga Mirdita, studiuesi e gazetari Zef Pergega, mes mallit dhe dashurisė pėr trojet e veta, nga Detroiti (Michigan), i kushton Oroshit njė hyrje tek flet pėr Dr. Mons. Zef Oroshin (1912 – 1989), ku ndėr tė tjera vlerėson Derėn e famshme tė Kapidanėve tė Mirditės, tek fton ēdo visitor qė tė shkoj nė Orosh, se atje mund ta etiketojė shkatėrrimin e kullės, ku dėgjoheshin tingujt e violinės e tė pianos si njė mbetje tė njė kalaje tė lashtė tė jeshiluar nga myshqet. Muret e saj vende - vende lartohen deri nė katėr metra dhe syri tė zė gurė tė latuar dhe tė gdhendur nga mjeshtri popullor me ide arkitektonike. Nėse dikush vendos tė gėrmojė mund tė zbulojė planimetrinė e vendosjes sė Sarajeve dhe mund tė dallohet oda e miqve, ku darkonin shpesh burra nga tė gjitha krahinat e Veriut, apo miq tė huaj, pėrmes njė debati tė kujdesshėm. Porta kryesore qė shikonte nga Veriu, ka patur tė gdhendur njė shqiponjė dhe emrat e djemve tė Gjomarkut, si: Mark, Ndue, Llesh, Ded dhe Nikoll, tė kėtij fisi. Shtėpia e Kapidanit tė Mirditės dhe Abacia e Oroshit, janė dy nga vlerat mė tė mėdha nė historinė nacionale pėr Liri e Pavarėsi, pėr organizimin e rezistencės antiosmane, pėr ta rikthyer Shqipėrinė nė dritėn e Gjergj Kastriotit, apel qė kanė firmosur 13 krahina tė vendit.

As unė nuk e di, se si vitet kanė kaluar, duke sistemuar thellė nė kujtesėn time tė freskėt ngjarje, pėrsonalitete, kontribute, episode interesante, qė lidhen me jetėn dhe veprėn e fytyrave tė ndritshme tė komunitetit shqiptaro - amerikan. Ato lanė emėr shumė tė mirė, duke mbetur tė nderuar dhe respektuar pėr bashkėkohėsit, bashkėluftėtarėt e idealeve tė pastra nacionaliste dhe antikomuniste, atdhetarė tė mirė, qė zemra e tyre gufoi vetėm pėr simbolet nacionale, traditat, doket, zakonet, kujtimin e tė parėve nė trojet amtare, ruajtjen dhe ushtrimin e gjuhės nėnė nė emigracion, zmergjerėsinė dhe frymėn e thellė tė humanizmit pėr tė gjithė njerėzit nė nevojė, fisnikėrinė e shpirtit, qė vjen nga tradita e hershme familjare e tyre, e shumė virtyte tė tjera pozitive, qė i zotėrojnė edhe sot ndonėse nė moshė tė thyer.

I tillė ishte dhe ėshtė edhe sot pėrsonaliteti i madh i botės shqiptaro - amerikane prej shumė dekadash, burrė i urtė deri nė madhėshti, fisniku dhe erudisti i thellė nė kulturė, emėrmiri dhe zemėrmiri Kapidani i Mirditės Ndue Gjon Marku.

*    *    *

Nė Orosh tė Mirditės para 90 - tė vjetėve, do tė lindė mė 29 shtator tė vitit 1914 Ndue Gjon Marku, qė i shton gėzimin prindėrve tė vet dhe vėllait tė parė Markut. Kjo familje e madhe oroshase, do tė ketė 10 fėmijė, pesė djem dhe pesė vajza. Aty lindėn fėmijėt njėri mbas tjetrit, duke filluar me Markun, qė ėshtė fėmija i parė dhe mė pas u lind Ndoja, Lleshi (Aleksandri), Deda, Nikolla dhe motrat: Dava, Gjela, Marta, Dila dhe Bardha. Kapidani Ndue Gjon Marku, nga nėna ishte nipi i Bajraktarit tė Kurbinit i Gjok Pjetėr Pervizi, njė pėrsonalitet i njohur askohe pėr besė, burrėri, zakone e tradita tė hershme e bashkėkohore shqiptare. 

Babai Gjoni pėrkujdeset qė djemtė tė ndjekin shkollėn fillore, ku midis tyre edhe Ndue Gjomarku vijon pesė vitet e para fillore dhe gjimnazin pranė shkollave private katolike tė Fretenve Franēeskanė dhe Jezuitve nė vitin 1934 nė qytetin e lashtė kulturdashės Shkodėr, nė kohėn kur Ministėr i Arsimit nė Qeverinė e Mbretit Zog ishte Dr. Mirash Ivanaj. I prirur pas botės sė librave dhe kulturės civilizuese perėndimore, adolishenti Ndue niset nė vitin 1937 pėr studime tė larta sėbashku me vėllaun Lleshin nė Universitetin (College) nė Terezianum tė Vjenės nė Austri. Pas disa vitesh kthehet nė Shqipėri dhe pas disa muajsh shkon nė Universitetin e Firences (Itali) pėr tė ndjekur studimet e larta nė Jurisprudencė. Ai pėr asnjė ēast nuk e shkėputi lidhjen me vendlindjen, miqte e huaj dhe vendas, tė cilėt e donin dhe respektonin, mbasi gjithnjė Dera e Kapidanit tė Mirditės ka respektuar popullin e Mirditės dhe krahinat tė tjera tė Atdheut. Me anije i riu Gjomarkaj nė vitin 1943 kthehet nė Shqipėri. Jeta studentore, miqtė e rinj dhe shokėt nė vendindje bėjnė qė ai tė zgjerojė rrethin e tė njohurve. Kėshtu sikurse kujtojnė disa bashkėkohės qė ende jetojnė sot nė qytetin e Shkodrės dhe nė Orosh tė Mirditės, familja dhe ai vetė ka pasur nderin, fatin, privilegjin dhe kėnaqėsinė tė marrė pjesė nė shumė ngjarje dhe evenimente atdhetare, fetare dhe kulturore nė qytetin e njohur tė Shkodrės dhe qytetet e tjera, duke kuvenduar me krerėt, parinė e qytetit, klerikė tė lartė katolikė, konsuj dhe udhėtarė tė huaj, qė vinin shpesh nė Shqipėri dhe nė veēanti nė trevėn e Veriut.

Gjatė bisedave tė lira e pyes Kapidanin, se a keni pėrjetuar ndonjėherė nė jetėn tuaj, njė ēast e cila ju ka mbetur thellė nė kujtesėn tuaj. Dhe ai me njė buzėqeshje fisniku m’u pėrgjigj: “Isha shum i ri, rreth 16 - 17 - vjeēar e m’kujtohet casti kur n’Shkoder po pergaditej nga Kleri Katolik shugurimi i Ipeshkvit tė qytetit dhe Primat i Shqipnis imzot Gaspėr Thaēi (1882 - 1946). Paria e Shkodres vjen nė shtepin time dhe me thon t’ju prij nė ket rast ceremonie tė randsishme pėr qytetin dhe besimtart e devotshėm katolik. U thash se baba gjindet n’Mirdit. Ata me than qė Ju mund ta zavendsoni Kapidan Gjonin. Un me shum knaqsi mora pjes ne shugurimin e Ipeshkvit. Paria e qytetit, ku banin pjes krent e familjeve ma tė njohuna tė qytetit, si: Ēoba, Muzhani, Pistulli, etj., ku mua ma caktuan vendin n’krye tė sofres n’mesin e dy konsujve atij Italian dhe Jugosllav. Isha shum i ri tė merrja pjes nė at rreth tė madh, nė mesin e atyne figurave tė nderueme tė qytetit, por e kalova mir proven e par, pasi nė Kullen e Oroshit kishim mėsue tė dėgjonim e jo tė flasim…”.

Edhe studiuesi i njohur nė diasporėn shqiptaro - amerikane Idriz Lamaj, nė shėnimet biografike pėr Kapidanin Ndue Gjon Marku shkruan, se: “…Ndojt i paraqitėn raste me pritė e pėrcjellė pėrsonalitete tė shqueme shqiptare dhe tė hueja dhe me perfaqsue oxhakun e tij tė njoftun…Por simbas tij, nė Mirditė nė kontakt me popull e krenė, dhe tė krahinave tė ndryshme, formohet nė pikpamje tradicionale e kanunore. Tė gjitha kėto kontakte e formojnė moralisht e politikisht me kuptue realitetin e gjendjes tė ndėrlikueme tė kohės”. (Idriz Lamaj, “Komiteti Kombėtar “Shqipėria e Lirė” 1949-1956”, New York, USA, 2000, fq. 101).

Nė bisedė e sipėr e pyes me interes Kapidanin, se si e kalojshe kohėn nė ato male tė pashkėluna tė Mirditės. Ai si zakonisht me njė buzėqeshje fisnike mė pėrgjigjet: “Mirdita pėr mue asht vendi ma i bukur nė botė e ma i dashtuni. Populli fisnik i krahines sė Mirdites na ka dasht e respektue edhe ma shum. Na nuk kena prit asnjiher qi populli me na pershndet ne, por na i kena pershendet pėrpara tė gjithė, pavarsisht se a kan ken tė rij apo ma tė vjetėr se ne. Na kena shkue shum mirė me popull dhe kena ken tamam si nji familje e madhe. E prandaj Oroshi e tan krahina e Mirditės asht gjithēka pėr mue e Deren ton”.

Mė kujtohet, njė ditė tjetėr mė kishte ra nė dorė njė libėr nėpėrmjet njė miku, qė ishte e shkruar nga z. Pal Doci, e qė fliste pėr Mirditen e Deren e Kapidanit. Gjatė leximit vura re se z. Pal fillim e mbarim kishte nxjerrė vrer ndaj Derės sė Kapidanit tė Mirditės. Mbasi e pashė edhe njė herė librin, u nisa pėr t’ia dėrguar Kapidanit qė ta lexoj edhe ai. Kapidani, me gjakftohtėsi sapo e pa titullin e librit dhe emrin e autorit, ma riktheu librin, duke mė thėnė kėto fjalė: “Pėr Palin e shokė si ky Mirdita do ta thotė nji ditė fjalėn e vet”.
 
 
Kapidani Ndue Gjon Marku - ishte alfa dhe omega nė luftėn kundėr komunizmit

 E gjithė treva e Veriut dhe qarqet diplomatike e shoqėrore tė komunitetit shqiptar nė atdhe asokohe e kanė njohur e vlerėsuar lart figurėn e madhe tė Kapidan Gjon Marka Gjoni dhe tė birit tė tij tė madh Dr. Mark Gjon Marku (Ministėr i Brendshėm), kanė qenė shumė aktiv dhe janė marrė pėrherė me politikė, kurse Ndoja sikurse e thotė edhe vetė ka pas mė shumė kėnaqėsi nė jėtėn private e familjare.

At e bir, duke nuhatur afrimin e furtunės sė tėrbuar komuniste, qė kishte bėrė kėrdi nė Europėn Lindore dhe kryesisht nė Rusi, fillojnė tė pėrgatisin terrenin pėr tė rizgjuar ndėrgjegjėn e forcave nacionaliste, qė t’i bėjnė ballė komunizmit, qė ishte njė ideologji e shkatėrrimit, moral, material, filozofik, ateist dhe paatdhe tė njerėzve qė jetojnė historikisht nė trojet stėrgjyshore autoktone. Koha kėrkonte, qė bijtė e shqipes mė shumė se kurrė tė tregojnė atdhetashurinė, pėr tė ruajtur vlerat e lėnė trashėgim nga tė parėt, dinjitetin e shqiptarit, fenė, pasuritė private tė individit, pluralizmin e mendimeve, pėrparimin ekonomik dhe lidhjen shpirtėrore, ekonomike dhe politike me vendet e Europės Perėndimore. Pėr tė bėrė njė politikė mė tė konsoliduar Kapidan Gjoni, nė pranverė (mars) tė vitit 1944 i jep jetė themelimit tė “Grupit Nacional Indipendent”, ndėrsa i biri Dr. Marku, duke gjetur pėrkrahje dhe mbėshtetje nė nismen e vet krijon “Lidhjen e Shkodrės”, duke mbledhur rreth vetės tė gjithė eksponentėt kryesorė antikomunistė, qė ishin rreshtuar nė organizatat e mirėnjohura nacionaliste “Legaliteti”, “Balli Kombėtar” dhe “Grupi Nacional Indipendent”.

Jo rastėsisht, por interesat e larta patriotike, e bėjnė Ndojėn qė tė pėrfshihet menjeherė nė politikė dhe sapo merr vesht se forcat e ashtėquajtura partizane po i afrohen vendlindjes sė tij tė dashur Mirditės, lajmėron vėllain e vet nė Tiranė, se krahina dhe e gjithė Shqipėria e Veriut po sulmohet nga bisha e kuqe, qė pėr fat tė keq kishte emėr e gjak shqiptari. Ai ndėr tė tjera kėrkon tė lėshoj kushtrimin e qėndresės me vullnetarėt e vendosur antikomunist. Menjėherė i vjen pėrgjigjja pozitive dhe inkurajuese e vendosmėrisė nga i vėllai i tij Dr. Marku, qė ishte shumė i shqetėsuar pėr fatet e brishta tė vendit. Ai, sikurse kujton Kapidani Ndue Gjon Marku dhe shkruan edhe studiuesi i mirėnjohur Idriz Lamaj pėr kėtė cėshtje i thotė se: “Ndue i dashtun, sot fillon nji kthesė e re nė historinė e Derės sonė, tė Mirditės e Shqipnisė mbarė. Mbledh sa mė shumė vullnetar e fillo qėndresėn kundėr brigadave komuniste. S’kemi rrugė tjetėr”. (Idriz Lamaj, Vep. e cit., fq.102).

Organizimi i forcave politike dhe luftėtarėve nacionalistė bėnė qė njė ditė Ndoja tė takohet me pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė grupimeve nacionaliste tė “Legalitetit” dhe “Ballit Kombėtar”, tė cilėt gjatė pėrleshjeve tė tyre tė mėparshme kishin pėsuar humbje nė forca, por qė nuk iu dorėzuan komunistėve. Ata tashmė kishin arritur nė Veri tė Shqipėrisė. Udhėheqėsi i Organizatės “Balli Kombėtar” patrioti Mit’hat Frashėri dhe drejtuesi i “Legalitetit” Abaz Kupi, kishin mbėrritur nė shtėpinė e Gjon Fushės nė Bulger tė Mirditės. Mit’hat Frashėri, qė mbetet nė Mirditė, sėbashku me ballistėt e tjerė shkojnė nė Sh’Pal, ku i pret Ndue Gjomarku atė natė dhe tė nesėrmen i pėrcjellė me besnikėt e tij pėr nė Shkodėr. Me shėrbestarin e kombit Mirt’hat Frashėrin (i biri i patriotit tė flaktė tė Rilindjes Kombėtare Abdyl Frashėrit), Ndoja do tė ketė edhe takime tė tjera dhe bashkėpunime tė frytshme nė luftėn e rezistencės kundėr komunizmit nė Shqipėri, Europė dhe ShBA.

Ngjarjet asokohe zhvilloheshin me shpejtėsi. Si gjithnjė truri dhe kryet e lėvizjes antikomuniste mbetėn nė Veri tė Shqipėrisė me seli nė Mirditė. Nga ana e tjetėr Dr. Mark Gjonmarkaj, me tė gjithė forcat vullnetare qė kishte nėn kontroll, duke mos u demoralizuar mė 26 nėntor 1944 len qytetin e Shkodrės dhe merr rrugėn drejt malėve tė Veriut. Tashmė Ndoj me bashkėluftėtarėt e tij pėr pesė muaj nė shi e dėborė, luftojnė pa u mposhtur me tė gjithė brigadat partizane tė drejtuara nga Mehmet Shehu me urdhėr direkt tė gjeneralit e komandantit asokohe Enver Hoxha. Forcat e brigadave komuniste, duke pasė ushtri tė madhe nė numėr dhe tė armatosur mirė pushtojnė krahinėn e Lumes dhe Lurėn, duke iu afruar shumė pranė trevave tė Mirditės. Forcat nacionaliste, tė drejtuar nga Ndue Gjon Marku gjenden para njė rrethimi shumė tė vėshtirė, kur brigadat komuniste sulmojnė nė tre drejtime menjėherė, pa i dhėnė mundėsi nacionalistėve qė tė organizohen mirė. Nė kėtė situatė tė rėndė tė krjuar, sikurse kujton Kapidan Ndoj, asokohe nuk i mbeti asgjė tjetėr vecse tė ngujohet nė Sh’Pal. Nis njė luftė e ashpėr midis komunistėve, qė kėrkonin tė gjunjėzonin e pushtoin me dhunė krenarinė e historisė sė lavdishme tė Mirditės dhe nacionalistėve, qė kėrkonin tė mbronin vlerat demokratike dhe lirinė e popullit nga njė robėri internacionalistėve proletarė, qė ishin pėr njė botė pa Zot dhe robėri, nata e zezė e sė cilės filloi mė 28 nėntor 1944 nė tėrė Shqipėrinė.

Megjithė rezistėncėn e madhe pėr tre ditė me radhė, duke parė edhe humbjet e mėdha nė radhėt e forcave nacionaliste Ndue Gjomarkaj jep urdhėr pėr tėrheqje nė drejtim tė Shkodrės, njė qendėr e madhe e rezistencės antikomuniste. Kapidan Gjoni, Dr. Marku dhe Ndoj takohen dhe zhvillojnė bisedėn e fundit pėr planin e ri qė kishte menduar Dr. Marku. Kėshtu, ai kishte vendosur sipas logjikės sė tij tė shėndoshė, qė i ati Gjon Marka Gjoni dhe vėllai i tij i dytė Ndoja, duhet tė largoheshin nga Atdheu, me arsyetimin, se nuk duhet tė shuhet dera e tyre nga pėrpjekjet qė do tė bėhen me komunistėt. Vėrtetė e dhimbshme, por e domosdoshme kjo zgjidhje e menduar shumė mirė nga Dr. Marku, tė cilėn pas 9 dekadave mbi supe Kapidani Ndue Gjon Marku e kujton me dhimbje, kur flet pėr momentin e ndarjes me antarėt e tjerė tė familjes. Ka qenė pikėrisht Kisha e Kastratit nė Malėsi tė Madhe, kur Ndoj ka shtrėnguar dorėn pėr herė tė fundit me Dr. Markun.

At e bir nisėn prej Kastratit nė Tuz, Kolashin, Vishegrad, Sarajevė, Zagreb, nė Vjenė, Linz dhe nė Insbruk, nė njė dimėr tė ashpėr dhe nėn breshėrinė e bombardimeve tė shpeshta nga forcat e aleatėve. Nga qėndrimi pėr disa ditė nė Insbruk me njė makinė udhėtojnė drejt Italisė, duke kaluar nė “Passo di Resia” afėr kufirit tė Zvicrės. Pėr pesė muaj ata qėndruan nė Merano deri nė gusht tė vitit 1945 dhe mė pas morėn drejtimin drejt Romės, qė mbetet edhe stacioni i fundit i tij. Me tė mbėrritur nė Perėndim (Itali), Kapidani Ndue mendoi pėr tė bashkuar forcat nacionaliste dhe antikomuniste, pėr tė hedhė bazat e krijimit tė njė organizate tė mirėfilltė politike kundėr rregjimit tė kuq tė Tiranės zyrtare, qė po e zhyste popullin nė mjerim. Fryt i kėtyre pėrpjekjeve ėshtė edhe krijimi i partisė politike me emrin  “Bloku Kombėtar Indipendent” nė vitin 1946 e cila do tė ketė jetėgjatėsi deri me pėrmbysjen e komunizmit nė Shqipėri mė 13 dhjetor tė vitit 1990, duke qėndruar me dinjitet deri nė fund.

Gjatė vitit 1948 nė bashkėpunim me aleatėt perėndimore anglo-amerikan, Kapidan Ndojt i paraqitet rasti pėr tė dėrguar vullnetar pėr tė pėrmbysur komunizmin nė Shqipėri, duke krijuar nė kėtė mėnyrė Komitetin Kombėtar “Shqipnia e Lirė”, ku bėnin pjesė shumė antarė tė Blokut. Nė lidhje me kėtė mision Kapidani kujton: “Nė pikėpamje morale ishem kryenalt, tue marrė nė konsiderim luftėn kundėr rregjimit komunist, vendosa me ftue dy luftarė besnikė tė cilėt pranuen pa kurrfarė kundėrshtimi. Kėshtu filloi ndėrmarrja e jonė kundėr rregjimit komunist nė Shqipni”.

Bloku bėri hapin e parė dhe ruajti linjėn e pėrpjekjeve qėllimmirė pėr tė bėrė bashkimin e tė gjithė forcave antikomuniste shqiptare nė mėrgatė, qė ishin ndarė dysh nė Komitet dhe jashtė Komitetit. Kjo inisiativė synonte afrimin e grupeve tė ndryshme dhe harmonizimin mė tė plotė e tė qartė tė veprimtarisė sė tyre nė dobi tė atdheut dhe nė njė front tė pėrbashkėt kundėr komunizmit. Mirėpo rruga e nisur nuk ishte e kollajt mbasi fillojnė polemikat dhe pengesat ndaj inisiatorit tė saj mirditor.

Pėrpjekjet e Kapidanit Ndue Gjon Markut hasin nė pengesė pėr mospranimin e tij nė Komitetin e parė nga ana e pėrfaqėsuesve tė organizatės Balli Kombėtar, qė zotėronte asokohe tė gjitha postet e organizatave. Ndėrhyrja energjike e diplomacisė angleze dhe amerikane (ku pėrfaqėsuesit amerikanė kėmbėngulėn qė Kapidani tė pranohet pa kushte), bėri tė mundur qė tė zgjidhet ky problem dhe kėshtu Kapidani i Mirditės bėhet njė ndėr drejtuesit e Komitetit, falė kulturės sė shėndoshė perėndimore, vizionit largpamės pėr tė ardhmen, origjinės me emėr shumė tė mirė tė familjes nga ai vinte, kontributi me armė nė dorė qė kishte dhėnė drejtpėrdrejtė kundėr komunizmit etj. Ndoj do tė ketė takime tė rėndėsishme nė Itali, me ushtarakė tė lartė italianė, sikurse ishte admirali i marinės italiane zotin Talarigo dhe tė misionit anglo - amerikan, pėrfaqėsues tė lartė tė Ministrisė sė Jashtme Italiane. Takime tė tjera ka pasur edhe me z. Herbert, njė pėrsonalitet i njohur britanik pėr ēėshtjen shqiptare, amerikanin z. Mc Lean etj. Gjithashtu Ndoj kėmnguli, qė nė kėtė Komitet duhet tė pėrfshihet patjetėr edhe intelektuali i shquar ing. Xhafer Deva, mbasi ai ishte njė njeri me influencė tė madhe nė Kosovė dhe nė malėsitė e Shqipėrisė politike. Kapidan Ndoj, ka organizuar hedhjen e parashutistėve tė grupit tė ing. Xhafer Devės nė Shqipėri.

Kapidani kishte dhe ruan ende sot njė respekt tė veēantė pėr atdhetarin e flaktė Mit’hat Frashėri. Pėr figurėn dhe veprėn e tij Kapidani flet me njė admirim tė vecantė, pėr arsye sikurse thotė se “ishte nji njeri me nji prestigj tė naltė kombtar dhe pinjoll i nji familje me merita tė mėdha atdhetare”.

*   *   *

Duhet venė nė dukje se gjithnjė shqiptarėt nė mėrgatė nuk kanė gjetur gjuhėn e bashkėpunimit tė pėrhershėm me njeri tjetrin dhe grupin apo partinė ku bėnin pjesė, cka ka sjellė pėr pasojė edhe mungesė serioziteti dhe besueshmeri nga ana e qeverive perendimore dhe asaj amerikane pėr krijimin pse jo mė pas tė njė qeverie paralele nė ekzil qė me pėrmbysjen e komunizmit nė Shqipėri do tė kishin marrė frenat e pushtetit nė dorė. Kėshtu ėshtė vepruar shpesh herė me shtetet e tjera ish - komuniste apo diktatoriale asokohe. Kjo shpiegon edhe njė nga arsyet pse komunizmi u rrėzua i fundit nė Shqipėri dhe se populli duhet t’i besonte e mbėshteste mė shumė forcat nacionaliste se sa fjalėt e bukura tė ideologjisė ateisto - komuniste mbi kurrizin e sė cilit ra shtypja, varfėria, mjerimi, qė zgjati pėr 50 vjet me radhė.

Nė vitin 1956 Kapidani Ndue Gjon Marku hap familje tė re, duke u martuar me zonjushėn romane Maria Teresa Agustini, njė vajzė e diplomuar nė gjuhėt frėngjisht dhe anglisht nė Universitetin Internacional “PRO DEO” nė Romė. Ēifti i ri do tė gėzohet me lindjen e tre vajzave Kristina, Bardha, Aleksandra dhe Gjoni djali i vetėm, qė ruan emrin e gjyshit tė vet shumė tė mirėnjohurit Kapidanit Gjon Marka Gjonit. Kapidan Ndue u interesua qysh nė fillim qė tė shkollojė fėmijėt nė tė gjitha nivelet. Kėshtu vajzat dhe djali mbasi pėrfundojnė shkollėn e mesme, ndjekin dhe pėrfundojnė me rezultate shumė tw larta kolegjet mė tė njohura nė ShBA.

Me vdekjen e prindėrve tė gruas sė Kapedanit dhe tė babait tė tij Kapidanit Gjon Marka Gjoni, nė vitin 1966, familja e tij emigrojnė nė ShBA. Edhe kėtu fillon njė etapė e re e lėvizjes antikomuniste, ku aktiviteti i tij zgjerohet dhe respekti pėr kontributin e tij rritet edhe mė shumė kur zgjidhet si Kryetar i Blokut dhe pėr vetė faktin tjetėr, se ai tashmė ėshtė trashėgimtar i Derės si Kapidan i Mirditės, krenari dhe nder tė cilėn e mban edhe sot nė moshėn 90 -vjecare.

Nė New York Kapidani humb bashkėshorten, dhimbje e cila, nuk e mposht nė luftėn kundėr komunizmit. Veprimtaria e Kapidanit ėshtė shumė e madhe me shkrime publicistike nė organet zyrtare tė Blokut, gazetat: “L’Albanie Libre” dhe “Lajmėtari i tė Mėrguemit”, qė asokohe botoheshin nė New York dhe Rome.

Famlja do tė ruajė marrėdhėnie shumė tė mira me klerikėt katolikė shqiptarė nė emigracion, njė traditė e trashėguar edhe nga tė parėt e kėsaj Dere brez pas brezi dhe shekuj pas shekujve nė Mirditė. Kėshtu qysh nė Itali, ruajti lidhje tė ngushta me atdhetarėt e antikomunistėt konseguentė, studiesin e meshtarin e palodhur nė “Fe - Atdhe e Pėrparim” At Daniel Gjecaj OFM dhe bashkėvendasin e bashkėemigrantin, klerikun e nderuar nė tė gjithė komunitetin shqiptaro - amerikan, nacionalistin e madh, qė luftoi me pushkė e pendė, themeluesin e Kishės sė parė shqiptare nė ShBA, tė nderuarin e respektuarin Dr. Mons. Zef Oroshin. 

Gjatė kėtyre viteve, ai po merret me saktėsimin e disa interpretimeve tė gabuara, qė janė bėrė gjatė kohėve tė ndryshme veprės sė At Shtjefen Kryeziu Gjecovit me titull: “Kanuni i Lekė Dukagjinit”, tė cilin e ka nė dorėshkrim dhe shumė dorėshkrime tė tjera qė priten sė shpejti tė dalin nė botim. Fryt i kėtyre hulumtimeve serioze ėshtė edhe botimi nė vitin 2002 nė New York tė veprės sė parė me titull kuptimplotė: “Mirdita Dera e Gjomarkut Kanuni”, pėr tė cilin mund tė lexoni mė poshtė.

Ajo qė mė nxiti si shtysė, qysh nė fillim edhe tė vetė titullit tė shkrimit tim: “Mirdita krenaria dhe lavdia e dinastisė sė Derės tė Kapidanit”, ėshtė vetė historia e pasur e Mirditės dhe Derės sė Kapidanit bijtė e nderuar tė sė cilės njeri pas tjetrit bėnė njė epokė tė lavdishme gjatė shekujve. Ata sėbashku plotėsojnė njera tjetrėn dhe janė dy anė tė sė njėjtės medalje tė ēmuar nė xherdanin e pasur tė historisė sė popullit shqiptar.   
 

 
Mirdita krenaria dhe lavdia e dinastisė sė Derės tė Kapidanit

Nga Tomė MRIJAJ / Nju Jork (SHBA)

Gjithnjė nė jetėn time nė vendlindje dhe New York, mė ka shqetėsuar origjina e hershme e zhvendosjeve apo shpėrnguljeve tė tė parėve tė mi nga Mirdita dhe vendosja nė pjesėn perėndimore tė Kosovės. Kėshtu gjatė shekujve tė historisė, kemi pėrqendrimin e banorėve katolikė nė Kosovė me prejardhje jo shumė tė largėt nga Mirdita, tė cilėt quhen Fandė. Mbi kėto banorė ardhacakė tė sė njėjtės kombėsi, gjuhe, zakone e tradita, por tė larguar pėr arsye ekonomike apo gjakmarrjeje do tė shkruajnė, udhėtarė tė huaj, kronistė, klerikė katolikė tė shkolluar,  albanologė, studiues e diplomatė tė ditur tė kohės. Njė ndėr autorėt, qė trajton si pėrsonazh real banorėt e Fandės, ėshtė edhe gjeniu me origjinė mirditor “poeti kombėtar” at Gjergj Fishta (1870-1940). Disa vargje poeti ua pėrkushton banorėve tė njohur tė Fandės nė kryeveprėn e mirėnjohur “Lahuta e Malcis”.

*    *    *

Mirdita, gjatė shekujve tė kaluar ka nxjerrė burra tė shquar qė me jetėn dhe veprėn e lavdishme kanė lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė historinė shqiptare dhe mė sė shumti nė Shqipėrinė e Veriut.

Shpesh herė njerėzit kanė qenė tė interesuar tė njohin nga afėr ecurinė interesante tė Derės sė Madhe tė Gjomarkut tė mirėnjohur si Dera e Kapidanit tė Mirditės, qė nga zanafilla (shek.XV) e deri mė sot, duke u mbėshtetur nga tė dhėnat historike, gojėdhėna popullore dhe literatura e pasur sot. Dera e Kapidanit tė Mirditės me vullnesėn e popullit kanė udhėheqė Mirditėn, me urti, maturi, politikė e jetė normale pėr komunitetin shqiptar, me sjellje tė denjė burrėrore dhe njė guxim tė madh nė mbrojtje tė interesave tė popullit, duke punuar me pėrkushtim pėr bashkimin e fiseve, vėllazėrimin dhe bashkėpunimin reciprok tė familjeve, nxitjen dhe pėrkrahjen e idealeve kombėtare, kundėr pushtuesve tė huaj, qė gjatė shekujve kanė shkelur trojet shqiptare.

Nė kėtė udhė pozitive, nė tė mirė tė krahinės zėmadhe tė Mirditės, ka udhėheqė Dera e Kapidanit qė nga shekulli XV. Gjomarku I-rė, i ftuar nga populli, pėr t’i udhėhequr si kryeprijės i tyre, u ėshtė shprehur hapur dhe nė mėnyrė demokratike Midritės se: “Nėse mė pranoni pėr udhėhjeksė, un dhe pasardhėsit e mijė do ta sundojmė e do ta drejtojmė popullin e Mirditės pa kurrfarė tė drejte tė dhetash, taksash, gjobash, xhelep, etj., por vetėm nė bazė tė sė drejtės kanunore dhe do tė respektojmė tė drejtėn familjare e prones private tė caktueme me gurė e kufi. Ju premtoj gjithashtu se kam me vuejtė, me sakrifikue, me u djegė, me luftue e me dekė pėr Mirditė e bashkė me mirditas”(fq. 60).

Gjatė viteve gjithnjė mė ka shqetėsuar seria e pyetjeve enigme, se cila ėshtė prejardhja e Principatės apo Derės sė Gjomarkut, a kanė ato lidhje me Derėn e Dukagjinve, qysh nga periudha e lavdishme e Gjergj Kastriotit tė kohės sė Arbėrit, si paraqitet shtrirja gjeografike e tyre, cila ėshtė ecuria e qendresės kundėr Portės sė Lartė Otomane gjatė shekujve tė sundimit turk nė Arberi, jeta dhe sundimi i Kanunit tė maleve kreshnike, pse respektoheshin kėto kode mė sė shumti nė Shqipėrinė e Veriut, luftrat e njėpasnjėshme qė kanė zhvilluar Mirditorėt pėr tė ruajtur Autonominė e saj, lufta titanike kundėr komunizmit dhe sherbetorėve tė saj, organizimi i rezistencės sė armatosur nėpėr malet e Veriut tė Shqipėrisė, aktiviteti i pasur patriotik i Kapidanit tė Mirditės nė diasporėn Evropiane, aktiviteti i Kapidanit tė Mirdites Ndue Gjon Marku dhe drejtimi i “Blokut Indipendent” nė ShBA etj., etj.?!

Kėtyre pyetjeve dhe shumė tė tjera, qė i pėrkasin gjashtė shekujve tė fundit tė mijėvjeēarit tė dytė (shek.XX), u jep pėrgjigje objektive juristi i mprehtė, aktivisti e patrioti i palodhur shqiptar Kapidani i  Mirditės Ndue Gjon Marku, pėrmes librit jetėshkrimor me titull: “Mirdita, Dera e Gjomarkut, Kanuni”, botuar nė New York nė vitin 2002.

*   *   *  

Me Palin dhe mė pas me Lekė Dukagjinin vijon vargu i djemve, qė zė fill me djalin Gjon Mark Kolė Pali (Marku i parė) me tė cilin u bart dhe merr emrin Dera e mirėnjohur e Gjomarkut. Kėshtu djemtė bėhen trungu, ndera dhe zemra e Mirditės. Pema e familjes sė Principatės sė Mirditės si Dera e Gjomarkajve ose Kapidani i Mirditės, vijon me Marka Gjoni I-rė, qė ėshtė djali i Gjon Markut II-tė tė vrarė prej turqve, duke i lėnė vendin barkut tė parė tė pasardhėsve qė zė fill me Preng Lleshin I-rė. Mė pas vijnė Dodė Prenga, Bibė Doda. Pėrveē kėtij tė fundit qė ka lėnė trashėgimtarė, Principata e Mirditės - japin drejtim dhe zhvillim pemės sė Derės tė Gjomarkut. Dhe mė pas vijon brezi i meshkujve qė vijnė nga barku II-tė dhe III-tė, duke ruajtur e trashėguar mė tej nderen e fisme dhe emrin e mirė tė Derės sė Gjomarkut ose Kapidanit tė Mirditės brez pas brezi. Respekti dhe autoriteti trashėgohet dhe pėrcillet me mirėnjohje nga tė gjithė banorėt autoktonė tė Mirditės, jehona e famės sė Principatės sė Mirditės pasurohet me pėrvojė dhe histori tė lavdishme, qė ruhet e regjistruar thellė nė kujtesėn e historisė sė krahinės me merita tė shumanshme burrėrie, trimėrie, bujarie, besnikėrie, tė ushqyer nga tradita e hershme e Kanunit tė Maleve tė Lekė Dukagjinit.

E parė nė planin e mbijetesės origjinale me tė gjithė elementėt e ruajtjes tė pastėr tė traditės tė mirėfilltė shqiptare, kjo Dinasti, ka mundur tė mbijetojė ndaj furtunės sė egėr tė pushtuesve barbarė turq, serbo-malazezė dhe regjimit antishqiptar e ateist komunist.

Autorė tė ndryshėm, si: albanologė, udhėtarė e vizitorė tė huaj, francezė, italianė, anglezė, austriakė, hungarezė, serbė, malazezė, grekė, maqedonas, kroatė, sllovenė etj., kanė cekur nė fletėt e historisė, duke lėnė tė shkruar pėrshkrime udhėtimi, relacione derguar Vatikanit, takime me banorė mirditorė, historitė e dioqezeve dhe jetėn e aktivitetin baritor tė udhėheqėsve tė devotshėm shpirtėror tė kishės katolike, historinė dhe traditėn e Principatės sė Mirditės - Dera e Gjomarkajve - Kapidani, marrėdheniet ekonomiko-sociale dhe urėlidhjet kulturore e zakonore tė krahinės me simotrat e tjera brenda territorit tė Arberit, lėvizjet mekanike tė popullsisė nė drejtim tė qendrave tė reja tė banimit dhe shpėrnguljet nė drejtim tė zonave mė pjellore e tė pėrshtatshme pėr ekonominė bujqėsore, blektorale dhe artizanate, tė cilat kanė qenė ushtruar si traditė nė tėrė krahinat shqiptare, etj.

Nėse do tė citonim disa nga autorėt mė tė njohur asokohe, mund tė shtonim se shumė tė rėndėsishme kanė mbetur shėnimet dhe vlerėsimet shumė domethėnėse tė shkruar nga albanologu i mirėnjohur asokohe francezi Amy Bue, i cili nė veprėn “La Turque d’Europa” (Paris, 1880), ndėr tė tjera thotė se krahina, ka pėrfaqėsues tė denjė qė njihen dhe respektohen nga tė gjithė dhe ajo ėshtė Dera e njohur e Dinastisė sė Kapedanėve tė Mirditės. Principata ka gėzuar dhe gėzon respekt e autoritet, mbasi pėrdor me pėrpikėmėri burimet e traditės vendase qė mbėshtetet tek ligjet e njohura ndėr brezni tė Kanunit tė Lekė Dukagjinit, qė rregullon jetėn e brendshme tė banorėve me shtrirje nė tė gjithė Shqipėrinė e Veriut e deri nė Kosovė. Meshtari qė njihte shumė mirė doket e zakonet shqiptare dhe jetėn e Kapidanit, ka qenė Don Stefano Gaspari, njė prift katolik shqiptar, i dėrguar prej Vatikanit (Selia e Shenjtė) nė Shqipėri nė vitin 1671, ku nė shėnimet e tij pėrshkruan me hollėsi gjendjen e mjerė tė klerit katolik nė krahinė. Kleriku midis tė tjerave cekė edhe marrėveshjen me pesė pika, tė nėnshkruar midis Perandorisė pushtuese Turke me pėrfaqėsuesin e Principatės sė Mirditės pinjollin e denjė tė Derės sė Gjomarkut - Kapidanin Gjon Marku I-rė. Sipas shumė burimeve arkivore tė hulumtuara deri nė ditėt tona, del se marrėveshja nė fjalė ka qendruar nė fuqi pėr afro 3 shekujve, duke respektuar me besnikėri ēdo pikė tė rėndėsishme tė saj.

Ndėrsa mė vonė historiani Freng Poqeville (albanolog), Konsull i Napoleonit I-rė nė Janinė (1806 - 1816) pėrmend pėr herė tė parė, se: “Mirdita nė vjetin 1550 ka zgjedhė Dinastin princore nė pėrsonin e Gjon Marku I...”, e cila ka mbėrritur 82 vjet pas vdekjes sė heroit kombėtar Gjergj Kastriotit.

Historikisht Dera e Gjomarkut, mundi qė tė trajtojė me mjeshtėri tė rrallė gjithēka qė ishte me ligjin tradicional tė Kanunit, ku siguroi paqen, bashkimin, vėllazėrimin dhe nivelin e admirueshėm tė mirėkuptimit tė popullit tė Mirditės. Edhe albanologu tjetėr Dometrio Camarda, nė veprėn e vet tė titulluar: “Gramatologia Comparata” (1866), shkruan se malėsorėt qendruan tė bashkuar pėrballė pushtimit otoman, duke respektuar gjithnjė Princin e Mirditės me seli nė Orosh, duke mos e ulė kurrė Bajrakun dhe Fenė e tė parėve. Gjomarkajt kanė qenė shumė tė kujdeshėm dhe tė pėrpiktė nė tė gjitha lidhjet martesore qė kanė bėrė, duke mos u martuar asnjėherė me tre bajraqet e fisit, qė gjithnjė konsideroheshin si vėllezėr, si: Orosh, Spaē e Kushne, duke krijuar njė Dinasti nė pastėrtinė e gjakut dhe forcuar e zgjeruar edhe mė shumė influencėn e prestigjin e saj zėmadh edhe nė krahina tė tjera tė Shqipėrisė Veriore.

Mirdita dhe Principata e Derės sė Gjomarkut ishte pararoja e qendresės kundėr Portės sė Lartė Turke asokohe, rrugė nė tė cilėn vijuan edhe Dukagjini dhe Kelmendi nė Malėsi tė Madhe, si njė dritė e pashuar nė tė mirėn e tė drejtave kombėtare. Ajo ishte e pėrgatitur pėr sifida tė reja. Dera e Kapidanit tė Midritės, kishte njė fuqi tė fortė ushtarake nė pėrbėrje tė tė cilit bėnin pjesė mbi 1500 luftėtarė shumė tė zot dhe besnikė tė Kanunit dhe Derės qė pėrfaqėsonin, duke iu pėrgjigjur ēdo thirrje me armė nė dorė. Respektin ndaj Kapidanit e kanė shpreh gjithnjė nė kuvende burrash, delegacione shqiptarėsh pėr ēėshtje tė ndryshme sociale dhe kombėtare, apo kur ka qenė ēeshtja e paris sė maleve nė Shqipėrinė e Veriut. Midis shumė pėrsonaliteteve qė kanė lėnė emėr tė mirė nė historinė e popullit shqiptar janė edhe figura tė njohura tė atdhedashurisė, sikurse ėshtė trimi i maleve Dedė Gjo’ Luli etj.

Njė shembull klasik i besnikėrisė ndaj Principatės sė Mirditės - Dera e Gjomarkut - Kapidani, ka mbetur historia e lavdishme dhe e rėndėsishme e skalitur nė figurėn e paharruar tė Lleshit tė Zi, njė pinjoll i pėrkushtuar i Dinastisė sė Derės sė Gjomarkut. Trimėria e tij veēohet mė sė shumti nė planin e thekshėm atdhetar. Nga burimet historike dhe pėrmes veprės sė Kapidanit tė Mirditės Ndue Gjon Marku me titull: “Mirdita Dera e Gjomarkut, Kanuni” (New York, 2002), ndėr tė tjera mėsojmė, se ishte koha kur Turqia kėrkonte qė tė dorėzoheshin tė gjithė luftėtarėt mirditorė, qė kishin marrė pjesė aktive mė armė nė dorė e ndėrgjegje atdhetare nė Luftėn e Kalasė (Rozafa) sė Shkodrės ose nė tė kundėrt dotė fillonte ndėshkimin fizik me ekspedita ushtarake nė tė gjithė krahinėn, duke vrarė, djegur shtėpi, sipas zakonit tė pėrhershėm si pushtues nė shekuj. Mirėpo Lleshi i Zi falė zgjuarėsisė sė trashėguar e kuptoi veprimin dinak tė ēallmave tė Bosforit, qė nga ēasti nė ēast po i kėrcenohej Mirditės, prandaj lajmėroi Stambollin se: “pergjegjjesia ishte e tij, se vetėm ai (Lleshi i Zi) duhej tė dorėzohej, me kusht qė Mirdita tė mos prekej”.

Nga ana e tjetėr Perandoria Otomane, nuk e njihte mirė Lleshin e Zi, emrin dhe burrėrinė e madhe tė tij. Turqia e befasuar nga trimėria dhe pėrgjgegjėsia pėr tė marrė mbi vete tė gjithė barrėn e rėndė tė sakrificės deri nė flijim qė po bėnte Lleshi i Zi, pranoi kushtet, i vuri prangat Lleshit tė Zi dhe e plandosi pėr 9 vjet me radhė nė burg dhe sugjerime tė njohura tė Janinės. E vlerėsuar sot pas shumė shekujve, Mirdita i ėshtė shumė mirėnjohėse pėrpara historisė birit tė saj tė flaktė pėr gjestin e sakrificės qė mori pėrsipėr, ku me burrėri tė pashoq u vetėsakrifikua nė emėr tė gjithė krahinės qė e donte si dritėn e syve tė ballit. Por nga ana e tjetėr Zoti i gjithpushtetshėm me mrekullinė e Tij e ruajti me pėrkujdesje Kapidanin e Mirditės dhe dėshminė historike pėr brezat qė do tė vijnė si shembull pozitiv.

Pas shumė kalvareve e peripecive qė iu desht tė kalonte nėpėr burgjet e ftohta anadollake, Lleshi i Zi u rikthye nga internimi. Njė fatkeqėsi kishte pllakosur Derėn e Principatės sė Gjomarkajve. Vrasja e tre djemve tė tij nga nipi i vet (djali i vėllait), i nxitur drejtpėrdrejtė nga djallėzitė e pushtuesve turq pėrmes politikes “pėrēa e sundo” e ligshtoi nė zemėr humbja e djemve, por nuk e mposhti urretjen ndaj pushtuesve qė jo vetėm e surgjinosėn, por i futėn nė shtėpi vrasjen brenda gjakut. Ky akt e lėndoi rėndė Mirditėn dhe Lleshin e Zi, tė cilin Turqia e liroi nga burgu, pėr tė “pajtuar” gjakrat nga konfliktet e tė cilave ishin vrarė 22 vetė vetėm prej dy lagjeve. Kjo mbetet tragjedia mė e madhe e gjakmarrjes sė kobshme nė Derėn e Gjomarkut e shkaktuar nga fitilat e pushtuesve turq. Nė kėtė mėnyrė, pushtuesi mundi tė jetė mė nė brėndėsi tė tė gjithė intrigave qė gatuante vetė, pėr tė dobėsuar dhe ēoroditur sa tė jetė e mundur Derėn mė me influencė tė Kapidanit tė Mirditės nė Orosh. Politika e intrigave tė kurdisur e luajtur me njė skenar tė parapėrgatitur shumė mirė kishte mundur tė depėrtonte dhe tė shkaktonte plagė tė rėnda nė Derėn e Madhe tė Principatės nė fjalė. Megjithė kėtė fatkeqėsi, gjatė kohės sė sundimit tė Lleshit tė Zi, ai mundi tė rishėronte plagėt e thella, zgjeroi dhe shtriu emrin, respektin dhe prestigjin e Derės sė Gjomarkut dhe tek njerėzit me influencė nė Shqipėrinė e Veriut dhe Jugut. I tillė ka qenė Ali Pashė Tepelena.

Nė arenėn e politikės shqiptare kishin filluar dhe mbajtur gjithnjė tė ndezura kryengritjet e njėpasnjėshme antiosmane. Lėvizjet ēlirimtare kundėr pushtuesve tė huaj shumė shekullorė u nxitėn dhe pėrkrahėn nga grupi i patriotėve katolikė shkodranė, tė cilėt e kishin pėrqendruar tė gjithė pėrkujdesin nė krahun e lėvizjes kombėtare tė Mirditės dhe pėrpiqej t’i jepte asaj rėndėsi tė veēantė politike, pėrmes synimeve konkrete tė paracaktuar pėr dobėsimin dhe gradualisht largimin nga toka arbėrore njė herė e mirė tė pushtuesve barbar turq.

Dera e Gjomarkut, gjithnjė kėrkonte qė tė reflektonte kuptimin politik tė kryengritjes sė Mirditės dhe nė tė gjithė Shqipėrinė e Veriut, tė stimuluar drejtpėrdrejtė nga Dera e Gjomarkut. Ata krijuan ITIFAKU-n (Lidhja e Besės) nė verė tė vitit 1876, ku u bashkuan nė Shėn Pal krerėt e 12 bajrakve tė Mirditės. Mė pas kėtė shembull pozitiv e ndoqi edhe Puka, Dibra, Krasniqja, Mati etj. Preng Bibė Doda, mė 15 qershor 1877, i dėrgoi njė telegram Kongresit tė Berlinit, duke e lajmėruar se Mirdita, kėrkon tė ruaj Statusin e vet dhe se bajrakėt nuk pranojnė kurrėfarė zgjidhjeje tjetėr pėrveē atyre qė do tė kenė pėr bazė respektimin e Autonomisė sė Mirditės. Njė fakt tė tillė e pėrsėrisin nė njė letėr tė dytė, ku nėnshkruajnė krerėt e 15 bajrakėve tė Mirditės, tė cilat shtriheshin prej lumit Mat deri thellė nė Kosovė, ku bėnin pjesė 11 bajrakė.

Nė kėto ngjarje historike qė kanė pėrfshirė Derėn e Gjomarkut bėn pjesė edhe figura e prelatit tė lartė tė kishės katolike nė Orosh Abatit tė Mirditės imzot Preng Doēi, i cili gjatė sundimit shpirtėror apostolik nė famullitė e tij nė Mirditė tregoi pjekuri dhe aftėsi pėr tė ruajtur tė bashkuar tė gjithė besimtarėt shqiptarė dhe respektuar gjithnjė Derėn e Kapidanit tė Mirditės. Abacia e Mirditės pėrbehej nga 13 famulli, qė nė qendėr tė aktivitetit baritor kishte ruajtjen e besimit nė fenė e Jezu Krishtit, traditat mė tė mira tė Kanunit tė Lekė Dukagjinit dhe respektimit si pėrherė tė Principatės sė Mirditės - Dera e Gjomarkajve - Kapidani. Deri asokohe kishat dhe kleri ishin nė gjendje tė mjerueshme. Figura e prelatit tė lartė Imzot Doēi u rrit edhe mė shumė falė respektit qė ai gėzonte pėr Principatėn e Derės sė Gjomarkajve, qė i ndihmuar nga kėto tė fundit nisi tė bėj menjėherė rigjallėrimin e ripėrtėritjes sė traditės fetare nė popull, organizimi kishtar, meremetimi dhe rindėrtimi i kishave tė reja bėri qė tė sheshoheshin disa mosmarrėveshje tė vogla midis klerikėve, lartėsoi deri nė nivelin e Abacisė dhe krijoi selinė administrative apostolike.

Turqia duke pėrfituar nga mosha e madhe e Kapidanit Gjon Mar Lleshit dhe nga mungesa e pėrkrahjes sė tij asokohe, mundi me dredhi qė tė penetrojė nė Mirditė, ndonėse krahina me luftė rezistoj pėr tė ruajtur Autonominė e saj. Edhe gjatė luftės kundėr turqisė nė vitet 1872 - 1873 mirditasit u pėrfshinė nė lėvizjet antiturke, ku spikati Llesh Gjoni, si njė prijės i pashoq, me virtyte burrėrie dhe drejtues i aftė e trim. Ai mbeti i vrarė si trimat dhe shmbulli i tij pėrmendet me respekt nė vendlindje. 3 vjet mė vonė mė 1876, dhe nė vitet qė pasojnė 1877, 1878, Mirdita, pėrsėri ngrihet me armnė nė dorė kundėr Portės sė Lartė, duke u bėrė arenė e pėrleshjeve dhe filloi nė kėtė mėnyrė serinė e pandėrprerė tė luftrave liridashėse tė prirė si gjithnjė nga Dera e madhe e Kapidanit brez pas brezi. Nuk ka ngjarje historike tė Mirditės ku tė mos ndihej prania dhe autoriteti i Derės sė Kapidanit, menēuria, aftėsia e shkathtėsia e zgjidhjeve me pushkė e mend tė tė gjithė problemeve kundėr pushtuesve shumė shekullorė turq.

Nė lidhje me “Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit” tė vitit 1878 ka pasur shumė keqinterpretime nga historianėt para dhe pas diktaturės komuniste nė Shqipėqri dhe nė kohėn e sundimit tė serbve nė Kosovė. Pėr kėtė ngjarje ėshtė anashkaluar roli dhe kontributi qė ka luajtur krahina e mirėnjohur e Mirditės dhe qytetarėt e nderuar shkodranė. Ndryshe e ka analizuar dhe trajtuar kėtė ngjarje Kapidani i Mirditės Ndue Gjon Marku, i mbėshtetur tėrėsisht nga burimet historike autentike shqiptare dhe joturke sikurse shpesh ėshtė referuar e ashtėquajtura historiografia komuniste nė Tiranė e Prishtinė. Duke shfletuar me kujdes librin e juristit dhe Kapidanit tė Mirditės Ndue Gjon Marku nė veprėn e vet, ku, ndėr tė tjera lexojmė njė realitet shumė tė vėrtetė historik se: “Shqiptarėt i shpejtuen kontaktet dhe nė fillim tė qershorit 1878, gjithė parija e Shqipnis u mblodh nė Prizren. Aty u vu Itifaku (Lidhja e Beses) simbas Kanunit tė Lek Dukagjinit dhe krijoi (lidhjen shqiptare pėr mbrojtjen e tokave komtare) e qė ma vonė u quajt “Lidhja e Prizrenit”. Me 13 qershuer 1878, Lidhja e Prizrenit dergoi nji Memorandum Kongresit tė Berlinit me pika tė caktueme mbi tė drejtat e popullsis shqiptare. Nė Shqipni tė Veriut moren pjesė edhe katolikėt dhe Shkodra u ba qendra e rezistencės prej sė cilės doli Komiteti shkodranė i Lidhjes i pėrbamė prej 12 antarė katolik e 12 musliman... Tue marrė parasysh zgjimin kombtar pėr mbrojtjen e tokave shqiptare prej Malit tė Zi, Preng Bibė Doda, pa ngurrim u vu nė dispozicjon tė Lidhjes. Nė krye tė 10.000 luftarve, ra nė Tuz e aty bani qendren e komandės. Mjerisht gjendja u turbullue me qendrimin antikomtar te Abdullah Drenit i cili, megjithse ishte antar i Lidhjes e aj vetė bestar i Intifakut pėrbujti Mehmet Ali Pash Maxharrin tė cilin Lidhja e konsideronte anmik tė Shqipnis...” (Fq. 27 - 28).

Veprimtaria antiturke vijon dhe zgjerohet nga viti nė vit. Nė fillim tė shekullit XX (viti 1903) tarafi i Gjomarkut si gjithnjė i ripėrtėrirė nėn kryesinė e Kapidanit tė Mirditės Marka Gjoni merret shumė me ēėshtjen kombėtare, duke ngritur nė kėmbė ndėrgjegjen atdhetare tė mirditorėve. Falė respektit dhe autoritetit qė gėzonte prijėsi i parisė sė Derės sė Kapidanit Marka Gjoni Mirditės i bashkangjiten edhe trimat e Pukės, tė cilėt pėrmes disa aksioneve antiturke nė njė mbledhje tė pėrbashkėt i dėrgojnė njė Memorandum Valiut tė Shkodrės dhe Konsujve tė Fuqive tė Mėdha me rezidencė nė Shkodėr, duke i kėrkuar kthimin e Preng Bibė Dodės. Dhe Memorandumin e pėrpiluar nga Abati i Mirditės imzot Preng Doēi dhe pėr herė tė parė e zbardhė nė librin e vet Kapidani Ndue Gjon Marku, qė nė mbyllje ka kėto fjalė: “Sulltani nuk do tė njifet kurr Prijsi ynė; flamuri i hanės nuk do tė valvitet ma nė malet tona, na duem tė jemi tė lirė, duem qi kombsija e jonė tė njifet si kombsija e popujve tjerė. Tash e mbrapa Flamuri ynė do tė jetė ai i Gjergj Kastriotit Skanderbegut, i cili ka fillue tue fluturue n’eren e Liris

Ėshtė e rėndėsishme tė dihet nga historiografia shqiptare dje dhe sot, se pėrveē 6 Prillit 1911, ku trimat e Dedė Gjo’ Lulit pėrmes njė luftė tė lavdishme ngritėn Flamurin e Gjergj Kastriotit dhe mė 28 nėntor 1912 Ismail Bej Qemali nė Vlorė ngriti Flamurin kuq e zi, edhe mė pėrpara datave tė sipėrcituar nė Mirditė dhe mė saktė nė katundin Vinjollė, prej patriotit Ndue Gjoni qė ėshtė vėllai i Kapidanit Marka Gjonit, mė 25 prill 1902 ėshtė ngritur Flamuri i Shqipėrisė nė Ditėn e Shėn Markut. Memorandumi pati njė rėndėsi tė madhe se pėr herė tė parė tronditi nė themel rrėnjėt e kalbura tė Perandorisė sė “pathyeshme” turke, e cila mendonte se pas kryengritėsve tė prirė nga mirditorėt e Kapidanit, fshihej Austro - Hungaria.

Edhe ardhja e xhonturqve nuk solli ndonjė ndryshim nė strategjinė tė ashtėquajtur liberale tė turqve tė rinj tė cilėt ishin mė fanatik dhe konservator se etėrit e tyre. Ata nuk morėn asnjė hap pėr tė qetėsuar zemėrimin e banorėve tė Mirditės tė udhėhequr nga Marka Gjoni, kėrkonin lirimin pa asnjė kusht tė prijėsit tė tyre Preng Bibė Dodės. Nė situatėn e re tė krijuar dhe pasi filloi t’i ējerret maska xhonturqve tė rinj qė erdhėn nė pushtet, pėr tė treguar se janė “liberalė” u detyruan tė lirojnė Preng Bibė Dodėn, i cili u prit nė qytetin bregdetar tė Shėn Gjinit me njė pritje shumė tė madhe nga popullsia e Mirditės, Kėthellės, Malėsisė sė Lezhės dhe Zadrimės. (fq.39). Ardhja e Preng Bibė Dodės nė vendlindje solli njė ripėrtėritje tė re tė krahinės dhe rriti edhe mė shumė moralin dhe shtrėngimin e radhėve rreth Derės sė Kapidanit tė Mirditės. Ky pėrsonalitet ndėrmori njė sėrė masash tė domosdoshme, falė eksperincės politike, kulturore dhe frymės sė shėndoshė fetare e atdhetare qė kishte gėzuar nga tė parėt e tij tė Principatės sė Derės sė Gjomarkut - Kapidani.

Edhe vitet 1910 - 1911 janė vite tė mbarsura me ngjarje dhe episode interesante historike qė nė mėnyrė tė njėanshme dhe me shumė tendenciozitet janė trajtuar pa asnjė frymė reale historike nga studiuesit e vjetėr dhe pėr fat tė keq edhe ndonjė i ri i painformuar dhe i paliruar nga kompleksiteti i historiografisė sė kaluar qė ka marrė si bazė “faktet” historike. Mė sė miri “historianėve” u jep pėrgjigje Kapidani i Mirditės Ndue Gjon Marku kur thotė se: “Kush thotė se Dedė Gjo’Lulin e kan pre Kapidani i Mirditės e Mirdita, aj asht anti kombtar, komunist e malazias me qėllim me mbajtė gjallė shkėndin e dasisė nė mes Mirditės e Malsisė, me cenue nderin e prestigjin e Kapidanit tė Mirditės e me ligshtue krahinėn katolike ma tė fortėn e Shqipnis. Ket pohim temin e pėrforcon fakti se ata qė pėrgatisin pėrkujtimin e Dedė Gjo’ Lulit ftojnė historiqenin e rastit nji ndėr ma tė korruptuemin komunist tė Enver Hoxhės, me qėllim me pėrforcue tezėn e tyne pėrkundrejt Kapidanit tė Mirditės e, ky asht Pal Doēi. vėllau i famkeqit Mhill Doēi, i cili ka ngarkue vedit e shpis vet 14 gjaqe pse, nė Qafė Valmerit, mu bash aty ku asht vra komunisti Bardhok Biba, Mehmet Shehu ka ekzekutue pėr hakmarrje tė Bardhok Bibės 14 burra tė pafajshėm...” (fq. 43).

“Dera e Gjomarkut nė kohėt e vonshme”, pėrbėn pjesėn tjetėr interesante tė librit tė shkruar nga Kapidani i Midritės Ndue Gjon Marku. Periudha mė e zezė dhe mė e rėndė qė ka kaluar Dera e Gjomarkut ėshtė ajo e komunizmit, ku liritė dhe tė drejtat e njeriut nuk kishin asnjė vlerė pėrballė bishės sė egėr tė hurit dhe litarit me tė cilėn sundoi pėr 50- vjet sistemi komunist i diktatorit antishqiptar Enver Hoxha. Mirditės dhe Derės sė Kapidanit i vėhet nofka “qendėr e reaksionit”, “trathtarė”, “agjentė tė CIA-s, Vatikanit” etj., fjalė tė denja vetėm pėr hartuesit e kuzhinės sė sistemit qė i lindi dhe i rriti shėrbetorėt servilė tė komunizmit.

Dr. Mark Gjomarku, ėshtė njė ndėr pėrfaqėsuesit mė tė denjė tė Derės sė Kapidanit tė Mirditės, qė iu kundėrvu me armė nė dorė me bashkėluftėtarėt e tjerė antikomunistė regjimit tė Enver Hoxhės. Ai dallohej pėr cilėsi tė spikatura nė fushėn politike, duke qenė Ministėr i Punėve tė Brendshėm nė kohėn kur Kryeministėr ishte z. Mustafa Kruja gjatė vitit 1942 - 1943, e pas tij mbajti tė njėjtėn detyrė. Mė 10 qershor 1944 Dr. Mark Gjomarku i dėrgon njė letėr tė vėllaut tė vet Ndue Gjomarku, qė ndodhej asokohe nė Shkodėr nė lidhje me dhunėn qė po pėrdorin komunistėt, duke i bėrė thirrje qė tė bashkojė mirditorėt nė luftė kundėr komunistėve. Ai ndėr tė tjera i shkruan: “Ndue, qė me sot fillon kthesa e re politike, jo vetėm pėr vendin tonė (Mirditėn) por pėr tanė Shqipnin. Fuqija pėrdhunuese komuniste na kėrcenon. Ajo poshtėron, dhunon, njollosė gjithēka tė shejtė ka shqiptari: ndjenjat e njeriut tė thjeshtė, emrin e tij, vetitė e tija, vėrtytet e pastra morale, familjen, besėn, burrėrinė e Zotin e Madh nuk e njeh pėr Zot e, ne s’na mbetet tjetėr veēse me e kundėrshtue me ato fuqina qė kemi nė dispozicjon. Del nė Mirditė i pari e filloja rezistencės. Nė ty, sot mbėshtetet fillimi i luftės pėr liri e ardhmeni. Tu priftė e mbara!” (fq. 66).

Dhe Ndue Gjomarku shkon nė Mirditė dhe jep kushtrimin pėr rrezikun qė e pret krahinėn nga tė pafetė, qė do tė rrėnojnė ēdo gjė shqiptare. Menjėherė trimat rrokin armėt dhe marrin malet pėr t’u organizuar. Edhe partitė nacionaliste si Balli Kombėtar dhe Legaliteti i bashkohen thirrjes sė atdhetarėve qė nė bashkėpunim me Kapidanin e Mirditės. Shqipėria e Veriut me nė krye Mirditėn e njohur pėr sa e sa luftra kundėr pushtuesve turq zgjohet dhe ėshtė e gatshme pėr tė flijuar jetėn pėr idealet e pastra shqiptare dhe lirinė nga pushtuesit e rinj komunist, qė po vinin nė pushtet pėrmes njė ideologjie mashtruese, duke i hedhur “trutė e gomarit” naivėve tė rinj. Nga ana e tjetėr Princi i Derės sė Gjomarkut Kapidani i Mirditės Dr. Mark Gjomarku i bindur nė besimin e tyre u mbėshtetė nė vendosmėrinė e luftarėve besnikė, qė ishin gati me shpirtin e sakrificės pėr tė bėrė gjithēka, pėr Kapidanin e tyne, nuk ngurroi qė tė fillojė aktivitetin politik e ushtarak (luftarak) kundėr regjimit komunist qė kishte filluar tė shkallmojė nė themel ndėrtesėn kombėtare (fq. 72).

 *   *   *

Libri i shkruar nga Kapidani i Mirditės Ndue Gjon Marku, mbetet njė vepėr e rėndėsishme nė ndriēimin e historisė sė Mirditės, krahinė me njė rrugė tė lavdishme nė historinė e popullit shqiptar. Kjo krenari e respekt pėr kėtė popull ėshtė shprehur nė tė gjithė faqet e librit jetėshkrimor tė autorit shumė tė mirėnjohur nė Shqipėri dhe ShBA, pėrsonalitetit dhe burrit me besė e menēuri, urti e traditė tė hershme tė Principatės sė Mirditės - Dera e Gjomarkut, njė pinjoll i sė cilės Kapidani Ndue Gjon Marku mbeti deri nė ditėt tona.

Autori me njė shpirt fisniku dhe gjuhė tė pastėr shqipe tė mėsuar nė trojet e tė parėve nė Orosh, ndonėse ka kaluar 80 vite mbi supe, ai ėshtė i freskėt dhe krenar pėr historinė e popullit tė Mirditės gjatė shekujve tė historisė dhe me njė modesti tė trashėguar nga Dera e Gjomarkut autori thotė se i lashė popullit tim, vendit tim dhe tė parėve tė mi kėtė vepėr, nėpėr tė cilėn kaloi Dera e Kapidanit, duke gdhendur thellė nė kujtesėn popullore historinė e vėrtetė pa pasione e emocione politike, por me gjuhėn e fakteve histortike, sikurse dėshmon nėna histori.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.