|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E premte, 7 maj 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • UNMIK-u raportin e "Amnesty international" e cilson "skajshmėrisht tė pamatur"

 • Rexhepi e Buēkovski kanė biseduar pėr ēėshtjen e kufirit Maqedoni-Kosovė

 • UNMIK-u dhe KFOR-i kundėrshtojnė raportin e AI pėr pjesėmarrjen e pjėsėtarėve tė tyre nė trafikimin e femrave

 • Nė Klinė u formua rrjeti i organizatave rinore

 • Konferencė pėr kėmbimin e pėrvojave nė sferėn e menaxhimit dhe tė inxhinieringut

 • Nga Bordi i Drejtorėve nė Dardanė kėrkon hapjen e njė pike kufitare

 • Nė Prishtinė sot mbahet njė konferencė pėr menaxhimin, inxhinieringun dhe teknologjinė e biznesit

 • Sot nė Prizren i zhvillon punimet konferenca me temėn "Nxėnėsit kosovarė dhe Bashkimi Evropian"

 • Ēėshtja e mjedisit nė Kosovė duhet tė trajtohet si prioritare

 • Njoftim i Bashkimit tė Intelektualėve Shiptarė nė Zvicėr

 • Nė Tiranė vdiq ambasadori Bashkim Dino

 • Shkup: Islami e Mitreva biseduan pėr hapjen e dy pikave tė reja kufitare ndėrmjet Maqedonisė dhe Shqipėrisė

 • Pėrfekti i Bujanocit Nagip Arifi thotė se janė shėnuar disa pėrirėsime nė drejtim tė situatės ekonomike dhe politike

 • Policia ka informacione se ku fshehet Boshkovski, por pret qė ai tė dorėzohet vetė

 • M. Halili: Pika kufitare Kosovė - Maqedoni duhet pėrcaktuar ndėrmjet kosovarėve dhe maqedonasve

 • Komisioni hetimor i Maqedonisė konstaton se piloti nuk ėshtė pėrgjegjės aksidentin e presidentit Trajkovski

 • Shpėrthimi i njė bombe nė Karaēi ka shkaktuar vdekjen e 5 vetėve

 • Bin Ladeni ofron 10 kg ar pėr vrasjen e Bremerit, Ananit dhe Brahimit

 • Nė Bangladesh ėshtė plagosur rėndė njė veprimtar i lartė i opozitės

 • Agjentėt e FBI-sė kanė arrestuar njė avokat nė lidhje me bombėvėniet nė trenat e Madridit

 • Janė vrarė 2 reporterė tė televizioneve nga Polonia dhe Algjeria

 • Ministria britanike e Mbrojtes po heton akuzat e reja pėr keqtrajtim tė tė burgosurve nė Irak

 • Tre tė vdekur nė Ukrainė nga shpėrthimi i njė depoje armėsh

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot tre palestinezė nė Bregun Perėndimor

 • Militantėt e fisit kristian kanė vrarė tė pakten 500 njerėz nė Nigeri

 • Bahreini ka arrestuar 5 aktivistė tė opozitės

 • Aeroplanėt izraelit kanė bombarduar pozicionet e milicisė hezbollahe nė jug tė Libanit

 • Sekretari i mbrojtjes Rumsfeld dėshmon sot para kongresit

 • Bush kėrkon falje publikisht pėr abuzimin e tė burgosurve irakianė

 • Forcat amerikane marrin nėn kontroll zyrėn e guvernatorit nė Naxhaf

 • Gjykata libiane dėnon me vdekje gjashtė bullgarė pėr infektimin e fėmijėve me SIDA

 • Nė shpėrthimin nė njė xhami nė Karaēi kanė humbur jetėn 10 vetė

 • Nė shpėrthimin nė Karaēi janė vrarė 13 njerėz

 • Nga plagėt e marra nė njė atentat vdes anėtari opozitar i Parlamentit tė Bangladeshit

 
  
UNMIK-u raportin e "Amnesty international" e cilson "skajshmėrisht tė pamatur"
 
Prishtinė, 7 maj 2004 - UNMIK-u hedh poshtė akuzat e organizatės "Amnesty international" nė lidhje me trafikimin e femrave dhe prostitucionin nė Kosovė. Pėrmes njė komunikate UNMIK raportin e cilson shumė tė pabalancuar dhe qė nuk trajton si duhet situatėn tragjike dhe reale me tė cilėn pėrballen viktimat e trafikimit nė rajonin e Ballkanit.

Poashtu UNMIK-u vlerėson se raporti ėshtė skajshmėrisht i pamatur, se pėrmban vlerėsime tė pėrgjithėsuara dhe se nuk paraqet gjendjen e vėrtetė, si dhe pėrpjekjet e misionit ndėrkombėtar civil e ushtarak dhe tė shumė organizatave joqeveritare qė tė luftojnė kėtė formė kriminaliteti.
 
 
Rexhepi e Buēkovski kanė biseduar pėr ēėshtjen e kufirit Maqedoni-Kosovė
 
Shkup, 7 maj 2004 - Kufiri Maqedoni-Kosovė do tė shėnohet dhe ēėshtjet eventuale kontestuese do tė zgjidhen sa mė shpejt, pa ngritur tensione pėr pėrmirėsimin e marrėdhėnietve tė ndėrsjella dhe pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė dy palėve. Kėshtu deklaroi sot nė Shkup kryeministri Bajram Rexhepi.

"Presim qė deri nė fund tė vitit pėrfundimisht tė pėrcaktohet vija e demarkacionit", tha minisitri maqedonas i Mbrojtjes Vllado Buēkovski pas takimit me Rexhepin. Poashtu nė kėtė takim ėshtė folur edhe pėr hapjen e zyrave tė ndėrlidhjes nė Shkup e Prishtinė.

Kryeministri Rexhepi ėshtė takuar edhe me nėnkryetarėt e Qeverisė maqedonase Jovan Manasievski dhe Musa Xhaferi.
 
 
UNMIK-u dhe KFOR-i kundėrshtojnė raportin e AI pėr pjesėmarrjen e pjėsėtarėve tė tyre nė trafikimin e femrave
 
Prishtinė, 7 prill 2004 - Organizata ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e drejtave dhe lirive tė njeriut "Amnesty International" thotė se nė shfrytėzimin e femrave janė pėrzier edhe pjesėtarė tė misionit civil dhe ushtarak nė Kosovė.

Mirėpo, zėdhėnėsja e UNMIK-ut Metilda Haneke nė lidhje me raportin e Amnesty International thotė se ai ėshtė shumė i pabalancuar dhe nuk e trajton si duhet situatėn tragjike dhe reale me tė cilėn pėrballen viktimat e trafikimit tė femrave nė rajonin e Ballkanit. Haneke thotė se faktet e vėrteta tregojnė tė kundėrtėn e kėsaj, duke theksuar se UNMIK-u ka vepruar fuqishėm kundėr trafikimit dhe prostitucionit nė Kosovė gjatė katėr viteve tė shkuara.
 
Sipas zėdhėnėses, vetėm nė vitin 2003 njė njėsit i veēantė ka kryer mbi 2000 operacione bastisje nė bare dhe nė vendet ku dyshoheshin se zhvilloheshin aktivitete tė trafikimi tė njerėzve dhe prostitucionit. "UNMIK-u merr masa tė menjėhershme kundėr stafit tė vet qė gjendet nė ndėrtesa ku dyshohet se zhvillohet prostitucion dhe nė vende ku ata nuk lejohen qė tė shkojnė.
 
Gjatė kėsaj periudhe vetėm njė polic ndėrkombėtar dhe tre nga personeli ndėrkombėtar janė gjetur nė ndėrtesa ku atyr u ndalohet qė tė shkojnė", thotė zonja Heneke.

Ndėrkaq zėdhėnėsi i KFOR-it, Xhejms Moran thotė se politika e komandantit aktual Kamerhof ėshtė nė mėnyrė qė askush nga ushtarėt nuk ka tė drejtė tė largohet nga vendi dhe nuk lejohet tė shkojė nė bare apo vende nate.
 
Po ashtu secili nga vendet qė pėrfaqėson KFOR-in duhet tė japin informacione ushtarėve tė vet se cilat janė ligjet dhe ēfarė rregullash duhet ndjekur. Po ashtu secili vend ka pėrgjegjėsi pėr ushtarėt e vetė dhe nėse ushtarėt e tyre futen nė telashe, ata duhet qė tė marrin masa ndaj tyre.
 
 
Nė Klinė u formua rrjeti i organizatave rinore
 
Klinė 7 maj 2004 - Pėrfaqėsuesit e organizatat rinore tė Klinės nė njė takim pune, tė pėrkrahura edhe nga Departamenti i Rinisė si dhe drejtorisė pėr Kulturė Rini dhe Sport nga KK i Klinės, kanė formuar rrjetin e organizatave rinore tė Klinės.

Takimi u zhvillua mė njė lloj agjende pune dhe konsultimi pėr shumė nga arsyet dhe motivet qė shtuan keto organizata pėr njė hap tė tillė.

Nė kėtė takim u diskutua edhe statusi nė tė cilin do tė bazohet ky rrjet rinor. Duke u shfaqur edhe vėrejtjet nga pėrfaqėsuesit e organizatave tė pranishme pėr ēdo pikė tė caktuar tė kėtij statusi, tė gjithė shprehen pėrkrahjen pėr kėtė organizim tė ri rinor duke potencuar faktin se ky organizim pėr ta do tė jetė njė ndihmesė shumė e madhe drejt njė ardhmėrie mė tė shkelqyeshme tė kėtyre organizatave.

Tė pranishėn nė kėtė takim ishin edhe strukturat udheheqėse komunale tė cilėt premtuan pėrkrahje tė plotė edhe tė parezervė pėr organizatat rinore, si dhe pėrfaqėsuesi i OSBE-sė, ai i GTZ-sė tė cilėt gjithashtu shprehėn njė gatishmėri pėr t'u ndihmuar kėtyre organizatave rinore.
 
 
Konferencė pėr kėmbimin e pėrvojave nė sferėn e menaxhimit dhe tė inxhinieringut
 
Prishtinė, 7 maj 2004 - Nė organizim tė Institutit pėr Menaxhim dhe Inxhiniering tė Ndėrmarrjes (IEME),nė Prishtinė po i zhvillon punimet njė konferencė dyditore ndėrkombėtare me temėn "Ndėrmarja moderne: menaxhimi, inxhinieringu, teknologjia e informacionit".

Kjo konferencė ka si qėllim kėmbimin e pėrvojave nė sferėn e menaxhimit dhe nė inxhinieringun e teknologjisė aplikative.

U tha se pėrfshirja e biznesit nė sistemet moderne tė menaxhimit dhe komunikimit ėshtė synim parėsor i ekonomisė sė Kosovės. Ndėrkaq diskutimet nė kėtė temė u vlerėsuan shumė tė nevojshme, nga pjesėmarrėsit.

Kryetari i IEME-sė, Edmond Hajrizi tha se teknika e metodologjive bashkėkohore qė kanė tė bėjnė me menaxhimin dhe me teknologjinė, kanė pėr qėllim gjetjen e njė rruge mė efektive drejt zhvillimit tė ekonomisė dhe industrisė sė Kosovės dhe njėherit harmonizimin e saj me trendet bashkėkohore.
 
 
Nga Bordi i Drejtorėve nė Dardanė kėrkon hapjen e njė pike kufitare
 
Dardanė, 7 maj 2004 - Bordi i drejtorėve nė Dardanė ka kėrkuar hapjen edhe tė njė pike kufitare te Kapia mes komunės sėė Dardanės dhe tė Medvegjės. Kjo ēėshtje u mbėshtet edhe nga pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Shtefen Felbrih e sidomos nga majori Uilson nė emėr tė KFOR-rit amerikan. "Komanda e KFOR-it kėtė kėrkesė e ka pėrcjellė nė nivelet mė tė larta, ndėrsa tė enjtėn e ardhshme nė njė mbledhje do ta ngrisė kėtė ēėshtje".

Me hapjen e kėsaj pike banorėt e fshatrave tė Gallapit do tė mund tė pėrfitonin dhe me siguri qė gjendja e tyre ekonomike do tė pėrmirėsohej.

Bordi i drejtorėve u njoftua me propozimin e Drejtorisė sė Urbanizmit dhe tė Rindėrtimit pėr caktimin e lokacionit tė objektit pėr personat me nevoja tė veēanta.

I njė rėndėsie tė veēantė do tė ishte ndėrtimi i objektit tė banimit kolektiv, me ē'rast drejtorisė sė urbanizmit dhe zyrės sė prokurimit iu caktua afati, qė deri tė hėnėn mė 10 maj tė shpallet tenderi.
 
 
Nė Prishtinė sot mbahet njė konferencė pėr menaxhimin, inxhinieringun dhe teknologjinė e biznesit
 
Prishtinė, 7 maj 2004 - Instituti pėr Menaxhim dhe Inxhiniering tė Ndėrmarrjes nė bashkėpunim me Universitetin Teknik tė Vjenės sot nė Prishtinė organizojnė njė konferencė, nė tė cilėn do tė diskutohet pėr shkėmbimin e njohurive, pėrvojave dhe informatave pėr ndėrmarrjet. Nė fokus do tė jetė menaxhimi, inxhinieringu dhe teknologjia e biznesit, shėndetėsia, gratė nė biznes dhe nė teknologji.

Konferenca do tė pėrfshijė idetė shkencore, teknologjike dhe praktike. Qėllimi ėshtė qė tė ofrohet njė mundėsi e veēantė pėr ekspertėt dhe njerėzit e interesuar tė takohen dhe tė kėmbejnė idetė.
 
 
Sot nė Prizren i zhvillon punimet konferenca me temėn "Nxėnėsit kosovarė dhe Bashkimi Evropian"
 
Prizren, 7 maj 2004 - Me rastin e Ditės sė Evropės, Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe e Teknologjisė nė bashkėpunim me Qendrėn Evropiane B Kosovė organizon konferencėn me temėn "Nxėnėsit kosovarė dhe Bashkimi Evropian". Konferenca do t'i zhvillojė punimet sot nė Prizren.

Nė kėtė konferencė marrin pjesė afėr 200 nxėnės maturantė tė dalluar nga e gjithė Kosova, pėrfaqėsues nga tė gjitha grupet etnike, sė bashku me arsimtarėt e tyre, zyrtarė tė Komisionit Evropian, - DG Edukim dhe Kulturė, OSBE, Zyra pranė Kryeministrisė pėr Mekanizmin e Pėrcjelljes sė Procesit tė Stabilizim Asociimit, Kėshilli i Evropės etj.

Konferenca do tė vazhdojė punimet me diskutime mbi Bashkimin Evropian, rrugėn e Kosovės drejt Evropės dhe Politikat e Edukimit Sekondar nė BE. Pasdite do tė diskutohet dhe dilet me konkluzione mbi tema evropiane me tė veēanta qė kanė ndikim tė drejtėpėrdrejtė mbi nxėnėsit kosovarė.
 
 
Ēėshtja e mjedisit nė Kosovė duhet tė trajtohet si prioritare
 
Prishtinė, 7 maj 2004 - Strategjia e Kosovės pėr mbrojtjen e mjedisit dhe zhvillimin e qėndrueshėm synon krijimin e njė baze pėr zgjidhjen e ēėshtjeve kryesore tė mjedisit nė Kosovė, nė afat prej 10 vjetėsh. Kėshtu u tha nė njė debat tė organizuar sot nė Prishtinė nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor.

Nė hapje tė debatit, ministri i Mjedisit e Planifikimit Hapėsinor, Ethem Ēeku tha se gjatė kėsaj periudhe duhet tė zgjidhen problemet mė parėsore tė mjedisit. Sipas tij, zgjidhja e problemeve tė mjedisit do tė jetė nė harmoni me zhvillimin ekonomik tė Kosovės.
 
Ēeku tha se mbrojtja e mjedisit ėshtė pėrgjegjėsi e tė gjitha institucioneve qendrore e lokale, por edhe e qytetarėve, ndėrkaq Qeveria dhe institucionet finaciare ndėrkombėtare nė Kosovė, tha ai, ēėshtjen e mjedisit duhet ta trajtojnė si ēėshtje prioritare.

Nė debat morėn pjesė pėrfaqėsues tė institucioneve shkencore e tė pushtetit lokal, tė kompanive tė biznesit e tė organizatave joqeveritare dhe shumė qytetarė.
 
 
Njoftim i Bashkimit tė Intelektualėve Shiptarė nė Zvicėr
 
Bernė, 7 maj 2004 - Me rastin e 5-vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės dhe 126-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, Bashkimi i Intelektualėve Shiptarė, nė Zvicėr do tė organizojė njė tryezė tė rrumbullakėt me veprimtarėt, intelektualėt shqiptarė dhe gazetarėt nga Zvicra nė temat:

roli i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, roli i UĒK-sė, roli i mėrgatės shqiptare nė Zvicėr gjatė 25-viteve tė fundit nė afirmimin e ēėshtjes sė Kosovės.

Tryeza do tė mbahet mė 12 qershor 2004, nė lokalet e Qendrės shkollore pėr arsimim profesional "Formazione" nė Bernė.

Pėr informata mė tė hollėsishme pėrmes email: ahmet.xhigoli@bishz.ch ose pėrmes postės sė zakonshme nė adresėn: BISHZ-VAIS, Sekretariati, Bahnstrasse 92, 3008 Bern. (Mė tepėr shiko www.bishz.ch)
 
 
Nė Tiranė vdiq ambasadori Bashkim Dino
 
Tiranė, 7 maj 2004 - Dje nė Tianė, pas njė ataku nė zemer u nda nga jeta nė moshen 66-vjeēare, ambasador Bashkim Dino.

Ambasadori Dino ka qenė njė nga diplomatėt me tė suksesshėm tė Shqipėrisė, i cili ka pėrfaqėsuar vendin me dinjitet dhe profesionalizėm pėr mė shumė se njė ēerek shekulli.

Dino ka qenė ambasador i Shqipėrisė nė Suedi, Greqi, Itali, perfaqėsues i Shqipėrisė nė FAO dhe Maltė dhe sė fundi sapo kishte pėrfunduar misionin e tij si ambasador i Republikės sė Shqipėrisė nė Izrael.
Dino ka qenė pedagog nė Universitetin e Tiranės, Dega Histori-Filiologji.
 
 
Shkup: Islami e Mitreva biseduan pėr hapjen e dy pikave tė reja kufitare ndėrmjet Maqedonisė dhe Shqipėrisė
 
Shkup, 7 maj 2004 - Hapja e dy pikave tė reja kufitare ndėrmjet Maqedonisė dhe Shqipėrisė dhe takimi i ardhshėm i drejtorėve konsullorė tė ministrive tė jashtme tė tė dyja vendeve pėr liberalizimin e qarkullimit tė lirė tė qytetarėve, ishin dy nga ēėshtjet kryesore tė bisedimeve ndėrmjet shefave tė diplomacisė sė Shqipėrisė dhe Maqedonisė nė Shkup, pėrkatėsisht Kastriot Islamit dhe Ilinka Mitrevės.
 
Ata shprehėn pikėpamjet e njėjta lidhur me integrimet evroatlantike dhe presin qė nė njė takim tė shpejtė nė Shkup me nėnshkruesit e Kartės sė Adriatikut tė formulohet njė qėndrim qė do t'i sjellė ato sa mė afėr anėtarėsimit nė NATO.

Ministri i jashtėm shqiptar Kastriot Islami ka thėnė se marrėdhėniet e mira midis dy vendeve janė bėrė njė model shumė i mirė pėr gjithė rajonin.

Ministri Islami u prit edhe nga z. Branko Cėrvenkovski, kryeministėr nė dorėheqje dhe fitues i zgjedhjeve presidenciale, si dhe nga ushtruesi i detyrės sė presidentit, Lubēo Jordanovski.
 
 
Pėrfekti i Bujanocit Nagip Arifi thotė se janė shėnuar disa pėrirėsime nė drejtim tė situatės ekonomike dhe politike
 
Uashington, 7 maj 2004 - Njė grup zyrtarėsh vendės nga Lugina e Preshevės ndodhet nė Uashington me njė program tė Departamentit amerikan tė Shtetit pėr tė diskutuar mbi reformat nė kėtė rajon, i cili vetėm para pak vitėsh ishte njė pikė konflikti nė Ballkan.
 
Prefekti i Bujanocit Nagip Arifi, i cili ndodhet nė kėtė delegacion, i deklaroi "Zėrit tė Amerikės" se kjo vizitė ėshtė shumė me rėndėsi pėr Luginėn e Preshevės, sepse ėshtė biseduar me pėrfaqėsuesit e USAID-it i cili po punon nė pėrmirėsimin e infrastrukturės nė Komunėn e Bujanocit dhe nė pėrgjithėsi nė Luginėn e Preshevės.

Duke shfaqur qėndrimin e tij nė lidhje me pozitėn e komunitetit shqiptar pas ndryshimeve nė Serbi, z. Arifi ka thėnė se gjatė qėndrimit nė Uashington e kanė njoftuar Departmentin e Shtetit se janė shėnuar disa pėrmirėsime nė drejtim tė situatės ekonomike dhe politike.
 
Por ka ngecje sidomos me ndryshimin e pushtetit qeveritar tė Serbisė sepse siē dihet nė zgjedhjet e vitit 2003, shumicėn e deputetėve republikan nė Serbi pėr fat tė keq e fituan rryma radikale e Koshtunicės dhe e Sheshelit.
 
 
Policia ka informacione se ku fshehet Boshkovski, por pret qė ai tė dorėzohet vetė
 
Shkup, 7 maj 2004 - Ministri i Brendshėm maqedonas Hari Kostov thotė se policia ka informacione se ku fshet pararendėsi i tij Lube Boshkovski, por nuk do tė ndėrmarrė ndonjė veprim pėr arrestimin e tij. Ai ka theksuar se policia do tė presė qė Boshkovski tė dorėzohet vetė, siē kishte premtuar, ose ai do tė arrestohet nėse pėrpiqet tė largohet nga vendi.

Kundėr ish-ministrit tė Brendshėm Boshkovski ėshė lėshuar njė urdhėrarresti ndėrkombėtar. Ai akuzohet tė ketė thėnė urdhėr pėr vrasjen e shtatė shtetasve aziatik nė vitin 2002, kur mbante postin e ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė.
 
 
M. Halili: Pika kufitare Kosovė - Maqedoni duhet pėrcaktuar ndėrmjet kosovarėve dhe maqedonasve
 
Shkup, 7 maj 2004 - Pika kufitare Kosovė - Maqedoni duhet pėrcaktuar ndėrmjet kosovarėve dhe maqedonasve, e jo mes maqedonasve, serbėve e malazezėve, thotė diplomati dhe eksperti i marrėdhėnieve ndėrkombėtare nė Shkup, Muhamet Halili.
 
Ai i ka deklaruar radios "Evropa e lirė" se kjo ėshtė njė marrėveshje e njohur nga bashkėsia ndėrkombėtare dhe Kombet e Bashkuara, si marrėveshje valide.
 
Por nė tė ardhmen e afėrt duhet tė gjendet njė gjuhė e pėrbashkėt midis autoriteteve tė UNMIK-ut, institucioneve tė Kosovės dhe autoriteteve tė Maqedonisė nė mėnyrė qė tė eliminohen disa keqkuptime ose mosmarrėveshje qė kanė tė bėjnė nė lidhje me shėnimin e linjės kufitare ndėrmjet Maqedonisė dhe Kosovės.
 
Z. Halili tha se ėshtė pjekur koha, por edhe vetė tė dy palėt: pala maqedonase, ajo e UNMIK-ut dhe ajo kosovare, konsiderojnė se kėto ēėshtje mund tė zgjidhen.
 
 
Komisioni hetimor i Maqedonisė konstaton se piloti nuk ėshtė pėrgjegjės aksidentin e presidentit Trajkovski
 
Shkup, 7 maj 2004 - Piloti qė drejtonte aeroplanin me tė cilin udhėtonte presidenti i Maqedonisė Boris Trajkovski dhe tetė bashkėpunėtorėt e tij nė ditėn e aksidentin tragjik, nuk ishte pėrgjegjės pėr aksidentin.
 
Kjo ėshtė bėrė e ditur nga anėtarėt e Komisionit hetimor tė Maqedonisė mbi aksidentin nė fjalė, pas deklaratės sė ministrit boshnjak tė Transportit se gabimi i pilotit kishte shkaktuar pėrplasjen e aeroplanit.
 
 
Shpėrthimi i njė bombe nė Karaēi ka shkaktuar vdekjen e 5 vetėve
 
Karaēi, Pakistan, 7 maj 2004 - Njė bombė ka shpėrthyer fuqishėm sot (e premte) nė njė xhami tė muslimanėve shitė brenda njė shkolle fetare nė qytetin jugor portual Karaēi dhe kėshtu ka shkaktuar vdekjen e pesė vetėve dhe plagosjen e tė pakten 35 tė tjerėve, kanė bėrė tė ditur dėshmitarėt dhe policia, njofton AP.
 
Sulmi ka ndodhur vetėm njė orė pas faljes sė xhumasė, ka thėnė njė hetues i lartė policie. Ai nuk dha hollėsi tė tjera. Nuk ėshtė i qartė motivi i sulmit.
 
 
Bin Ladeni ofron 10 kg ar pėr vrasjen e Bremerit, Ananit dhe Brahimit
 
Dubai, 7 maj 2004 - Lideri i organizatės terroriste Al Kaida Osama bin Laden ka ofruar 10 kg ar pėr vrasjen e administratorit amerikan nė Irak Pol Bremer, tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė Kofi Anan dhe tė dėrguarit tė tij nė Irak Lahdar Brahimit, ėshtė publikuar sot nė njė faqe interneti islamik.

Ndėrkohė Kombet e Bashkuara kanė forcuar shkallėn e sigurisė pėr Kofi Ananin, pas kėsaj oferte tė liderit tė Al Kaidės.

Bin Ladeni nė mesazhin e tij bėn thirrje pėr luftė tė shenjtė kundėr qeverisė kalimtare e cila duhet tė formohet nė Irak deri mė 30 qershor.
 
 
Nė Bangladesh ėshtė plagosur rėndė njė veprimtar i lartė i opozitės
 
Daka, Bangladesh, 7 maj 2004 - Veprimtari i lartė i opozitės nė Bangladesh, Ahsan Ullah Master, ėshtė plagosur rėndė nga personat e armatosur dhe po lufton pėr jetė, njofton BBCWorld.
 
Policia ka thėnė se Z. Master, i cili i takon Ligės opozitare Avami, ėshtė sulmuar sot (e premte) nė vendbanimin e tij nė qytetin Tongi, 20 km nė veri tė kryeqytetit Daka.
 
Nė kėtė incident janė plagosur edhe disa persona tė tjerė qė besohet tė jenė tė kėsaj partie. Pas atentatit, Z. Master ėshtė dėrguar nė spitalin e qytetit Daka dhe gjendet nė gjendje kritike.
 
 
Agjentėt e FBI-sė kanė arrestuar njė avokat nė lidhje me bombėvėniet nė trenat e Madridit
 
Uashington, 7 maj 2004 - Agjentėt e FBI-sė kanė arrestuar njė avokat nga shteti amerikan Oregon nė lidhje me bombėvėniet nė trenat e Madridit, ku patėn vdekur 191 njerėz, njofton BBCWorld. Avokati Brandon Mejfild nga Portlandi, i konvertuar nė musliman, ėshtė personi i parė i shquar nė SHBA, qė ėshtė burgosur pėr kėto sulme.
 
Nė njoftim thuhet se gjurmėt e gishtrinjve tė tė arrestuarit janė gjetur nė trastėn, me tė cilėn janė bartur mjetet shpėrthyese, tė pėrdorura nė sulme.
 
 
Janė vrarė 2 reporterė tė televizioneve nga Polonia dhe Algjeria
 
Varshavė, 7 maj 2004 - Dy reporterė tė televizioneve nga Polonia dhe Algjeria janė vrarė sot (e premte), kurse njė kameraman polak ėshtė plagosur nė njė sulm nė pjesėn qendrore tė Irakut, ka bėrė tė ditur njė burim i afėrt me televizionin polak, njofton Rojter.
 
 
Ministria britanike e Mbrojtes po heton akuzat e reja pėr keqtrajtim tė tė burgosurve nė Irak
 
Londėr, 7 maj 2004 - Ministria britanike e Mbrojtes thotė se po heton akuzat e reja pėr keqtrajtim tė tė burgosurve nė Irak, pasi njė ushtar i tretė ofroi dėshmi.

Ushtari sė pari i dorėzoi akuzat nė gazetėn "Dejli miror", e cila thotė se ai posedonte njė dosje tė hollėsishme tė asaj qė e quan, "abuzim serioz nga njė element i keq".

Ajo thotė gjithashtu se ushtari ka edhe emrat e atyre qė janė pėrgjegjės.
 
 
Tre tė vdekur nė Ukrainė nga shpėrthimi i njė depoje armėsh
 
Kiev, 7 maj 2004 - Njė zjarr ka shkaktuar shpėrthimin e njė depoje armėsh duke vrarė sė paku 3 vetė nė Ukrainėn juglindore.

Fshatarėt janė paralajmėruar pėr gjendjen emergjente. Rreth 10 mijė vetė janė evakuar nga njė zonė prej 10 km nė jug-lindje tė Ukrainės.

Depoja qė mori flakė pėrdorej pėr magazimin e raketa hedhėsve, minave anti-tank dhe municonit pėr marinėn. Menjėherė pasi u shfaq flaka, u dėgjuan shpėrthime tė fuqishme qė shkatėrruan ndėrtesat brenda njė zoneje me rreze 3 km tė bazės ushtarake qė gjendet nė rajonin, Zaporizhja.

Sipas dėshmitarėve okularė orė pasi filloi flaka, shpėrthimet dėgjoheshin pas ēdo disa sekondash. Ministria e ēėshtjeve urgjente ka thėnė se mbeturina nga shpėrthimi kanė shkuar 10 km tutje duke shkaktuar zjarre tė tjera.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot tre palestinezė nė Bregun Perėndimor
 
Tulkarem, 7 maj 2004 - Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot (e premte) tre palestinezė nė Bregun Perėndimor, dy prej tė cilėve i takonin lėvizjes radikale Xhihadi islamik, kanė bėrė tė ditur burimet palestineze dhe izraelite.

Dy aktivistė, tė cilėt kėrkoheshin pėr pjesėmarrje nė sulmet antiizraelite, janė vrarė pasi kishin hapur zjarr ndaj forcave qė kishin rrethuar shtėpinė e tyre nė njė kamp afėr Turkalemit.

Pjesėtari i tretė i Xhihadit, qė ndodhej nė shtėpi, ėshtė doėrzuar.

Poashtu ėshtė vrarė edhe njė pelestinez nė njė incident tjetėt nė qytetin Nablus nga zjarri i ushtarėve izraelitė.

Gjikthashtu njoftohet se njė automobil-bombė me 100 kg eksploziv ėshtė zbuluar po sot nė njė fshat afėr Nablusit, ka bėrė tė ditur policia izraelite.
 
 
Militantėt e fisit kristian kanė vrarė tė pakten 500 njerėz nė Nigeri
 
Jelva, Nigeri, 7 maj 2004 Militantėt e fisit mbizotėrues kristian kanė vrarė tė pakten 500 njerėz nė dy sulme nė qytetin musliman nė pjesėn qendrore tė Nigerisė, ka bėrė tė ditur njė zyrtar i lartė i Kryqit tė Kuq, njofton AP. Kryqi i Kuq kishte nxjerrė kėtė shifėr tė vrarėsh nga intervistat qė u kishte marrė dėshmitarėve dhe familjarėve tė viktimave.
 
 
Bahreini ka arrestuar 5 aktivistė tė opozitės
 
Manama, Bahrein, 7 maj 2004 - Bahreini ka arrestuar pesė aktivistė tė opozitės, tė cilėt kanė bėrė thirrje pėr reforma demokratike dhe kėshtu kanė ngritur nė 19 numrin e tė arrestuarėve nė javėn e kaluar, njofton BBCWorld. Tė dyshimtėt janė akuzuar pėr pėrpjekje tė ndryshimit tė sistemit politik.
 
 
Aeroplanėt izraelit kanė bombarduar pozicionet e milicisė hezbollahe nė jug tė Libanit
 
Bejrut, 7 maj 2004 - Aeroplanėt izraelit kanė bombarduar edhe sot (e premte) pozicionet e milicisė hezbollahe nė jug tė Libanit, kanė bėrė tė ditur burimet e sigurimit libanez, njofton BBCWorld. Sulmet nė zonėn e fermave Sheba duket tė jenė pėrgjigje e sulmeve raketore tė hezbollahėve nė bunkerėt ushtarak izraelitė.
 
Hezbollahėt kanė thėnė se kanė vrarė disa infiltratorė tė armatės izraelite nė kėtė zonė, qė ėshtė trekufiri izraelit, libanez dhe sirian. Sot ėshtė dita e tretė e luftimeve nė kėtė zonė.
 
 
Sekretari i mbrojtjes Rumsfeld dėshmon sot para kongresit
 
Uashington, 7 maj 2004 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, do tė dėshmojė sot para kongresit lidhur me abuzimin e tė burgosurve irakianė, ndėrkohė qė disa senatorė bėnė thirrje pėr dorėheqjen e tij.
Senatori republikan Xhon Mekejn tha se Ramsfeld duhet tė bėjė shumė sqarime kur tė dėshmojė para komisionit tė senatit pėr forcat e armatosura.

Senatori demokrat, Tom Harkin, tha se sekretari Ramsfeld duhet tė japė dorėheqje, siē u shpreh ai, pėr tė mirėn e vendit dhe pėr sigurinė e trupave amerikane nėpėr botė.

Edhe kandidati i Partisė Demokrate pėr president, Xhon Keri, kėrkoi dorėheqjen e zotit Ramsfeld.

Dje, presidenti Bush hodhi poshtė kėto thirrje, duke thėnė se zoti Ramsfeld do tė vazhdojė tė qėndrojė nė kabinetin e tij.
 
 
Bush kėrkon falje publikisht pėr abuzimin e tė burgosurve irakianė
 
Uashington, 7 maj 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka kėrkuar falje publikisht pėr herė tė parė pėr abuzimin e tė burgosurve irakianė nga trupat amerikane.

Duke qėndruar pėrkrah mbretit Abdullah tė Jordanisė nė njė konferencė pėr shtyp, presidenti Bush tha se i kishte shprehur keqardhje mbretit arab pėr vuajtjet dhe poshtėrimin qė i ėshtė bėrė tė burgosurve.

Por ai hodhi poshtė sugjerimet se sekretari amerikan i mbrojtjes, Donald Ramsfeld duhet tė japė dorėheqje apo tė hiqet nga posti mbi skandalin qė ka shkaktuar zemėrim ndėrkombėtar, sidomos nė vendet arabe.
 
 
Forcat amerikane marrin nėn kontroll zyrėn e guvernatorit nė Naxhaf
 
Naxhaf, 7 maj 2004 - Forcat amerikane morėn nėn kontroll zyrėn e guvernatorit nė Naxhaf, ndėrkohė qė nga pėrleshjet nė periferi tė qytetit tė shenjtė humbėn jetėn 41 milicė tė klerikut radikal shiit, Maktada al-Sadėr.

Tanket amerikane hynė nė njė zonė tė qytetit pėr herė tė parė qė nga fillimi i pėrlesshjeve para njė muaji me pėrkrahės tė armatosur tė klerikut tė kėrkuar al-Sadr, qė fshihet nė kėtė qytet.

Luftimet u intensifikuan, ndėrkohė qė administratori civil amerikan pėr Irakun, Paul Bremer, caktoi njė guvernator tė ri pėr rajonin e Naxhafit.
 
 
Gjykata libiane dėnon me vdekje gjashtė bullgarė pėr infektimin e fėmijėve me SIDA
 
Tripoli, 7 maj 2004 - Njė gjykatė libiane dėnoi me vdekje gjashtė punonjės bullgarė mjekėsie dhe njė mjek palestinez, pasi i shpalli ata fajtorė se kishin infektuar me qėllim me virusin e HIV-it qindra fėmijė libianė.

Gjykata e qytetit tė Bengazit nė veri tė Libisė tha se shtatė tė huajt do tė ekzekutoheshin nga njė skuadėr pushkatimi. Gjykata dėnoi gjithashtu njė mjek bullgar me katėr vjet burg pėr rolin nė kėtė ēėshtje.

Ministri bullgar i drejtėsisė Anton Stankov tha se ishte tronditur nga dėnimi dhe kėrkoi njė apel. Njė zėdhėnės i qeverisė bullgare e quajti vendimin "tė papranueshėm". Edhe Bashkimi Evropian e ka kundėrshtuar vendimin.
 
 
Nė shpėrthimin nė njė xhami nė Karaēi kanė humbur jetėn 10 vetė
 
Karaēi, 7 maj 2004 - Autoritet nė Pakistan kanė bėrė tė ditur se tė pakten 10 vetė kanė humbur jetėn nė shpėrthimin e sotėm (e premte) nė njė xhami nė lagjen e bizneseve nė Karaēi, njofton BBCWorld.
 
Burimet spitalore kanė thėnė se nė kėtė incident janė plagosur edhe tė paktėn 50 tė tjerė, shumė syresh rėndė. Nė momentin e shpėrthimit, xhamia ishte pėrplot besimtarė shitė, qė falnin xhumanė. Dėshmitarėt kanė thėnė se sulmi mund tė jetė kryer nga sulmues vetėvrasės me bombė, por njė gjė e tillė nuk ėshtė konfirmuar nga policia.
 
 
Nė shpėrthimin nė Karaēi janė vrarė 13 njerėz
 
Karaēi, 7 maj 2004 - Autoritet nė Pakistan kanė bėrė tė ditur se tė paktėn 13 njerėz janė vrarė nga shpėrthimi qė e ka shkkatuar njė sulmues vetėvrasės sot (e premte) nė njė xhami nė lagjen e bizneseve nė Karaēi, duke plagosur edhe 80 tė tjerė njofton Rojter.

Mbi 100 vetė ndodheshin nė momentin e shpėrthimit nė xhami duke falur xhumanė. Edhe policia e ka konfirmuar vrasjen e 13 njerėzve dhe plagosjen e 80 tė tjerėve, ndėrkohė qė burimet spitalore thonė se mbi 20 veta ndodhen nėn kujdesin intensiv.

Njė zyrtar lokal tha se ky ėshtė sulm terrorist i kryer nga armiqtė e paqes.
 
 
Nga plagėt e marra nė njė atentat vdes anėtari opozitar i Parlamentit tė Bangladeshit
 
Daka, Bangladesh, 7 maj 2004 - Anėtari i lartė opozitar i Parlamentit, Ahsan Ullah Master, i cili ishte plagosur rėndė nė njė atentat tė sotėm (e premte) nė qytetin Tongi, 20 km nė veri tė kryeqytetit Daka, njoftohet se ka vdekur nga plagėt e marra nė spitalin e kryeqytetit, ku ishte dėrguar fill pas atentatit, njofton BBCnews.
 
Policia ka thėnė se ai i pėrkiste Ligės opozitare Avami. Nė kėtė incident ishin plagosur edhe disa persona tė tjetė, qė besohet se ishin tė sė njėjtės parti.

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.