|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Pse vonohet regjistrimi i popullsisė

 
 

 
6 maj 2004 / TN
 
Rita LOLOĒI*
 
Njė nga problemet mė tė mprehta pėr tė gjitha zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare dhe ato tė pushtetit vendor gjatė kėtyre trembėdhjetė-katėrmbėdhjetė vjetėve pluralizėm nė Shqipėri, kanė qenė edhe listat e zgjedhjeve, mungesa e njė regjistri tė plotė tė popullsisė, mungesa e adresave tė sakta tė banimit.
 
Kjo dukuri u bė edhe mė e theksuar veēanėrisht nė zgjedhjet e fundit vendore ku “njė dorė magjike” risolli nė listat e votimit qytetarė qė tashmė nuk jetonin mė, qytetarė qė lėvizmin nga njė skaj i qytetit nė njė tjetėr, votues qė figuronin njėherėsh nė fshat dhe nė qendėr duke bėrė qė tė dėshtonin si zyrat shtetėrore qė quhen tė gjendjes civile (me tė gjithė strukturėn autoritative deri nė ministrinė e Pushtetit Lokal), si disa institucione ndėrkombėtare tė specializuara pėr infrastrukturėn zgjedhore, si shtabet e partive politike, segmente tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve dhe struktura tė tjera lokale dhe qėndrore.
 
Pavarėsisht se Shqipėria ėshtė ndėr tė paktat vende qė monitorohet dhe vėzhgohet edhe pėr zgjedhjet e pushtetit lokal (edhe nė zgjedhjet e fundit pėr pushtetin vendor pati njė numėr tė konsiderueshėm vėzhguesish, vendas dhe tė huaj), mungesa e njė regjistri shterues tė popullsisė ėshtė dhe mund tė bėhet njė pengesė edhe pėr zgjedhjet e ardhshme parlamentare.
 
Lufta politike me lėvizjen “Nano ik” tė demokratėve dhe me pėrgjigjen e socialiste “Nano ok”, mund tė sjellė sėrish befasi nė zhvillimet shqiptare ku, njė qeveri me kryeminsitrin aktual ose me njė kryeminsitėr tė pėrkohshėm nuk do tė ketė kohėn e domosdoshme pėr tė realizuar saktėsisht procesin e regjistrimit tė popullsisė dhe pėr tė plotėsuar disa kushte tė domosdoshme qė mund tė garantonin njė garė tė ndershme elektorale.
 
Po a ėshtė i vėrtetė i pazgjidhshėm ky problem? A janė vėrtet partitė shqiptare qė votuesit me tė drejtė vote tė gjejnė veten e tyre nė njė listė votimi dhe nė njė qendėr afėr banesės sė tyre tė pėrhershme apo tė pėrkohshme?
 
Si edhe ēdo problem tjetėr, edhe regjistrimi i popullsisė nuk ėshtė i pazgjithshėm. Mendojmė se fillimisht duhen pėrcaktuar aktorėt qė do tė merren me kėtė proces duke mos e shpėrndarė atė nė shumė struktura. Njė rol mė i pėrgjegjshėm i zyrave tė gjendjes civile, kompjuterizimi i dokumentacionet pėr emrat ekzistues, pra njė kuadėr ligjor i ri pėr kėto zyra, ka njė rol tė pazėvendėsueshėm. Pėr tė mos e shtyrė pėrfundimisht zyrat e gjendjes civile mund tė ketė njė afat ligjor ku tė rishihen dhe tė rivlerėsohen tė gjithė emrat qė ndodhen brenda zonės sė tyre.
Po verifikimi nė terren a ėshtė i mundur?
 
Praktika e grupit tresh pėr tė shkuar banesė pėr banesė dhe apartament pėr apartament, nuk duhet shpėrfillur, megjithėse nuk dihet se sa tė dhėnat e tyre gjetėn shprehje nė listat e reja zgjedhore pėr pushtetin vendor. Gjendjet civile, partitė politike, struktura tė posaēme tė shoqėrisė civile e kanė tė vėshtirė ta kryejnė kėtė proces, gjė qė mund tė kryehej saktėsisht nga komuniteti i arsimtarėve (pa drejtorėt), si pjesa mė e papolitizuar e shoqėrisė, si pjesa mė e ndėrgjegjshme dhe e painkriminuar dhe qė gjatė kėtij procesi mund tė shfrytėzohej edhe pauza dymujore mes dy viteve akademike nė pushimet e verės.
 
Ėshtė e kotė tė kėrkosh shpenzimet dhe faturat financiare qė janė kryer pėr infrastrukturat zgjedhore, pėr fonde tė hedhura pa kursim qė tė gjitha sė bashku nuk kanė finalizuar nė njė saktėsim tė plotė tė regjistrit tė popullatės, por kostoja e verifikimit tė votuesve nėpėrmjet komunitetit edukativo-mėsimor mund tė jetė mė e ulta dhe mė rezultativja njėkohėsisht. Njė formular i posacėm me gjeneralitetet mė tė pėrgjithshme mund tė saktėsonte banorėt e vjetėr dhe tė rinj, tė larguarit nga apartamentet e tyre dhe qeramarrėsit. Mungesa e numrave tė pallateve tė rinj ose tė emėrtimeve rrugore gjithashtu mund tė kishte zgjidhje duke shėnuar objekte tė njohura.
 
Ringritja e shqetėsimit pėr regjistrimin e popullisė nuk mund tė shihet si njė proces i zakonshėm, ēdo ditė qė kalon ėshtė njė vonesė tjetėr ēka mund ta shndėrrojė atė nė njė betejė retorike dhe tė pazgjidhshme pėr zgjedhjet e ardhshme parlamentare. 
 
*Autorja ėshtė kryetare e Bordit Ekzekutiv tė URDNJ

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.