|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E enjte, 6 maj 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova: Edhe pas pesė vjetėsh nė liri, kemi dhembje, por edhe krenari pėr Profesor Aganin

 • Presidenti Rugova dekoroi prof.Fehmi Aganin me Urdhėrin "Heroi i Kosovės"

 • Presidenti Rugova pėrgėzon Presidentin e ri tė Austrisė

 • Presidenti Rugova pėrgėzoi Cėrvenkovskin

 • Holkeri do tė qėndrojė nė Uashington dhe nė OKB

 • Daci bisedoi me kryesuesit e komisioneve parlamentare pėr funksionalizimin e mekanizmave tė Kuvenditi

 • M.Hamiti: Akti i miratimit tė planeve pėr Kosovėn qė vijnė nga Beogradi ėshtė i papranueshėm

 • Pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit konstatojnė se plani i Serbisė pėr Kosovėn mund tė shkaktojė probleme

 • Qeveria e Kosovės ka aprovuar projektligjin pėr tatimin nė tė ardhurat personale dhe atė pėr tatimin nė fitim

 • Holkeri ka biseduar nė Beograd me kryeministrin serb rreth planit tė Serbisė pėr Kosovėn

 • Alush Gashi tha se Kosova nė arenėn ndėrkombėtare duhet ta ketė trajtimin e njė shteti nė ndėrtim

 • Tė zhvendosurit e pakicės serbe nė Gjilan gjatė trazirave tė marsit kanė filluar tė kthehen nė shtėpitė e tyre

 • Sali Berisha refuzoi ftesėn e Nanos pėr tė marrė pjesė nė delegacionin shqiptar nė takimin e NATO-s

 • Hetuesit nė Bosnje thanė se gabimi i pilotit e shkaktoi rrėzimin e aeroplanit tė presidentit Trajkovski

 • Parlamenti maqedonas ia mori mandatin e deputetit Lube Boshkovskit

 • Nė luftimet nė disa qytete irakiene janė vrarė tė pakten 15 irakianė dhe njė ushtar amerikan

 • Izraeli ka liruar nga burgu bashkėthemeluesin e grupit militnt palestinez Hamas

 • Njė bombėhedhės vetėvrasės ka vrarė 5 irakianė dhe njė ushtar amerikan nė Bagdad

 • Dy shpėrthime kanė shkatėrruar selinė e Unionit Patriotik tė Kurdistanit nė Bakuba

 • Bush thotė se personat pėrgjegjės do tė nxirren para drejtėsisė

 • Bush takohet sot nė Shtėpinė e Bardhė me mbretin e Jordanisė Abdullah

 • Kėshilltari i Pauellit sulmon kundėrshtarėt

 • Udhėheqėsi rebel i Axharisė, Abashixe ka dhėnė dorėheqje

 
  
Presidenti Rugova: Edhe pas pesė vjetėsh nė liri, kemi dhembje, por edhe krenari pėr Profesor Aganin
  
   
Prishtinė, 6 maj 2004 - Sot nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė u mbajt njė Akademi pėrkujtimore kushtuar profesor Fehmi Aganit, nė 5-vjetorin e vrasjes, e cila u organizua nėn patronazhin e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova.
 
Merrin pjesė anėtarė tė familjes sė ngushtė Agani, zyrtarė tė lartė tė Kuvendit tė Kosovės, ministra, deputetė, zyrtarė tė LDK-sė, kryetarė komunash, si dhe shumė pjesėmarrės, tė cilėt me praninė e tyre nderuan personalitetin dhe veprėn e profesor Fehmi Aganit.
 
Fillimisht u kėndua Himni Kombėtar dhe ai "Kur n'Kosovė ra kushtrimi" dhe pastaj me njė minutė heshtje u nderua profesori i ndjerė Fehmi Agani. Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, duke folur pėr personalitetin e profesor Aganit tha nė fillim tė fjalės sė tij:
 
"Jemi tubuar sot kėtu, nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės, nė kėtė Akademi Pėrkujtimore nė kujtim tė 5 vjetorit tė vrasjes sė Akademik Prof. Dr. Fehmi Agani, Nėnkryetarit shumėvjeēar tė LDK-sė dhe deputetit tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės".
  
"Gjendemi sot sė bashku nė kujtim tė pėrjetshėm tė Profesorit tonė tė madh, tė Profesorit tim dhe tė mikut tim tė ēmueshėm e bashkėpunėtorit, bashkėmendimtarit dhe bashkėvepruesit tim e tonė shumėvjeēar, Profesor Aganit", tha Presidenti Rugova.

- Profesori ynė Agani, - tha Presidenti Rugova - me kėtė titull qė u bė emėr i Tij pėr tė gjithė ne nė jetėn tonė publike e private, gjithė jetėn dhe veprėn ia kushtoi vendit tonė Kosovės dhe popullit shqiptar. Pėr decenie tė tėra Profesor Agani ishte i njohur pėr veprėn e Tij arsimore universitare, shkencore e filozofike. Ishte i dashur dhe i ēmuar nga tė gjithė - tha ai.
 
Presidenti Rugova theksoi mė tutje se me themelimin e LDK-sė, qė ishte njėri ndėr themeluesit e saj, "Ai, dhe tė gjithė ne, hyri nė jetėn aktive politike e shtetėrore pėr tė mbrojtur vlerat dhe ekzistencėn e kombit tė Kosovės dhe tė popullit shqiptar".

- Profesor Agani mori pjesė aktive nė aktet madhore tė vendit tonė siē janė: Deklarata e Pavarėsisė, Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, Referendumi pėr Pavarėsi dhe nė ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės nė bazė tė zgjedhjeve presidenciale e parlamentare tė Republikės sė Kosovės tė vitit 1992 - tha Presidenti Rugova, duke folur pėr aktivitetin politik tė profesor Aganit.

"Sė bashku me Profesor Aganin i vendosėm themelet e shtetit tė pavarur tė Kosovės dhe funksionimin e tij, qė sot nė botė njihet si 'shtet i shqiptarėve tė Kosovės' apo si 'shtet paralel', si kontribut yni nė historinė e lėvizjeve tė botės pėr pavarėsi".

Presidenti Rugova nė vazhdim tė fjalės sė tij theksoi se Profesor Agani pėr njė decenie tė tėrė ishte njeriu mė aktiv nė lėvizjen tonė pėr liri, pavarėsi e demokraci. "Ai ishte gjithmonė nė vijėn e parė tė veprimit nė planin publicistik, diplomatik dhe tė veprimit nė terren.
 
Ishte ndėr profesorėt e rrallė qė kishte pranuar tė punonte me studentėt e tij dhe me tė gjithė njerėzit pėr tė mirėn e vendit tė vet. Ishte i palodhshėm dhe gjithmonė i gatshėm pėr tė gjetur zgjidhje pėr ēdo problem tė veprimit shtetėror e politik si dhe pėr ēdo ēėshtje tė veprimit tė pėrditshėm duke ndėrtuar dhe mbrojtur lirinė dhe pavarėsinė, objektivin tonė madhor". Me kėto cilėsi, tha Presidenti, Profesor Agani jepte kontribut tė madh nė formimin e kulturės politike, shtetėrore e njerėzore tė vendit tonė.

Ndėrkaq, duke folur pėr njė cilėsi tjetėr tė madhe tė Profesor Aganit, Presidenti Rugova tha veēoi modestinė njerėzore e morale dhe modestinė e veprimit tė Fehmi Aganit. "Me kėtė cilėsi qė e kanė vetėm njerėzit e mėdhenj, fitonte pėrkrahjen e miqve tanė dhe respektin pėr tė si burrė shteti dhe pėr Kosovėn. Po ashtu me modestinė e tij nė veprimin politik fitonte pėrkrahjen e qytetarėve dhe tė njerėzve pėr veprim tė pėrbashkėt", tha zoti Rugova.

Presidenti Rugova theksoi se "ne edhe sot pas pesė vjetėsh nė liri, kemi dhembje pėr Profesor Aganin qė nuk ėshtė mė nė mesin tonė qė ra nga dora e armikut, por krenarinė e kemi mė tė madhe, sepse e kemi veprėn dhe jetėn e Tij tė ndritur".

"Nė kėtė pėrvjetor mund tė themi se pėr ne ėshtė njė pėrkujtim krenar i madh pėr Profesorin tonė tė madh, qė pėrmban dhembjen pėr humbjen e Tij fizike dhe ėshtė krenari e madhe pėr veprėn e Tij qė ėshtė fitorja e Tij. Pėr kėtė jetojnė njerėzit. Pėr kėtė jetoi dhe veproi Profesori ynė i madh.
 
Profesor Agani me veprėn e Tij ėshtė i pranishėm nė jetėn e tė gjithė neve. Nė familjen time ėshtė i pranishėm dhe nė momente tė mira e tė vėshtira gjejmė mbėshtetje nė jetėn dhe veprėn e Tij, si mik i shtėpisė. Kėtė na e dhurojnė njerėzit e mėdhenj", theksoi nė fjalėn e tij Presidenti Rugova.

- Kėto ditė isha pėr vizitė nė SHBA, - tha Presidenti Rugova. - Mund t'ju them se, si gjithmonė ishte njė pritje madhėshtore nga miqtė tanė amerikanė dhe komuniteti shqiptar. Ishte i fortė kujtimi i mirė pėr Profesor Aganin.

- Mund t'ju them se tash pesė vite tė lirisė sė vendit tonė, nė SHBA po forcohet mendimi pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės sa mė shpejt. Pra, njė Kosovė e pavarur, demokratike e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA. Ky ishte testamenti i Profesor Aganit, testamenti ynė, qė jam i bindur me pėrkrahjen e miqve tanė do ta arrijmė sė shpejti, - theksoi Presidenti i Kosovės, duke shtuar se "ky ėshtė njė lajm i mirė nė kėtė pėrvjetor tė pėrkujtimit tė Profesorit tonė tė dashur, Profesor Aganit dhe lajm i mirė pėr tė gjithė ne", tha Presidenti Rugova, duke e pėrmbyllur fjalimin e tij me fjalėt:

"Zoti e bekoftė Profesor Aganin, Zoti e bekoftė Familjen Agani.

Zoti e bekoftė Kosovėn tonė tė shtrenjtė"!

Nė fund tė Akademsiė pėrkujtimore u shfaq njė program artistik-muzikor, ku aktori Ēun Lajēi lexoi fragmente nga komentet e Fehmi Aganit. Alisa Baraku kėndoi njė ario tė Xhuzepe Verdit, kurse Lule Elezi dhe Antonio Gashi ekzekutuan pika tė zgjedhura mizikore.
 
 
Presidenti Rugova dekoroi prof.Fehmi Aganin me Urdhėrin "Heroi i Kosovės"
 
Prishtinė, 6 maj 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova me njė dekret tė veēantė ka dekoruar Akademik Prof. Dr. Fehmi Aganin me Urdhrin "Hero i Kosovės", pėr vepra trimėrie pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.

Dorėzimi i Urdhėrit "Hero i Kosovės" pėr Fehmi Aganin do tė bėhet sė shpejti nė njė ceremoni solemne, bėri tė ditur sot nė Akademinė pėrkujtmore nė Prishtinė, Presidenti Rugova.
 
 
Presidenti Rugova pėrgėzon Presidentin e ri tė Austrisė
 
Prishtinė, 6 maj 2004 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka pėrgėzuar z. Hajnc Fisher pėr zgjedhjen e tij President i Austrisė.

"Me rastin e zgjedhjes Tuaj President i Republikės Federale tė Austrisė, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės.

Kemi bindjen se nėn Presidencėn Tuaj, vendi im, Kosova, do tė gėzojė edhe mė shumė pėrkrahjen e vendit Tuaj tė ēmuar pėr njohjen formale tė pavarėsisė dhe pėr thellimin e marrėdhėnieve tona miqėsore", thuhet nė pėrgėzimet e Presidntit Rugova drejtuar Presidentit tė sapozgjedhur tė Austrisė.
 
 
Presidenti Rugova pėrgėzoi Cėrvenkovskin
 
Prishtinė, 6 maj 2004 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka pėrgėzuar z. Branko Cėrvenkovski pėr zgjedhjen e tij President i Maqedonisė.

"Me rastin e zgjedhjes Tuaj President i Maqedonisė nė zgjedhjet presidenciale tė javės sė kaluar, Ju shpreh urimet e mia tė sinqerta dhe tė popullit tė Kosovės.

Jemi tė bindur se nėn udhėheqjen Tuaj, marrėdhėniet e mira fqinjėsore midis dy vendeve tona do tė avancohen edhe mė shumė", thuhet nė urimet e Presidentit Rugova dėrguar Presidentit tė ri tė Maqedonisė.
 
 
Holkeri do tė qėndrojė nė Uashington dhe nė OKB
 
Prishtinė, 6 maj 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri ka udhėtuar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku do tė ketė njė sėrė takimesh me zyrtarė tė lartė tė Departamentit tė Shtetit dhe tė OKB-sė.

Holkeri nė Uashington do tė takohet me nėnsekretarin e Shtetit Mark Grosman si dhe do tė flasė nė Akademinė Ndėrkombėtare tė Paqes nė Uest Point nė lidhje me operacionet paqeruajtėse, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsja e UNMIK_ut Matilde Heneke, duke shtuar se Holkeri mė 11 maj do tė raportojė edhe nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė pėr gjendjen nė Kosovė nė tre muajt e fundit.
 
 
Daci bisedoi me kryesuesit e komisioneve parlamentare pėr funksionalizimin e mekanizmave tė Kuvenditi
 
Prishtinė, 6 maj 2004 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, ka takuar dje kryesuesit e komisioneve parlamentare dhe ka biseduar me ta pėr funksionalizimin e mekanizmave tė Kuvendit dhe pėr efikasitetin mė tė madh tė komisioneve nė shqyrtimin dhe amandamentimin, por edhe pėr hartimin e projektligjeve.
 
Z. Daci ka shprehur brengosjen e tij pėr mungesėn nė rritje tė deputetėve nė seancat plenare tė Kuvendit tė Kosovės dhe mosmbajtjen herė-herė tė komisioneve parlamentare pėr mungesė kuorumi.
 
Ai u ka bėrė apel kryesuesve tė komisioneve qė deri nė fund tė mandatit tė jenė nė krye tė detyrės, sepse kėtė e kanė obligim nga vota e qytetarėve dhe pėr faktin qė Grupi i Kontaktit dhe mekanizmat tjerė ndėrkombėtarė do tė jenė tė fokusuar nė Kosovė dhe nė kėtė vėshtrim pohoi se Kuvendi duhet ta kryejė me pėrkushtim obligimin e tij pėr pėrmbushjen e standardeve.

Shumica e kryesuesve tė komisioneve parlamentare janė tė shprehur tė kėnaqur me vėllimin dhe cilėsinė e punėve tė komisioneve qė i udhėheqin, ndėrkaq disa syresh vunė nė spikam dėmet qė i shkakton bojkotimi i deputetėve tė koalicionit "Kthimi" dhe i ndonjė deputeti tjetėr, por gati tė gjithė u ankuan pėr kushte jo tė mira tė punės pėr mungesė zyresh, makinash, telefonash e tj.

Nė kėtė takim u tha se Kuvendit tė Kosovės duhet t'i jepet pesha qė i takon jo vetėm nė planin e miratitmit tė ligjeve por edhe sa i pėrket kontrollit tė Qeverisė.

Kryesuesit e komisioneve u pajtuan qė njė herė nė muaj tė raportohet nė Kuvend pėr pėrmbushjen e standardeve nga ana e legjislativit tė Kosovės, kurse sa i pėrket ndryshimeve kushtetuese u tha se propozimet janė tė gatshme, por se para nxjerrjes sė tyre pėr diskutim a miratim, duhet tė bashkėpunohet me Zyrėn Ligjore tė Pėrfaqėsuesit Special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė pėr Kosovė, zotit Holkeri.
 
 
M.Hamiti: Akti i miratimit tė planeve pėr Kosovėn qė vijnė nga Beogradi ėshtė i papranueshėm
 
Prishtinė, 6 maj 2004 - "Organizimi i brendshėm politik e administrativ nė vendin tonė ėshtė punė e institucioneve qendrore tė Kosovės. Reformimi i mundshėm i kėtij organizimi duhet tė dalė si nevojė e brendshme, assesi si imponim prej askujt, pėr kalim kompetencash nė nivele lokale nė tė mirė tė funksionimit mė tė mirė tė qeverisjės dhe nė shėrbim tė qytetarėve pa dallim etnie", tha nė njė prononcim pėr media Muhamet Hamiti, zėdhėnėsi i Presidentit tė Kosoėvs.

Ai konsideron se "vetė akti i shpalljes a miratimit tė planeve pėr organizim tjetėrfare nė Kosovė qė vijnė nga Beogradi ėshtė i papranueshėm".

"Ajo qė quhet bartje kompetencash nė nivele lokale, apo proces decentralizimi, mund tė bėhet mė sė miri pas pėrmbylljes sė procesit centralizues: njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės. Ky do tė ishte edhe procesi mė i natyrshėm B bartje kompetencash nė vijė vertikale, assesi mbi baza etnike", tha Muhamet Hamiti.
 
 
Pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit konstatojnė se plani i Serbisė pėr Kosovėn mund tė shkaktojė probleme
 
Prishtinė, 6 maj 2004 - Pėrfaqėsuesit e vendeve tė Grupit tė Kontaktit nė Prishtinė kanė konstatuar se plani i Serbisė pėr Kosovėn ėshtė njė projekt, i cili ende ėshtė nė diskutim. Mirėpo, si i tillė, ashtu siē e kanė prezentuar autoritetet serbe, sipas tyre mund tė konsiderohet si shkaktar i problemeve nė tė ardhmen.
 
 
Qeveria e Kosovės ka aprovuar projektligjin pėr tatimin nė tė ardhurat personale dhe atė pėr tatimin nė fitim
 
Prishtinė, 6 maj 2004 - Qeveria e Kosovės ka aprovuar projektligjin pėr tatimin nė tė ardhurat personale dhe projektligjin pėr tatimin nė fitim, tė cilėt do t'i dorėzohen Kuvendit tė Kosovės pėr amandamentim.

Po nė kėtė seancė tė Qeverisė sė Kosovės u aprovua udhėzimi administrativ pėr pagesėn e stafit politik tė komunave qė rregullojnė ēėshtjen e tė ardhurave personale tė kryetarėve, zėvendėskryetarėve dhe anėtarėve tė asambleve komunale. Kėtė vendim tė Qeverisė e konfirmoi pas mbledhjes drejtori i Zyrės pėr informim publik tė kryeministrit Sylė Ukshini.

Ndėrkaq, Parlamenti i Kosovės mendon se nėse projektligji pėr marrėveshje ndėrkombėtare financiare nuk duhet ndėrruar, atėherė kjo nuk do tė ndodhė. Mirėpo, nėse Parlamenti konsideron se ekzistojnė nene qė duhet tė ndryshohohen, sigurisht se ato do tė ndryshohen, pavarėsisht nga ajo ēfarė thotė Qeveria e Kosovės, u tha pas takimi qė e organizoi kryeparlamentari Nexhat Daci me tė gjithė shefat e grupeve parlamentare, anėtarėt e Kryesisė sė Kuvendit dhe me kryetarėt komisioneve parlamentare.
 
 
Holkeri ka biseduar nė Beograd me kryeministrin serb rreth planit tė Serbisė pėr Kosovėn
 
Beograd, 6 maj 2004 - Kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri ka biseduar dje nė Beograd me kryeministrin serb, Vojisllav Koshtunica rreth planit tė fundit tė Serbisė pėr Kosovėn mbi decentralizimin dhe pjesėmarrjen e serbėve nė institucionet e Kosovės. Pėr momentin nuk dihen hollėsitė e bisedimeve, sepse pjesėmarrėsit nuk kanė bėrė komente publike dhe nuk kanė pasur ndonjė njoftim zyrtar.

Mirėpo, nga kabineti i Qeverisė serbe ėshtė lėshuar njė kumtesė, ku thuhet se kryeadministratori i Kosovės ka vlerėsuar se plani i Qeverisė serbe pėr zgjidhjen politike tė situatės nė Kosovė paraqet njė bazė tė mirė nisėse pėr vazhdimin e dialogut, i cili do tė sjellte garanci institucionale pėr serbėt e Kosovės.
 
Nė kumtesė theksohet se Holkeri ka rikujtuar masat qė po i ndėrmerr UNMIK-u pėr zbulimin e frymėzuesve dhe tė pjesėmarrėsve tė dhunės sė marsit dhe ka cekur se njė numėr i madh i tyre ėshtė arrestuar.

Nė komunikatė po ashtu thuhet se Koshtunica ka kushtėzuar vazhdimin e dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit me fillimin e zbatimit tė decentralizimit, duke shtuar se plani i Qeverisė sė Serbisė paraqet kornizėn pėr bisedime tė mėtejshme.

Ndėrkaq Ēoviq ka thėnė se nuk dėshiron tė takohet me kryeadministratorin Holkeri, ngase ai, sipas tij duhet sa mė shpejt tė largohet nga ky post, sepse Holkeri ėshtė fajtori mė i madh pėr 17 marsin.
 
 
Alush Gashi tha se Kosova nė arenėn ndėrkombėtare duhet ta ketė trajtimin e njė shteti nė ndėrtim
 
Prishtinė, 6 maj 2004 - "Kosova i ka planet e veta, ndėrkaq plani i fundit i Beogradit pėr ne ėshtė plotėsisht i papranueshėm", tha nė njė intervistė pėr radion "Evropa e lirė", Alush Gashi, deputet i Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Ai gjithashtu tha se bashkėsia ndėrkombėtare nuk duhet ta trajtojė Kosovėn si njė konflikt i cili nuk dihet si do tė pėrfundohet dhe kėrkon qė Kosova tė ketė garanca ndėrkombėtare pėr pavarėsinė e saj.

"Kosova nė arenėn ndėrkombėtare duhet ta ketė trajtimin e njė shteti nė ndėrtim, jo tė njė projekti i cili nuk dihet sesi do tė pėrfundojė. Prandaj pėr njė mbėshtetje edhe mė tė fuqishme tė qytetarėve tė Kosovės nė afrim tė vitit 2005, apo nė plotėsim tė tė ashtuquajturave standarde, nevojitet njė garancė e plotė ndėrkombėtare pėr pavarėsi tė Kosovės", tha Alush Gashi.
 
 
Tė zhvendosurit e pakicės serbe nė Gjilan gjatė trazirave tė marsit kanė filluar tė kthehen nė shtėpitė e tyre
 
Gjilan, 6 maj 2004 - Pjesėtarėt e pakicės serbe tė ikur gjatė trazirave tė marsit kanė filluar tė kthehen nė shtėpitė e tyre nė Gjilan. Por edhe mėtej njė numėr i tyre janė tė strehuar nė fshatrat pėrreth. Kėshtu ka bėrė tė ditur Ignjacio Mateini, pėrgjegjės i UNHCR-it pėr rajonin e Gjilanit.
 
Sipas tij nė Gjilan ka pasur 107 tė zhvendosur serbė, nė Shillovė 63 dhe 44 nė fshatra tjera serbe tė Gjilanit, nga tė cilėt 16 tė zhvendosur janė kthyer nė shtėpitė e tyre, ndėrkaq tė tjerėt janė duke i vizituar ato nė pėrkujdesjen e njė organizate daneze dhe policisė.
 
Nė Viti ndėrkaq janė zhvendosur 34 persona, ndėrkaq nė Ferizaj edhe mėtej tetė persona tė zhvendosur janė duke qėndruar nė kampin grek tė KFOR-it, tė cilėt shumė shpejt do tė vendosen nė qytet, ka thėnė z. Mateini.
 
 
Sali Berisha refuzoi ftesėn e Nanos pėr tė marrė pjesė nė delegacionin shqiptar nė takimin e NATO-s
 
Tiranė, 6 maj 2004 - Kryetari i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha refuzoi edhe publikisht ftesėn e kryeministrit socialist Fatos Nano pėr tė marrė pjesė nė delegacionin shqiptar nė takimin e qershorit tė Aleancės atlantike nė Stamboll.
 
Ky refuzim lė pak shansė qė dy forcat kryesore politike nė Shqipėri tė gjejnė gjuhėn e kompromisit dhe tė ulėn nė tavolinėn e bisedimeve pėrnt ēėshtje emergjente nė krye tė tė cilave qėndron pėrmirėsimi i kodit elektoral pėr tė garantuar zgjedhje tė lira dhe tė ndershme parlamentare nė qershorin e vitit tė ardhshėm.
 
 
Hetuesit nė Bosnje thanė se gabimi i pilotit e shkaktoi rrėzimin e aeroplanit tė presidentit Trajkovski
 
Shkup, 6 maj 2004 - Fajtor pėr aksidentin ajror tė presidentit maqedonas Boris Trajkovski janė pilotėt tė cilėt nuk kanė respektuar procedurat e aterimit, ėshtė bėrė nė raportin e publikuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve tė Maqedonisė.

Nė kėtė raport theksohet se shkaku pse ka humbur jetėn ish-presidenti i Maqedonisė ishin gabimet procedurale tė ekuipazhit tė aeroplanit gjatė aterimit nė Aeroportin e Mostarit.
 
Kėshtu ka bėrė tė ditur kryetari i Komisionit hetimor pėr ndriēimin e kėsaj fatkeqėsie Stallko Begiq pas takimit tė realizuar dje me ministrat e Transportit dhe Lidhjeve tė Maqedonisė dhe atė tė Bosnjes e Hercegovinės Agron Buxhaku dhe Branko Dikiq.
 
Ky i fundit ka thėnė se avioni ka qenė nė nė lartėsi mė tė ulėt nė kohėn kur ka tentuar qė tė zbresė nė aeroportin e Mostarit. Sipas tij, nuk mund tė bėhet fjalė pėr faje teknike, por pėr gabime procedurale tė pilotėve deri sapo i afroheshin aeroportit tė Mostarit, duke shkatuar kėshtu rrėzimin e aeroplanit.
 
 
Parlamenti maqedonas ia mori mandatin e deputetit Lube Boshkovskit
 
Shkup, 6 maj 2004 - Parlamenti i Maqedonisė ka miratuar vendimin e Komisionit parlamentar pėr ēėshtjen e mandatit dhe imunitetit tė deputetėve nė lidhje me ndjekjen penale dhe paraburgosjen e deputetit tė opozitės kundėr ish-ministrit tė brendshėm Lube Boshkovski.
 
Ai dyshohet tė ketė dhėnė urdhėr pėr vrasjen e gjashtė shtetasėve pakistanez dhe njė shtetasi indian nė vitin 2002, kur ai ishte ministėr i brendshėm. Opozita maqedonase nuk u pajtohet me procedurat e shpallura nga Gjykata Kushtetuese dhe Ministria e Rrendshme nė lidhje me urdhėrarrestin pėr Boshkovskin.
 
VMRO-DPMNE tė cilės i takon ky deputet thekson se vetėm Parlamenti maqedonas mund tė miratojė vendimin pėr ndjekjen penale, ose arrestimin e njė deputeti dhe se nė kėtė rast gjykata hetuese nuk e ka pėrfillur parlamentin.
 
 
Nė luftimet nė disa qytete irakiene janė vrarė tė pakten 15 irakianė dhe njė ushtar amerikan
 
Naxhaf, 6 maj 2004 – Forcat e koalicionit amerikan kanė ndėrmarrė njė operacion, ndėr mė tė fuqishmit deri me tash, kundėr milicisė sė klerikut radikal dhe nė pėrleshjet e ashpra, qė janė zhvilluar nė varrezat mė tė mėdha nė botė, janė vrarė tė pakten 15 irakianė dhe njė ushtar amerikan, njofton AP. Luftimet janė zhvilluar nė Naxhaf dhe nė disa qytete tė tjera irakiene dhe janė sulmuar vendstrehimet e militantėve islamikė.
 
 
Izraeli ka liruar nga burgu bashkėthemeluesin e grupit militnt palestinez Hamas
 
Jerusalem, 6 maj 2004 – Izraeli ka liruar bashkėthemeluesin e grupit militant palestinez Hamas, Muhamed Taha, pas 14 muaj qendrimi nė burg pa gjykim, njofton BBCnews. Z. Taha, tash 68 vjeēar, ėshtė dėrguar nė kampin e refugjatėve nė Gaza, ku ėshtė pritur me ovacione nga ithtarėt e tij. Izraeli ka vrarė dy figura tė shquara tė Hamasit dhe nuk e ka komentuar lirimin e z. Taha.
 
 
Njė bombėhedhės vetėvrasės ka vrarė 5 irakianė dhe njė ushtar amerikan nė Bagdad
 
Bagdad, 6 maj 2004 - Njė bombėhedhės vetėvrasės ka vrarė sot heret nė mėngjes (e enjte) pesė irakianė dhe njė ushtar amerikan nė njėrėn nga hyrjet nė selinė e Komandės amerikane nė Bagdad, vetėm disa orė nga pėrpjekjet e presidentit Bush pėr tė riparuar dėmet nga skandali i abuzimit tė tė burgosurve irakianė, njofton Rojter.
 
Makina-bombė, qė hodhi njėrėn kėmbė tė viktimės 200 jardė larg, ka plagosur gjithashtu edhe 26 civilė irakianė dhe tė pakten tre ushtarė amerikanė nė hyrjen e postbllokut tė ashtuquajtur Zona e Gjelbėr, ka thėnė zėdhėnėsi ushtarak amerikan.
 
 
Dy shpėrthime kanė shkatėrruar selinė e Unionit Patriotik tė Kurdistanit nė Bakuba
 
Bakuba, Irak, 6 maj 2004 - Shpėrthimet e dy bombave kanė shkatėrruar sot (e enjte) ndėrtesėn e selisė sė Unionit Patriotik tė Kurdistanit nė qytetin irakian Bakuba, 40 mila nė veri tė Bagdadit, kanė bėrė tė ditur dėshmitarėt, njofton Rojter. Burimet spitalore kanė thėnė se shpėrthimet kanė plagosur edhe tė pakten katėr vetė. UPK-nė e udhėheq Xhelal Talabani, anėtar i Kėshillit qeveritar tė Irakut, tė cilin e kanė formuar amerikanėt.
 
 
Bush thotė se personat pėrgjegjės do tė nxirren para drejtėsisė
 
Uashington, 6 maj 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush dėnoi fuqishėm veprimet qė shikohen nė fotografi tė mara nė burgun Abu Graib, nė tė cilat ushtarė amerikanė nė Irak keqtrajtojnė disa tė burgosur irakianė.

Presidenti i tha rrjetit arab televiziv Al-Arabija se kėto veprime janė tė urryera dhe se amerikanėt janė tronditur nga kėto incidente aq sa edhe vetė irakianėt. Administrata e presidentit Bush edhe dje e pėrqėndroi vemendjen nė pėrpjekjet pėr tė riparuar dėmin e shkaktuar nga keqtrajtimet, pėr tė cilat ushtria thotė se mund tė mos jenė incidente tė izoluara.

"Kjo ėshtė diēka qė e pasqyron vendin tonė nė mėnyrė negative", tha presidenti Bush duke folur nė rrjetin televiziv Al-Arabija me seli nė Dubai. Ai shprehu keqardhje, megjithėse nuk kėrkoi falje, pėr fotografitė e tė burgosurve irakianė lakuriq, tė cilėt detyroheshin tė bėnin poza poshtėruese, ndėrkohė qė ushtarėt amerikanė shikonin.
 
 
Bush takohet sot nė Shtėpinė e Bardhė me mbretin e Jordanisė Abdullah
 
Uashington, 6 maj 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush takohet sot nė Shtėpinė e Bardhė me mbretin e Jordanisė Abdullah pėr tė diskutuar rreth procesit tė paqes nė Lindjen e Mesme.

Mbreti Abdullah shtyu bisedimet me presidentin Bush pasi ky i fundit mbėshteti planin e kryeministrit izraelit, Ariel Sharon, pėr tė tėrhequr kolonėt hebrenj nga Gaza dhe 4 vendebanime tė largėta tė Bregut Perėndimor.
 
 
Kėshilltari i Pauellit sulmon kundėrshtarėt
 
Uashington, 6 maj 2004 - Njė nga ndihmėsit mė tė ngushtė tė sekretarit amerikan tė shtetit, Kolin Pauell ka sulmuar ashpėr kundėrshtarėt e zotit Pauell brenda administratės sė Bushit.

Shefi i shtabit i zotit Pauell, Lari Uilkerson, akuzoi ata qė ai tha po ndėrmerrnin vendime kavaliere duke dėrguar djemtė dhe vajzat pėr tė vdekur.

Kjo ishte njė paraqitje e pazakontė, veēanėrisht nga brenda njė adminsitrate qė para publikut mundohet tė tregojė se ka unitet.
 
 
Udhėheqėsi rebel i Axharisė, Abashixe ka dhėnė dorėheqje
 
Batum, 6 maj 2004 - Udhėheqėsi rebel i Axharisė, Asllan Abashixe ka dhėnė dorėheqjen pasi Rusia ndėrhyri pėr tė qetėsuar pėrshkallėzimin e krizės.

Protestuesit nė rrugėt e Batumit kanė kėrkuar dorėheqje tė udhėheqėsit tė rajonit dhe tani ata morėn ēfarė deshėn. Asllan Abashixe ka arritur tashmė nė Moskė. Ai dha dorėheqjen pasi mijėra demonstrues dolėn nėpėr rugė.

'Axharia ėshtė e lirė', ishin fjalėt e para tė presidentit Saakashvili. Vetėm disa muaj mė parė, Mikhail Saakashvili drejtoi njė revolucion paqėsor qė largoi nga pushteti ish presidentin, Shevarnaxe nė nėntor.

Por nė Axhari, roja e vjetėr ishte ende nė pushtet. Asllan Abashidze dhe politika e tij separatiste ishin sfida e parė pėr presidencėn e Saakashvilit.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.