|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

FJALIMI I PRESIDENTIT TĖ KOSOVĖS

 
 

AKADEMI PĖRKUJTIMORE NĖ KUJTIM TĖ 5 VJETORIT TĖ VRASJES SĖ AKADEMIK PROF. DR. FEHMI AGANI

 
 

 
   
FJALIMI I PRESIDENTIT RUGOVA
 
6 maj 2004,
Prishtinė, KOSOVĖ
 
E nderuara Familje Agani,
E nderuara Zonja Agani,
I nderuari Kryetar Daci,
Tė nderuar akademikė,
Tė nderuar deputetė, ministra e kryetarė tė komunave,
Tė nderuar pjesėmarrės,
Zonja dhe Zotėrinj,
 
Jemi tubuar sot kėtu, nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės, nė kėtė Akademi Pėrkujtimore nė kujtim tė 5 – vjetorit tė vrasjes sė Akademik Prof. Dr. Fehmi Agani, Nėnkryetarit shumėvjeēar tė LDK-sė dhe deputetit tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės.
  
Gjendemi sot sė bashku nė kujtim tė pėrjetshėm tė Profesorit tonė tė madh, tė Profesorit tim dhe tė mikut tim tė ēmueshėm e bashkėpunėtorit, bashkėmendimtarit dhe bashkėvepruesit tim e tonė shumėvjeēar, Profesor Aganit. Ju lutem t’i them disa fjalė nė kėtė pėrvjetor pėrkujtimi.
 
Zonja dhe Zotėrinj,
 
Profesori ynė Agani, me kėtė titull qė u bė emėr i Tij pėr tė gjithė ne nė jetėn tonė publike e private, gjithė jetėn dhe veprėn ia kushtoi vendit tonė Kosovės dhe popullit shqiptar. Pėr decenie tė tėra Profesor Agani ishte i njohur pėr veprėn e Tij arsimore universitare, shkencore e filozofike. Ishte i dashur dhe i ēmuar nga tė gjithė.
 
Me themelimin e LDK-sė, qė ishte njėri ndėr themeluesit e saj, Ai dhe tė gjithė ne hyri nė jetėn aktive politike e shtetėrore pėr tė mbrojtur vlerat dhe ekzistencėn e kombit tė Kosovės dhe tė popullit shqiptar. Ai mori pjesė aktive nė aktet madhore tė vendit tonė siē janė: Deklarata e Pavarėsisė, Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, Referendumi pėr Pavarėsi dhe nė ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės nė bazė tė zgjedhjeve presidenciale e parlamentare tė Republikės sė Kosovės tė vitit 1992. Sė bashku me Profesor Aganin i vendosėm themelet e shtetit tė pavarur tė Kosovės dhe funksionimin e tij, qė sot nė botė njihet si “shtet i shqiptarėve tė Kosovės” apo si “shtet paralel”, si kontribut yni nė historinė e lėvizjeve tė botės pėr pavarėsi.
 
Zonja dhe Zotėrinj,
 
Profesor Agani pėr njė decenie tė tėrė ishte njeriu mė aktiv nė lėvizjen tonė pėr liri, pavarėsi e demokraci. Ai ishte gjithmonė nė vijėn e parė tė veprimit nė planin publicistik, diplomatik dhe tė veprimit nė terren. Ishte ndėr profesorėt e rrallė qė kishte pranuar tė punonte me studentėt e tij dhe me tė gjithė njerėzit pėr tė mirėn e vendit tė vet. Ishte i palodhshėm dhe gjithmonė i gatshėm pėr tė gjetur zgjidhje pėr ēdo problem tė veprimit shtetėror e politik si dhe pėr ēdo ēėshtje tė veprimit tė pėrditshėm duke ndėrtuar dhe mbrojtur lirinė dhe pavarėsinė, objektivin tonė madhor. Me kėto cilėsi Profesor Agani jepte kontribut tė madh nė formimin e kulturės politike, shtetėrore e njerėzore tė vendit tonė.
 
Zonja dhe Zotėrinj,
 
Cilėsi tjetėr e madhe e Profesor Aganit ishte modestia e Tij njerėzore e morale dhe modestia e Tij e veprimit. Me kėtė cilėsi qė e kanė vetėm njerėzit e mėdhenj, fitonte pėrkrahjen e miqve tanė dhe respektin pėr tė si burrėshteti dhe pėr Kosovėn. Po ashtu me modestinė e Tij nė veprimin politik fitonte pėrkrahjen e qytetarėve dhe tė njerėzve pėr veprim tė pėrbashkėt.
 
Zonja dhe Zotėrinj,
 
Ne edhe sot pas pesė vjetėsh nė liri, kemi dhembje pėr Profesor Aganin qė nuk ėshtė mė nė mesin tonė qė ra nga dora e armikut, por krenarinė e kemi mė tė madhe, sepse e kemi veprėn dhe jetėn e Tij tė ndritur.
 
Nė kėtė pėrvjetor mund tė themi se pėr ne ėshtė njė pėrkujtim krenar i madh pėr Profesorin tonė tė madh, qė pėrmban dhembjen pėr humbjen e Tij fizike dhe ėshtė krenari e madhe pėr veprėn e Tij  qė ėshtė fitorja e Tij. Pėr kėtė jetojnė njerėzit. Pėr kėtė jetoi dhe veproi Profesori ynė i madh. Profesor Agani me veprėn e Tij ėshtė i pranishėm nė jetėn e tė gjithė neve. Nė familjen time ėshtė i pranishėm dhe nė momente tė mira e tė vėshtira gjejmė mbėshtetje nė jetėn dhe veprėn e Tij, si mik i shtėpisė. Kėtė na e dhurojnė njerėzit e mėdhenj.
 
Zonja dhe Zotėrinj,
 
Kėto ditė isha pėr vizitė nė SHBA. Mund t’Ju them se, si gjithmonė ishte njė pritje madhėshtore nga miqtė tanė amerikanė dhe komuniteti shqiptar. Ishte i fortė kujtimi i mirė pėr Profesor Aganin. Mund t’Ju them se tash pesė vite tė lirisė sė vendit tonė, nė SHBA po forcohet mendimi pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės sa mė shpejt. Pra, njė Kosovė e pavarur, demokratike e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA. Ky ishte testamenti i Profesor Aganit, testamenti ynė, qė jam i bindur me pėrkrahjen e miqve tanė do ta arrijmė sė shpejti.
 
Zonja dhe Zotėrinj,
 
Ky ėshtė njė lajm i mirė nė kėtė pėrvjetor tė pėrkujtimit tė Profesorit tonė tė dashur, Profesor Aganit dhe lajm i mirė pėr tė gjithė ne.
 
Zoti e bekoftė Profesor Aganin.
 
Zoti e bekoftė Familjen Agani.
 
Zoti e bekoftė Kosovėn tonė tė shtrenjtė.
 
Ju falemnderit.
 
 
 
Dr. Ibrahim Rugova
 
President i Kosovės

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.