|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

DITĖ HISTORIKE PĖR EVROPĖN

 
 
 
 
 
 
 
5 maj 2004 / TN
 
Nga Zef AHMETI / St. Gallen (ZVIC!ER)
 
I.
Nga 1 maji Bashkimi Evropian pranoi de jure nė gjirin e saj 10 shtete te reja. Pranimi i kėtyre shteteve ėshtė vlersuar si ditė historike pėr Evropėn. Mediat transmetuan pamje tė ndryshe rreth pėrgatitjeve qė ishin bėrė nga vendet qė po hynin nė Evropėn e Bashkuar, dhe poashtu edhe pėrgatitjet qė ishin bėrė nga 15-tėsha e vjetėr e Evropės.
 
Mbretėronte njė atmosfreė festive. Hyrja e 10 shteteve te reja ne Unionin e Evropės, megjithė disa zėrave tė skeptikėve qė gjatė reportazheve tė ndryshe u emruan si “real-politikėt”, ishte njė ditė e madhe pėr Evropėn. Evropa gjithnjė e mė shumė po formėsohet, ajo ka marrė kahjen e marrjes sė konturave tė njė shteti Evropian, pėrkatėsisht tė njė identiteti evropian.
Rruga e bashkimit ka qenė e gjatė dhe e pėrcjellur sa me vėshtėrsi praktike poaq edhe pėr shkak tė mungesės sė dėshirės politike tė shteteve evropiane pėr t`a dorzuar njė pjesė tė suverenitetit tė tyrė politik.
 
II.
Historia e krijimit tė shteteve dėshmon se ato janė krijuar gjatė historisė nė ato pjesė globit tė banuara nga njerėzit. Me kalimin e kohės, nga format primitive tė organizimit tė shoqėrisė, duke kaluar nėpėr fazat e ndryshme historike, lindėn fillimisht qytet-shtetet dhe pastaj shtetet. Krijimi i shteteve gjatė periudhės sė viteve tė `60, `70 e `80 tė shekullit tė kaluar zhvillohet me dekolonizimin e teritoreve, ndėrsa me shkatėrrimin e blokut tė lindjes (Bashkimit Sovjetik) dhe rėnies sė sistemit komunist kemi njė prirje tė re tė krijimit tė shteteve por qė lidhen nė parakushte tė vėshtira. Shtetet gjatė historisė dhe raportet ndėrmjet tyre kanė qenė koekzistente (qėndrimi i shteteve pranė njėri tjetrit) e me kohė kalojnė nė raporte kooperative (kooperimi mes shteteve) dhe sot gjithnjė e mė shumė flitet dhe veprohet pėr integrim.
Pra kemi njė proces historik koekzistencė-kooperim-integrim tė shteteve.
 
III.
Pas Luftės sė Dytė Botėrore nė Europė startoi njė prirje e re e zhvillimeve. Pas akteve ndėrkombėtare me rėndėsi tė veēantė, si themelimi i OKB-sė, Deklarata e tė Drejtave tė Njeriut e OKB-sė e kėshtu me radhė, nė Evropė filloi njė proces i ri i integrimit, mė sė pari ekonomik. Me themelimin e Bashkėsisė Evropiane (Europäische Gemeinschaft) tė viteve tė 1950`, nė Evropė filloi fillimisht njė proces i integrimit ekonomik, ndėrsa integrimi politik trajtohej vetėm si rezultat i integrimit ekonomik. Ky proces i entpolitizim njihet si teoria (neo)-funksionaliste e integrimit. Ky proces ėshtė i lidhur ngushtė me ndikimet e saj nė rregullimet dhe raportet brendashtetėrore.
 
Shtetet e Bashkimit Evropian (Unioni Evropian) nė fillim tė procesit tė integrimeve nė Evropė, kanė mbartur mė lehtė suverenitetin e tyre ekonomik nė organet mbinacionale, ndėrsa sa i pėrket suverenitetit politik, shtetet anėtare kanė ngurruar dhe ende ngurrojnė, qė ky suverenitet pėrfundimisht tė mbartet nė organet e njė krijese, tek organet e mundshme tė shtetit a federatės se BE-sė. Ndėrsa si e veēantė e demokracisė nė BE vlersohet neni 6 i Marrėveshjes Amsterdamit ku thuhet se, BE-ja bazohet nė parimet themelore tė lirisė, demokracisė, respektimit tė tė drejtave tė njeriut, lirive themelore si dhe nė shtetin juridik.
 
Procesi i zgjėrimit tė BE-sė ndikoi qė ēėshtja e kushtetutės sė BE-sė tė tė bėhet temė shumė e rėndėsishme pėr ardhmėrinė e Evropės. Nė fillim tė debatit pėr kushtetutėn e BE-sė kanė dalė nė pah diferencat mes Gjermanisė dhe Francės lidhur me konceptin e Kushtetutės sė Evropės. Pėrderisa Franca pretendon qė politika tė mbetet edhe mėtutje nė duart e qeverive tė shteteve nacionale, vizioni i Gjermanisė flet pėr ndarjen e suverenitetit mes organeve mbinacionale dhe shteteve anėtare si njė sistem kushtetues.
 
E veēanta e njė kushtetute Europiane nė procesin e integrimit qėndron nė atė se kemi tė bėjmė me njė sistem tė ri. Dhe pėr kėtė arsye dėtyra e teorisė kushtetuese nė kėtė drejtim ėshtė qė tė zhvillojė nga doktrina e tashme, struktura organizative e procedurale pėr njė sistem tė tillė.
 
IV.
Nė kėt proces integrimesh edhe Ballkani Perendimorė, emrim ky qė pėr mua ėshtė i gabueshėm, duhet tė (ri)shqyrtoj qėndrimet politike aktuale dhe situatėn reale tė shteteve tė kėtij rajoni i cili, padyshim, ėshtė Evropė dhe i takon Evropės.
 
V.
Nė kėtė proces integrimesh evropiane populli shqiptarė dhe lidershipi kanė shprehur dėshirėn politike pėr t`iu bashkuar.  Sfidat dhe kėrkesat, pėrkatėsisht kushtet qė ka vėnė BE-ja pėr shtetet qė dėshirojnė tė bėhen pjesė e kėtij Unioni, janė tė emruara nė nenin 6 tė Marrėveshjes sė Amsterdamit. Se sa janė plotsuar kėto kushte, kėtu konkretisht tani po flasim pėr shetin e Shqipėrisė, sipas vlersimeve tė fundit tė komisionerit tė BE-sė pėr integrime janė vlersuar shumė tė mangėta dhe qė kanė nevojė pėr efektivitet mė tė theksuar dhe praktikim tė principeve tė dhėna nė nenin 6.  Shqipėria sikur tė luftonte elementet negative qė e kanė kapluar do tė kishte mundėsi qė tė jetė vend i shkėlqyeshėm.
 
Integrimet e shqiptarėve nė Evropė kanė filluar qė moti me diasporėn shqiptare qė jeton nė vendet e ndryshme tė BE-sė. Mirėpo trungu i tyre ende nuk po i pėrmbushė kushtet e kėrkuara nga Evropa. Populli shqiptar, kudo qė jeton, integrimin nė Evropė duhet ta shohė edhe si njė shansė tė mirė pėr Bashkimin de fakto tė tyre nė kuadėr tė kėtij procesi.
 
VI.
Megjithė pyetjeve tė pazhgjidhura nė Evropėn Juglindore, e nė mėnyrė tė veēant problemi i Kosovės, me zhgjidhjen e ēėshtjes sė saj pėrkatėsisht tė statutit, do tė bėhej edhe njė hapje e rrugės sė integrimit tė kėsaj pjese tė Evropės nė BE. Njė politikė e shėndoshė duke u bazuar nė principet e nenit 6 tė marrėveshjes sė Amsterdamit, tėrheqja e disa propozimeve politike nga disa parti shqiptare, si ai pėr Union Kosovė-Shqipėri qė vetėm po shkaktojnė konfuzione, kjo dhe shumė probleme tjera me integrim nė Evropė mė nuk do te kenė nevojė pėr zgjidhje, pasi qė vetvetiu shumė ēėshtje me realizimin e integrimit nė BE do tė bėhen tė tejkaluara dhe jorelevante pėr tu diskutuar.
 
Mėtutje nėse shikojmė trendin e zhvillimeve integruese atėherė populli shqiptar nė njė Evropė tė Bashkuar duhet tė jenė mė vigjilent dhe atraktiv, poashtu edhe mė syēelė duke bėrė politikė me interes kombėtar patriotik dhe sa mė larg nacionalizmit tė dėmshėm, por duke ruajtur interesat kombėtare me metoda demokratike e duke demostruar njė politikė unike dhe njėkohėsisht duke i`u pėrshtatur ecurive rajonale e globale.
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.