|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 5 maj 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Nesėr nė Prishtinė mbahet njė akademi pėrkujtimore pėr Fehmi Aganin, nė 5-vjetorin e vrasjes

 • Holkeri sot nė Beograd takohet me kryeministrin e Serbisė

 • Nė raportin e Kofi Ananit vlerėsohet se dhuna e marsit paraqet njė hap prapa nė Kosovė

 • Gjenerali Majers thotė se Shtetet e Bashkuara mbesin tė pėrkushtuara nė Kosovė

 • Kryeministri Rexhepi thotė se amdinistrata publike nė Kosovė duhet tė jetė mė efikase dhe apolitike

 • UNMIK-u thotė se po analizon planin e Serbisė pėr zgjidhjen e situatės aktuale nė Kosovė

 • Komuna e Prishtinės ka ndarė 79 bursa pėr studentė

 • Punėtorėt e Ngrohtores dhe tė Tertores sė KEK-ut protestuan edhe dje

 • UNESKO pėr rindėrtimin e monumenteve fetare e kulturore serbe nė Kosovė

 • Banka Botėrore do tė vazhdojė ta ndihmojė Kosovėn

 • Bashkėpunimi midis Serbisė dhe gjykatės sė Hagės thuajse nuk ekziston

 • Autoritetet maqedonase lėshuan fletarrest pėr ish-ministrin e brendshėm Lube Boshkovski

 • Ministri i jashtėm shqiptar Kastriot Islami sot do tė vizitojė Shkupin

 • Nė Ulqin ėshtė shpallur aksioni humanitar pėr vendosjen falas tė 200 fėmijėve bonjakė nga Kosova

 • Branko Cėrvenkovski pas zgjedhjes sė tij pėr president shteti ka braktisur postin e kryeministrit

 • Parlamenti maqedonas sot po debaton pėr heqjen e imunitetit tė Lube Boshkovskit

 • Nano e Karamanlis biseduan nė Athinė pėr legalizimin e imigrantėve dhe ēėshtjen ēame

 • Grafite naciste antishqiptare dhe antisemite nė Novi Sad

 • Forcat izraelite kanė vrarė njė palestinez nė njė sulm nė Gaza

 • Nė Afganistan janė vrarė tė pakten 2 perendimorė dhe pėrkthyesi i tyre

 • Nė Qerbela janė vrarė 3 luftėtarė tė al-Sadėrit

 • Tri shpėrthime tronditėn sot nė mėngjes Athinėn

 • Guerilasi mė i lartė nė Kolumbi ėshtė dėnuar me 35 vjet burg

 • Pentagoni heq dorė nga planet pėr tė pakėsuar forcėn e tij nė Irak

 • Miller: do tė shqyrtohen teknikat e marrjes sė tė ndaluarve nė pyetje

 • Katėr fuqitė e mėdha afirmojnė angazhimin pėr planin e paqes

 • Ramsfeld: "Do tė marr masa ndaj amerikanėve tė ndėrlikuar nė keqtrajtimin e tė burgosurve irakianė"

 • Dhjetra tė plagosur nė Batumi tė Axharisė

 • Nė luftimet e sotme nė Irak janė vrarė 12 kryengritės

 • Bush premton tė ndėshkojė abuzuesit nė Irak

 • Qeveria e Berluskonit mė jetėgjatė nė histori

 
  
Nesėr nė Prishtinė mbahet njė akademi pėrkujtimore pėr Fehmi Aganin, nė 5-vjetorin e vrasjes
 
Prishtinė, 5 maj 2004 - Nė 5-vjetorin e vrasjes sė Fehmi Aganit, njė nga figurat mė tė shquara politike pėr ēėshtjen e Kosovės, nesėr, mė 6 maj, nė orėn 12.00, nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė, nėn patronazhin e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, organizohet njė akademi pėrkujtimore.

Pėr figurėn e Fehmi Aganit do tė flasė Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova. Poashtu me kėtė rast do tė shfaqet edhe njė program i zgjedhur artistik.

Fehmi Agani, i cili ka qenė njė nga themeluesit e LDK-sė dhe pėr shumė vjet numri dy i kėsaj partie, u ekzekutua nga forcat kriminale serbe mė 6 maj tė vitit 1999, ndėrkaq edhe sot e kėsaj dite nuk janė zbuluar autorėt e vrasjes.
 
 
 
 
Holkeri sot nė Beograd takohet me kryeministrin e Serbisė
 
Beograd, 5 maj 2004 - Kryeadministrarori i Kosovės Hari Holkeri sot nė Beograd takohet me kryeministrin e Serbisė Vojisllav Koshtunica, njoftojnė mediat serbe.

Gjatė kėtij takimi pritet qė nė qendėr tė vemendjes tė jetė hapja e paradokohshme e Zyrės pėr marrėdhėnie me jashtė nė Prishtinė, si dhe plani i qeverisė sė Serbisė pėr zgjidhjen politike tė situatės nė Kosovė, i cili javėn e kaluar ėshtė miratuar nga Kuvendi i Serbisė.
 
 
Nė raportin e Kofi Ananit vlerėsohet se dhuna e marsit paraqet njė hap prapa nė Kosovė
 
Nju Jork, 5 maj 2004 - Mbrėmė vonė nė selinė e Kombet e Bashkuara ėshtė publikuar raporti i rregullt i sekretarit tė pėrgjithshėm, Kofi Annan, pėr punėn e UNMIK-ut nė Kosovė.
 
Nė kėtė raport vlerėsohet se dhuna e marsit paraqet njė hap prapa nė stabilizimin dhe nė normalizimin e gjendjes nė Kosovė. Nė raport, pos tjerash, theksohet se gjatė trazirave tė marsit nė Kosovė janė vrarė 19 persona, prej tė cilėve 11 shqiptarė dhe 8 serbė, ndėrsa ishin plagosur 954 persona.
 
Ndėr tė plagosurit, thuhet mėtutje nė raport, ishin edhe 65 policė ndėrkombėtarė, 58 pjesėtarė tė trupave mbrojtėse tė Kosovės, dhe 61 ushtarė tė Kforit. Nė raport shkruan se valės sė dhunės i paraprinė dy ngjarje qė kishin ndodhur disa ditė mė parė.
 
Nė incidentin e parė ishte plagosur njė i ri serb nė Ēagllavicė ndėrsa njė ditė mė vonė "sė paku dy fėmijė shqiptarė" ishin mbytur nė njė lumė. "Rrethanat nė tė cilat ndodhi kjo fatkeqėsi ende nuk janė zbuluar" - shkruan pos tjerash nė raportin e sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan pėr situatėn nė Kosovė.
 
Ėshtė paralajmėruar se ky raport do tė jetė bazė pėr debat nė Kėshillin e Sigurimit qė pritet tė mbahet mė 11 tė kėtij muaji.
 
 
Kryeministri Rexhepi thotė se amdinistrata publike nė Kosovė duhet tė jetė mė efikase dhe apolitike
 
Prishtinė, 5 maj 2004 - Kryeministri Bajram Rexhepi ka thėnė se amdinistrata publike nė Kosovė duhet tė jetė e qėndrueshme, efikase, apolitike dhe nė shėrbim tė qytetarėve. Ai i bėri kėto komente nė seminarin e organizuar nga zyra e tij me temėn: "Vendimarrėsit nė administratėn publike".
 
Me kėtė rast ai ka theksuar nevojėn e angazhimit mė tė madh tė pushtetit lokal pėr tė ndėrtuar njė administratė tė qėndrueshme nė Kosovė. Nė kėtė seminar dyditėsh morėn pjesė pėrfaqėsues tė komunave, zyrtarė tė administratės ndėrkombėtare, tė institucioneve qendrore dhe ekspertė tė administratės nga OKB-ja.
 
 
UNMIK-u thotė se po analizon planin e Serbisė pėr zgjidhjen e situatės aktuale nė Kosovė
 
Prishtinė, 5 maj 2004 - UNMIK-u mbrėmė pėrmes njė komunikate ka njoftuar se plani i Serbisė pėr zgjidhjen e situatės aktuale nė Kosovė, i miratuar nga Kuvendi i Serbisė ėshtė duke u analizuar sė bashku me partnerėt ndėkombėtarė, pėrfshirė edhe Grupin e Kontaktit.
 
Nė komunikatė UNMIK-u thotė se pajtohet plotėsisht me ftesėn e Kėshillit tė Sigurimit pėr mė shumė qeverisje efektive lokale pėrmes bartjes sė kompetencave tė parezervuara nė autoritetet lokale dhe komunitetet e Kosovės.

Gjithashtu UNMIK-u konsideron se forcimi i vetėqeverisjes lokale ėshtė kyē pėr qėndrueshmėri ekonomike, siguri dhe qeverisje transparente lokale pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.
 
Vendosja e rajoneve autonome nė territorin e Kosovės me institucione qė nuk janė kompatibile me strukturėn qeverisėse nė Kosovė, nuk do tė jetė nė linjė me vizionin tonė tė pėrbashkėt pėr njė shoqėri multietnike dhe reforma e qeverisjes lokale do tė jetė ēėshtje e diskutimeve tė mėtutjeshme tė palėve tė interesuara tė Kosovės, thuhet nė komunikatėn e lėshuar nga UNMIK u.
 
 
Gjenerali Majers thotė se Shtetet e Bashkuara mbesin tė pėrkushtuara nė Kosovė
 
Ferizaj, 5 maj 2004 - Shefi i Shtabit tė Ushtrisė amerikane, gjenerali Riēard Majers, i cili qėndroi dje nė Kosovė, ku ka vizituar kampin amerikan "Bondstill", qė ėshtė baza mė e madhe ushtarake amerikane nė Ballkan. Majers me kėtė rast ka dekoruar edhe disa ushtarė.

Gjenerali Majers nė njė konferencė me gazetarė ka thėnė se vazhdimėsia ndaj demokracisė pėr miqtė nė Kosovė dhe siguria e Ballkanit mbeten pėparėsi ushtarake e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Ai ka shtuar se SHBA-tė janė tė pėrkushtuara pėr suksesin e NATO-s nė Ballkan. Ai tha se situata nė Irak nuk do tė ndikojė nė misionin trupave amerikane nė Kosovė, pavarėsisht nga angazhimet e SHBA-ve nė vatra tė tjera tė krizės.

Gjenerali Majers ka thėnė trazirat e marsit ishin befasuese edhe pėr forcat amerikane dhe njė sfidė e madhe pėr tė gjithė nė Kosovė. Ai ftoi tė gjitha palėt tė ndajnė pėrgjegjėsitė pėr sfida tė tilla. Gjenerali Majers tha se Serbia mė nuk paraqet kėrcėnim pėr Kosovėn, ndėrkaq vendet e Ballkanit tashmė janė orientuar pėr t'u integruar nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO, tha Majers.
 
 
Komuna e Prishtinės ka ndarė 79 bursa pėr studentė
 
Prishtinė, 5 maj 2004 - Njė komision i Kuvendit Komunal tė Prishtinės nė bazė tė tė aplikacioneve qė kanė arritur nė konkursin e shpallur ka marrė vendim pėr ndarjen e bursave studentėve tė UP-sė per vitin akademik 2004 nė profile tė ndryshme.

Komisioni aktualisht ka ndarė 79 bursa si vijon: pėr studentėt e Fakultetit tė Edukimit 9 bursa, Fakultetin e SHMN 5, Fakultetin Filozofik 20, Fakultetin Filologjik 9, Fakultetin e Mjekėsisė 10, Fakultetin e Arteve 3, Fakultetin Juridik 4, Fakultetin Ekonomik 6, Fakultetin Teknik 12 dhe pėr studentė tė Fakultetit tė Bujqėsisė 1 bursė.
Lartėsia e bursave ėshtė 50 euro nė muaj. Kėto mjete janė siguruar nga buxheti i KK tė Prishtinės me qėllim qė t`u ndihmohet sadopak studentėve me kushte tė veshtira ekonomike dhe atyre me sukses te lakmueshem.

Ndėrkohė edhe disa bursa tė tjera do tė ndahen pėr studentė gjatė ditėve tė ardhshme.
 
 
Punėtorėt e Ngrohtores dhe tė Tertores sė KEK-ut protestuan edhe dje
 
Prishtinė, 5 maj 2004 - Punėtorėt e Ngrohtores dhe tė Tertores, njėsi punuese qė deri para disa muajve kanė vepruar nė kuadėr tė KEK-ut, protestuan pėr tė pesėmbėdhjetėn ditė me radhė, duke shprehur pakėnaqėsitė me kushtet e vėshtira.
 
Atyre policia ua kishte ndaluar tė depėrtonin nė drejtim tė Prishtinės pėr tė biseduar me kompetentėt, ndėrkaq qė policia nuk lejonte as ekipet e gazetarėve tė shkonin nė drejtim tė protestuesve.

Zyrtarėt e policisė deklaruan se nuk po i lejojnė punėtorėt pėr tė marshuar drejt Prishtinės, sepse dėshirojnė tė sigurojnė njė ambient tė qetė.

"Punėtorėt prej disa ditėsh kanė kėrkuar qė tė negociojnė me menaxherėt e KEK-ut dhe kjo ėshtė refuzuar. Pėr kėtė arsye pėr tė siguruar njė ambient tė qetė ne nuk i kemi lejuar punėtorėt qė tė marshojnė drejt Prishtinės", ka deklaruar Malkolm Eshbi, zėdhėnės pėr informim i Policisė sė UNMIK-ut, pėr rajonin e Prishtinės. Protesta kaloi pa incidente, ndėrsa punėtorėt u shpėrndanė tė qetė.
 
 
UNESKO pėr rindėrtimin e monumenteve fetare e kulturore serbe nė Kosovė
 
Paris, 5 maj 2004 - Agjencia kryesore e OKB-sė pėr kulturėn, UNESKO bėn tė ditur se do tė kėrkojė ndihmė ndėrkombėtare pėr rindėrtimin e monumenteve fetare e kulturore serbe qė u shkatėrruan gjatė dhunės etnike tė kohėve tė fundit nė Kosovė.

Drejtori i UNESKO-s, Koiēiro Macura, tha tė martėn se do tė punojė pėr rindėrtimin e 29 manastireve dhe kishave serbe qė u dogjėn gjatė dhunės sė muajit tė kaluar nga e cila gjetėn vdekjen tė paktėn 19 vetė.
Ai i bėri kėto komente nė Beograd, ndėrsa ekspertė tė UNESKO-s vizituan Kosovėn pėr tė vlerėsuar dėmet dhe bėnė rekomandime pėr mbrojtjen e objekteve sėrbe nė tė ardhmen.

Gjatė dhunės tri-ditėshe nė muajin mars nė Kosovė mbi 600 vetė u plagosėn dhe rreth 4 mijė tė tjerė mbetėn pa strehė. Kjo ėshtė cilėsuar si dhuna mė e rėndė nė Kosovėn e administruar nga Kombet e Bashkuara qė prej vitit 1999.
 
 
Banka Botėrore do tė vazhdojė ta ndihmojė Kosovėn
 
Uashington, 5 maj 2004 - Qė nga koha e pėrfundimit tė luftimeve, nė vitin 1999, Banka Botėrore ka patur njė sėrė projektesh nė Kosovė, me synim rindėrtimin e vendit tė shkatėrruar nga lufta, si dhe mbėshtetjen e institucioneve demokratike nė vend. Kohėt e fundit Banka Botėrore miratoi shumėn e 15 milionė dollarėve si ndihmė financiare falas pėr Kosovėn. I ngarkuari i Bankės Botėrore pėr Kosovėn, Robert Xhonsi (Jauncey), tha se edhe nė tė ardhmen, Banka Botėrore do tė vazhdojė ta ndihmojė Kosovėn.

Sipas tij, strategjia pėr Mbėshtetjen e Tranzicionit pėr Kosovėn gjatė 18 muajve tė ardhshėm, element kryesor ka njė angazhim tė Bankės pėr t'i dhėnė 15 milionė dollarė mbėshtetje financiare falas pėr Kosovėn, nė kuadėr tė ndihmės prej 80 milionė dollarėsh qė i janė dhėnė Kosovės qė nga vitit 1999, pas pėrfundimit tė luftimeve.

"Mendoj se nė tė ardhmen, do tė jemi tė aftė tė fillojmė njė program pėr dhėnien e kredive, duke krijuar kėshtu mundėsinė qė ndihma e Bankės pėr Kosovėn tė shtohet", tha Xhonsi, duke shtuar se bashkėsia ndėrkombėtare ka dhėnė gjithsej 2 miliardė dollarė qė nga viti 1999, pėr Kosovėn. Ai tha se nė kėtė drejtim ka pasur sukses pėr shkak tė programeve tė rindėrtimit, si edhe nė saje tė pėrkushtimit tė vetė palės kosovare: janė ndėrtuar mė tepėr se 50 mijė shtėpi, mijėra kilometra rrugė, janė bėrė pėrmirėsime nė shėrbimin shėndetėsor.

Xhonsi theksoi se Banka punėn e saj e pėrqėndron nė fuqizimin e polikave ekonomike dhe nė punėn me insitucionet e Kosovės, pėr tė ndėrtuar kėtė kapacitet drejtues nė fushėn ekonomike, nė mėnyrė qė Kosova tė pėrparojė drejt pėrmbushjes sė standarteve, si dhe drejt pakėsimit tė varfėrisė nė vend, tha pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore.

"Dua tė shtoj se Banka Botėrore ka mbi 4 vjet qė po punon nė Kosovė. Ne jemi shumė tė kėnaqur me pėrkushtimin qė kanė treguar institucionet e Kosovės; mund tė them se ne kemi patur njė program shumė tė suksesshėm: nė kushte tė vėshtira, 19 nga 20 projektet qė kemi mbėshtetur kanė qenė tė suksesshėm; ne jemi tepėr tė kėnaqur me nivelin e pėrkushtimit, si dhe qė programi i rindėrtimit ka qenė shumė i sukseshėm nė Kosovė; dhe ne do tė vazhdojmė ta ndihmojmė Kosovėn", theksoi pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore, Robert Xhonsi nė njė intervistė dhėnė "Zėrit tė Amerikės".
 
 
Bashkėpunimi midis Serbisė dhe gjykatės sė Hagės thuajse nuk ekziston
 
Hagė, 5 maj 2004 - Kryegjyqtari i Gjykatės sė Hagės thotė se bashkėpunimi midis Serbisė e Malit tė Zi dhe kėsaj gjykate thuajse nuk ekziston.

Gjyqtari Theodor Meron shprehu e pikėpamjen e tij nė njė letėr drejtuar Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara.

Letra e gjyqtarit Meron mbėshtet njė raport tė kryeprokurores sė Gjykatės sė Hagės, Carla del Ponte, ku theksohet se autoritetet e Serbisė dhe Malit tė Zi nė mėnyrė tė pėrsėritur nuk i kanė arrestuar tė kėrkuarit dhe nuk kanė ndihmuar pėrpjekjet e gjykatės pėr tė intervistuar dėshmitarė dhe kontrolluar dokumenta.

Gjyqtari tha se mungesa e bashkėpunimit nga ana e autoriteteve tė Serbisė dhe Malit tė Zi kėrcėnon realizimin e objektivit tė gjykatės pėr tė pėrfunduar punėn e saj nga fundi i kėtij dhjetėvjeēari.
 
 
Autoritetet maqedonase lėshuan fletarrest pėr ish-ministrin e brendshėm Lube Boshkovski
 
Shkup, 5 maj 2004 - Policia maqedonase ka lėshuar urdhėrarrestin pėr ish-ministrin e brendshėm Lube Boshkovski, nėn akuzėn se ka planifikuar vrasjen e gjashtė pakistanezėve dhe tė njė indiani nė territorin e Maqedonisė nė mars tė vitit 2002. Boshkovski i kishte shpallur kėta emigrantė tė paligjshėm si terroristė, qė kinse kishin pėr qėllim tė sulmojnė ambasadat perėndimore nė Shkup.
 
Avokatėt e Boshkovskit thanė se ai ėshtė kapur dje nga policia, por Ministria e Brendshme maqedonase e mohon kėtė njoftim, duke theksuar se megjithatė po bėn pėrpjekje pėr arrestimin e tij. Ndėrkaq, Parlamenti i Maqedonisė ka caktuar pėr sot njė seancė urgjente ku do tė debatohet nė lidhje me imunitetin e deputetit Lube Boshkovski.

Vrasja e kėtyre emigrantėve ka ndodhur me shpjegimin se ata ishin terrorist. Ndėrkaq, policia maqedonase ka pranuar se vrasja e tyre kishte pėr synim fitimin e mbėshtetjes amerikane.Ø

Pakistani ka pėrshėndetur autoritetet e Maqedonisė pėr angazhimin e tyre lidhur me ndriēimin e vrasjes sė shtetasve tė tij, ndėrkohė qė familjarėt e viktimave kėrkojnė nga Maqedonia 12 milionė dollarė dėmshpėrblim.
 
 
Ministri i jashtėm shqiptar Kastriot Islami sot do tė vizitojė Shkupin
 
Shkup, 5 maj 2004 - Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Kastriot Islami sot do tė vizitojė Shkupin, ku do tė zhvillojė takime me homologen e tij maqedonase Ilinka Mitreva, kryeministrin Branko Cėrvenkovski, kryetarin e Kuvendit Lubēo Jordanovski si dhe me kryetarin e Komsionit pėr Politikė tė Jashtme tė Kuvendit tė Maqedonisė, Teuta Arifi.
 
 
Nė Ulqin ėshtė shpallur aksioni humanitar pėr vendosjen falas tė 200 fėmijėve bonjakė nga Kosova
 
Ulqin, 5 maj 2004 - Koordinatori i Shoqatės sė Biznismenėve tė Ulqinit Skėnder Karamanaga tha se ky asociacion ka shpallur aksionin humanitar pėr vendosjen falas tė 200 fėmijėve bonjakė nga Kosova dhe po aq nga Srebrenica. Vėtėm nė orėt e paraditės sė djeshme nė selinė e kėsaj shoqate, thotė ai, janė lajmėruar 30 pronarė tė shtėpive pėr tė vendosur gratis bonjakėt nga Kosova dhe Srebrenica.
 
 
Branko Cėrvenkovski pas zgjedhjes sė tij pėr president shteti ka braktisur postin e kryeministrit
 
Shkup, 5 maj 2004 - Kryeministri maqedonas Branko Cėrvenkovski pas zgjedhjes sė tij pėr president shteti nė mbledhjen e djeshme tė qeverisė ka braktisur dje postin e kryeministrit. Ai me kėtė rast ka falėnderuar anėtarėt e kabinetit tė tij pėr bashkėpunimin e deritashėm.

Pas largimit tė Cėrvenkovskit nga ky post, pritet tė formohet kabineti i ri qeveritar, i cili do tė drejtohet sėrish nga radhėt e LSDM-sė, por do tė ketė ndryshime nė funksionet ministrore. Njfotohet se BDI pritet tė udhėheqė edhe njė ministri shtesė: Ministrinė e Punėve tė Brendshme ose atė tė Mbrojtjes.
 
 
Parlamenti maqedonas sot po debaton pėr heqjen e imunitetit tė Lube Boshkovskit
 
Shkup, 5 maj - Parlamenti maqedonas sot po debaton pėr marrjen eventuale tė mandatit tė deputetit Lube Boshkovskit. Ish-ministri i Brendshėm maqedonas ėshtė i dyshuar si njė nga iniciatorėt kryesorė pėr ekzekutimin e shtatė emigrantėve ekonomikė nė rastin e njohur tė "Vreshatve tė Rashtakut".
 
Boshkovski nuk ėshtė prezent nė mbledhje e parlamentit. Nėse parlamenti ia merr imunitetin menjeherė hyn nė fuqi urdhėrarresti i gjykatės pėr arrestimin e Boshkovskit. Por ai edhe ashtu po u ik organeve tė ndjekjes ndonėse avokatėt e tij pohojnė se ai dje ėshtė ndaluar nga policia dhe ėshtė dėrguar nė njė vend tė panjohur.
 
 
Nano e Karamanlis biseduan nė Athinė pėr legalizimin e imigrantėve dhe ēėshtjen ēame
 
Athinė, 5 maj 2004 - Nė takimin e sotėm ndėrmjet kryeministrit tė Greqisė, Kostas Karamanlis dhe atij tė Shqipėrisė, Fatos Nano u diskutuan ēėshtja e legalizimit tė imigrantėve, ēėshtja ēame dhe bashkėpunimi nė kuadėr tė luftės kundėr terrorizmit.
 
Krymeinistri karamanlis vlerėsoi se imigrantėt si njė faktor tė rėndėsishėm nė zhvillimin ekonomik tė Greqisė dhe tzė Shqipėrisė dhe u shpreh pėr legalizimin sa mė tė shpejtė tė dokumenteve. Zoti Nano pas takimit pėrmendi ekzistimin e marrėdhėnieve tė mira tė partneritetit me Greqinė.
 
 
Grafite naciste antishqiptare dhe antisemite nė Novi Sad
 
Novi Sad, 5 maj 2004 - Nė disa mure tė ndėrtesave tė Novi Sad janė shkruar grafite shoveniste dhe antisemite.

Sipas mediave serbe nė to shkruan: "Shqiptarė (shiptari) shporruni jashtė", "Serbia serbėve, jashtė me hungarezėt", ėshtė vizatuar dhe ėshtė shkarravitur ylli i Davidit dhe janė shkruar sharje nė llogari tė shtetit izraelit. Gjithashtu bėhet e ditur se disa tė rinj tė dehur kanė hyrė me dhunė nė kishėn adventiste dhe kanė sulmuar priftėrinjtė.

Poashtu ditė mė parė nė qytetin e Nishit ishte shkruar njė parullė naciste.
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė njė palestinez nė njė sulm nė Gaza
 
Gaza, 5 maj 2004 - Forcat izraelite kanė vrarė sot (e merkurė) njė palestinez nė njė sulm nė Gaza, njofton Rojter. Sulmi ka ndodhur nė njė kohė kur bashkėsia ndėrkombėtare po bėn trysni pėr planin pėr evakuimin nga territoret palestineze. Kėtė plan e ka mbėshtetur kryeministri izraelit, Ariel Sharon, por e ka kundėrshtuar partia e tij Likud dhe kolonėt izraelitė nė Gaza.
 
Dėshmitarėt kanė thėnė se trupat izraelite, qė kanė hyrė nė Deir al-Balah kanė vrarė njė kapiten tė policisė palestineze dhe kanė plagosur edhe 15 tė tjerė nė pėrleshjet me kryengritėsit gurėhedhės. Armata izrelite ka rrėnuar edhe 10 shtėpi nė kampin Khan Junis.
 
 
Nė Afganistan janė vrarė tė pakten 2 perendimorė dhe pėrkthyesi i tyre
 
Kabul, 5 maj 2004 - Tė paktėn dy perėndimorė dhe pėrkthyesi i tyre afganė janė vrarė nė njė sulm tė militantėve tė dyshimtė nė provincėn Nuristan tė Afganistanit lindor, ka bėrė tė ditur sot (e mėrkurė) njė zyrtar afgan, njofton Rojter.
 
Trupat e tyre tė pajetė i kanė zbuluar autoritetet vendore, ka thėnė zyrtari i Ministrisė sė Brendshme. Pėr kėto vrasje, ai ka fajėsuar militantėt e regjimit tė pėrmbysur tė talibanėve.
 
 
Nė Qerbela janė vrarė 3 luftėtarė tė al-Sadėrit
 
Qerbela, 5 maj 2004 - Forcat e koalicionit amerikan kanė zhvilluar luftime kundėr milicisė lojale shite tė Moktada alCSadėr nė qytetin e shenjtė, Qerbela, ku kanė vrarė tre luftėtarė, kurse nėntė tė tjerė janė plagosur, kanė bėrė tė ditur dėshmitarėt dhe zyrtarėt spitalorė, njofton Rojter.
 
Luftimet janė bėrė disa orė pasi liderėt politikė shitė i kanė bėrė thirrje Sadėrit qė tė ēarmatoset. Ushtria amerikane ende nuk ka dhėnė komente pėr kėto incidente.
 
 
Tri shpėrthime tronditėn sot nė mėngjes Athinėn
 
Athinė, 5 maj 2004 - Autoritetet greke thonė se tri bomba shpėrthyen sott nė mėngjes pranė njė stacioni policie nė Athinė.

Nuk ka pasur njoftime pėr viktima nga shpėrthimet qė ndodhėn pak para aktiviteve me rastin e fillimit tė periudhės 100 ditė para Lojrave Olimpike Verore qė do zhvillohen nė kryeqytetin grek.

Policia thotė se njė person anonim i telefonoi njė gazete pėr tė paralajmėruar pėr shpėrthimet, por nuk dha ndonjė mitiv ose se kush mund tė marrė pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimet nė distriktin Klithea tė Athinės, i cili ėshtė rrethuar nga forcat policore.

Dy nga bombat shpėrthyen brenda pak minutash, kurse e treta rreth njė gjysmė ore mė pas. Tė paktėn njė ndėrtesė ėshtė dėmtuar nga shpėrthimet.
 
 
Guerilasi mė i lartė nė Kolumbi ėshtė dėnuar me 35 vjet burg
 
Bogota, 5 maj 2004 - Guerilasi mė i lartė, qė ėshtė zėnė deri tash nė Kolumbi, ėshtė dėnuar me 35 vjet burg, njofton BBCWorld. Rikardo Palmera, 35-vjeēar, i njohur mė shumė me pseudonimin Simon Trinidad, ishte figurė publike nė bisedimet e dėshtuara paqėsore me qeverinė. Ai ėshtė akuzuar pėr kidnapime dhe kryengritje dhe ngarkohet me krimet pėr vrasje dhe terrorizėm.
 
 
Pentagoni heq dorė nga planet pėr tė pakėsuar forcėn e tij nė Irak
 
Uashington, 5 maj 2004 - Departamenti amerikan i Mbrojtjes thotė se ka hequr dorė nga planet pėr tė pakėsuar forcėn e tij ushtarake nė Irak dhe se do tė ruajė tė paktėn nivelin e tanishėm tė trupave atje deri nė fund tė vitit 2005.

Zyrtarėt thonė se plani ėshtė tani qė nė Irak tė mbahen deri nė 138 mijė trupa amerikane pėr shkak tė asaj qė ata e cilėsojnė si periudhė pasigurie ndėrkohė qė afrohet afati i 30 qershorit pėr kalimin e sovranitetit nė duart e irakianėve.

Pantogoni kishte nė plan ta ulte efektivin e tij ushtarak nė Irak nė 115 mijė trupa, por i ndryshoi planet pas shkallėzimit tė ndjeshėm tė dhunės atje.
 
 
Miller: do tė shqyrtohen teknikat e marrjes sė tė ndaluarve nė pyetje
 
Bagdad, 5 maj 2004 - Kreu i sapoemėruar i sistemit tė burgjeve ushtarake amerikane nė Irak tha se do tė shqyrtojė teknikat e marrjes nė pyetje dhe do tė shkurtojė nė masėn 50 pėrqind numrin e tė ndaluarve nė burgun ku ushtarėt amerikanė abuzuan tė burgosurit irakianė.

Gjeneral-majori Xhefri Miller tha dje se kėrkon tė pakėsojė nga 3 mijė e 800 nė 2 mijė numrin e tė burgosurve qė mbahen nė burgun Abu Ghraib.
 
 
Katėr fuqitė e mėdha afirmojnė angazhimin pėr planin e paqes
 
Bruksel, Uashington, 5 maj 2004 - Katėr fuqitė qė mbėshtesin planin e paqes pėr Lindjen e Mesme afirmuan angazhimin e tyre ndaj kėtij plani por thanė gjithashtu se e shikojnė pozitivisht propozimin e kryeministrit izraelit Ariel Sharon pėr tėrheqjen e vendbanimeve hebraike nga Gaza.

Shtetet e Bashkuara, Kombet e Bashkuara, Rusia dhe Bashkimi Evropian thanė nė njė deklaratė se plani i zotit Sharon ėshtė njė rast i rrallė pėr ta ēuar pėrpara ēėshtjen e Lindjes sė Mesme por shtojnė se kjo duhet tė rezultojė nė njė tėrheqje tė plotė izraelite nga tė gjitha vendbanimet nė Gazė dhe nga disa tė tilla nė Bregun Perėndimor.
 
 
Ramsfeld: "Do tė marr masa ndaj amerikanėve tė ndėrlikuar nė keqtrajtimin e tė burgosurve irakianė"
 
Uashington, 5 maj 2004 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes premtoi se do tė marrė ēdo masė tė nevojshme pėr tė vėnė para pėrgjegjėsisė personelin ushtarak amerikan tė implikuar nė keqtrajtimin e tė burgosurve irakianė.

Nė njė konferencė shtypi, Ramsfeld tha se ai ka qenė nė dijeni tė shkeljeve qė nga muaji janar duke shtuar se aktualisht janė po zhvillohen 6 procese hetimore pėr kėtė ēėshtje.

Ai i quajti "nė kundėrshtim me vlerat amerikane dhe thellėsisht shqetėsuese" fotografitė e ushtarėve amerikanė duke poshtėruar tė burgosurit irakianė nė burgun Abu Gharib.
 
 
Dhjetra tė plagosur nė Batumi tė Axharisė
 
Batumi, 5 maj 2004 - Forcat e sigurisė nė Batumi, kryeqendra e Axharisė kanė shpėrndarė me forcė njė protestė tė studentėve dhe mėsuesve ndaj udhėheqėsit lokal, Aslan Abashidze.

Njerėzit filluan tė bėrtasin dhe tė vrapojnė kur persona tė armatosur, besnikė tė udhėheqėsit lokal Aslan Abashidze shpėrndanė mitingun.

Ata pėrdorėn pompat e ujit dhe i ndoqėn demonstruesit nga pas duke i qėlluar me shufra hekuri dhe shkopinj druri. Dhjetra vetė janė shtruar nė spital, dhe disa, sipas njoftimeve, janė nė gjendje kritike.

Demonstruesit kishin dalė pėr tė protestuar kundėr vendimit tė zotit Abashidze pėr tė mbyllur shkollat dhe universitetet nė tė gjithė krahinėn.
 
Ata kėrkonin gjithashtu qė zoti Abashidze tė ēarmatosė forcat e tij paraushtarake, tė heqė gjendjen e jashtėzakonshme nė krahinė dhe tė rivendosė lidhjet rrugore me pjesėn tjetėr tė Gjeorgjisė.
 
 
Nė luftimet e sotme nė Irak janė vrarė 12 kryengritės
 
Qerbela, 5 maj 2004 - Sipas njoftimeve mė tė reja, nė luftimet e sotme (e mėrkurė) ndėrmjet forcave tė koalicionit amerikan dhe milicisė shite nė qytetet jugore Qerbela dhe Divanjah, janė vrarė 12 kryengritės, kanė bėrė tė ditur burimet e koalicionit dhe ato irakiene, njofton AFP.
 
Zėdhėnėsi i klerikut kryengritės Moktada al-Sadėr nė Naxhaf ka thėnė se 9 pjesėtarė tė milicisė janė vrarė nė luftimet nė Divanjah. Zėdhėnėsi ushtarak amerikan ka vėrtetuar luftimet, por s=ka dhėnė detaje tė tjera.
 
 
Bush premton tė ndėshkojė abuzuesit nė Irak
 
Uashington, 5 maj 2004 - Kėshilltarja amerikane pėr Sigurinė Kombėtare, Kondoliza Rajs, tha se presidenti Bush garanton se trupat qė janė pėrgjegjėse pėr keqtrajtimin e tė burgosurve irakianė do tė japin llogari.

Duke folur pėr njė televizion nė gjuhėn arabe, zonja Rajs tha se njerėzit duhet tė shikonin vendosmėrinė e qeverisė amerikane pėr tė nxjerrė nė shesh tė vėrtetėn.

Shtėpia e Bardhė tha se Presidenti do tė japė intervista pėr televizionet Al Hurra, (rrjet televiziv qė sponsorizohet prej amerikanėve dhe transmeton nė tė gjithė botėn arabe) dhe Al Arabija, ku do tė pėrcjellė kėtė mesazh.

Ndėrkohė anėtarėt e Kongresit amerikan kanė kritikuar mėnyrėn se si Pentagoni po trajton ēėshtjen e supozimeve pėr abuzime tė tė burgosurve irakianė prej ushtarėve amerikanė.

Disa kongresistė po kėrkojnė fillimin e njė hetimi nė lidhje me kėtė ēėshtje.
 
 
Qeveria e Berluskonit mė jetėgjatė nė histori
 
Romė, 5 maj 2004 - Qeveria e kryeministrit Silvio Berluskoni ėshtė qeveria me jetėn mė tė gjatė nė Itali qė prej pėrfundimit tė luftės.

Ajo ka tre vjet qė qėndron nė pushtet me tė njėjtin koalicion.

Dhe kjo nė fakt ėshtė njė arritje pėr vendin, i cili qė prej vitit 1945 ka pėrjetuar 59 ndėrrime tė qeverive.

Por 'festimet' kanė mbetur nė hije pėr shkak tė ligjit tė debatueshėm pėr mediat dhe dorėheqjes sė Drejtoreshės sė Pėrgjithshėm tė televizionit shtetėror RAI.

Luēia Anunciata, tha se jepte dorėheqjen "pėr arsye tė ndėrhyrjes nga jashtė nė punėt e brendshme tė RAI-t dhe pėr mungesė pluralizmi".

Kjo ngarje padyshim qė la nė hije faktin qė qeveria e kryeministrit Berluskoni ka vendosur njė rekord nė histori.

Por qėndrimi i zotit Berluskoni nė pushtet kanė qėnė i rrethuar nga debate tė shumta qė ka tė bėjnė me konflikte interesash.

Zoti Berluskoni ėshtė personi mė i pasur nė Itali dhe biznesi qė ai ka dominon mediat nė Itali.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.