|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Holkeri ka nėnshkruar Rregulloren pėr zgjedhjet e pėrgjithshme dhe atė pėr partitė politike nė Kosovė

 
 

 
 
    
Prishtinė, 5 maj 2004 - Hari Holkeri ka nėnshkruar Rregulloren pėr zgjedhjet e pėrgjithshme qė do tė mbahen nė vjeshtė si dhe Rregulloren pėr partitė politike nė Kosovė. Tė dyja kėto rregullore janė lejuar nga OKB-ja. Zgjedhjet e tetorit do tė mbahen ashtu siē ishte paraparė edhe mė herėt, bėri tė ditur zėdhėnėsja e UNMIK-ut, Matilde Heneke.

Ndėrkaq me njė urdhėr tė shefit tė UNMIK-ut ėshtė themeluar njė organ i cili ka pėr detyrė tė mbikqyrė menaxhimin e krizės dhe reagimin e UNMIK-ut ndaj trazirave tė marsit nė Kosovė. Ky organ pėrbėhet nga tre ekspertė kompetentė ndėrkombėtarė.
 
Sipas zėdhėnėses Matilde Heneke, ky organ do tė vlerėsojė pėrgjigjen e UNMIK-ut ndaj krizės dhe do tė japė rekomandime pėr forcimin e efikasitetin e mekanizmave pėr siguri dhe mbrojtje me krizat eventuale. Poashtu ky organ do t'i raportojė shefit tė UNMIK-ut brenda 30 ditėsh.
 
Nė njė takim me gazetarė u bė e ditur se rasti i ish-komandantit tė UĒK-sė dhe i TMK-sė Sami Lushtaku i ėshtė kaluar organeve tė drejtėsisė pėr procedurė tė mėtejshme. Lushtaku ėshtė transferuar nga kampi amerikan "Bondstill" nė qendrėn e paraburgimit nė veri tė Mitrovicės. Sami Lushtaku ėshtė arrestuar nė lidhje me trazirat e marsit. Ndryshe deri mė tash nė lidhje me trazirat e 17 e 18 marsit janė arrestuar mbi 260 persona.

Ndėrkaq zėdhėnėsi i KFOR-it Xhim Moran tha se arrestimet e ditėve tė fundit janė tė bazuara nė rezolutėn 1244 tė KS e jo nė kodin e Kosovės pėr procedurė penale. "Paraburgimet e tilla janė nė pajtim me ligjin ndėrkombėtar dhe bėhen me shumė kujdes dhe do tė zgjasin pėr aq kohė sa do tė jetė e nevojshme", tha Moran.
 
Sipas tij, personi gjatė fazės sė paraburgimti ka njė numėr tė drejtash. Kėshtu, bie fjala Komitetit Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq i lejohet qė tė vizitojė tė ndaluarit nė qendrat e paraburgimit pėr tė verifikuar nėse tė tė ndaluarit trajtohen nė pajtim me standardet ndėrkombėtare.

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.