|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

 Reformimi i ngadalshėm i insitucioneve

 
 

 
5 maj 2004 / TN  
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Pėrfundimi i mandatit tė parė tė kryetarit tė Gjykatės Kushtetuese Fehmi Abdiu dhe mosripėrsėritja e njė mandati tjetėr, mė shumė se njė fitore e opozitės qė e ka kontestuar herė me tė drejtė dhe herė emocionalisht, ėshtė njė fillesė e mirė pėr reformimin edhe tė kėtij institucioni tė rėndėsishėm qė u shigjetua ashpėr nga njė sėrė institucionesh ndėrkombėtare dhe sidomos nga OSBE-ODIHR nė raportin e posaēėm pėr zgjedhjet e fundit tė pėrgjithshme parlamentare nė vitin 2001.
 
Gjykata Kushtetuese, pėr hir tė drejtimit tė Fehmi Abdiut, por edhe pėr ndikimin e madh qė kishte mazhoranca socialiste nė trupėn e kėsaj gjykate pėr vendim-marrje pro saj, ėshtė cilėsuar si njė supergjykatė, si njė organizėm qė konfliktohej dhe vinte nė dyshim Gjykatėn e Lartė (tė Kasacionit), qė jepte abuzivisht mandate deputetėsh, qė bėhej pjesė e politikės...
 
Kėto ishin disa nga vėrejtjet mė thelbėsore, sepse opozita dhe kryesisht Partia Demokratike ruante dhe shfaqte tė tjera rezerva pėr vetė kreun e kėsaj gjykate, pėr tė kaluarėn e afėrt tė tij si dhe pėr vendimet qė merrte ajo ku nė ēdo rast ndėshkonin kundėrshtarėt politikė tė Partisė Socialiste.
 
Sipas ligjit dhe statusit tė gjykatės kushtetuese, zoti Fehmi Abdiu e gėzonte tė drejtėn formale pėr tė kėrkuar njė mandat tjetėr, por pėr arsyet dhe kontestimet e mėsipėrme Presidenti i Republikės zoti Alfred Moisiu ndikoi qė ai tė mos e rimerrte kėtė mandat, pavarėsisht se kishte edhe njė propozim tė kryeministrit shqiptar Fatos Nano.
 
Largimi i Abdiut dhe emėrimi i zotit Gjergj Sauli nuk ėshtė njėheri edhe reformim sipas standardeve tė pranuara tė Gjykatės Kushtetuese siē nuk kanė qenė tė tilla edhe largimi i Fatos Klosit nga SHISH e zėvendėsimi i tij me Kujtim Hysenajn, shkarkimi i kryeprokurorit Arben Rakipi dhe zėvendėsimi me juristin e njohur dhe kėshilltarin e dy presidentėve Theodhori Sollakun, por askush nuk mund tė mohojė qė kėto institucione nuk vazhduan mė "gjuetinė e shtrigave" vetėm ndaj demokratėve dhe filluan ta ndjejnė pavarėsinė e tyre edhe nga mbėshtetja qė morėn nga specialistė dhe shtete europiane.
 
Njė institucion i diskredituar, i vėnė gjithherė nėn tehun e kritikave tė mediave, tė politikės dhe tė opinionit publik, nuk i intereson askujt, asnjė maxhorance dhe aq mė pak interesave tė vendit. Heqja apo zėvendėsimi i "kokave militante" me tė tjera "koka agjitative", nuk i intereson gjithashtu edhe vetė opozitės. Por nė rastin e largimit dhe tė ndalimit tė Fehmi Abdiut pėr tė qenė sėrish kreu i njė institucioni tė rėndėsishėm nė piramidėn gjyqėsore, ky ėshtė njė veprim qė duhet tė marrė edhe qėndrimin publik tė opozitės si dhe vlerėsimet e saj.
 
Nuk mund tė mos pranohet se nė Gjykatėn Kushtetuese ka specialistė mjaft tė zotė, tė tillė ka pasur edhe  nė qeverisjen e demokratėve, por roli qė mund tė luajė kryetari nė vendimarrje ka gjithashtu rėndėsinė e vet; tashmė anėtarėt e kėtij institucioni nuk e kanė mė tuetelėn diktuese dhe janė mė tė lirė pėr tė mos anuar njėanshmėrisht nga mazhoranca qė i ka propozuar.

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.