|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E marte, 4 maj 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova u kthye sot nė Prishtinė, pas vizitės disaditėshe nė SHBA

 • Nė seancėn e radhės Kuvendi shqyrton njė projektligj dhe emėrimin e gjyqėtarėve dhe tė prokurorėve

 • Biznesmenėt amerikanė janė tė interesuar pėr investime nė Kosovė

 • Sipas gazetės gjermane "Shpigel", UNMIK-u po i frikėson kritikėt e tij

 • Nė njė raport tė OSBE-sė thuhet se mediat e Kosovės kanė treguar mungesė objektiviteti pėr ngjarjet e marsit

 • Rreth 200 punėtorė tė hekurudhave tė Kosovės mbesin pa punė

 • Gjenerali Riēard Majers qėndron sot nė Kosovė

 • Manastiri i Deēanit do tė regjistrohet nė listėn e trashėgimisė kulturore botėrore tė UNESCO-s

 • Nė Irak janė vrarė 4 ushtarė amerikanė

 • Tre shtetas tė huaj dhe njė filipinase janė vrarė nė Filipine

 • Tė paktėn dy tė vdekur nga njė sulm izraelit

 • Sharon do t'i bėjė ndryshime planit pėr tėrheqjen nga Gaza

 • Njė shpėrthim ka tronditur paralagjen perendimore tė Bagdadit

 • Nė jug tė Afganistanit janė gjetur trupat e pajetė tė 5 ushtarėve qeveritarė

 • Tė paktėn 5 irakianė janė vrarė nė sulmin kundėr njė baze amerikane

 • Amnesty International: pėr hetim tė pavarur tė akuzave pėr torturimin e tė burgosurve irakianė

 • Mbi 50 ish-diplomatė kritikojnė Bushin

 • Bush nis turneun elektoral me perėndimin

 • Parandalohet sulmi nė samitin e NATO-s nė Stamboll

 • Janė arrestuar 2 pakistanezė, qė kishin vranė 3 inxhinier kinezė me sulm me makinė-bombė

 • Nė pėrleshjet nė Nigeri janė vrarė tė pakten 67 njerėz

 • Janė arrestuar 34 tė dyshimtė nė njė operacion tė pastrimit tė parave tė fituara me drogė nė Kolumbi

 • Njė ish-ndihmės i Osama bin Ladenit, ka kėrkuar "falje"

 

 
  
Presidenti Rugova u kthye sot nė Prishtinė, pas vizitės disaditėshe nė SHBA
 
Prishtinė, 4 maj 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova u kthye sot nė Prishtinė, pas vizitės disaditėshe nė SHBA.

Me tė arritur nė aeroportin e Prishtinės, Presidenti Rugova deklaroi se vizita e tij ishte shumė e suksesshme dhe shtoi se te tė gjithė bashkėbiseduesit ka hasur nė mirėkuptim pėr zgjidhjen sa mė tė shpejtė tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės, ngase njohja e formale e pavarėsisė do tė qetėsonte Kosovėn dhe rajonin.

"Ka mirėkuptim pėr Kosovėn dhe po shtohet bindja gjithnjė e mė shumė nė SHBA qė pavarėsia e Kosovės, pra njohja formale, duhet tė bėhet sa mė shpejt, sepse ėshtė nė tė mirė tė Kosovės, tė qetėsimit tė gjendjes nė kėtė pjesė tė Evropės e tė botės. Njė Kosovė e pavarur e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė", deklaroi Presidenti Rugova.
 
Ai veēoi takimet qė ka pasur me zyrtarėt nė shtetin Pensilvania, takimin me sekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė Kofi Anan dhe me 20 ambasadorėt e vendeve mė me ndikim nė OKB. Tė gjitha kėto takime Presidenti i vlerėsoi tė ngrohta dhe miqėsore.

Njė nga ēėshtjet pėr tė cilat ka biseduar nė OKB, Presidenti Rugova veēoi transferin e kompetencave nga UNMIK-u tek institucionet vendore, duke shtuar se ka marrė pėrkrahjen qė kjo tė bėhet sa mė shpejt. "Tė gjithė janė tė mendimit qė tė fillojnė tė barten kompetencat dhe do tė punohet nė kėtė drejtim", theksoi Presidenti Rugova pas kthimit nė Prishtinė.
 
 
Nė seancėn e radhės Kuvendi shqyrton njė projektligj dhe emėrimin e gjyqėtarėve dhe tė prokurorėve
 
Prishtinė, 4 maj 2004 - Nė takimin e sotėm Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, nėn drejtimin e Nexhat Dacit, kryetar, ka shqyrtuar rendin e punės pėr seancėn e sė enjtes, mė 6 maj dhe ka vendosur qė ta nxjerrė pėr shqyrtim tė dytė Projektligjin pėr marrėveshjet finaciare ndėrkombėtare dhe Raportin pėr emėrimin e gjyqėtarėve dhe tė prokurorėve.

Kryeparlamentari Daci e ka njoftuar Kryesinė se nga Qeveria ka marrė njė letėr nėpėrmjet tė sė cilės kėrkohet qė komisionet parlamentare gjatė amendamentimit tė mos e ndryshojnė esencėn e Projektligjit pėr marrėveshjet financiare ndėrkombėtare.

Nė mbledhje pati vėrejtje se komisionet funksionale ende nuk e kanė kryer punėn pas leximit tė parė tė projektligjit, kurse pati zėra se nene tė veēanta tė kėtij projektligji, pėr mosgarantimin nga UNMIK-u tė marrėveshjeve tė lidhura ndėrmjet Qeverisė dhe mekanizmave financiarė dhe ekonomik ndėrkombėtarė, do tė reflektohet negativisht dhe do tė destimulojnė marrėveshjet e tilla dhe investimet nė Kosovė.

Duke pasur parasysh se komisionet parlamentare, pėr arsye tė ndryshme po ndodh tė mos mblidhen dhe tė mos i kryejnė obligimet e tyre pėr shqyrtimin dhe amendamentimin e ligjeve, Kryesia ka vendosur qė nė raste tė tilla ligjet tė miratohen sipas miratimit nė parim, pas leximit tė parė.

Kryesia ka shqyrtuar edhe kėrkesa tė komisioneve tė veēanta pėr udhėtime zyrtare dhe nisma pėr miratimin e ligjeve tė veēanta.
 
 
Biznesmenėt amerikanė janė tė interesuar pėr investime nė Kosovė
 
Prishtinė, 4 maj 2004 - Biznismenėt amerikanė janė tė interesuar pėr investime nė fusha tė tė ndryshme tė veprimtarisė nė Kosovė, thanė anėtarėt e njė delegacioni tė biznesmenėve nga SHBA-ja. Biznesmenėt amerikanė gjatė qėndrimit nė Prishtinė janė njoftuar lidhur me kushtet pėr investime nė disa fusha si nė energjetikė, infrastrukturė rrugore, agrikulturė dhe biznes.

Ndryshe delegacioni i biznesmenėve amerikanė ka zhvilluar takime tė veēanta me kryeministrin Bajram Rexhepi, ministrin e tregtisė dhe industrisė Ali Jakupin, si edhe ka vizituar KEK-un, dhe IPKO-netin.

Biznesmeni i Ēikagos, Henri Pinkenshtajn ka deklaruar se zhvillimi ekonomik ėshtė ēelės i suksesit, i paqes dhe stabilitetit nė rajon.
 
 
Sipas gazetės gjermane "Shpigel", UNMIK-u po i frikėson kritikėt e tij
 
Prishtinė, 4 maj 2004 - Administrata e OKB-sė nė Kosovė me plan pėrpiqet tė frikėsojė kritikėt e saj dhe dėshmitarėt e rėndėsishėm okularė tė dhunės sė marsit, nė vend qė fajtorėt nga radhėt e veta t'i marrė nė pėrgjegjėsi ose t'u bjerė nė gjurmė esktremistėve, ka vlerėsuar pėrjavshmja gjermane "Shpigel".
 
 
Nė njė raport tė OSBE-sė thuhet se mediat e Kosovės kanė treguar mungesė objektiviteti pėr ngjarjet e marsit
 
Prishtinė, 4 maj 2004 - Nė njė raport tė OSBE-sė mbi rolin e mediave nė ngjarjet e marsit nė Kosovė thuhet se dhuna mund tė kishte marrė drejtim tjetėr me raportimin e drejtė tė mediave gjatė 17 dhe 18 marsit dhe nuk do tė kishte arritur nivelin e intensitetit dhe brutalitetit.
 
Pėrfaqėsuesi i OSBE-pėr Liri tė Mediave, Miklosh Harashi, duke e prezentuar raportin nė Prishtinė tha se mediat nuk kanė bėrė asgjė me qėllim, por se ėshtė treguar njė nivel i papranueshėm i emocioneve dhe ėshtė treguar mungesė objektiviteti.

Mediat, tha ai, kanė pėrgjegjėsinė tė reagojnė nė mėnyrė tė duhur dhe profesionale.

Raporti i OSBE-sė kritikon nė veēanti mbulimin e ngjarjes sė 16 marsit nga tri televizionet e Kosovės. Autori i kėtij raporti Dardan Gashi thotė se raporti nuk ka pėr qėllim qė fajin pėr ngjarjet e marsit t'ua lėrė mediave nė Kosovė.
 
Por, sipas tij, do tė ishte fatkeqėsi nėse raporti i publikuar do tė reflektonte autocensurė nė mediat e Kosovės. Ndėrka nė raportin e OSBE-sė rekomandohet tė kryehet njė hetim i plotė i paraqitjes nga mediat elektronike nė gjuhėn shqipe dhe serbe, gjatė trazirave tė 17 dhe 18 marsit.
 
Raporti ofron rekomandime se si tė pėrmirėsohen mediat dhe tė japin njė pamje tė mediave tė lira, dhe tė balancuara.

Poashtu raporti konstaton mungesėn e besimit reciprok ndėrmjet zyrtarėve pėr informin tė UNMIK-ut dhe gazetarėve tė Kosovės.
 
 
Rreth 200 punėtorė tė hekurudhave tė Kosovės mbesin pa punė
 
Prishtinė, 4 maj 2004 - Rreth 200 punėtorė tė hekurudhave tė Kosovės mund tė mbesin pa punė nė ditėt e ardhshme, pas vendimit pėr reformimin e sistemit tė punėsimit nė hekurudha nga Agjencia Kosovare e Mirėbesimit AKM). Kėtė qėndrim tė AKM-sė si duket e ka pranuar edhe Bordi i menaxherėve tė hekurudhave.

Mirėpo, punėtorėt thanė se nuk do ta pranojnė vendimin dhe se do tė hyjnė edhe nė njė grevė urie.

Punėtorė nga tė gjitha njėsitė e hekurudhave tė Kosovės janė takuar nė njė mbledhje tė organizuar nga sindikata, proi aty nuk ishte prezent as drejtori, as menaxherėt e hekurudhave. Punėtorėt kanė akuzuar menaxherėt e tyre se po pėrgatisin lista tė fshehta pėr largimin e disa punėtorėve.
 
 
Gjenerali Riēard Majers qėndron sot nė Kosovė
 
Prishtinė, 4 maj 2004 - Kryeshefi i shtatmadhorisė sė forcave tė armatosura amerikane gjenerali Riēard Majers do tė qėndrojė sot nė Kosovė, ku pritet tė vizitojė edhe ushtarėt amerikanė tė stacionuar nė kampin "Bondstill".

Po sot gjenerali Majers do tė vizitojė edhe ushtarėt amerikanė nė njė bazė nė Tuzlla tė Bosnjės.
 
 
Manastiri i Deēanit do tė regjistrohet nė listėn e trashėgimisė kulturore botėrore tė UNESCO-s
 
Beograd, 4 maj 2004 - Drejtori i pėrgjithshėm i UNESC0-s Koiēiro Macura, i cili nė krye tė njė delegacioni tė kėsaj organizate qėndroi nė Kosovė, ka deklaruar nė Beograd se nė listėn e trashėgimisė kulturore botėrore sė shpejti do tė futet edhe manastiri i Deēanit.
 
Pas vizitės qė i kishte bėrė kishave dhe manastireve ortodokse nė Kosovė, Macura tha se UNESC0 do tė bėjė ē'ėshtė e mundur qė tė ruhet dhe rindėrtohet trashėgimia kulturore e cila ka rėndėsi universale.
 
"Dėshiroj tė theksoj se ka njė lajm tė mirė, e kjo ėshtė se (manastiri) Deēani sė shpejti do tė futet nė listėn e monumenteve tė UNESC0-s qė janė tė rėndėsishėm pėr trashėgiminė kulturore botėrore dhe ky do tė jetė rasti i parė nė Kosovė tė regjistrimit tė njė monumenti serb nė listėn e trashėgimisė kulturore universale", ka thėnė drejtori i UNESC0-s Koiēiro Macura.
 
 
Nė Irak janė vrarė 4 ushtarė amerikanė
 
Naxhaf, Irak, 4 maj 2004 - Milicia shiite ka shkrepur sot herėt nė mėngjes (e martė) disa predha mortajash mbi bazėn amerikane nė Naxhaf dhe mbi njė ndėrtesė publike tė qytetit, tė cilėn e ruajnė trupat bullgare nė njė qytet tjetėr shit, njofton AP.
 
Nė tė njėjtin njoftim thuhet se nė njė vend tjetėr, katėr ushtarė amerikanė kanė humbur jetėn kur automjeti i tyre "Hamvi" ėshtė rrotulluar gjatė njė shkėmbim zjarri tė patrullės sė tyre. Bombardimet sporadike gjatė natės tė bazės ushtarake amerikane janė bėrė pas sulmeve intensive tė sė hėnės tė milicisė lojale tė klerikut radikal Muktada al-Sadėr.
 
 
Tre shtetas tė huaj dhe njė filipinase janė vrarė nė Filipine
 
Manila, 4 maj 2004 - Tre shtetas tė huaj, njė gjerman, njė zviceran e njė britanik si dhe njė filipinase janė therrė pėr vdekje nė njė shtėpi nė ishullin turistik tė Filipineve Borakaj, ndėrkohė qė besohet se janė ata ishin viktimė e grabitėsve, ka bėrė tė ditur policia.

Ndėrkaq ambasada gjermane nė Manilė thotė se ende ėshtė nė pritje tė tė dhėnave tė policisė. "Me siguri bėhet fjalė pėr kriminalitet", ka thėnė Roland Grafe, zėvendės i shefit tė misionit.

Njė mik i gjermanit, pronar i shtėpisė, tė hėnėn ka gjetur trupat e tre burrave dhe tė njė kamariereje filipinase.
 
 
Tė paktėn dy tė vdekur nga njė sulm izraelit
 
Gaza, 4 maj 2004 - Tė paktėn dy tė vdekur nga njė sulm izraelit Burime mjekėsore palestineze thonė se tė paktėn dy veta u vranė tė martėn nė mėngjes gjatė njė sulmi izraelit nė njė kamp refugjatėsh nė pjesėn veriore tė Rripit tė gazės.

Banorėt tė kampit Khan Yunis thonė se njė helikopter izraelit qėlloi me raketė njė grup palestinezėsh tė armatosur, tė cilėt po qėllonin kundėr tankeve dhe autoblindave izralite qė po shkonin nė drejtim tė tyre.

Forcat izraelite rrafshuan tė mjellat dhe disa ndėrtesa pėrballė njė vendbanimi hebraik.

Nė Bregun Perėndimor, forcat izraelite zunė pozicione pėrreth kompleksit tė selisė sė udhėheqėsit palestinez Jaser Arafat nė qytetin Ramallah. Por nuk ka pasur njoftime pėr luftime.

Sipas agjencive tė lajmeve, zyrtarė ushtarakė izraelitė thanė se operacioni nuk kishte tė bėnte me zyrėn e zotit Arafat, por kishte pėr synim arrestimin e ekstremistėve tė dyshuar.
 
 
Sharon do t'i bėjė ndryshime planit pėr tėrheqjen nga Gaza
 
Tel Aviv, 4 maj 2004 - Kryeministri izraelit, Ariel Sharon, tha se do t'i bėjė ndryshime planit tė tij tė mbėshtetur nga Shtetet e Bashkuara pėr tėrheqjen nga Gaza nė mėnyrė qė tė sigurojė mbėshtetje nga konservatorėt.

Sharon u kėshillua me disa nga anėtarėt kryesorė tė Partisė sė tij Likud, njė ditė pasi partia Likud u shpreh kundėr planit tė ēangazhimit.

Plani i kryeministrit Sharon parashikon evakuimin e tė gjithė kolonėve hebrenj nga Gaza dhe nga pjesė tė vogla tė Bregut Perėndimor, ndėrkohė qė forcon kontrollin izraelit nė zona tė tjera tė Bregut Perėndimor.
 
 
Njė shpėrthim ka tronditur paralagjen perendimore tė Bagdadit
 
Bagdad, 4 maj 2004 - Njė shpėrthim ka tronditur sot (e martė) paralagjen perendimore tė Bagdadit, ku ndodhet burgu kontraverz Abu Gharib, njofton Rojter nga vendi i ngjarjes. Nuk ėshtė e qartė se ēka e ka shkaktuar shpėrthimin.
 
Ushtarėt amerikanė kanė bllokuar rrugėn kryesore automobilistike jashtė kryeqytetit nė drejtim tė Abu Gharaibit, rreth tri mila nė lindje tė burgut, ku po hulumtojnė shkakun e shpėrthimit. Burgu Abu Gharib ėshtė famėkeq pėr dhomat e torturimit nė kohėn e Sadamit.
 
 
Nė jug tė Afganistanit janė gjetur trupat e pajetė tė 5 ushtarėve qeveritarė
 
Kabul, 4 maj 2004 - Trupat e pa jetė tė pesė ushtarėve qeveritarė afganė tė rrėmbyer tė hėnėn nė distriktin Shah Xhoj tė provincės Zabul, janė gjetur sot (e martė) nė jug tė vendit, njofton BBCWorld. Pėr vrasjen e tyre, zyrtarėt kanė fajėsuar militantėt e regjimit taliban tė pėrmbysur. Vėrehet njė shtim i dhunės nė jug tė Afganistanit. Tė dielen atje patėn humbur jetėn katėr ushtarė afganė kur kishin rėnė nė njė minė.
 
 
Tė paktėn 5 irakianė janė vrarė nė sulmin kundėr njė baze amerikane
 
Bagdad, 4 maj 2004 - Tė paktėn pesė irakianė mbetėn tė vrarė kur anėtarė tė milicisė besnike tė klerikut radikal shiit Moktada al-Sadėr, sulmuan tė hėnėn njė bazė amerikane nė afėrsi tė qytetit tė shenjtė Naxhaf, nė jug tė Bagdadit. Forcat amerikane kundėrsulmuan.
 
Nuk ka njoftime pėr viktima nė radhėt e trupave amerikane, por zyrtarė vendorė thonė se 16 veta janė plagosur nė atė pėrleshje.

Ndėrkaq, forcat amerikane goditėn tė hėnėn nė mbrėmje me artileri strofkat e kryengritėsve nė Bagdad. Sipas njė zėdhėnėsi ushtarak, trupat amerikane qėlluan me disa qindra mortaja kryengritėsit irakianė, duke shkaktuar shpėrthime qė mund tė dėgjoheshin nė anėn tjetėr tė kryeqytetit.
 
 
Amnesty International: pėr hetim tė pavarur tė akuzave pėr torturimin e tė burgosurve irakianė
 
Gjenevė, 4 maj 2004 - Organizata e tė drejtave tė njeriut, Amnesty International, bėri thirrje pėr njė hetim tė pavarur dhe publik tė tė gjitha akuzave pėr torturimin e tė burgosurve irakianė nga trupat amerikane dhe tė koalicionit.

Ky grup me bazė nė Londėr thotė se ka marrė raporte tė shumta pėr keqtrajtimin e tė burgosurve nė Irak, duke pėrfshirė rrahjet dhe mbajtjen pėr njė kohė tė gjatė nė izolim.

Por, Shefi i Shtatmadhorisė amerikane, Gjenerali Richard Myers, tha se veprimet abuzive janė incidente tė ralla nė burgun e Irakut, Abu Gharib.

Ushtria amerikane tha tė hėnėn se ka paralajmėruar 6 ushtarė amerikanė tė akuzuar pėr ushtrimin e dhunės nė burg.
 
 
Mbi 50 ish-diplomatė kritikojnė Bushin
 
Uashington, 4 maj 2004 - Mė shumė se 50 ish diplomatė amerikanė i kanė dėrguar njė letėr presidentit Bush, ku shprehin pakėnaqėsinė e tyre lidhur me politikėn e tij pėr Lindjen e Mesme.

Kėta diplomatė amerikanė tė dalė nė pension u frymėzuan t'i shkruanin presidentit Bush prej njė mesazhi qė mori javėn e kaluar kryeminstri, Toni Blair, prej njė grupi ish diplomatėsh britanikė.

Nė letrėn drejtuar presidentit amerikan, thuhet se politika qė po ai po ndjek nė Lindjen e Mesme, po bėn qė Amerika "tė humbasė besueshmėrinė, prestigjin dhe miqtė nė tė gjithė botėn".

Diplomatėt amerikanė kritikuan administratėn pėr mbėshtetjen e plotė qė po i jep udhėheqėsit izraelit, Ariel Sharon.
 
 
Bush nis turneun elektoral me perėndimin
 
Uashington, 4 maj 2004 - Nė fillim tė turneut tė tij elektoral me autobus presidenti Bush, u tha zgjedhėsve nė shtetet e Miēiganit dhe Ohajo, se udhėheqja e tij e kishte ēuar Amerikėn nė rrugėn e pėrparimit ekonomik dhe do tė sillte paqe dhe siguri nė Irak.

Nė turneun e tij tė parė pėr zgjdhjet presidenciale tė nėntorit, Bush u tha zgjedhėsve se rivali i tij, senatori John Kerry, nuk do tė jetė nė gjendje tė sigurojė adminstratėn qė ju shkon pėr shtat amerikanėve.

Presidenti Bush zgjodhi ta fillonte turneun e tij nga Miēigani ku qė prej zgjdhjes sė tij janė mbyllur rreth 200 mijė vende pune.
 
 
Parandalohet sulmi nė samitin e NATO-s nė Stamboll
 
Ankara, 4 maj 2004 - Policia turke ka arrestuar tė paktėn 24 persona qė thuhet se po planifikonin tė organizonin sulme me bomba gjatė samitit tė NATO-s, qė do tė mbahet nė Stamboll nė fund tė qershorit.

Njė grup prej 16 personash u arrestua nė qytetin e Bursės. Nėntė persona, qė u arrestuan nė Stamboll, u liruan mė vonė nga gjykata.

Njė deklaratė nga policia thotė se personat ishin anėtarė tė grupit Ansar-al-Islam, qė ka lidhje me Al-Kaidan.
Ky grup militant deri nė momentin e pushtimit e kishte bazėn nė Irakun verior.
 
 
Janė arrestuar 2 pakistanezė, qė kishin vranė 3 inxhinier kinezė me sulm me makinė-bombė
 
Karaēi, 4 maj 2004 - Dy pakistanezė janė arrestuar lidhur me njė sulm me makin-bombė, me tė cilėn qenė vrarė tre inxhinierė kinezė, tė cilėt ndihmonin nė ngritjen e njė porti detar nė jugperėndim tė Pakistanit, ka bėrė tė ditur policia vendore, njofton AFP.
 
Automjeti transportues kishte shpėrthyer me deledirigjues. Nė kėtė incident, pėrpos qė kishin humbur jetėn 3 inxhinierė kinezė, ishin lėnduar edhe 9 punėtorė tė tjerė kinezė, plus shoferi pakistanezė dhe njė tjetėr punėtor pakistanez.
 
 
Nė pėrleshjet nė Nigeri janė vrarė tė pakten 67 njerėz
 
Abuja, Nigeri, 4 prill - Policia e Nigerisė ka bėrė tė ditur se nė pėrleshjet ndėrmjet muslimanėve fulanė dhe kristianėve tarok nė qytetin Jelva Shendam kanė humbur jetėn tė pakten 67 njerėz, njofton BBCĖorld. Zėdhėnėsi i policisė ka thėnė se edhe shumė trupa tė tjerė tė pajetė mund tė zbulohen mė vonė.
 
 
Janė arrestuar 34 tė dyshimtė nė njė operacion tė pastrimit tė parave tė fituara me drogė nė Kolumbi
 
Londėr, Uashington, 4 maj 2004 - Policia nė tė dy anėt e Atlantikut kanė shpallur se kanė arrestuar 34 tė dyshimtė nė njė operacion tė pastrimit tė parave tė fituara me drogė nė Kolumbi, njofton BBCWorld. Autoritetet nė SHBA, Kolumbi, Kanada dhe Britani kanė thėnė se kanė shkatėrruar njė rreth "masiv" krimi dhe kanė kapur miliona dollarė.
 
 
Njė ish-ndihmės i Osama bin Ladenit, ka kėrkuar "falje"
 
Uashington, 4 maj 2004 - Njė ish-ndihmės i Osama bin Ladenit ka kėrkuar "falje" pasi ishte dėnuar me 32 vjet burg, ngase kishte therur nė sy rojėn e burgut, njofton BBC Ėorld. Mamdouh Mahmud salim, 46-vjeēar, kishte kapur kokėn e tij me duar nė shenjė keqardhje pėr viktimėn e tij kur ishte ballafaquar me tė nė gjykatė.
 
Salim, pėr tė cilin prokurorėt kanė thėnė se ėshtė nė rangun e lartė tė anėtarėve tė Al Kaidės po gjykahet nė SHBA dhe ishte arrestuar nėn dyshimin pėr pėrzierje nė bombėvėniet nė ambasadat amerikane nė Keni dhe Tanzani, ku u vranė 224 njerėz.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.