|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

SI TĖ PĖRGJYSMOJMĖ VARFĖRINĖ GLOBALE

 
 
 
 
 
 
 

4 maj 2004 / TN

Nga Franēois BOURGUIGNON
Kryeekonomist nė Bankėn Botėrore

Pėrqindja e popullsisė qė jetonte me mė pak se 1 dollar nė ditė nė tė gjithė botėn pothuajse u pėrgjysmua midis viteve 1981 dhe 2001, nga 40 nė 21 pėrqind tė popullsisė sė globit. Duke patur parasysh ritmet e rritjes se popullsisė nė mbarė botėn kjo do tė thotė se numri i personave qe jetonin ne varfėri ekstreme ra nga 1.5 nė 1.1 miliard. Ky progres tregon se ėshtė e mundur qė tė ulet me qindra milionė numri i personave qė jetojnė nė varfėri ekstreme nė vetėm 20 vjet.

Kėto shifra qė janė marrė nga raporti vjetor mbi Treguesit Botėrorė tė Zhvillimit pėr vitin 2004 dhe janė bazuar nė vėzhgime nė mbarė botėn japin shpresė se tetė Objektivat e parė tė Zhvillimit tė Mijėvjeēarit (OZHM) tė pėrcaktuara nga 189 udhėheqės botėrorė nė shtator tė vitit 2000 me qėllim pėrgjysmimin e varfėrisė nga niveli i vitit 1990 nė vitin 2015 mund tė pėrmbushen.

Gjithashtu edhe statistikat konfirmojnė se pavarėsisht nga ajo qė disa mund tė sugjerojnė, zhvillimi ekonomik luan njė rol shumė tė madh nė uljen e varfėrisė. Kėshtu p.sh nė Kinė tė ardhurat mesatare janė rritur me  8.5 pėrqind nė vit qysh nga viti 1981 dhe numri i tė varfėrve ka rėnė me mė shumė se 400 milionė. Ndėrsa numri i popullsisė qė jeton nė varfėri ekstreme nė Afrikėn Sub-Sahariane pothuajse ėshtė dyfishuar qysh nga viti 1981 duke shkuar nga 164 milionė nė 314 milionė, njė rritje qė pėrfshin afėrsisht 47 pėrqind tė popullsisė sė rajonit. Arsyeja kryesore pėr kėtė tendencė alarmante janė ritmet e ulta tė rritjes; gjatė tė njejtės periudhė GDP-ja pėr frymė nė rajon ra me 13 pėrqind. Njė situatė e tillė dhe pėr tė njejtėn arsye u vu re edhe nė Evropėn Lindore dhe Azinė Qendrore, ndėrsa nė Amerikėn Latine varfėria mbeti pak a shumė konstante.

Panorama globale e progresit pėrfshin pabarazi tė mėdha pėrsa i takon progresit tė arritur nė luftėn kundėr varfėrisė. Sukseset e arritura nė disa vende dhe rajone errėsohen nga mungesa e tyre nė vende tė tjera. Kudo shpjegimi ėshtė pak a shumė i njejtė: zhvillim ekonomik ose mungesa e tij.

Ėshtė i vėrtetė fakti se ritme tė njejta rritjeje mund tė sjellin mė shumė ose mė pak ndryshime nė kushtet e varfėrisė. Kjo ėshtė e vėrtetė edhe pėr ekonomi qė po zhvillohen me ritme shumė tė shpejta si Kina dhe India, ku pabarazia e mundėsive—qė nxitet nga akses i pabarabartė nė shėndetėsi dhe arsim—e dobėson efektin e uljes sė varfėrisė qė sjell rritja ekonomike. Nė Azinė e Jugut, kequshqyerja midis fėmijėve ėshtė pothuajse 40 pėrqind, sė bashku me frekuentim tė ulėt tė shkollės dhe pėrfundimit tė saj.  Nė Brazil, tė rriturit nė pesė pėrqindshin mė tė pasur tė popullėsisė kanė 10 vjet shkollim, ndėrsa ata qė janė pjesė e pesė pėrqindshit mė tė varfėr kanė vetėm tre vjet. P.sh nė 20 vende nė zhvillim, vdekshmėria foshnjore ra vetėm me gjysmėn e ritmeve pėr 20 pėrqindshin mė tė varfėr tė popullėsisė. Megjithatė, nė pėrgjithėsi, efekti i pabarazisė dhe ndryshimet nė pabarazi nuk janė po aq tė rėndėsishme sa rritja ekonomike pėr tė shpjeguar progresin e pabarabartė  ne lidhje me uljen e varfėrisė midis vendeve dhe rajoneve.

Eksperienca e Kinės dhe ajo e Indisė nė njė shkallė mė tė vogėl, por gjithėsesi sinjifikative—sugjeron se reformat ekonomike, mbėshtetja tek iniciativa private dhe mekanizmat e tregut dhe hapja ndaj tregut tė jashtėm dhe konkurencės mund tė krijojnė klimėn e nevojshme pėr sigurimin dhe nxitjen e zhvillimit ekonomik tė qendrueshėm gjatė disa viteve. Nga ana e tij ky zhvillim ka nisur njė proces tė uljes sė vazhdueshme tė varfėrisė. A mundet qė kjo formulė tė eksportohet edhe nė rajone tė tjera? Faktet tregojnė se kjo ėshtė e mundur. Shumė qeveri nė Amerikėn Latine dhe nė Evropėn Lindore kanė demonstruar angazhim ndaj reformave, duke pėrfshirė edhe hapjen ndaj tregtisė dhe integrimit. Poqese vazhdojnė nė kėtė rrugė, ata kanė gjasa tė pėrfitojnė nga  rimėmbėmbja globale ekonomike.  Kjo tendencė do tė pėrforcohet edhe mė nė rast se ato do tė kishin mė shumė akses nė tregjet e vendeve tė zhvilluara.

Nė Afrikė situata ėshtė mė e vėshtirė, me rritje kronike negative nė shumė vende, me rritje tė varfėrisė gjatė 20 vjetėve tė fundit dhe me rėnie tė jetėgjatėsisė pėr shkak tė HIV-AIDS-it. Shumica e vendeve tė Afrikės Sub-Sahariane, bashkė me disa vende nė Azinė Qendrore, nuk kanė ecur aq sa ato nė Azinė Lindore dhe Jugore nė lidhje me reformat nė ekonomitė e tyre. Madje nuk kanė patur as akses tė njejtė nė kapitalin e huaj dhe nė ndihmėn pėr zhvillim.  Rrjedhimisht kanė patur rritje tė dobėt ekonomike dhe nuk kanė arritur tė ulin varfėrinė.  Pėr tė ndryshuar kahjen e drejtimit tė shumė nga kėtyre vendeve, reformat, ngritja e institucioneve dhe politika tė shėndosha kundėr varfėrisė janė tepėr tė rėndėsishme, si edhe dy faktorė tė tjerė tė rėndėsishėm: rritja e aksesit nė treg dhe shtimi i ndihmės sė huaj. 

Pėr tė arritur zhvillimin ekonomik qė nevojitet pėr uljen me efikasistet tė varfėrisė, vendet nė zhvillim duhet tė kenė akses ndaj tregjeve tė huaja pėr eksportet e tyre bujqėsore, tė manifakturės dhe shėrbimeve. Afėrsisht 70 pėrqind e numrit tė tė varfėrve nė botė i sigurojnė tė ardhurat e tyre nga bujqėsia, por tregjet pėr produktet e tyre nė vendet e pasura tė OECD-sė janė tepėr tė shformuara. Kjo ndodh pjesėrisht sepse vendet e pasura shpenzojnė 330 miliard dollarė nė vit si mbėshtetje pėr fermerėt e tyre.

Jashtė bujqėsisė, megjithėse tarifat mesatare pėr prodhuesit janė tė ulta nė vendet e OECD-sė, tarifat tepėr tė larta mbeten shpesh pikėrisht nė ata sektorė qė kanė edhe mė shumė rėndėsi pėr vendet nė zhvillim si p.sh nė veshmbathje dhe kėpucė. Kėshtu p.sh shumė vende tė Azisė Jugore dhe Lindore pėrballen me njė ekuivalente tarifash 200 pėrqind ose mė shumė pėr eksportet e tyre pėr kėpucė nė Japoni. Tarifat e kėpucėve nė SHBA pėr disa vende i kalojnė 50 pėrqind.  Gjithashtu edhe nė ato raste kur tarifat janė tė ulta, disa vende nė zhvillim qė kanė qenė tė suksesshme nė eksportimin nė vendet e pasura janė pėrballur me veprime antidumping.  Ekonomitė nė zhvillim dhe ato nė tranzicion pėrgjigjen pėr tre tė katėrtat e tė gjithė investigimeve antidumping nė vendet e OECD-sė, megjithėse pėrfaqėsojnė vetėm njė tė tretėn e tė gjithė importeve tė OECD-sė. Sė fundi, pėrfitimet e vendeve nė zhvillim nga njė tregti mė e madhe nė shėrbime pėrmes lėvizjes sė furnizuesėve tė shėrbimeve, ndėrsa investimet e huaja direkte janė potencialisht tė jashtėzakonshme, me ndikime pozitive nė zhvillimin ekonomik dhe nė uljen e varfėrisė. Vendet e pasura duhet ta ruajnė aksesin relativisht tė hapur qė ekziston pėr tregėtinė ndėrkufitare nė shėrbime dhe tė demonstrojnė gatishmėri pėr ta zgjeruar aksesin ndaj ofrueseve te sherbimeve nga vendet nė zhvillim.

Ndihmat pėr zhvillim mbeten njė nevojė tjetėr kritike, nė veēanti pėr vendet mė tė varfėra.  Investime mė tė mėdha nevojiten nė arsim, shėndetėsi dhe infrastrukturė me synim arritjen e OZHM-ve nė lidhje me frekuentimin e shkollės, vdekshmėrinė foshnjore, shėndetin e nėnės dhe HIV-SIDA-n, si edhe pėr t[i nxjerrė ata nga varfėria. Niveli aktual i ndihmės zyrtare pėr zhvillim nga 22 vende tė OECD-sė ishte 58 miliard dollarė nė vitin 2002 dhe mbetet ende shumė poshtė nivelit qė nevojitet pėr kėto investime. Ne duhet tė nxjerrim mėsime nga kėto shifra tė varfėrisė. Ato na mėsojnė tė hapim dhe adaptojmė sa mė shumė me njėra-tjetrėn reformat e politikave ekonomike qė Azia Lindore dhe Jugore po i kryen me aq sukses. Ato na tregojnė se vendet e pasura, ato me tė ardhura mesatare dhe vendet nė zhvillim duhet t[ia hapin tregjet e tyre tregtisė tė vendeve nė zhvillim. Ato na thonė gjithashtu se pėr tė krijuar kushtet e duhura pėr zhvillim ekonomik duhet qė tė rriten ndihmat, tė administrohen nė mėnyrė mė efikase dhe tė shkojnė tek mė tė varfėrit pėr arsimimin, shėndetin dhe ushqimin e tyre.

Fakti qė e kemi pėrgjysmuar varfėrinė globale qysh nga viti 1981 tregon se kjo ėshtė e mundur tė bėhet sėrish. Sfida qėndron nė faktin qė gjysma qė do tė dalė nga varfėria nė vitin 2015 tė vijė nga ēdo vend i botės.

                                               ------

 

   
                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.