|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

  

   
 

PANAIRI I III I LIBRIT SHQIP DHE NETĖT KORĒARE TĖ POEZISĖ

 
 
 
 
 
 
 
4 maj 2004 / TN

Ēerēiz LOLOĒI

- Nė Korēė, 7 – 9 maj 2004, nė Bibliotekėn e Qytetit “Thimi Mitko” dhe mjediset e Hotel "Kristal".

Bashkia e Korēės dhe Lidhja e Botuesve Shqiptarė, nė bashkėpunim tė ngushtė mė Bibliotekėn e Qytetit “Thimi Mitko” dhe Klubin e Shkrimtarėve “Bota e Re”, organizojnė pėr tė tretin vit radhazi Panairin e Librit “Korēa – 2004”, me pjesmarrjen e njė numri tė madh botuesish nga trevat shqiptare, por edhe tė mbi 60 krijuesve (kryesisht poetė) e studiuesve nga trevat shqiptare dhe rajoni ballkanik.

Panairi, me pjesmarrjen e rreth 30 botuesve shqiptarė, do tė organizohet nė mjediset e Bibliotekės sė Qytetit “Thimi Mitko” dhe do tė qėndrojė i hapur nė datat 7 – 9 maj 2004. Ceremonia e Ēeljes do tė organizohet ditėn e premte, nė datėn 7 maj 2004, ora 17.00. Botuesit pjesmarrės do tė paraqesin para lexuesve korēarė rreth 3000 tituj librash, nga tė cilėt rreth 500 do tė jetė tituj tė rinj tė hedhur nė qarkullim nė periudhėn njėvjeēare midis dy panaireve tė organizuar nė kėtė qytet.

Edhe kėtė vit, si dhe edicionin e dytė tė kėsaj veprimtarie, nė ditėt e panairit tė librit, do tė organizohet edhe aktiviteti tradicional “Netėt Korēare tė Poezisė”, me pjesmarrjen e mbi 60 poetėve e studiuėse nga i gjithė rajoni ballkanik. Kanė konfirmuar pjesmarrjen e tyre emrat mė tė njohur tė letrave shqipe, midis tė cilėve: Dritėro Agolli, Rexhep Qosja, Visar Zhiti, Xhevahir Spahiu, Natasha Lako, Sadik Bejko, etj. etj., disa poetė nga emigrazioni nė Greqi, si Llambi Gjikuli e Evis Qaja, krijues shqiptarė nga Kosova e Maqedonia, si Adem Gashi, Resul Shabani, Kalosh Ēeliku.

Kanė konfirmuar pjesmarrjen e tyre edhe disa poetė nga rajoni ballkanik, si Vasilis Haxhivasiliu, Eva Argjiro, Panajotis Argjiropulos e Melita Karahaliu nga Greqia; Lejla Hysein, Esad Bajram e Ali Ogur nga Turqia, Dimitėr Bashevski e Zoran Anēevski nga Maqedonia; Vanghe Steriu nga Rumania, si dhe krijuesit e njohur me banim nė Bulgari Thoma e Violeta Kaēorri.

Gjatė tre ditėve tė zhvillimit tė kėtyre veprimtarive janė programuar njė seri takimesh, paraqitjesh tė librave tė reja, deklamime e recitime tė poezive nga vetė autorėt, passite tematike, mbrėmje muziko-letrare, vizita nė qendra turistike e historike tė tė ftuarve etj.

Paraqitja e botimeve nė prani edhe tė autorėve tė tyre do t’i bėjė edhe mė interessante kėto veprimtari dhe do ta rrisė mė shumė interesimin e lexuesve korēarė.

 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.