|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Virusi : « SASSER » shpėrndahet me shpejtėsi tė madhe

 
 

 
3 maj 2004 / TN - Njė version i ri i virusit tė informatikės “Saser” ėshtė shpėrndarė gjatė vikendit. Ai pėrfiton nga njė dobėsi e paralajmėruar mė 14 prill nga ana e Mikrosoftit pėr shumė versione tė Uindousit. Zgjėrimi mund tė bėhet edhe mė shqetėsues gjatė ditėve tė ardhshme.
 
E veēanta e kėtij virusi ėshtė se ai mund tė infektoj njė kompjuter vetėm nėse ėshtė i kyqur nė internet e jo nėpėrmjet tė postės elektronike. Virusi e mbyll kompjuterin, pastaj e ristarton dhe kėshtu ripėrsėrit veprimin shumė herė.
 
Sipas njė shėnimi tė kryer nga shoqėria anti-viruse Panda Softver, virusi ka prek tė dielėn 3,17% tė kompjuterėve nė botė.
 
Pesė vendet mė tė prekura janė : Hondurasi, Emiratet e Bashkuara Arabe, Panamaja, Estonia dhe Taivani.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.