|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Policia e UNMIK-ut…

 
 

 
3 maj 2004 / TN
 
Nėse nuk ėshtė goditur krimi nė start, duke i vėnė kriminelėt dhe urdhėrėnėsit e tyre para drejtėsisė, duhet tė goditet tash. Njė, qė t’ua lehtėsojė sadopak dhimbjen familjarėve tė atdhetarėve tė vrarė. Dy, pėr t’ua hequr shqetėsimin politikanėve nga kriminelėt. Tre, pėr ta shpėtuar Kosovėn nga rritja e pėrmasės sė tij, sepse zhdukja e tij do tė thoshte shumė pėr pėrshpejtimin e procesit tė pavarėsisė, pėr faktin se lindja e tij te ne pas luftės ishte njė nga elementėt qė bukur shumė ka ndikuar negativisht nė kėtė aspekt…        
 
Shkruan: Nazmi LUKAJ
 
Policia e UNMIK-ut disa herė arrestoi disa persona tė dyshuar pėr implikim nė krim, por gati nė tė gjitha rastet ata i liroi shumė shpejt. Pėr personat qė janė arrestuar prej saj edhe qytetarėt e rėndėmtė kanė pasur njohuri si persona shumė tė rrezikshėm, prandaj kanė mbetur tė ēuditur pse ndodh qė tė arrestohen dhe tė lirohen kėta. Pse vepron kėshtu, vetėm policia e UNMIK-ut e di?! Ky veprim i saj po komentohet nė kuleare nė mėnyra tė ndryshme. Disa pohojnė se kjo polici, duke i arrestuar dhe lėshuar personat e konsideruar si tė implikuar nė krim, dėshiron t’u tregojė tė dyshuarve pėr kriminelė se kanė shumė njohuri rreth veprimtarisė sė tyre kriminale, pėr ta frenuar aktivitetin e tyre nė kėtė drejtim.
 
Ndėrsa, nė anėn tjetėr, pret rastin qė tė grumbullojė sa mė shumė informata qė, ! kur ta godasė krimin politik, ta godasė si rrjet. Tė tjerėt e komentojnė nė mėnyrėn mė tė keqe: se policia e UNMIK-ut nuk ėshtė e interesuar ta godasė fare krimin, por vetėm ta luajė rolin se gjoja ėshtė duke bėrė diēka nė kėtė drejtim. Kjo e dyta ėshtė mė pak e besueshme se e para, por edhe nuk mund tė mohohet krejtėsisht. Mirėpo, po ndalemi tek pohuesit e parė tė kuleareve: se policia e UNMIK-ut do ta godasė krimin politik si rrjet. Nėse ėshtė ky qėllimi i saj, sa ėshtė i mirė ky, aq ka konotacione edhe negative.
 
Pse negative? Sepse kėshtu dekurajon shpresat e familjarėve tė tė vrarėve nga kriminelėt pėr arrsetimin e tyre, e kjo shton rrezikun qė pastaj vetė kėta tė bėjnė pėrpjekje qė t’i qėrojnė hesapet me tė dyshuarit. Kjo do tė sillte njė krim tjetėr dhe krimi do tė thellohej edhe mė shumė, duke marrė pėrmasa tė vazhdueshme. Mu pėr kėtė, policia e UNMIK-ut duhet ta marrė shumė seriozisht arrestimin e atyre kriminelėve pėr tė cilėt kanė njohuri tė sakta se janė tė implikuar nė! krim, para se ta ndėrmarrin aksionin e arrestimit. Dhe, tė mos i lėshojnė mė, por t’i vėnė para drejtėsisė. Si ka vepruar deri mė tash, vetėm sa i ka tensionuar nervat e familjarėve tė tė vrarėve dhe tė popullit. Prandaj, prej njė praktike tė tillė duhet tė heqė dorė.
 
Tash e tutje, kjo atė qė e arreston e qė ka njohuri tė sakta pėr implikimin nė krim, ta nxjerrė para drejtėsisė, qė kriminelėve mė nė fund  t’u jepet dėnimi i merituar. Kėsisoji i ndihmon Kosovės. Se frikėsimi i kriminelėve, duke i arrestuar dhe lėshur, pėr t’u treguar se kanė njohuri pėr implikimin e tyre nė krime, dhe pastaj ta godasė si rrjet krimin, nuk i ndihmon asgjė parandalimit tė tij pėr arsyen e cekur. Po tė goditej krimi politik qė nė start, atij do t’i ishin prerė kėmbėt atėherė. Ai mori edhe jetėra tė tjera atdhetarėsh. Pėrmasa qė mori ai, pra krimi, ėshtė shqetėsim i pėrhershėm i politikanėve, qė u rri mbi krye si shpatė e Demokleut.
 
Shqetėsim qė e ka mbushur! Kosovėn me truproje. Nėse nuk ėshtė goditur krimi nė start, duke i vėnė kriminelėt dhe urdhėrėnėsit e tyre para drejtėsisė, duhet tė goditet tash. Njė, qė t’ua lehtėsojė sadopak dhimbjen familjarėve tė atdhetarėve tė vrarė. Dy, pėr t’ua hequr shqetėsimin politikanėve nga kriminelėt. Tre, pėr ta shpėtuar Kosovėn nga rritja e pėrmasės sė tij, sepse zhdukja e tij do tė thoshte shumė pėr pėrshpejtimin e procesit tė pavarėsisė, pėr faktin se lindja e tij te ne pas luftės ishte njė nga elementėt qė bukur shumė ka ndikuar negativisht nė kėtė aspekt…        


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.