|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme: Nga kuvendet zgjedhore tė Forumit tė Gruas tė LDK-sė nė Therandė dhe Malishevė

 
 

 
3 maj 2004 / TN
 
Therandė: Kryetare e FG tė LDK-sė u zgjodh kryetare Znj. Kimete Bytyqi
 
Me rastin e mbajtjes sė kuvendit tė IV-tė zgjedhor tė FG tė LDK-sė Dega nė Therandė, nga kryesia qendrore e FG tė LDK-sė morėn pjesė edhe Znj. Samije Zeqiraj, nėnkryetare e FG dhe deputete nė Kuvendin e Kosovės dhe Znj. Mevlyde Saraēi, anėtare e FG dhe deputete e Kuvendit tė Kosovės.
 
Me kėtė rast punimet e kėtij kuvendi i udhėhoqi kryetarja Znj. Besė Bejtullahu, e cila nėpėrmjet njė raporti tė shkurtėr raportoi pėr punėn e kaluar mes dy kuvendeve. Ajo potencoi angazhimin e madh tė tė gjitha anėtareve tė kėtij Forumi nė Therandė e nė veēanti tė disa anėtareve qė njėherit janė edhe themeluese tė FG tė LDK-sė nė Therandė si dhe pėrkrahjen e madhe qė kishin nga i ndjeri Ukė Bytyqi dhe LDK Dega nė Therandė nė tė kaluarėn dhe tani nga Kryetari i KK dhe i Degės sė LDK-sė Z. Sali Asllanaj.
 
Znj. Samije Zeqiraj theksoi se ne sot kemi ardhur pėr tė dhėnė edhe njė herė votėn pėr pavarėsinė e Kosovės, pėr programin e LDK-sė nė krye me Ibrahim Rugovėn. Prandaj traditėn qė e ka Theranda duhet tė vazhdoj edhe mė tej drejt realizimin e synimeve tona kombėtare.
 
Gjithashtu ajo pėrmendi punėn e madhe qė ėshtė bėrė para dhe gjatė luftės nė kohėn kur ishte nė krye tė kėtij Forumi vite me rradhė. Z. Sali Asllanaj, kryetar i LDK-sė dega nė Therandė si dhe kryetar i KK theksoi se puna dhe suksesi i LDK-sė ėshtė i lidhur ngusht me punėn e FG dhe tė FR tė LDK-sė.
 
Pjesėmarrėset e kėtij kuvendi i pėrshėndeti edhe Znj. Mevlyde Saraēi, anėtare e kryesisė sė FG dhe deputete nė Kuvendin e Kosovės.
 
Me vota tė fshehta tė 67 delegatet votuan pėr kryesinė e FG Dega nė Therandė prej 13 anėtareve si dhe pėr 6 delegate pėr kuvendin qendror tė FG tė LDK-sė qė do tė mbahet nė Prishtinė.
 
Me 52 vota u zgjodh kryetare Znj. Kimete Bytyqi, nėnkryetare znj. Besė Bejtullahu dhe sekretare  Znj. Luljetė Baraliu. (M. S.)
 
  
Malishevė: Kryetare e FG tė LDK-sė u zgjodh Znj. Bukurije Mazrreku
 
Nė kuvendin zgjedhor tė FG tė LDK-sė nė Malishevė tė cilin e udhėhoqi ZNj. Remzije Thaqi, kryetare morėn pjesė edhe Znj. Samije Zeqiraj nėnkryetare dhe Znj. Mevlyde Saraēi, anėtare e kryesisė sė FG tė LDK-sė. Kėtė takim e pėrshėndeti edhe nėnkryetari i Degės sė LDK-sė nė Malishevė Z. Sadri Robaj, i cili pėrshėndeti delegatet dhe mysafiret nė emėr tė Degės sė LDK-sė nė Malishevė.
 
Znj. Samije Zeqiraj theksoi se zgjedhjet e FG janė mėnyra mė demokratike e zgjedhjes sė  kryesisė sė FG pėr kėtė komunė e cila do tė merr pėrgjegjėsi tė reja dhe do tė vazhdoj tė punoj me sukses deri nė realizimin e pavarėsisė sė Kosovės, por edhe nė zhvillimin e mėtejmė tė demokracisė dhe
prosperitetit nė Kosovė.
 
Ajo tha se nuk mund tė kaloj pa e pėrmendur edhe punėn e Znj. Shpresė dhe tė Znj. Sanije Deskut tė cilat kanė dhėnė kontribut tė madh gjatė viteve tė shkuara por edhe aktivitetin e pasluftės tė Znj. Remzije Thaqi. Gjithashtu foli rreth Ligjit mbi barazinė gjinore i cili garanton  punėsim tė barabartė dhe tė drejta njerėzore tė barabarta si dhe i favorizon gratė nga niveli lokal e deri te ai qendror.
 
Punimet e kėtij kuvendi i pėrshėndeti edhe Znj. Mevlyde Saraēi, anėtare e kryesisė sė FG dhe deputete nė Kuvendin e Kosovės. Me vota tė fshehta u zgjodh kryesia prej 13 anėtareve si dhe 6 delegate pėr kuvendin qendror tė FG tė LDK-sė.
 
Kryetare u zgjodh Znj. Bukurije Mazrreku, prof. nėnkryetare Znj. Emine Telaku, ekonomiste si dhe sekretare Znj. Shpresė Krasniqi. (M. S.)


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.