|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Sa dallon viti 1994 nga viti 2004?

 
 
 
 
 
 
 
3 maj 2004 / TN
 
Nė vitin 1994, nuk ekzistonte ndjenja e rezignimit e papėrgjegjėsisė dhe e retrospektivės te shqiptarėt, siē po ndodh tash nė vitin 2004. Nė vitin 1994...
 
Bajram MJEKU
 
Nė vitin 1994 ishim nėn okupim klasik serb, ndėrkohė qė aktualisht nė vitin 2004 jemi nė rrethana tė tjera, por qė esencialisht kėto dy vite dallojnė shumė pak midis tyre. Viti 1994, nė mediat shqiptare quhej “Vit i hartave”, ku regjimi i atėhershėm serb kėrkonte ndarjen e Mitrovicės dhe pjesėve tė tjera tė Kosovės, ndėrkohė qė aktualisht nė vitin 2004 i njėjti regjim sėrisht i ka nxjerrė hartat nga kėllėfi dhe jo vetėm kėrkon gllabėrimin e Mitrovicės, por edhe enklavizimin e Kosovės dhe kėshtu viti 2004 ėshtė njėsoj i rrezikshėm pėr shqiptarėt si viti 1994. Viti 1994, pėr shqiptarėt e Kosovės mbahet mend si vit i migrimit masiv tė tė rinjėve shqiptarė nė botėn e jashtme, ndėrsa tashmė ekziston e njėjta tendencė e braktisjes sė atdheut nga tė rinjėt shqiptarė, por qė pėr dallim nga viti 1994, tashmė tė rinjėt tanė i kanė mundėsitė shumė mė tė kufizuara pėr migrim.
 
Nė vitin 1994, institucioni i Presidentit tė Kosovės ishte shumė mė vendimmarrės se sa sot nė vitin 2004. Nė vitin 1994 e kishim Kushtetutėn e Kaēanikut si dokument shumė mė tė avancuar se sot Kornizėn Kushtetuese. Nė vitin 1994 nė Parlamentin e Republikės sė Kosovės kishim deputetė mė tė pranuar se sa sot nė Parlamentin e Kosovės.
 
Nė vitin 1994, mė e autoritetshme dhe mė vendimmarrėse ishte Qeveria Bukoshi, e cila nuk ishte e pranuar ndėrkombėtarisht, derisa tash Qeveria Rexhepi nuk e gėzon autoritetin e Qeverisė sė mėparshme, si rezultat i pazarllėqeve ndėrpartiake tė bashkėqeverisjes, qė nėnkupton papėrgjegjėsi dhe ėshtė shumė mė pak vendimmarrėse, megjithėse ėshtė e pranuar ndėrkombėtarisht.
 
Nė vitin 1994, marrėdhėniet politike midis dy presidencave dhe dy qeverive tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė ishin mė tė avancuara se sa marrėdhėniet aktuale midis dy shteteve. Nė vitin 1994 nuk kish! im vende pune, por mijėra tė rinjė shqiptarė qė punonin nė botėn e jashtme u siguronin mjete pėr ekzistencė familjeve tė tyre, ndėrsa tash shumė prej tyre janė dėbuar nga shtetet e Evropės Perėndimore. Shkalla e papunėsisė ėshtė marramendėse ku gjendja sociale e familjeve ka mbėrrijtur nė kufijtė e skajshėm tė varfėrisė, tė cilėn gjendje e vėrteton edhe analiza e Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN).
 
Nė vitin 1994, populli shqiptar ishte shumė mė unik dhe mė humanist se sa nė vitin 2004 ku dehumanizmi ka mbėrrijtur kulmin, ndėrsa uniteti ėshtė goditur si mos mė keq.  Nė vitin 1994, mediat ndonėse tė pakta nė numėr i kishim mė tė organizuara dhe mė tė profesionalizuara se sa tash qė i kemi dhjetėra sosh, por qė e kanė humbur besueshmėrisė nė njėrėn anė dhe janė mė joprofesionale nė anėn tjetėr.
 
Nė vitin 1994, Qeveria e Republikės sė Kosovės ishte shumė mė e informuar pėr gjithēka qė ndodhte nė Kosovė (ndonėse selia e saj ishte nė ekzil), se sa tash Qeveria e Kosovės, e cila selinė e ka nė zemėr tė Prishtinės, por qė nuk ka ndėrtuar institucion qoftė edhe tė njė agjencie informative pėr ta patur informatėn e dorės sė parė, tė besueshme dhe tė seleksionuar profesionalisht!
 
Po ashtu nė vitin 1994, Qeveria e Republikės sė Kosovės ishte shumė mė! e avancuar profesionalisht se sa Qeveria aktuale e Kosovės, pėr shkak se nė poste tė ministrave janė emėruar vartėsit e shefave tė partive. Nė vitin 1994 nė Kosovė kishte mijėra policė dhe ushtarė tė armatosur serbė, ndėrsa edhe tash nė vitin 2004, enklavat serbe nė Kosovė janė njėsoj tė armatosura, ndėrkohė qė shėrbimi sekret serb vepron i papenguar nga askush, derisa nė strukturat e tij ka mjaft shqiptarė, tė cilėt po i implementojnė objektivat e kėtij shėrbimi.
 
Njėsoj si nė vitin 1994 kur pėr shqiptarėt e Kosovės nuk funksiononin rreth pesėqind ndėrmarrje shoqėrore nė Kosovė, edhe tash nė vitin 2004 ato nuk funksionojnė dhe janė njėsoj tė padobishme pėr kosovarėt. Nė vitin 1994 nuk e mbajmė mend ndonjė vetėvrasje tė shqiptarėve (ndonėse vrasje tė shqiptarėve nga forcat serbe ka patur), ndėrsa tash mesatarisht nė Kosovė ndodh nga njė vetėvrasje nė javė. Nė vitin 1994 nė institucionet paralele tė Kosovės bėhej njė seleksionim shumė mė serioz i njerėzve nė fushėn e profesi! onalizmit, se sa aktualisht nė vitin 2004, ku dominon kriteri i familj arizmit, klanizmit dhe poltronizmit.
 
Nė vitin 1994 nė institucionet mė tė larta tė Kosovės nuk kishim “zyrtarė tė lartė” qė merrnin paga me pėrgatitje superiore nė njėrėn anė dhe e kanė tė mbarur vetėm pėrgatitjen e mesme shkollore nė anėn tjetėr!
 
Mbi tė gjitha, nė vitin 1994, nuk ekzistonte ndjenja e rezignimit e papėrgjegjėsisė dhe retrospektivės te shqiptarėt siē po ndodh tash nė vitin 2004. Nė vitin 1994...
 

   
                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.